Γενικός σχολιασμός

Ξεκίνησε από gpapargi, 29 Μαΐου 2013, 10:21:55 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gpapargi

Εδώ γίνεται γενικός σχολιασμός για τα θέματα

Σάκης Δημόπουλος

το Α4 το α και το Β2 παρουσιαζουν μια δυσκολια κατα τα άλλα ευκολα φαινονται

themata

έχουν αναρτηθεί κάπου? ακόμα δεν τα έχουμε βρει εμείς οι μη διορισμένοι

amavidis

Γενικά και εγώ τα βρίσκω normal. Το Α2 και το Α4, όπως επίσης το Β2 έχουν κάποιο επίπεδο δυσκολίας.
Το θέμα Γ είναι λίγο φλύαρο αλλά εύκολο. Ίσως κάποιοι δυσκολευτούν στο Γ3 λόγω πολλών συνθηκών επιλογής.
Το Δ είναι επίσης απλό, με εξαίρεση  το υποπρόγραμμα που και πάλι δεν θα δυσκολέψει έναν καλό μαθητή

nvacalo

Στο Γ3 δεν ειναι ενα απλο ΑΝ?

Αν ΜΟ[ι,1] > 2 Η ΜΟ[ι,2] > 4 ΤΟΤΕ

ΑΛΛΙΩΣ_ΑΝ ΜΟ[ι,1] > 1,8 Η ΜΟ[ι,2] > 3.6 ΤΟΤΕ

ΑΛΛΙΩΣ

Τ_ΑΝ

amavidis

Παράθεση από: nvacalo στις 29 Μαΐου 2013, 11:55:42 ΠΜ
Στο Γ3 δεν ειναι ενα απλο ΑΝ?

Αν ΜΟ[ι,1] > 2 Η ΜΟ[ι,2] > 4 ΤΟΤΕ

ΑΛΛΙΩΣ_ΑΝ ΜΟ[ι,1] > 1,8 Η ΜΟ[ι,2] > 3.6 ΤΟΤΕ

ΑΛΛΙΩΣ

Τ_ΑΝ

Α, ναι δίκιο έχεις!Εγω το λυσα με πιο σύνθετο τρόπο... ευχαριστω

freedomst

Οχι δεν είναι ένα απλό ΑΝ.
Όταν οι δύο μέσοι όροι ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες-περιοχές ο καθένας, πρέπει να δοθεί βαρύτητα σε αυτόν που είναι στη μεγαλύτερη περιοχή τιμών!!!
Σταματοπούλου Ελευθερία
ΠΕ19 - ΓΕΛ Κρύας Βρύσης

"Ουδέν κακόν αμιγές καλού"

nvacalo

Παράθεση από: freedomst στις 29 Μαΐου 2013, 12:02:32 ΜΜ
Οχι δεν είναι ένα απλό ΑΝ.
Όταν οι δύο μέσοι όροι ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες-περιοχές ο καθένας, πρέπει να δοθεί βαρύτητα σε αυτόν που είναι στη μεγαλύτερη περιοχή τιμών!!!

νομιζω οτι το πολυ απλο αν απο πανω καλυπτει καθε περιπτωση γιατι προηγουνται οι μεγαλες περιοχες τιμων!

freedomst

#8
Μόνο για το "εκτός ορίων" ισχύει αυτό για τις άλλες δύο κατηγορίες είναι ανάποδα οι μεγάλες περιοχές οπότε θα πρέπει να πάρεις εκεί τους επιμέρους συνδυασμούς και χιαστί, όχι μόνο κάθετα.

Προσθήκη: Οντως το ανάποδο αν παίρνει τις μεγάλες περιοχές πρώτα και γλιτώνεις 2 περιπτώσεις,
αλλά πόσοι μαθητές το πήραν ανάποδα;
Σταματοπούλου Ελευθερία
ΠΕ19 - ΓΕΛ Κρύας Βρύσης

"Ουδέν κακόν αμιγές καλού"

nvacalo

Παράθεση από: freedomst στις 29 Μαΐου 2013, 12:09:05 ΜΜ
Μόνο για το "εκτός ορίων" ισχύει αυτό για τις άλλες δύο κατηγορίες είναι ανάποδα οι μεγάλες περιοχές οπότε θα πρέπει να πάρεις εκεί τους επιμέρους συνδυασμούς και χιαστί, όχι μόνο κάθετα.

Εννοεις πως αν ο Μεσος ορος κεφαλης ειναι 1,9 και ο μεσος ορος ακρων 3,5 πρεπει να εμφανιστει "Χαμηλος SAR" και οχι "Κοντα στα ορια"?

Νομιζω πως δεν ζηταει αυτο η ασκηση και δεν ειναι και λογικο αυτο!

freedomst

Παράθεση από: nvacalo στις 29 Μαΐου 2013, 12:16:09 ΜΜ
Εννοεις πως αν ο Μεσος ορος κεφαλης ειναι 1,9 και ο μεσος ορος ακρων 3,5 πρεπει να εμφανιστει "Χαμηλος SAR" και οχι "Κοντα στα ορια"?

Νομιζω πως δεν ζηταει αυτο η ασκηση και δεν ειναι και λογικο αυτο!

Στην περίπτωση που αναφέρεις η  μεγάλη περιοχή τιμών είναι το άκρο άρα πρέπει να εμφανίσει "χαμηλός ΣΑΡ"
Σταματοπούλου Ελευθερία
ΠΕ19 - ΓΕΛ Κρύας Βρύσης

"Ουδέν κακόν αμιγές καλού"

nvacalo

Παράθεση από: freedomst στις 29 Μαΐου 2013, 12:20:30 ΜΜ
Στην περίπτωση που αναφέρεις η  μεγάλη περιοχή τιμών είναι το άκρο άρα πρέπει να εμφανίσει "χαμηλός ΣΑΡ"

Διαφωνω! Μεγαλυτερη περιοχη τιμων εννοει πως προηγειται το χειροτερο για την υγεια.

Σε διαφορετικη περιπτωση θα ειχε παραδειγμα αυτο που σου ανεφερα και οχι αυτο που εχει!

Σαν μου λες δλδ οτι αν ενας εχει τιμη κεφαλης 1,99 τοτε NO PROB θα εμφανισει το προγραμμα σου "Χαμηλος SAR"!

freedomst

#12
θεωρούσα ως περιοχή τιμών το εύρος των τιμών των περιοχών,  αλλά εννοεί το μεγαλύτερο (αυτό που βρίσκεται σε "ανώτερη κλίμακα") από τα δύο δίνει τη βαρύτητα.

Προσωπική γνώμη: Έχει τεράστια ασάφεια στη διατύπωση το θέμα Γ3.
Σταματοπούλου Ελευθερία
ΠΕ19 - ΓΕΛ Κρύας Βρύσης

"Ουδέν κακόν αμιγές καλού"

nvacalo

Εννοει οτι οποια απο τις δυο τιμες ειναι σε μεγαλυτερη κλιμακα με σειρα προτερεοτητας

1. ΕΚΤΟΣ ΟΡΙΩΝ
2. ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ
3. ΧΑΜΗΛΟΣ

αυτο και πρεπει να εμφανιστει.

gpapargi

Ένα πρώτο γενικό σχόλιο είναι ότι η επιτροπή επιτέλους αποφάσισε να στηρίξει το διδακτικό πακέτο.
Αρκετές ιδέες ήταν παρμένες από το τετράδιο μαθητή.

Συγκεκριμένα το Α2 σχετίζεται άμεσα με την ιδέα των αραιών πινάκων κεφάλαιο 3 παράδειγμα 5).
Το Α4 είναι η τριγωνική σάρωση (κεφάλαιο 9 ΔΣ6)
Το Β1 είναι ο κώδικας της ανάλυσης σε πρώτους παράγοντες (κεφ 8 ΔΣ6)
Το Θέμα Γ έχει σα βάση του την άσκηση με τους ρύπους (κεφ 8 παράδειγμα 1)

Είναι εμφανής η τάση να στηριχτεί το διδακτικό πακέτο. Από εμένα μπράβο, τουλάχιστο για τη νοοτροπία.

sstergou

Κάποιες παρατηρήσεις :
Θέμα Α
Α15 :  Τι γίνεται στην περίπτωση που έχουμε κάποιο αρχείο;
Α2 :  Ωραίο θέμα που βασίζεται στους αραιούς πίνακες.
Α3 : Υπερβολικά πολλές μονάδες για τα α, γ που στην ουσία είναι ερωτήσεις που ελέγχουν την απομνημόνευση.
Α4 :
    α) Ωραίο θέμα που εξετάζει τους τριγωνικούς πίνακες.
    β) Μου άρεσε και αυτό.

Θέμα Β
    Νομίζω ότι χωρούσε και ένας μικρός πίνακας τιμών για να ελεγχθεί η δυνατότητα εκτέλεσης ενός αλγορίθμου.

Θέμα Γ
Γ4: Προσπαθώ να βρω έναν τρόπο να λυθεί με έξυπνο τρόπο. Κατέληξα σε αντιγραφή του πίνακα των κωδικών και στην συνέχεια μία ταξινόμηση (με 3 εξωτερικές επαναλήψεις) η οποία θα αναλαμβάνει και τις δύο στήλες. Μου φαίνεται όμως λίγοι θα σκεφτούν κάτι τέτοιο. Νομίζω ότι θα δούμε υπερβολικά μεγάλες λύσεις με πολλές μεταβλητές, πολλούς βρόχους ή με δύο διαφορετικές ταξινομήσεις. Νομίζω ότι η λύση ξεφεύγει σε έκταση χωρίς να ελέγχει διαφορετικά πράγματα.

Θέμα Δ
Εύκολο θέμα με υπερβολικά πολλές οδηγίες για την κατασκευή του υποπρογράμματος. Στην ουσία εξετάζονται περισσότερο οι συντακτικές λεπτομέρειες της κλήσης παρά η ικανότητα διάσπασης ενός προγράμματος σε τμήματα. Αυτό είναι βέβαια ένα γενικότερο κακό που αφορά την εξέταση των υποπρογραμμάτων.

Επίσης νομίζω ότι τα θέματα Γ, Δ έπρεπε να δοθούν με αντίστροφη σειρά λόγω του βαθμού δυσκολίας τους.

alfabit

Καλησπέρα συνάδελφοι,

τα θέματα ήταν πιο απαιτητικά από πέρσι ειδικά στο θεωρητικό κομμάτι. Είδα βέβαια και μερικές πολύ καλές λύσεις από κάποια παιδιά.

Πέρα από το θέμα Α4α και Β2 στο θέμα Γ υπάρχει θέμα. Δεν είναι μόνο η δύσκολη εκφώνηση για τις περιπτώσεις του SAR αλλα κρύβεται και η παγίδα στην ταξινόμηση αφού πρέπει να αντιγραφεί ο πίνακας ΚΩΔ πριν γίνει η ταξινόμηση στην πρώτη στήλη, καθώς μετά χάνεται η αντιστοίχιση με τη δεύτερη στήλη.

Επίσης βλέπω στο διαδίκτυο πολλές λάθος λύσεις.  :o :o

alfabit

Παράθεση από: sstergou στις 29 Μαΐου 2013, 02:18:14 ΜΜ
Θέμα Γ
Γ4: Προσπαθώ να βρω έναν τρόπο να λυθεί με έξυπνο τρόπο. Κατέληξα σε αντιγραφή του πίνακα των κωδικών και στην συνέχεια μία ταξινόμηση (με 3 εξωτερικές επαναλήψεις) η οποία θα αναλαμβάνει και τις δύο στήλες. Μου φαίνεται όμως λίγοι θα σκεφτούν κάτι τέτοιο. Νομίζω ότι θα δούμε υπερβολικά μεγάλες λύσεις με πολλές μεταβλητές, πολλούς βρόχους ή με δύο διαφορετικές ταξινομήσεις. Νομίζω ότι η λύση ξεφεύγει σε έκταση χωρίς να ελέγχει διαφορετικά πράγματα.

Πρέπει να γίνει πρώτα αντιγραφή του πίνακα ΚΩΔ σε έναν πίνακα ΚΩΔ1 και έπειτα 2 ταξινόμησεις. Η πρώτη ταξινόμηση στην 1η στήλη του πίνακα ΜΟ και να ακολουθεί ο ΚΩΔ και άλλη μια στη 2η στήλη του ΜΟ και να ακολουθεί ο πίνακας ΚΩΔ1. Δυσκολάκι νομίζω όντως...

P.Tsiotakis

Αυτό δε μαζεύει το τελευταίο στο Γ;;

ΓΙΑ κ απο 1 μέχρι 2
    ΓΙΑ i ΑΠΟ 2 ΜΕΧΡΙ 30
   ΓΙΑ j ΑΠΟ 30 ΜΕΧΡΙ i  ΜΕ_ΒΗΜΑ -1
         ΑΝ ΜΟ[j-1, κ] < ΜΟ[j, κ] ΤΟΤΕ
            ΑΝΤΙΜΕΤΑΘΕΣΕ ΜΟ[j-1, 1], ΜΟ[j, 1]
            ΑΝΤΙΜΕΤΑΘΕΣΕ ΜΟ[j-1, 2], ΜΟ[j, 2]
            ΑΝΤΙΜΕΤΑΘΕΣΕ ΚΩΔ[j-1], ΚΩΔ[j]
         ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
   ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
   ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
    ΓΙΑ  i  ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 3
       ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΚΩΔ[ i], ΜΟ[ i, κ]
   ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

petrosp13

Αυτό Παναγιώτη δεν ταξινομεί τελικά μόνο τον έναν μέσο όρο;;;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

soc_h

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 29 Μαΐου 2013, 02:42:51 ΜΜ
Αυτό δε μαζεύει το τελευταίο στο Γ;;
...

Ναι και μπράβο για τη σκέψη. Είναι όπως αρκετά προχω...
Σωκράτης

soc_h

Παράθεση από: petrosp13 στις 29 Μαΐου 2013, 02:44:22 ΜΜ
Αυτό Παναγιώτη δεν ταξινομεί τελικά μόνο τον έναν μέσο όρο;;;

Δες το:
ΓΙΑ κ απο 1 μέχρι 2

Σωκράτης

sstergou

Ωραία σκέψη Παναγιώτη, στην ουσία εσύ γλιτώνεις την αντιγραφή που σκέφτηκα εγώ (και πολλοί άλλοι) και την αντικαθιστάς με μια επιπλέον επανάληψη.
Έχει ενδιαφέρον να δούμε πόσοι τελικά το έλυσαν κάνοντας οικονομία στο μελάνι!

petrosp13

Δεν είδα ότι η εμφάνιση είναι εντός ταξινόμησης
Δεκτό
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

P.Tsiotakis

παλιότερα οι 11 μονάδες σε ερωτήσεις ανάπτυξης θα είχαν σηκώσει επανάσταση, αφού όμως είμαστε επιστρατευμένοι δε μπορούμε να κάνουμε επανάσταση.

Καλά αποτελέσματα σε όλους τους μαθητές

P.Tsiotakis

Παράθεση από: petrosp13 στις 29 Μαΐου 2013, 02:44:22 ΜΜ
Αυτό Παναγιώτη δεν ταξινομεί τελικά μόνο τον έναν μέσο όρο;;;

οκ, η εμφάνιση εντός του πρώτου βρόχου.
πριν 10 λεπτά ήρθα από το κέντρο φυσικώς αδυνάτων και δεν έχω φάει καν

gthal

Μόλις ετοιμαζόμουν να γράψω τη λύση που έδωσε ο Παναγιώτης!
Ωραία και απλή!
Πρέπει σε κάθε ταξινόμηση να παρασυρθούν τόσο οι Κωδικοί όσο και οι δύο στήλες του ΜΟ
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

che

αγαπητοί συνάδελφοι συμφωνώ και επαυξάνω με την λύση του Τσιωτάκη ... έδωσα αυτήν ακριβώς την λύση στα παιδιά μου . Χωρίς παρεξήγηση θεωρώ την μεταφορά της πρώτης και δεύτερης στήλης λίγο μπακάλικη προσέγγιση ... Πολλοί συνάδελφοι αρκετές φορές κόπτονται για ένα παραπάνω ΑΝ που θα μπει στον αλγόριθμο αλλά για τους πόρους που καταναλώνονται με τη δημιουργία 2 νέων μονοδιάστατων πινάκων χωρίς να χρειάζεται στην τελική δεν θα έπρεπε να ασχοληθούμε ?

PE19

... γενικός σχολιασμός....

συμφωνώ σε πολλά σημεία με τους προλαλήσαντες.

έχω την αίσθηση ότι τα θέματα Α2, Α4α και Β2 έχουν μεγάλο βαθμό "συγγένειας" και δίνουν συνολικά 22 μονάδες
(στην κλίμακα 0-20:4,4 μον.) = πολλές.

γενικά μου άρεσαν τα θέματα.

στο θέμα Γ4 επειδή δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις λύσεις που έχουν προταθεί (ίσως να την έχει δώσει κάποιος συνάδελφος) προτείνω και την λύση: σε μία και μόνο επανάληψη την εύρεση των τριών max της 1ης στήλης και
των τριών max της δέυτερης με ταυτόχρονη αποθήκευση των στίστοιχων κωδικών σε μεταβλητές.

euron

Όταν διάβασα πρώτη φορά τα θέματα είπα είναι εύκολα. Στην συνέχεια όμως που συζήτησα με καλούς μαθητές μου διαπίστωσα ότι την είχαν πατήσει σε πολλά σημεία. Το θέμα Γ και τα θέματα Α4 και Α2 ήταν αυτά που προβλημάτισαν περισσότερο. Τα 100αρια θα είναι λίγα.

tsabatman

Θέματα για χομπιστες στην παραλία,μη κλιμακούμενης δυσκολίας με μηδενικό σεβασμό στην κούραση,την δουλειά και την αγωνία των παιδιών,άριστοι μιμητές των μαθηματικών και των φυσικών

lsourtzo

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 29 Μαΐου 2013, 02:42:51 ΜΜ
Αυτό δε μαζεύει το τελευταίο στο Γ;;

ΓΙΑ κ απο 1 μέχρι 2
    ΓΙΑ i ΑΠΟ 2 ΜΕΧΡΙ 30
   ΓΙΑ j ΑΠΟ 30 ΜΕΧΡΙ i  ΜΕ_ΒΗΜΑ -1
         ΑΝ ΜΟ[j-1, κ] < ΜΟ[j, κ] ΤΟΤΕ
            ΑΝΤΙΜΕΤΑΘΕΣΕ ΜΟ[j-1, 1], ΜΟ[j, 1]
            ΑΝΤΙΜΕΤΑΘΕΣΕ ΜΟ[j-1, 2], ΜΟ[j, 2]
            ΑΝΤΙΜΕΤΑΘΕΣΕ ΚΩΔ[j-1], ΚΩΔ[j]
         ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
   ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
   ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
    ΓΙΑ  i  ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 3
       ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΚΩΔ[ i], ΜΟ[ i, κ]
   ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ


σωστός ...

Dinos

1. Τα κατοστάρια θα είναι λίγα, εφόσον υπάρχουν θεματάκια, όπου θα "γλιστρήσουν" αρκετοί μαθητές (Α2, Α4, Β2)
2. Η θεωρία πιάνει μεν 11 μονάδες, δεν προσπαθεί όμως πονηρά να υφαρπάξει μονάδες από τους μαθητές (βάζοντας θέματα κρυμμένα σε γωνίες, σε κίτρινα, που είναι λίγο μαύρα, ...)
3. Αυτό που λέει ο Παπαργύρης είναι σωστό. Πρέπει επιτέλους η επιτροπή να δεί και προς την κατεύθυνση του τετραδίου μαθητή (που περιέχει μερικές πολύ ωραίες ασκήσεις, λίγες....). Το έκανε λίγο φέτος με το Α2. γιατί: use it = respect it
4. Οι ασκήσεις δεν ταρακούνησαν τα νερά. Λίγο το ερώτημα Γ3, κυρίως με την ολίγο προβληματική του διατύπωση, αλλά οκ. Το θέμα Δ έβγαινε από οποιονδήποτε μαθητή που έχει δουλέψει λίγο
5. Γενικά, ακόμα αναζητούμε μια (μικρή) ανάταση στη δυσκολία των θεμάτων (σε 1,2 ερωτηματα ενός θέματος). Επίσης το Β1 είναι δώρο προς άπαντες;

eara

Παράθεση από: freedomst στις 29 Μαΐου 2013, 12:02:32 ΜΜ
Οχι δεν είναι ένα απλό ΑΝ.
Όταν οι δύο μέσοι όροι ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες-περιοχές ο καθένας, πρέπει να δοθεί βαρύτητα σε αυτόν που είναι στη μεγαλύτερη περιοχή τιμών!!!
Κι όμως είναι...

Το πρόβλημα στο θέμα ήταν στην διατύπωση που μπορεί να μπερδέψει κάποιον για το ποια είναι "η μεγαλύτερη περιοχή τιμών" και να οδηγηθεί σε διάφορα περίπλοκα πράγματα, μέσα στην βιασύνη του... Εξ ου και το παράδειγμα που συνόδευε την εκφώνηση που προσπάθησε να ξεδιαλύνει τις όποιες αμφιβολίες.
Το θέμα όμως είναι ότι τι εννοεί ο "ποιητής" με "μεγαλύτερη περιοχή τιμών";
Δεν μπορούσε να το διατυπώσει καλύτερα;
Ασφαλώς και μπορούσε... δεν το έκανε και ιδού τα αποτελέσματα....

eara

#34
Παράθεση από: tsabatman στις 29 Μαΐου 2013, 04:20:11 ΜΜ
Θέματα για χομπιστες στην παραλία,μη κλιμακούμενης δυσκολίας με μηδενικό σεβασμό στην κούραση,την δουλειά και την αγωνία των παιδιών,άριστοι μιμητές των μαθηματικών και των φυσικών

Πες τα χρυσόστομε....

Ξαναπαραθέτω τα κύρια σημεία που έθιξα σε άλλο θέμα (topic)

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=5225.0

1) Το A1.5  θέμα τύπου ΣΩΣΤΟ-ΛΑΘΟΣ αρκετοί υποστήριξαν με σχόλια τους ότι είναι σωστό. Eίναι τελικά, η μήπως δεν είναι; Διότι τι πάει να πεί η εντολή ΔΙΑΒΑΣΕ "διακόπτει" την εκτέλεση του προγράμματος; Τελικά έχουμε πρόγραμμα που εκτελείται ή όχι; Έχει process-id; Ειναι supspended; Ειναι multitasking ή οχι το O/S; .... Μην το μπλέξουμε με τα Λειτουργικά συστήματα τώρα... έλεος.

2) Το θέμα Α υποτίθεται ότι εξετάζει ΘΕΩΡΙΑ... άντε τώρα πείτε μου τώρα τι σχέση έχει το υποερώτημα Α4. Και γενικώς αυτές οι "θεωρητικές" ασκήσεις δεν είναι κάπως "τραβηγμένες" για θεωρητικές ενώ θα ταίριαζαν καλύτερα ως "ασκήσεις" (π.χ. για το Β).

3) Α3.γ. Πόσα πλεονεκτήματα βρήκατε εσείς στο βιβλίο; 4 ή 5; Το βιβλίο έχει 4 "τικ", το θέμα βαθμολογείται με 4 μονάδες, και ο μαθητής ήξερε και τα προηγούμενα θα μάντευε ότι ζητάει 4 πράγματα. Έλα 'μ ντε που το βιβλίο ακριβώς κάτω από τα 4 τικ γράφει και ένα 5ο. Κι ας λέει συνάδελφος ότι αυτό είναι απόρια των προηγουμένων. Παύει να είναι πλεονέκτημα; Οχι. Άρα το ζητάει και αυτό ή όχι;

4) Θέμα Γ - Γ3. Τι πάει να πεί "μεγαλύτερη περιοχή τιμών;" !!! κι ύστερα μιλάμε περί σαφήνειας στην διατύπωση... αν την "είχε" δεν χρειαζόταν το παράδειγμα... αλλά δεν την έχει οπότε να και το παράδειγμα για να εξηγήσει κάτι το οποίο δεν διατύπωθηκε με σαφήνεια.

5) Θέμα Γ. Γιατί πάλι πίνακες; αφού για αυτό είναι το Δ γιατί ξανα-μανά; για να έχουν να γράφουν σεντόνια κώδικα; 5 σελίδες Α4 χρειαστήκαν οι περισσότεροι για να καθαρογράψουν τις λύσεις στον υπολογιστή (χωρίς σκαριφήματα πινάκων, πρόχειρο κλπ). Σκεφτήτε τώρα κάποιον που έκανε και κάνα σκαρίφημα των πινάκων ανά θέμα και που και που κάνα λάθος .... Τι θα γίνει αν του τελιώσουν οι σελίδες; .... Τιποτα! όπως επληροφορήθει δεν μπορεί να πάρει άλλες σελίδες (εκτός από εξαιρετικές "ειδικές" περιστάσεις), ούτε άλλο τετράδιο (που θα βρει αυτοκόλλητα χαρτάκια;)

6) Θέμα Α4.α Παραθέτω σχόλιο από άλλη θεματική ενότητα (topic) συναδέλφου: "Αδικαιολογητο επισης κατα την γνωμη μου να ζητανε απο τα παιδια να "ταξινομησουν" χωρις να χρησιμοποιησουν αυτο που μαθαμε ολη την χρονια. Εξεταζουν μονο την φαντασια τους την ωρα που βρισκονται μεσα στο αγχος κατι που δεν μου αρεσει."

7) Πόση ώρα κάνατε ΕΣΕΙΣ για να τα λύσετε (όλα);


Dinos

Παράθεση από: eara στις 29 Μαΐου 2013, 05:30:00 ΜΜ
Πες τα χρυσόστομε....
Παράθεση από: tsabatman στις 29 Μαΐου 2013, 04:20:11 ΜΜ
Θέματα για χομπιστες στην παραλία,μη κλιμακούμενης δυσκολίας με μηδενικό σεβασμό στην κούραση,την δουλειά και την αγωνία των παιδιών,άριστοι μιμητές των μαθηματικών και των φυσικών

Δηλαδή η επιτροπή επιχείρησε να εκτελέσει τους υποψήφιους???

tsabatman

Η επιτροπή δεν σεβάστηκε τον κόπο του μαθητή που δούλεψε ,βαζοντας
θέματα τύπου σπαζοκεφαλιάς και όχι γνώσεων!!

itt

Παράθεση από: tsabatman στις 29 Μαΐου 2013, 05:49:26 ΜΜ
Η επιτροπή δεν σεβάστηκε τον κόπο του μαθητή που δούλεψε ,βαζοντας
θέματα τύπου σπαζοκεφαλιάς και όχι γνώσεων!!

Σε τι ακριβώς αναφέρεσε;

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: tsabatman στις 29 Μαΐου 2013, 05:49:26 ΜΜ
Η επιτροπή δεν σεβάστηκε τον κόπο του μαθητή που δούλεψε με θέματα τύπου σπαζοκεφαλιάς και όχι γνώσεων!!

Να καταλάβω ότι η εκφώνηση του Γ3 είναι λίγο προβληματική, αλλά γιατί τις λέτε σπαζοκεφαλιές ?

Και για το Γ3 πάντως, ανάλογο πρόβλημα έχει το τετράδιο μαθητή με μετρήσεις για διοξείδιο άνθρακα και άζωτο..

Ένα πολύ μεγάλο μέρος του Α θέματος είναι εφαρμογές απο τετράδιο μαθητή...


Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: euron στις 29 Μαΐου 2013, 03:46:19 ΜΜ
Όταν διάβασα πρώτη φορά τα θέματα είπα είναι εύκολα. Στην συνέχεια όμως που συζήτησα με καλούς μαθητές μου διαπίστωσα ότι την είχαν πατήσει σε πολλά σημεία. Το θέμα Γ και τα θέματα Α4 και Α2 ήταν αυτά που προβλημάτισαν περισσότερο. Τα 100αρια θα είναι λίγα.

Συμφωνώ και επαυξάνω!

eara

#40
Παράθεση από: Dinos στις 29 Μαΐου 2013, 05:33:40 ΜΜ
Δηλαδή η επιτροπή επιχείρησε να εκτελέσει τους υποψήφιους???
Όλοι κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος.
Τώρα τι είχε στο μυαλό της η επιτροπή, το ξέρουν οι ίδιοι.
Το τι πιστεύω εγώ για το τι πιστεύει η επιτροπή είναι αδιάφορο.
Απλώς συγκριτικά με τα περσινά θέματα τα οποία αρκετοί με τους οποίους συζήτησα, τα θεωρούσαν ως τα ποιο "στρωτά"!
Τα φετεινά θέματα είχαν "προβλήματα" τα οποία προσπάθησα να αναδείξω ώστε να συζητηθούν και να αποφευχθούν μελλοντικά.

Συνοψίζοντας:

  1. Ασάφειες στην εκφώνηση θα πρέπει να αποφεύγονται (ουδείς αλάθητος οκ, αλλά τα λάθη κοστίζουν στις εξετάσεις), ειδάλως δεν εξετάζουμε τους μαθητές μόνο στην ανάπτυξη εφαρμογών αλλά και στην ψυχολογία και σε διάφορες άλλες τέχνες όπως την τέχνη του "να διαβάζεις το φλυτζάνι του καφέ" για να καταλάβεις τι εννοεί ο εισηγητής κ.ο.κ. στα οποία εμείς έχουμε πλέον ως φαίνεται εντρυφησει κι ας μην το έχουμε επίγνωση πάντα.

  2. Βαθμός δυσκολίας: Αυτό είναι ανοιχτό ζήτημα μιας και όλοι ανταγωνίζονται στα ίδια θέματα... αλλά πέρα από αυτούς  (πόσοι είναι;)  που πέρα από το μάθημα αναλώσαν ώρες λύνοντας ασκήσεις στο σπίτι, μήπως τελικά επωφελούνται αυτοί που σπατάλησαν αρκετά ευρώπουλα σε φροντηστήρια, ή είχαν γονείς πληροφορικούς;
Αν ένα θέμα είναι υπερβολικά δύσκολο τελικά το λύνουν ελάχιστοι ή και κανείς οπότε δεν τρέχει και τίποτα από άποψη εισαγωγής σε σχολές κ.ο.κ.
Εξάλου αν ήταν όλα εύκολα και όλοι γράφαν άριστα δεν θα βγάζαμε άκρη.
Βέβαια από την άλλη τι ζητάς τελικά από τους μαθητές που διδαχθήκαν το συγκεκριμένο μάθημα και μάλιστα στην τελευταία τάξη του Λυκείου, κάτω από μια κατάσταση όπως είναι οι Πανελλαδικές εξετάσεις και ότι αυτό συνεπάγεται;
Πράγματα τα οποία έχουν διδαχθεί στην τάξη και έχουν προλάβει να τα δουν και στην πράξη μέσα στο εργαστήριο (αν προλαβαίνεις να κάνεις εργαστήριο).
Κάποιοι συνάδελφοι τα χαρακτηρίσαν "εύκολα" αλλά για ποιον;
Για αυτόν που κάνει προγραμματισμό για πρώτη φορά στην ζωή του στο διάστημα της τρέχουσας σχολικής χρονίας,
ή για κάποιον που τελείωσε μια σχολή πληροφορικής και τώρα είναι σε κάποιο γραφείο και λύνει και καμιά άσκηση μεταξύ αχλαδιού & τυριού;

  3. Θεωρία & Ασκήσεις: Τα θέματα στο Α είναι όλα καθαρά θεωρητικά, ή μήπως έχουν και ασκησούλες που για αρκετούς τελικά ήταν "σπαζοκεφαλιές" που τους φάγαν αρκετό χρόνο μέχρι να τις λύσουν ή να μην τις λύσουν καθόλου; Δες στο στέκι απόψεις εκπαιδευτικών για τις προτεινόμενες λύσεις που θα σε εκπλήξουν για την αμφιβολία τους για το πως λύνονται (μαζί και της δικής μου ασφαλώς :)

Σύγκρινε τα περσινά λοιπόν με τα φετεινά ως προς τα 3 αυτά ζητήματα που θέτω και πες μου τι πιστεύεις τελικά;

petrosp13

Παράθεση από: eara στις 29 Μαΐου 2013, 06:16:09 ΜΜ
τα περσινά θέματα τα οποία αρκετοί με τους οποίους συζήτησα τα θεωρούσαν ως τα ποιο "στρωτα" τα φετεινά θέματα είχαν "προβλήματα" ......

  1. Ασάφειες στην εκφώνηση θα πρέπει να αποφεύγονται (ουδείς αλάθητος οκ, αλλά τα λάθη κοστίζουν στις εξετάσεις).



Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ την φετινή επιτροπή (δεν μου άρεσαν τα θέματα):
- Το περσινό θέμα Δ είχε πάρα πολλές ασάφειες που κάποιες δεν απαντήθηκαν ποτέ (κυρίως ερωτήματα Δ3 και Δ5, στο Δ4 πού θα γίνει η εμφάνιση)
- Το περσινό θέμα Γ είχε μια σχετική ασάφεια στο τι σημαίνει "να μην μπορεί να επιδοτήσει ούτε ένα έργο μικρής κατηγορίας"

Γενικότερα, νομίζω ότι όταν βγάζει ο καθένας μας ένα διαγώνισμα, το ψάχνει από 10 μεριές για να το διατυπώσει σωστά
Αυτοί που ετοιμάζουν τα θέματα των πανελλαδικών δεν κατάλαβαν σήμερα ότι το Γ3 ήταν πολύ άσχημα διατυπωμένο;;;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

soron80

Να καταθέσω κι εγώ την άποψη μου..
Έλυσα τα θέματα σε 30' με το σκεπτικό του μαθητή καταγράφοντάς τα αναλυτικά (εκτός από το Α3 της ανάπτυξης)
και μου φάνηκαν αυξημένης δυσκολίας σε σχέση με τα προηγούμενα έτη κάτι που με χαροποίησε ιδιαίτερα.
Η πρώτη κουβέντα που είπα ήταν "ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΦΑΣΟΝΙΣΤΕΣ ΑΕΠΠ 2013" και ελπίζω να συνεχιστεί αυτό που ξεκίνησε φέτος και τις επόμενες χρονιές.
Από τους μαθητές μου (ακόμα και αυτούς που έπιασαν 30 ή 40 μόρια) κανένας δε διαμαρτυρήθηκε για δυσκολία στην κατανόηση.

Αναλυτικά:

Α1) Μόνο 6 μονάδες Σ-Λ που λύνονται και από μη παπαγάλους μαθητές (δεκτές οι ενστάσεις για το Α1.5 αλλά πιστεύω ότι οι μαθητές δεν μπερδεύτηκαν.

Α2) τεχνικό θέμα με σωστή εκφώνηση που σε καθοδηγεί και θυμίζει και κάτι από μεθοδολογία αραιών πινάκων που καταγράφεις στήλη και γραμμή για κάθε μη μηδενικό στοιχείο.

Α3) 11 μονάδες ανάπτυξης που έγραφες αρκετά ακόμα κι αν δεν ήσουν παπαγάλος.
(δε θα σχολιάσω την πρεμούρα για το αν στο α3.α ήταν 4 ή 5 οι λόγοι)

Α4)α) Ωραίο θέμα με τριγωνικό πίνακα και συμπλήρωση αυτού για μαθητές που το έψαξαν παραπάνω
η πρώτη για μπορεί να παει και μέχρι 100 γιατί στην τελευταία επανάληψη 101<=100 επιστρέφει ψευδής και δεν μπαίνει
στον πίνακα ώστε να έχουμε παράβαση.

β) Έξυπνο ο σωστός μαθητής κάνει πίνακες τιμών και κατασκευάζει τη λύση στη χειρότερη.

Α5 και Β1 ασχολίαστα και ελπίζω να απουσιάζουν  από το επόμενο (17 μονάδες δώρο)

Β2) Κλασικό θέμα, ό σωστός μαθητής πάλι μπορεί να κατασκευάσει τη λύση
στη χειρότερη κάνει ένα διαχωρισμό και μια συγχώνευση (συγκόλληση για την ακρίβεια).

Γ1) Κλασικό χιλιοειπωμένο .
Γ2) ΜΟ ανα γραμμή αλλά κατασκευή δίστηλου πίνακα ΜΟ (διδαγμένο αλλά όχι φασόν).
Γ3) Ενδιαφέρον και περίεργο ο φασόν μαθητής θα κάνει σίγουρα λάθος, ο σωστός θα παλέψει αν κάνει και δοκιμές με τιμές θα το πετύχει.
Το παράδειγμα που δίνει η εκφώνηση λύνει το υπόλοιπο πρόβλημα κατανόησης για το πως πρέπει να γίνει η επιλογή
είδα δημοσιευμένες 5-6 λύσεις διαφορετικές από αυτή που σκέφτηκα και μου άρεσε.
Γ4) Ταξινόμηση σε δίστηλο πίνακα (διδαγμένο αλλά όχι φασόν) με την κατάλληλη προσοχή έβγαινε.
φροντιστήριο το είχε δημοσιεύσει λάθος στο ιντερνετ το μεσημέρι (δεν έκανε παράλληλη ταξινόμηση της δεύτερης στήλης)
Δ1, Δ2) Επιτέλους πίνακας συχνοτήτων (λυνόταν και με πολλαπλή Αν)
Δ3) Απλή αρχή_επανάληψης
Δ4+Δ5) Αναφορά στο 10ο κεφ, υποπρόγραμμα χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες (φασόν θα έλεγα).


Δεν είναι ανάγκη να γράφουν όλοι 100


Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

gthal

Παράθεση από: petrosp13 στις 29 Μαΐου 2013, 06:25:36 ΜΜ
Γενικότερα, νομίζω ότι όταν βγάζει ο καθένας μας ένα διαγώνισμα, το ψάχνει από 10 μεριές για να το διατυπώσει σωστά
Αυτοί που ετοιμάζουν τα θέματα των πανελλαδικών δεν κατάλαβαν σήμερα ότι το Γ3 ήταν πολύ άσχημα διατυπωμένο;;;
Πες τα!
αμάν πια!
αμάν αυτή η προχειρότητα!
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

epsilonXi

Παράθεση από: Dinos στις 29 Μαΐου 2013, 05:05:16 ΜΜ
3. Αυτό που λέει ο Παπαργύρης είναι σωστό. Πρέπει επιτέλους η επιτροπή να δεί και προς την κατεύθυνση του τετραδίου μαθητή (που περιέχει μερικές πολύ ωραίες ασκήσεις, λίγες....). Το έκανε λίγο φέτος με το Α2. γιατί: use it = respect it

θεωρώ ότι τόσο ο αλγόριθμος της σειριακής αναζήτησης όσο και ο αλγόριθμος της συγχώνευσης που προτείνει το βιβλίο-τετράδιο είναι τραγικοί και δε θα ήθελα να έβλεπα την επιτροπή να βάζει κάτι που να «πατάει» πάνω τους, οπότε να μού επιτρέψετε να διαφωνήσω

chris_bek

ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ , ΒΑΤΑ ΜΕΝ, ΑΛΛΑ ΩΡΑΙΑ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΕΤΣΙ
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΑΠ' ΕΞΩ

ege

Παράθεση από: gthal στις 29 Μαΐου 2013, 08:32:20 ΜΜ
Πες τα!
αμάν πια!
αμάν αυτή η προχειρότητα!

Γεια σας και από μένα.
Συμφωνώ και επίσης για το θέμα Β2 παραθέτω την γνώμη μου ένα βήμα παραπάνω.
Εφόσον το τελικό αποτελέσμα είναι ένας ταξινομημένος πίνακας οποιαδήποτε λύση που δίνουμε
δεν είναι ένας "αλγόριθμος ταξινόμησης?".
Καταλαβαίνω το σκεπτικό της επισήμανσης στο ερώτημα αλλά θεωρώ το ερώτημα κατ΄ουσίαν λανθασμένο.
(εγώ το θεωρώ άλυτο)

moge

 :( θεματα "σπαζοκεφαλιες" που ταιριαζουν περισσοτερο σε
περιοδικα με σταυρόλεξα και πολλα για το διαθεσιμο χρόνο για επίλυση.
Για τους συναδέλφους που τα θεωρούν πετυχημενα τους παρακαλώ να
αναφέρουν πόσοι από τους μαθητές τους γράψανε άριστα.
Άλλο ένα αρνητικό θεωρώ ότι με θέματα "κουιζ" μεγαλώνει ακόμη
περισσσότερο η γκάμα των ασκήσεων που πρέπει να καλυφθεί και
μια που τα 27 περίπου 2ωρα που έχουμε στη διάθεσξ μας τα θεωρώ
ήδη λιγότερα από αυτά που χρειάζονται να δω τι θα προλάβουμε
να διδάξουμε του χρόνου.
Επίσης τα θέματα Γ και Δ θα μπορούσαν να αποφύγουν τα "θολά"
σημεία. Το παράδειγμα στο Γ είναι επιεικώς αποτυχήμένο (μια που
με τις τιμές που δίνει πολλοί μαθητές θεώρησαν ότι υπερισχύει η
μεγαλύτερη τιμή, θα έπρεπε να δωθεί παράδειγμα που να υπερίσχυε
η μικρότερη τιμή) και στο Δ κάθε φορά που θέλεις να δώσεις
νεα στοιχεία πρέπει να πληκτρολογήσεις πρώτα κάτι "άσχετο"
(αρκει να είναι διαφορετικό απο το Δ και δ) και μετα να δώσεις
τη χώρα. Και αυτό το ¨"άσχετο" πρέπει να το πληκτρολογέι ΚΑΘΕ
φορά. Απαράδεκτο!

P.Tsiotakis

αν στο Β2 δώσεις λύση με "πέρασμα" των τιμών αληθής σε νέο πίνακα
και αντίστοιχα για τις ψευδής
(δηλαδή 2 φορές λειτουργία της αντιγραφή)

τότε παρότι ο τελικός πίνακας είναι ταξινομημένος τελικά δεν έκανες ταξινόμηση

βέβαια, εγώ δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει ταξινόμηση λογικών τιμών.

Γενικά αυτό το ερώτημα πάσχει στη διατύπωσή του
για τη λύση που έδωσε η ΚΕΕ δεν το σχολιάζω. Κουτοπονηριά μη γενικεύσιμη, κωδικοποίηση που λύνει μόνο αυτό το πρόβλημα

Αθανάσιος Πέρδος

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 29 Μαΐου 2013, 11:00:05 ΜΜ
βέβαια, εγώ δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει ταξινόμηση λογικών τιμών.

Γενικά αυτό το ερώτημα πάσχει στη διατύπωσή του
για τη λύση που έδωσε η ΚΕΕ δεν το σχολιάζω. Κουτοπονηριά μη γενικεύσιμη, κωδικοποίηση που λύνει μόνο αυτό το πρόβλημα

Παναγιώτη και εγώ προσπαθώ να καταλάβω αν και ο Άλκης απάντησε με βάση τον ορισμό.
Μπορείς να παραθέσεις τη λύση της ΚΕΕ γιατί δεν την έχω δει.
Ευχαριστώ

spantoulis

Κάποιοι καθηγητές που ασχολούμαστε χρόνια με το μάθημα βρίσκουμε τα θέματα ενδιαφέροντα και φυσικά οι δυσκολίες μας ιντριγκάρουν.
όπως έχω πει όμως και παλαιότερα (περσι τέτοιες μερες πάλι τα λέγαμε) τα θέματα ΔΕΝ απευθύνονται σε εμάς.
Απευθύνονται σε μαθητές που δεν έχουν κανένα προγραμματιστικό backround.
Αλήθεια θα είχε ενδιαφέρον να δούμε το σχολιασμό των θεμάτων από μαθητές, και κυρίως από μαθητές που δεν έχουν φροντιστηριακή βοήθεια.
Πιστεύετε ότι θα σχολίαζαν τη δυσκολία του Α4 και του Γ3 περισσότερο από τη δυσκολία του Δ4 για παράδειγμα?
Νομίζω ότι πολλοί κρίνουμε τα θέματα με τις δικές μας ικανότητες και εμπειρίες και όχι με αυτές των παιδιών.
Άλλωστε τα ποσοστά επιτυχίας ή μάλλον αποτυχίας  στη Ανάπτυξη Εφαρμογών χρόνια τώρα ΦΩΝΑΖΟΥΝ ότι κάτι πάει στραβά.

Άντε και του χρόνου με υγεία, και σε όσους από αύριο πάμε στα βαθμολογικά καλή δύναμη.
Η χρήση υπολογιστών ΔΕΝ είναι πληροφορική

Peandbal

Συνάδελφοι καλησπέρα,
Νομίζω ότι τα θέματα ήταν αρκετά καλά και διαβαθμισμένα σωστά εκτός από το Β2.
Επιτέλους θα έπρεπε κάποτε να βάλουν θέματα με στόχο να ξεχωρίσουν οι άριστοι από τους πολύ-πολύ καλούς.
Δύσκολο να βρεθεί καθαρό 100.
Εξάλλου σκεφτείτε πόσοι από τους μαθητές σας αξίζουν πραγματικά έναν καλό βαθμό στο ΑΕΕΠ.

Καλή βαθμολόγηση και καλό καλοκαίρι.

P.Tsiotakis

οι άριστοι σήμερα έδιναν ηλεκτρολογία

noname

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 29 Μαΐου 2013, 11:37:06 ΜΜ
οι άριστοι σήμερα έδιναν ηλεκτρολογία
Τι τεράστια κουβέντα ανοίγεις!
:)

Γιάννης Σ.

Γεια σας συνάδερφοι.

Πιστεύω πως η φετινή 'καταιγίδα' των δύσκολων θεμάτων μας πήρε και μας. Έτσι τα θέματα κινήθηκαν σε πολύ υψηλό επίπεδο για τα επίπεδα ενός μαθητή που δεν έκανε ιδιαίτερα ή ατέλειωτες ώρες φροντιστήριο. Μπράβο λοιπόν σε αυτούς που βγάζουν τα θέματα μιας και του χρόνου οι γονείς θα τα σκάσουν πολύ περισσότερο σε φροντιστήρια, δεν είναι να πεις και εποχές που δεν έχουν μάι οι οικογένειες... Δεν έχει σημασία αν θα ανέβουν ή θα κατέβουν οι βάσεις, έχει σημασία πως οι επόμενες φουρνιές θα πρέπει να πληρώσουν περισσότερα χρήματα... Γιατί οι οικονομολόγοι δε σκέφτονται όπως οι υπόλοιποι; Άσχετο....

Για τα θέματα τώρα να συμπληρώσω σε όλα τα παραπάνω που ανέφεραν οι συνάδερφοι πως το Β2 είναι πολύ ίδιο με το περσυνό Α5 των επαναληπτικών θεμάτων...

Καλή επιτυχία σε όαλ τα παιδιά και του χρόνου πετάξτε ακόμα περισσότερα λεφτα και κόπο!

:)

gthal

Παράθεση από: spantoulis στις 29 Μαΐου 2013, 11:20:15 ΜΜ
Νομίζω ότι πολλοί κρίνουμε τα θέματα με τις δικές μας ικανότητες και εμπειρίες και όχι με αυτές των παιδιών.
Συμφωνώ πολύ μαζί σου.
Αυτό που λες, το νιώθω και σε κάθε σχολιασμό που λέει "το τάδε θέμα είναι καλό, θυμίζει αραιούς πίνακες, το άλλο είναι καλό γιατί θυμίζει τριγωνικούς κλπ"
"Θυμίζει" !  σε ποιον ;
Σε εμάς θυμίζουν. Εμείς χαιρόμαστε. Μόνοι μας.
Στους μαθητές δεν "θυμίζουν" τίποτα. Ούτε καν τους διδάσκουν κάτι υπό τις συνθήκες που τα βλέπουν. Είμαι σίγουρος ότι κανένας μαθητής δεν έφυγε με σήμερα με την ανακάλυψη "α, έτσι μπορώ να συμπιέσω έναν αραιό πίνακα!"
Δε λέω ότι δεν ήταν καλά αυτά που είναι παρμένα μέσα από την επιστήμη μας. Πολύ καλά ήταν!
Λέω όμως ότι και μόνο αυτή η δήλωση "θυμίζει" προδίδει πόσο στενά τα βλέπουμε από τη δική μας σκοπιά τα πράματα και ότι τελικά αυτού του είδους η κριτική των θεμάτων δεν έχει καμία βαρύτητα όσον αφορά το πώς ένιωσαν οι μαθητές τα θέματα.

Είπα από την αρχή, μόλις είχα δει το Γ και το Δ ότι δε μου άρεσαν (για τα Α και Β δεν έχω ιδιδαίτερες αντιρρήσεις, ως και ωραία ήταν κάποια)
Δεν μου άρεσαν αφ' ενός για αυτή τη "θολούρα" που ανέδιδαν αλλά και για την έλλεψη διαβάθμισης που αισθάνομαι ότι έχουν (το Δ να ξεκινάει με κατασκευή πίνακα συχνοτήτων!)
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

gthal

Παράθεση από: No Gods No Nations στις 30 Μαΐου 2013, 12:02:58 ΠΜ
Έτσι τα θέματα κινήθηκαν σε πολύ υψηλό επίπεδο για τα επίπεδα ενός μαθητή που δεν έκανε ιδιαίτερα ή ατέλειωτες ώρες φροντιστήριο.
Σε βεβαιώνω φίλε μου, πως για τους περισσότερους μαθητές ούτε οι ατέλειωτες ώρες στο φροντιστήριο δεν έφταναν για να μπορέσουν έστω να αγγίξουν κάποια θέματα.
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

soron80

έχουμε μια κυρία εδώ ΠΕ10 που κάνει ΑΟΘ και ΑΟΔΕ με πολύ μεγάλη επιτυχία...
ας βάζουν θέματα φασόν για παπαγάλους και πιστέψτε με σε λίγο θα αναλάβει και μαθητές για να τους κάνει ΑΕΠΠ..

τελικά πρέπει σαν κλάδος πρέπει να αποφασίσουμε τι θέλουμε:
εύκολα ή δυσκολα
φασόν ή έξυπνα
διαβάθμηση στη βαθμολογία ή όλοι 20
το προτεινόμενο διαγώνισμα από το στέκι ήταν πολύ ποιο απαιτητικό και δύσκολο από αυτό των πανελλαδικών (γνώμη μου)..

όσο για το "θυμίζει"
όποιος μαθητής δουλεύεται σωστά ΘΥΜΙΖΕΙ και ΠΑΡΑΘΥΜΙΖΕΙ.
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

Γιάννης Σ.

Θα απαντήσω συνάδερφε στα ερωτήματά σου με το επαναστατικό και πρωτότυπο : Δεν είναι ΜΑΥΡΟ ή ΑΣΠΡΟ....
;)

Υπάρχουν χιλιάδες αποχρώσεις. Έτσι δε χρειάζεται ούτε να βάζουμε θέμα για παπαγάλους αλλά ούτε και θέματα για πυρηνικούς επιστήμονες. Τώρα όσον αφορά το επαναληπτικό απο το Στέκι είναι απλά ένα επαναληπτικό, όσο σύσκολο και να είναι δε μας ενοχλεί. Δεν υποχρεώνει κανείς τα παιδιά να το λύσουν. Είναι ένα βοήθημα μέσα σε όλα τα άλλα.

Τέλοσπάντων κάθε χρόνο η ίδια... κουραστική από ένα σημείο και πέρα συζήτηση...
:D

gthal

@soron80
Νομίζω ότι θέλουμε:
από εύκολα ως δύσκολα, χωρίς διάζευξη - αυτό θα φέρει και τη διαβάθμιση στη βαθμολογία
από φασόν ως έξυπνα
κανονική κατανομή στη βαθμολογία (η γνώμη μου είναι πως φέτος δε θα την έχουμε, θα δείξει κατά τη βαθμολόγηση)

Το διαγώνισμα του στεκιού και οι πανελλαδικές δεν μπορούν να συγκριθούν. Είναι φτιαγμένα με διαφορετικό σκοπό το καθένα.

Ξέρεις καλά φαντάζομαι κι εσύ ότι το πώς δουλεύεται ένας μαθητής δεν εξαρτάται μόνο από τον καθηγητή του.
Εξαρτάται από το πόσο χρόνο έχει στη διάθεσή του, τι ύλη έχει να καλύψει και φυσικά τις έμφυτες ικανότητές του.
Πες μου εσύ τι ποσοστό των μαθητών βλέπεις ότι μπορούν να δουλευτούν σε σημείο που να καλύψουν άριστα την ύλη αλλά και τις προεκτάσεις της (οι οποίες τείνουν να γίνουν απεριόριστες, με τις επευφημίες όσων επικροτούν αυτή την τάση); γιατί εγώ το βλέπω μονοψήφιο (ίσως και μικρό μονοψήφιο) επί τοις εκατό.
Έτσι λοιπόν, αν τα θέματα προσανατολίζονται προς αυτούς, ας ξεχάσουμε τη διαβάθμιση που τόσο συζητάμε.
Επίσης, δε μου αρέσει το "δουλεύεται σωστά" να σημαίνει "να ξέρει ότι ξέρει και ένας πρωτοετής της πληροφορικής"

Συγχώρεσέ με αν χωρίς να το θέλω κατέδειξα το δικό σου σχόλιο. Ειλικρινά δεν ήξερα από ποιο σχόλιο μου είχε μείνει το "θυμίζει". Τώρα το διασταύρωσα γιατί έπιασα μια ενόχληση στην απάντησή σου. Διάβασα δύο ή τρεις παρόμοιες κριτικές των θεμάτων. Κανέναν δε θέλω να θίξω.
Όμως θέλω να πω: Μετακινηθείτε! Μην τα βλέπετε σαν επιστήμονες της πληροφορικής. Δείτε τα σαν να ήσασταν εσείς στα θρανία. Πόσα από αυτά ξέρατε και πόσα από αυτά είχατε αρκετή εμπειρία για να λύσετε όταν καθόσασταν εσείς σ' αυτή τη θέση; Τότε χαρακτηρίστε τα εύκολα ή δύσκολα.
Έτσι λοιπόν, ένα θέμα δεν μπορεί να είναι κατάλληλο απλώς επειδή εμείς το αναγνωρίζουμε και μπορούμε να το ονοματίσουμε. Ποσώς ενδιαφέρει.
Ένα θέμα είναι καλό αν αντιμετωπίζεται με τις γνώσεις που περιλαμβάνει η ύλη, αν ανατποκρίνεται στο επίπεδο γνωστικής εξέλιξης του 18χρονου, αν είναι έξυπνο, αν εξετάζει κάτι που έχει σημασία, αν το εξετάζει σωστά κλπ κλπ

Επειδή λοιπόν, όπως σου είπα, τα ποσοστά των μαθητών από τους οποίους μπορούμε να ζητάμε κάτι παραπάνω νομίζω είναι πολύ μικρά, στο 90+ τοις εκατό των μαθητών δε θυμίζει τίποτα, ούτε παραθυμίζει. Απλά εμείς .... παραμυθιαζόμαστε    :)
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

itt

Παράθεση από: ege στις 29 Μαΐου 2013, 08:54:36 ΜΜ
Γεια σας και από μένα.
Συμφωνώ και επίσης για το θέμα Β2 παραθέτω την γνώμη μου ένα βήμα παραπάνω.
Εφόσον το τελικό αποτελέσμα είναι ένας ταξινομημένος πίνακας οποιαδήποτε λύση που δίνουμε
δεν είναι ένας "αλγόριθμος ταξινόμησης?".
Καταλαβαίνω το σκεπτικό της επισήμανσης στο ερώτημα αλλά θεωρώ το ερώτημα κατ΄ουσίαν λανθασμένο.
(εγώ το θεωρώ άλυτο)

Το ζήτημα δεν ήταν τόσο πως ήθελαν να αποφύγουν αλγόριθμο ταξινομήσης επειδή ταξινομεί.Απλώς η πολυπλοκότητα της bubblesort είναι τετραγωνική και το θέμα μπορούσε να λυθεί με γραμμικό αλγόριθμο.Τουλάχιστον τους οδηγούν σε σωστή κατεύθυνση.

itt

#61
Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 29 Μαΐου 2013, 11:00:05 ΜΜ
αν στο Β2 δώσεις λύση με "πέρασμα" των τιμών αληθής σε νέο πίνακα
και αντίστοιχα για τις ψευδής
(δηλαδή 2 φορές λειτουργία της αντιγραφή)

τότε παρότι ο τελικός πίνακας είναι ταξινομημένος τελικά δεν έκανες ταξινόμηση

βέβαια, εγώ δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει ταξινόμηση λογικών τιμών.

Γενικά αυτό το ερώτημα πάσχει στη διατύπωσή του
για τη λύση που έδωσε η ΚΕΕ δεν το σχολιάζω. Κουτοπονηριά μη γενικεύσιμη, κωδικοποίηση που λύνει μόνο αυτό το πρόβλημα

Η σχέση <= για μια πλειάδα που ικανοποιεί τον ορισμό της άλγεβρας Boole,είναι  partial order με μικρότερο το στοιχείο  0 και μεγαλύτερο το στοιχείο 1.Άμα δεν σου αρέσουν τα 0 και 1,μπορείς να κατασκευάσεις μια μονοτονική συνάρτηση που θα διατηρεί το ordering,οπότε και θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως binary predicate στο sorting.

Γενικά θα μπορούσες να ορίζεις και οποιαδήποτε αυθαίρετη σχέση διάταξης,δεν έχει απολύτως καμμια σημασία γενικά.Άμα εγώ ορίσω ότι 5 > 7 δεν υπάρχει κανένα θέμα.Παρε τη λεξικογραφική διάταξη για παράδειγμα,όπου 11 < 9.

Μιας και το ανέφερες,τι λύση έδωσε η ΚΕΕ ;

soron80

Γιώργο (gthal) δεν πειράχτηκα από τα σχόλια φυσικά
και επειδή, αν και δε σε γνωρίζω προσωπικά, είσαι πολυγράφων στο στέκι συμφωνώ σε πολλά μαζί σου.
Οι απαντήσεις μου και τα ερωτήματα που θέτω ίσως αναφέρονται και σε μένα...
Είμαι νέος στην εκπαίδευση (μόλις 7 χρόνια), αλλά μπήκα με συγκεκριμένη εμπειρία
έχοντας διδάξει μάθημα C kai Java σε πανεπιστήμιο και τει σε μαθητές τεχνολογικής από το παρόν σύστημα.
Τα συμπεράσματά μου είναι ότι το επίπεδο ήταν πολύ χαμηλό ακόμα και ανάμεσα σε μαθητές (φοιτητές) οι οποίοι είχαν εισαχθεί στο πανεπιστήμιο με πολλά μόρια και άριστα γραπτά στο ΑΕΠΠ (τα αντίστοιχα συμπεράσματα έχουν και πανεπιστημιακοί που γνωρίζω)..

Οπότε όταν αναλαμβάνω ένα τμήμα μαθητών προσπαθώ να τους πείσω να σκέφτονται αλγοριθμικά, να δουλεύουν μόνοι τους χωρίς τη βοήθειά μου, να είναι ανεξάρτητοι, να έχουν πρωτότυπες ιδέες, να μη στοχεύουν σε βαθμό αλλά σε γνώση και πολλά άλλα.
Φυσικά όταν το πετυχαίνω τα αποτελέσματα είναι θεαματικά και σε κάθε άλλη περίπτωση αρνητικά.

Δεν με ενδιαφέρει να γράψουν όλοι οι μαθητές 100
Χθες ενας μαθητής μου έδωσε μια πολύ ωραία και πρωτότυπη λύση στο Γ...
Δυστυχώς στην πορεία αντιλήφθηκε ότι η λύση που έδωσε στο σημείο του δίστηλου πίνακα ΜΟ δεν ήταν σωστή και αποφάσισε
να τη λύσει με 2 μονοδιάστατους ΜΟ1, ΜΟ2.
Το αποτέλεσμα σωστό, η λύση πρωτότυπη και ενδιαφέρουσα, αλλά θα χάσει τουλάχιστον τα μισά μόρια της άσκησης..
Εγώ του είπα Μπράβο!

Τέλος πάντων
Συγχωρέστε με για το εκτός θέματος πόστ
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

gpapargi

Παράθεση από: gthal στις 30 Μαΐου 2013, 12:09:53 ΠΜ
Συμφωνώ πολύ μαζί σου.
Αυτό που λες, το νιώθω και σε κάθε σχολιασμό που λέει "το τάδε θέμα είναι καλό, θυμίζει αραιούς πίνακες, το άλλο είναι καλό γιατί θυμίζει τριγωνικούς κλπ"
"Θυμίζει" !  σε ποιον ;
Σε εμάς θυμίζουν. Εμείς χαιρόμαστε. Μόνοι μας.
Στους μαθητές δεν "θυμίζουν" τίποτα. Ούτε καν τους διδάσκουν κάτι υπό τις συνθήκες που τα βλέπουν. Είμαι σίγουρος ότι κανένας μαθητής δεν έφυγε με σήμερα με την ανακάλυψη "α, έτσι μπορώ να συμπιέσω έναν αραιό πίνακα!"

Στους μαθητές δε χρειάζεται να θυμίζουν κάτι. Εγώ που έγραψα τι μου θυμίζει το κάθε τι, ήταν για να εξηγήσω το σκεπτικό της επιτροπής όπως το αντιλαμβάνομαι. Φαίνεται δηλαδή να μπήκε στη διαδικασία να πάρει ιδέες από το τετράδιο μαθητή. Είναι εμφανές ότι η ιδέα των αραιών, της πρώτης ανάλυσης, της τριγωνικής και των ρύπων (τετράδιο κεφάλαιο 8 παράδειγμα 1) πέρασαν μέσα στο διαγώνισμα.

Αυτό που για μένα έχει σημασία είναι ότι τα δύσκολα θέματα ήταν από το τετράδιο, άρα θεωρούνται διδαγμένα. Κάτι δύσκολο πρέπει να πέσει για να ξεχωρίσει ο καλός. Αλλά από που πρέπει να είναι οι δύσκολες ιδέες;
Οι μαθηματικοί έβαλαν ένα δύσκολο θέμα Β3 που είχε τεχνικές που δεν είναι στο σχολικό. Πως να το λύσει ο μαθητής αν δεν έχει δει το τρυκ; Από μόνος του δεν μπορεί να το βγάλει ειδικά στο δεδομένο χρόνο.
Αντίθετα στην ΑΕΠΠ έπεσε δύσκολο θέμα του οποίου η ιδέα είναι στο τετράδιο άρα θεωρείται διδαγμένο. Νομίζω ότι είναι ο πιο έντιμος τρόπος για να βάλεις δύσκολο θέμα, τουλάχιστο για αρχή.

Να πω επίσης ότι στο μάθημα γενικά βασιλεύει η τυποποίηση. Πρέπει να μπει και κάτι πιο δύσκολο. Εμένα αυτό που μου έκανε πάντα κακή εντύπωση είναι το πως είναι δυνατόν να έχουμε ένα διδακτικό πακέτο με τόσες καλές ιδέες μέσα (ασκήσεις 2 και 3 αστέρων) και να έχουμε τυποποιημένα θέματα στις εξετάσεις. Πολλές φορές είχα πει: "αν ήμουν θεματοδότης θα έβαζα θέμα από το τετράδιο". Αυτό έγινε τώρα. Εγώ το θεωρώ θετικό!
Νομίζω ότι είναι τα θέματα που (πέρα από κάποια προβλήματα) θα επηρεάσουν θετικά την εξέλιξη του μαθήματος περισσότερο από κάθε άλλη χρονιά. Αυτός που κάποτε δίδασκε μόνο ΣΟΣ τώρα θα μπει στη διαδικασία να διδάξει όλα όσα είναι την ύλη. Και τριγωνική και αραιούς και δυναμοσειρά συνημιτόνων και πρώτη ανάλυση και πίνακες συχνοτήτων. Όσο κακό έκανε στο μάθημα το θέμα με τη goto, τόσο καλό έκαναν αυτά τα θέματα. Όλα αυτά εγώ τα θεωρώ θετικά. Φέτος για μένα το μάθημα πήγε μπροστά.
Το θέμα Γ (που κατά τη γνώμη μου ήταν το κορυφαίο σημείο του διαγωνίσματος) είχε ένα δύσκολο σημείο βγαλμένο μέσα από το παράδειγμα 1 του κεφαλαίου 8. Αυτός είναι ο πιο έντιμος και ο πιο ασφαλής τρόπος να βάλεις δύσκολο θέμα. Μπορεί να σου είναι κανείς ότι ήταν εκτός ύλης ή εξωπραγματικής δυσκολίας; Μέσα από το τετράδιο είναι η βασική του ιδέα.

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα σε όλους και καλή επιτυχία στους μαθητές....θα ήθελα να καταθέσω και την δική μου άποψη σχετικά με όλες αυτές τις συζητήσεις σχετικά με το επίπεδο των θεμάτων, αλλά από μία ενδιάμεση οπτική..ούτε την πλευρά του μαθητή (ας υποθέσουμε δίχως εμπειρία) ούτε από την πλευρά του καθηγητή με πχ 10 χρόνια εμειρίας στήν διδασκαλία του μαθήματος..εγώ για παράδειγμα, δίδαξα φέτος πρώτη φορά το μάθημα...τώρα που βγήκε η πρώτη χρονιά, έκατσα και έκανα έναν μίνι απολογισμό...το συμπέρασμα είναι πως και εγώ όλη τη χρονιά και μελέτησα, και αφιέρωσα πολλές πολλές ώρες για πηγές/σημειώσεις/ασκήσεις, και διδάχθηκα πράγματα...επίσης χρειάστηκε κάποιες από τις ερωτήσεις των μαθητών μου και να τις ψάξω λίγο παραπάνω, καθώς δεν είχε έτοιμη λύση για όλα τις πιθανές ερωτήσεις (πχ κάποια πράγματα που εμένα μου φαινόνταν κάπως αυτονόητα, οι μαθητές όχι, και έπρεπε να βρω κάποιο κοινό σημείο)...όλα αυτά τα λεώ, για να μπω στην ψυχολογία του μαθητή --> εγώ για παράδειγμα, με σπουδές στην πληροφορική, όμως όχι εμπειρία στην διδασκαλία του συγκεκριμένου μαθήματος, χρειάστεικε να προσαρμοστώ κάπως στις απαιτήσεις και στις καταστάσεις....οπότε θεωρώ ένας μαθητής ο οποίος έρχεται για πρώτη φορά με το αντικείμενο, θα ανταπεξέλθει με τελείως διαφορετικό ρυθμό, καθώς δεν έχει τις παραστάσεις και την εμπερία... επίσης έχει να ασχοληθεί με άλλα 5-6 μαθήματα, τα οποία πολύ βασικό έχει και βαρύτητα στον υπολογισμό των μορίων του, άρα θα αφιερώσει τους πόρους και τον χρόνο του περισσότερο σε αυτά..επίσης ένας μαθητής που αποφάσισε να ακολουθήσει την τεχνολογική κατεύθυνση, το μάθημα μας το βρήκε μπροστά του εκ των πραγμάτων, ίσως αν μπορούσε να επιλέξει να μην το προτιμούσε...οπότε προσωπικά συμφωνώ περισσότερο με την άποψη πως ίσως οι καθηγητές τα βλέπουμε λίγο από την δική μας οπτική για το αν κάτι είναι τόσο "εύκολο" ή περισσότερο πολύπλοκο.... είναι φυσικό πχ σε ένα συνάδελφο με 15 χρόνια στον χώρο, για το θέμα Β2 να σκεφτεί την λύση αν όχι αυτόμοτα σε 2 λεπτα...εγώ χρείαστηκα πχ 5 λεπτά να σκεφτώ μια λύση, δεν μου ήρθα αυτόμοατα, χρειάστηκα λίγο χρόνο....και είνια γυσικό για ένα μαθητή να χρειαστεί πολύ περισσότερο ίσως και να μην του έρθει κάτι στο μυαλό, ακριβώς με βάση όλων όσα προσπάθησα να αναλύσω..

Υ.Γ_1: όλα τα παραπάνω είναι με πολύ πολύ σεβασμό σε όλους τους σεμμετέχοντες, δεν απευθύνονται σε καποιον προσωπικά
Υ.Γ_2: η ταπεινή μου άποψη είναι πως στις συζητήσεις πάνω σε αυτό το θέμα, δεν υπάρχει τόσο ο διαχωρισμός σε  "σωστές" και "λάθος" γνώμες...πολύ σωστή πχ η άποψη "οι μαθητές να έρθουν σε πολύ καλό επίπεδο άλγοριθμηκής σκέψης", όμως και από την άλλη δεν είναι λάθος και αυτό που μου είπαν πχ κάποιοι μαθητές μου χαριτολογώντας "καλά είναι αυτά που λέτε για την αλγοριθμηκή σκέψη, όμως που να προλάουμε  να την αποκτήσουμε τόσο γρήγορα με τόσα άλλα μαθήματα"...'ισως πρέπει να βρούμε την χρυσή τομή
Υ.Γ_3: το ΣΤΕΚΙ στην πρώτη μου απεφή με το μάθημα, με βοήθησε πάρα, πάρα, με πάρα πολύ, ήταν ένα πολύτιμο εργαλείο στην προσπάθειά μου...ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους

vasiko

Παράθεση από: tsabatman στις 29 Μαΐου 2013, 04:20:11 ΜΜ
Θέματα για χομπιστες στην παραλία,μη κλιμακούμενης δυσκολίας με μηδενικό σεβασμό στην κούραση,την δουλειά και την αγωνία των παιδιών,άριστοι μιμητές των μαθηματικών και των φυσικών
Με καλύπτει απόλυτα...

vasiko

Παράθεση από: gpapargi στις 30 Μαΐου 2013, 09:47:43 ΠΜ
Εμένα αυτό που μου έκανε πάντα κακή εντύπωση είναι το πως είναι δυνατόν να έχουμε ένα διδακτικό πακέτο με τόσες καλές ιδέες μέσα (ασκήσεις 2 και 3 αστέρων) και να έχουμε τυποποιημένα θέματα στις εξετάσεις. Πολλές φορές είχα πει: "αν ήμουν θεματοδότης θα έβαζα θέμα από το τετράδιο". Αυτό έγινε τώρα. Εγώ το θεωρώ θετικό!

Η πιο απλή απάντηση που μπορώ να δώσω σε αυτή σου την απορία είναι ότι το μάθημα είναι δίωρο  και δεν προλαβαίνω σε καμία περιπτωση εδώ και αρκετά χρόνια στο σχολείο που διδάσκω να φτάσω στο επίπεδο των ασκήσεων που έχουν τρία αστέρια.
Άρχισα να νοιώθω ανεπαρκής. Το ίδιο και οι μαθητές μου που δεν έχουν την πολυτέλεια να κάνουν φροντιστήρια.
Αυτἀ.

giagia

Παράθεση από: gpapargi στις 30 Μαΐου 2013, 09:47:43 ΠΜ


Αυτό που για μένα έχει σημασία είναι ότι τα δύσκολα θέματα ήταν από το τετράδιο, άρα θεωρούνται διδαγμένα.

Μια γνωστοποίηση: υπάρχουν σχολεία στα οποία το τετράδιο μαθητή ΔΕΝ μοιράζεται

P.Tsiotakis

Αν δε μοιραζόταν το βιβλίο της φυσικής, θα απαλλάσσονταν οι μαθητές απο την εξέταση αυτη; Το ότι δε μοιράστηκε, δεν είναι και αυτό λάθος της ΚΕΕ!!
ΓΙΑΤΙ δε μοιράστηκε; (έχω κάποιες σκέψεις);;;
Υπάρχει ηλεκτρονικά σε πολλές ιστοσελίδες.

gpapargi

Αυτό που αναφέρει ο Βασίλης (vasiko) το σέβομαι απεριόριστα και είναι σοβαρό θέμα προς συζήτηση. Δηλαδή σε ένα δημόσιο σχολειό με τόσες απεργίες και καταλήψεις μπορεί να μην υπάρχει ο χρόνος. Τι πρέπει να γίνει; Αν βάλεις δύσκολα τους λές να πάνε να τα μάθουν αλλού. Αν βάλεις εύκολα χαλάς το μάθημα. Τι πρέπει/μπορεί να γίνει;

Εγώ πάντως Παναγιώτη ξέρω περίπτωση που καθηγητής αναφερόμενος στο τετράδιο μαθητή είπε: "Αυτό είναι άχρηστο, δε θα δουλέψουμε από αυτό". Επίσης γνωρίζω τουλάχιστο 2 γνωστά ιδιωτικά που δεν διδάσκουν από το σχολικό βιβλίο αλλά δίνουν δικό τους πακέτο σημειώσεων και δουλεύουν αποκλειστικά από αυτό. Σε αυτό το πακέτο δεν περιέχονται οι καλές ασκήσεις του τετραδίου μαθητή.
Εννοείται πως η επίσημη θέση του σχολείου προς το γονιό είναι: "το σχολικό βιβλίο δεν είναι καλό. Εμείς έχουμε φτιάξει δικά μας και δουλεύουμε από αυτά". Θεωρώ περιττό να πω πως ουσιαστικά πρόκειται για ασκήσεις αντιγραμμένες από τα γνωστά βοηθήματα και όχι κάτι πρωτότυπο όπως αφήνουν να εννοηθεί στο γονιό/πελάτη. Παπατζιλίκι δηλαδή.

Obelix

Σχετικά με το τετράδιο μαθητή που δεν μοιράζεται σε αρκετά σχολεία, απλά θέλω να επισημάνω τα εξής:

- Όντως υπάρχουν συγκεκριμένα σχολεία στα οποία αρχικά δεν μοιράζεται. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως πως γίνεται και είναι πάντα τα ίδια σχολεία.

- Στα σχολεία αυτά, πιέζω τους μαθητές μου να το ζητήσουν επιτακτικά και όταν αυτό συμβαίνει, τα τετράδια μαθητή... εμφανίζονται.

vtsakan

Τώρα που έκατσε λίγο η σκόνη, η γνώμη μου για τα φετινά θέματα συνοψίζεται στις παρακάτω παρατηρήσεις:
1. Τα θέματα για πρώτη φορά μετα απο καιρό είχαν χαρακτήρα εξετάσεων. Με αυτό εννοώ πως άφηναν τους πολύ καλούς μαθητές να ξεχωρίσουν απο τους καλούς και τους καλούς απο τους μέτριους. Μέχρι πέρυσι, οι ομάδες πολύ καλοί-καλοί και μέτριοι-κακοι ήταν ενοποιημένες.

Κάποιες βελτιώσεις που θα μπορούσαν να έχουν τα θέματα:
Σχετικά με το Θέμα Α: Υπερβολικά πολλές μονάδες στην θεωρία. Απο 11 θα μπορούσαν να μειωθούν σε 4.
Το θέμα με τον αραιο πίνακα, θα μπορούσαν να βάλουν τα παιδιά να κάνουν ένα τρέξιμο και να ρωτούνται τι παρατηρούν.

Σχετικά με το Θέμα Β: Υπερβολικά πολλές μονάδες στο Δ-Ρ.
Όσον αφορά το θέμα Β2, αφού διάβασα σχεδόν όλες τις αποψεις και άκουσα διάφορα απο μαθητές και καθηγητές, θα προσπαθήσω να το κρίνω καλοπροαίρετα: Νομίζω πως η επιτροπή θεμάτων πίστεψε πως εάν ζητήσουσε ταξινόμηση ενός πίνακα λογικών τιμών χωρίς κανένα περιορισμό, όλα τα παιδιά θα γράφανε την φυσαλιδα με < ή >, πράγμα που είναι λάθος.΄Οπότε, προσωπικά, όταν διάβασα την εκφώνηση, θεώρησα αυτόν τον περιορισμό βοηθητικό για τους μαθητές. Σε αυτό το σκεπτικό, κάθε λύση που περιλαμβάνει ένα πέρασμα του πίνακα (ακόμα και ο selectionsort που πολλά παιδια τον προσέγγισαν) είναι αποδεκτή. Το λάθος που έκανε η επιτροπή ήταν αυτό το "χωρίς χρήση αλγορίθμων ταξινόμησης". Θα μπορούσε σαν Β2.1 να έχει ερώτημα "Η έκφραση Αληθής > Ψευδής είναι συντακτικά σωστή ή όχι. Δικαιολογήστε...." και στην συνέχεια να είχε το ερώτημα χωρίς κανένα περιορισμό.

Σχετικά με το θέμα Γ: Πολύ ωραίο θέμα που απαιτούσε καλή κατανόηση βασικών αλγοριθμικών κινήσεων (δομή επιλογής, ταξινόμηση, ...). Στο βαθμολογικό, μετά απο την διόρθωση 50 γραπτών, έχω δει πάνω απο 5 σωστές διαφορετικές λύσεις, πράγμα που σημαίνει πως τα παιδιά δεν είχαν φασον λύση στο μυαλό τους.

Σχετικά με το Θέμα Δ: Εύκολο για θέμα Δ. Θα έπρεπε τα μόρια που "αφαίρεσα" απο Θέμα Α και Β να μπούν σε ένα ακόμα υποερώτημα στο θέμα Δ που να δείνει την ευκαιρία σε παιδια που δούλεψαν στο μάθημα να κερδίσουν κάποια μόρια παραπάνω. Όσον αφορά τον πίνακα συχνοτήτων, αφού αποφάσισε η ΚΕ να τον εξετάσει, θα έπρεπε η χρήση της βασικής κίνησης του (Π[α] <- Π[α] + 1) να είναι υποχρεωτική (και όχι Αν (α=1) τότε Π[1] <- Π[1] + 1.....). Αυτό θα μπορούσε να γίνει εύκολα εάν οι πιθανές απαντήσεις δεν ήταν 5, αλλά 50.


Αυτά....
Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.

labrosD

Καλησπέρα Συνάδελφοι!

Έχετε ιδέα μέχρι πότε πρέπει να έχουν διορθωθεί όλοι οι φάκελοι με γραπτά; Μέχρι πότε μπορούμε να παίρνουμε φακέλους;

petrosp13

Είναι η μόνη χρονιά που δεν έβαλε κάποιος στατιστικά βαθμολογιών των γραπτών που διόρθωσε!
Πείτε μας ρε παιδιά, πόσους αριστούχους είχατε, πόσα γραπτά κάτω από την βάση, ποια θέματα είχαν τα μεγαλύτερα ποσοστά αποτυχίας (θεωρία, είμαι σίγουρος)
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

michaeljohn

Έχεις δίκιο..
Προσωπικά βαθμολόγησα 187 γραπτά τα οποία προέρχονταν από Αττική.
ομαδοποιώντας  προκύπτουν τα εξής αποτελέσματα.

90-100  30  16,0%
75-89    26  13,9%
50-74    45  24,0%
0- 49    86  46,0% !!!
            187





CyberMove

Παράθεση από: michaeljohn στις 20 Ιουν 2013, 12:44:05 ΠΜ
Έχεις δίκιο..
Προσωπικά βαθμολόγησα 187 γραπτά τα οποία προέρχονταν από Αττική.
ομαδοποιώντας  προκύπτουν τα εξής αποτελέσματα.

90-100  30  16,0%
75-89    26  13,9%
50-74    45  24,0%
0- 49    86  46,0% !!!
            187

Βλέπω το μεγαλύτερο ποσοστό το χτύπησε το 0-49  :(
If Grandma_Had_Rolls = TRUE Then
        MsgBox.Style ("Grandma = TROLLEY")
End_If

itt

Συγκριτικά με άλλες χρονιές,πώς τα πήγαν;

petrosp13

Από τους δικούς μου βαθμούς, βλέπω πολύ περισσότερα παιδιά με βαθμούς κάτω από την βάση σε σχέση με προηγούμενα χρόνια
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

freedomst

Και εγώ την ίδια παρατήρηση έχω να κάνω, πολλοί περισσότεροι βαθμοί κάτω από τη βάση.
Σταματοπούλου Ελευθερία
ΠΕ19 - ΓΕΛ Κρύας Βρύσης

"Ουδέν κακόν αμιγές καλού"

petrosp13

Γιατί δεν ανακοινώθηκαν τα στατιστικά των πανελλαδικών;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

mkokki30

Θέλω να σχολιάσω κάτι που με ενοχλεί αρκετά. Μετά από συζητήσεις με μαθητές έχω καταλάβει ότι η βαθμολόγηση των γραπτών είναι πολύ υποκειμενική. Σήμερα για παράδειγμα ένας μαθητής μου είπε « είχα κάνει λάθος το Α2 πως ο βαθμός μου ήταν στρογγυλό 20». Είναι φανερό πως οι διορθωτές επηρεάζονται από την συνολική εικόνα του γραπτού αλλά θεωρώ ότι είναι λάθος διόρθωση.

petrosp13

Κι επίσης (συνεχίζοντας), είδα πάρα πολλές διαφορές στις βαθμολογήσεις
Πολύ λίγοι βαθμολογητές έδιναν τον ίδιο βαθμό στο ίδιο γραπτό και οι αποκλίσεις άγγιζαν τις περισσότερες φορές πάνω από τις 6-7 μονάδες
Θέλω να ελπίζω ότι οι βαθμολογητές ασχολήθηκαν πραγματικά με τον κώδικα των παιδιών και δεν τον θεώρησαν ως λάθος με την πρώτη ευκολία, ειδικά σε θέματα όπως το Β2 και το θέμα Γ όπου οι λύσεις ήταν πάρα πολλές
Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί ένας βαθμολογητής δίνει 90 μονάδες σε ένα γραπτό κι ένας άλλος δίνει 80
Νομίζω, ότι ο πρώτος θεώρησε ότι ο κώδικας είναι σωστός και προφανώς έφτασε σε αυτό το συμπέρασμα με δοκιμές. Ο δεύτερος όμως;

Υ.Γ. Το χειρότερο παράδειγμα βαθμολογιών που είδα σήμερα: Πρώτος βαθμολογητής 82, δεύτερος βαθμολογητής 64. Τρίτος βαθμολογητής 59. Τι εξήγηση δίνετε;;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

evry

Παράθεση από: petrosp13 στις 21 Ιουν 2013, 10:19:38 ΜΜ
Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί ένας βαθμολογητής δίνει 90 μονάδες σε ένα γραπτό κι ένας άλλος δίνει 80
Διότι μπορεί ο ένας να βαθμολόγησε με το γράμμα του νόμου, και να έβαλε μηδέν σε μια λάθος λύση και ένας άλλος να βαθμολόγησε το πνεύμα της λύσης του μαθητή, δηλαδή την κατανόηση που προκύπτει από το γραπτό, οπότε έβαλε παραπάνω. Αυτό δικαιολογεί της διαφορά πάνω από 5 μόρια που είναι φυσιολογική.

Παράθεση
Νομίζω, ότι ο πρώτος θεώρησε ότι ο κώδικας είναι σωστός και προφανώς έφτασε σε αυτό το συμπέρασμα με δοκιμές. Ο δεύτερος όμως;
Να είσαι βέβαιος ότι τα περισσότερα λάθη γίνονται προς τα πάνω και όχι προς τα κάτω. Είναι πολύ σπάνιο κάποιος να βαθμολογήσει με 0 μια ολόσωστη λύση, δεν λέω ότι δεν συμβαίνει , αλλά είναι σπάνιο και εκεί παίζει ρόλο και ο συντονιστής

Παράθεση
Υ.Γ. Το χειρότερο παράδειγμα βαθμολογιών που είδα σήμερα: Πρώτος βαθμολογητής 82, δεύτερος βαθμολογητής 64. Τρίτος βαθμολογητής 59. Τι εξήγηση δίνετε;;

Είναι προφανές τι συνέβη. Ο τρίτος βλέποντας το γραπτό κατάλαβε ότι το λάθος έγινε προς τα πάνω και απλά "πετάχτηκε" έξω για να μη πριμοδοτήσει παραπάνω ένα γραπτό που δεν άξιζε αυτές τις μονάδες, διότι ως γνωστόν μετράνε οι 2 μεγαλύτεροι.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

evry

Παράθεση από: mkokki30 στις 21 Ιουν 2013, 08:54:09 ΜΜ
Θέλω να σχολιάσω κάτι που με ενοχλεί αρκετά. Μετά από συζητήσεις με μαθητές έχω καταλάβει ότι η βαθμολόγηση των γραπτών είναι πολύ υποκειμενική.

Δεν υπάρχει αντικειμενική  βαθμολόγηση γραπτών. Ειδικά με τα φετινά θέματα. Όλοι οι μαθητές νόμιζαν ότι έγραψαν, αλλά φαινόταν από την αρχή ότι θα υπήρχε πρόβλημα στη βαθμολόγηση. Κάποιοι το είχαμε σχολιάσει νομίζω.

ΥΓ. Σχετικά με την "αντικειμενική" βαθμολόγηση. Σκέψου έναν βαθμολογητή που βαθμολογεί ένα γραπτό και μετά από 200 γραπτά του πασάρουν το πρώτο να το ξαναβαθμολογήσει χωρίς να ξέρει ότι είναι το ίδιο. Θα βάλει τον ίδιο βαθμό πιστεύεις? Μιλάω για διαφορές μέχρι 5-6 μόρια. Υπάρχουν όμως "δύσκολα" γραπτά όπου ακόμα και διαφορές 12 μορίων είναι όχι μόνο δικαιολογημένες αλλά και θεμιτές κάποιες φορές
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

petrosp13

Παράθεση από: evry στις 21 Ιουν 2013, 10:37:57 ΜΜ
Είναι προφανές τι συνέβη. Ο τρίτος βλέποντας το γραπτό κατάλαβε ότι το λάθος έγινε προς τα πάνω και απλά "πετάχτηκε" έξω για να μη πριμοδοτήσει παραπάνω ένα γραπτό που δεν άξιζε αυτές τις μονάδες, διότι ως γνωστόν μετράνε οι 2 μεγαλύτεροι.

Άρα, έστω και προς τα πάνω, μιλάμε για απίστευτο λάθος, όταν ένα γραπτό κυμαίνεται στο 60-65, να βαθμολογείται με 82 και τελικά να καρπώνεται αυτό το 82

Παράθεση από: evry στις 21 Ιουν 2013, 10:37:57 ΜΜ
Διότι μπορεί ο ένας να βαθμολόγησε με το γράμμα του νόμου, και να έβαλε μηδέν σε μια λάθος λύση και ένας άλλος να βαθμολόγησε το πνεύμα της λύσης του μαθητή, δηλαδή την κατανόηση που προκύπτει από το γραπτό, οπότε έβαλε παραπάνω. Αυτό δικαιολογεί της διαφορά πάνω από 5 μόρια που είναι φυσιολογική.

Το μάθημα μας δεν είναι έκθεση όμως. Θα έπρεπε να υπάρχουν κοινές γραμμές, τουλάχιστον στο ίδιο βαθμολογικό. Και το λέω γιατί τα ίδια γραπτά είχαν μεγάλες αποκλίσεις μεταξύ τους που τελικά αποβαίνουν είτε υπέρ των μαθητών, είτε κατά.

Παράθεση από: evry στις 21 Ιουν 2013, 10:37:57 ΜΜ
Να είσαι βέβαιος ότι τα περισσότερα λάθη γίνονται προς τα πάνω και όχι προς τα κάτω. Είναι πολύ σπάνιο κάποιος να βαθμολογήσει με 0 μια ολόσωστη λύση, δεν λέω ότι δεν συμβαίνει , αλλά είναι σπάνιο και εκεί παίζει ρόλο και ο συντονιστής

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Καθηγητής πανεπιστημίου δέχτηκε να μου αλλάξει τον βαθμό σε εξετάσεις, επειδή δεν κατάλαβε τι έκανε ο κώδικας μου. Και είχε δίκιο, γιατί δεν ήταν επαρκώς σχολιασμένος. Αυτό είναι κάτι που τονίζω στα παιδιά, ειδικά σε αυτά που αρέσκονται να μην κάνουν τα προφανή. Αλλά επειδή το 3ωρο των εξετάσεων είναι πολλές φορές μικρό για πολλούς, κάποιος κώδικας που δεν είναι προφανής και πιθανόν χωρίς να κάνει χρήση σχολίων, μπορεί να ληφθεί εύκολα πάνω στην βαθμολόγηση ως λάθος. Πόσες λύσεις είδαμε εδώ που εκ πρώτης όψεος φαίνονταν να μην δουλεύουν;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

evry

Παράθεση από: petrosp13 στις 21 Ιουν 2013, 10:54:37 ΜΜ
Άρα, έστω και προς τα πάνω, μιλάμε για απίστευτο λάθος, όταν ένα γραπτό κυμαίνεται στο 60-65, να βαθμολογείται με 82 και τελικά να καρπώνεται αυτό το 82
προφανώς και μιλάμε για λάθος και για ανευθυνότητα του βαθμολογητή.

Παράθεση
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Καθηγητής πανεπιστημίου δέχτηκε να μου αλλάξει τον βαθμό σε εξετάσεις, επειδή δεν κατάλαβε τι έκανε ο κώδικας μου. Και είχε δίκιο, γιατί δεν ήταν επαρκώς σχολιασμένος. Αυτό είναι κάτι που τονίζω στα παιδιά, ειδικά σε αυτά που αρέσκονται να μην κάνουν τα προφανή. Αλλά επειδή το 3ωρο των εξετάσεων είναι πολλές φορές μικρό για πολλούς, κάποιος κώδικας που δεν είναι προφανής και πιθανόν χωρίς να κάνει χρήση σχολίων, μπορεί να ληφθεί εύκολα πάνω στην βαθμολόγηση ως λάθος. Πόσες λύσεις είδαμε εδώ που εκ πρώτης όψεος φαίνονταν να μην δουλεύουν;

Κοίτα όταν ένας βαθμολογητής δεν καταλαβαίνει τι κάνει ο κώδικας συνήθως ρωτάει τους άλλους. Όσο παράξενο και αν σου φαίνεται συμβαίνει. Επίσης οι καθηγητές πανεπιστημίου δεν είναι και το καλύτερο παράδειγμα βαθμολόγησης γιατί πολλές φορές δεν βαθμολογούν οι ίδιοι τα γραπτά τους.

Αυτό που σου λέω για τα λάθη προς τα πάνω, το βλέπω τα τελευταία χρόνια σαν συντονιστής. Στις περισσότερες αναβαθμολογήσεις που κάνω είμαι συνήθως κοντά στον κάτω. Λίγο συχνότερα είμαι στη μέση και πιο σπάνια κοντά στον πάνω. Οι αναβαθμολογητές είναι γενικά αντικειμενικότεροι γιατί από τη στιγμή που ξέρεις ότι το γραπτό που διορθώνεις έχει έρθει από αναβαθμολόγηση είσαι 100 φορές πιο προσεκτικός και ταυτόχρονα ψάχνεις α βρεις σε ποιο θέμα υπήρξε πρόβλημα και να καταλάβεις τι πήγε στραβά.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

mkokki30

Το πρόβλημα είναι ότι δεν διορθώνονται με την ίδια λογική όλα τα γραπτά. Πράγματι οι αποκλίσεις είναι συνήθως προς τα πάνω, όμως δεν είναι από όλους οπότε κάποιοι αδικούνται. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι σχολές παίζονται στα μόρια. Επίσης, είναι άλλο το λάθος να είναι στον κώδικα και άλλο στα πρώτα δύο θέματα. Εκεί η βαθμολόγηση είναι ξεκάθαρη. Δεν είναι λογική επειδή έχεις ένα τέλειο γραπτό δεν σου κόβω το μικρό λάθος στο 1ο θέμα.

evry

Παράθεση από: mkokki30 στις 22 Ιουν 2013, 01:47:28 ΠΜ
Επίσης, είναι άλλο το λάθος να είναι στον κώδικα και άλλο στα πρώτα δύο θέματα. Εκεί η βαθμολόγηση είναι ξεκάθαρη. Δεν είναι λογική επειδή έχεις ένα τέλειο γραπτό δεν σου κόβω το μικρό λάθος στο 1ο θέμα.

Εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου. Στα ερωτήματα Β2 και στο Α4 η βαθμολόγηση δε ήταν καθόλου ξεκάθαρη. Σε ένα δείγμα 600 γραπτών βρήκα πάνω από 8 σωστούς τρόπους, κάποιοι από τους οποίους είχαν 2-3 παραλλαγές. Σκέψου τώρα όλα τα πιθανά λάθη που μπορεί να κάνει ο μαθητής για κάθε έναν από τους πιθανους τρόπους . Δεν είναι δυνατόν να συζητηθούν ούτε καν να προβλεφθούν όλα αυτά κατά τη βαθμολόγηση. Άρα προφανώς και δεν είναι δυνατόν να βαθμολογηθούν όλα με την ίδια λογική αφού κάθε λάθος έχει άλλη βαρύτητα ανάλογα με το σκεπτικό του μαθητή. Μιλάμε για 10 ολόκληρα μόρια τα οποία έπρεπε να κατανεμηθούν κάπως.

Για παράδειγμα δίνω τις παρακάτω λύσεις που βρήκα σε γραπτά όπου οι 2 βαθμολογητές είχαν μεγάλη διαφορά στο Β2

Α' τρόπος
λ <- 1
Για κ από 1 μέχρι 100
   Αν Π[κ] = Αληθής Τότε
       Π[λ] <- Αληθής
       λ <- λ + 1
   Αλλιώς
       Π[101-λ] <- Ψευδής
       λ <- λ  + 1
  ΤΑ
ΤΕ


Β' τρόπος
λ <- 1
μ<- 100
Για κ από 1 μέχρι 100
   Αν Π[κ] = Αληθής Τότε
       Π[λ] <- Αληθής
       λ <- λ + 1
   Αλλιώς
       Π[μ] <- Ψευδής
       μ <- μ  - 1
  ΤΑ
ΤΕ

Με τι θα βαθμολογούσες τα παραπάνω;

Επίσης σχετικά με το Α4. Κάποια παιδιά διάβαζαν σωστά τον άνω τριγωνικό αλλά κατά στήλες. Ένας λοιπόν βαθμολογητής θεώρησε ότι είναι σωστό ενώ ο άλλος θεώρησε ότι είναι λάθος (0) γιατί ο αλγόριθμος δεν κάνει τα ίδια με τον αρχικό αφού τα διαβάζει με άλλη σειρά. Ποιος από τους 2 έχει δίκιο?

Ακόμα και στα ΣΛ ή στην αντιστοίχηση υπήρχαν προβλήματα. π.χ.κάποιοι είχαν βάλει πρώτα Σ και μετά από πάνω Λ, αλλά δεν φαινότα ευκρινώς ποιο ήταν το τελευταίο.
Επίσης υπήρχε πρόβλημα και με την αντιστοίχηση. Αν υποθέσουμε οτι κάποιος μαθητής αντιστοιχούσε το 1 με όλα τι βαθμό θα έπρεπε να πάρει?

Λέω αυτά για να δείξω ότι τα πράγματα στην βαθμολόγηση δεν είναι τόσο απλά. Όσοι βαθμολογούν γραπτά πανελληνίων το ξέρουν γιατί το βλέπουν κάθε χρονο.
Και ξανατονίζω ότι το μάθημά μας σε θέματα συντονισμού και βαθμολόγησης πάει πολύ καλύτερα από τα περισσοτερα μαθήματα και δεν αναφέρομα στα φιλολογικά
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Dinos

Ο ίδιος βαθμολογητής μπορεί να βαθμολογήσει το ίδιο γραπτό με διαφορετική βαθμολογία σε δύο διαφορετικές στιγμές. Κάτι το οποίο δεν είναι καθόλου παράλογο.
Το μάθημά μας γενικώς δεν δίνει πολλές αναβαθμολογήσεις, (κάτω από 3%), λόγω της διασποράς των μορίων.
Φέτος αποκλίσεις μπορούσαν να δώσουν τα εξής θέματα:

  • το Α3 (ναι, ακόμα κι αυτό 1-2 μονάδες λόγω μη ολοκληρωμένης παράθεσης)
  • το Α4 (1-2 μονάδες, λόγω του υποερωτήματος α κυρίως)
  • το Β1 (2-3 μονάδες, ανάλογα με το τί βαθμολογικό βάρος δίνει κάποιος στη δομή επιλογής, επανάληψης, ....)
  • το Β2 κυρίως (με τις πολλές λύσεις και τα πολλά λάθη). Εδώ θα μπορούσε να συναντήσει κανείς και μεγάλες αποκλίσεις
  • το Γ3 (3-4 μονάδες)
  • το Γ4 (ακόμα κι εδώ που πολλοί έβρισκαν 3 μέγιστα, για κάθε περίπτωση)


Θα περίμενα λοιπόν συμπερασματικά μεγαλύτερο ποσοστό αποκλίσεων και αναβαθμολογήσεων φέτος σε σχέση με πέρυσι. 

Και βέβαια (κατά τη γνώμη μου) είναι υγιές να υπάρχουν λογικές βαθμολογικές διαφορές, από τη στιγμή που δεν κρίνουμε σε ένα γραπτό μόνο την υλοποίηση (είναι σωστό ή λάθος), αλλά και την πρόθεση, σκέψη, αλγοριθμική προσέγγιση

Dinos

Παράθεση από: evry στις 22 Ιουν 2013, 11:47:11 ΠΜ


Α' τρόπος
λ <- 1
Για κ από 1 μέχρι 100
   Αν Π[κ] = Αληθής Τότε
       Π[λ] <- Αληθής
       λ <- λ + 1
   Αλλιώς
       Π[101-λ] <- Ψευδής
       λ <- λ  + 1
  ΤΑ
ΤΕ


Β' τρόπος
λ <- 1
μ<- 100
Για κ από 1 μέχρι 100
   Αν Π[κ] = Αληθής Τότε
       Π[λ] <- Αληθής
       λ <- λ + 1
   Αλλιώς
       Π[μ] <- Ψευδής
       μ <- μ  - 1
  ΤΑ
ΤΕ

Με τι θα βαθμολογούσες τα παραπάνω;



Για να γινόμαστε και λίγο πρακτικοί, ας αναφέρω πώς θα βαθμολογούσα εγώ τα 2 παραπάνω, παραθέτοντας και κάποιες σκέψεις:
Κατ' αρχάς και οι δύο λύσεις δεν υλοποιούν αυτό που ζητείται. Επομένως κάποιος θα μπορούσε να πει "ΛΑΘΟΣ" και να βάλει ένα μεγαλοπρεπές 0 ή 1 (κάτι που το θεωρώ ΕΝΤΕΛΩΣ απαράδεκτο.
Προχωρώντας βλέπουμε ότι η 2η λύση είναι πιο κοντά στη σωστή υλοποίηση, γιατί επιτελεί σωστά το κομμάτι του γεμίσματος του πίνακα με αληθής (βέβαια υπάρχει το θέμα με τα στοιχεία Ψευδής), οπότε σίγουρα η 2η λύση θα πάρει παραπάνω από την 1η.
Εμείς τώρα στο βαθμολογικό, προτείναμε η καταμέτρηση των αληθών στοιχείων να πιάνει 4 μόρια, το σωστό γέμισμα με τα αληθή 3 και το σωστό γέμισμα με τα ψευδή 3, Οπότε ακολουθώντας τις οδηγίες η 2η λύση πιάνει 7 μόρια ή 8 (τραβηγμένα), ενώ η 1η λύση 5 μόρια.
Αν τώρα βαθμολογούσα με τη δική μου φιλοσοφία,  μπορεί σε διαφορετικές στιγμές να έδινα και διαφορετικούς βαθμούς

petrosp13

Παράθεση από: Dinos στις 22 Ιουν 2013, 02:43:14 ΜΜ
Φέτος αποκλίσεις μπορούσαν να δώσουν τα εξής θέματα:
  • το Β1 (2-3 μονάδες, ανάλογα με το τί βαθμολογικό βάρος δίνει κάποιος στη δομή επιλογής, επανάληψης, ....)


Ούτε για αυτό δεν υπάρχει συνεννόηση σε ένα βαθμολογικό;;;;;;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

evry

Μήπως θα μπορούσες να μας προτείνεις ένα σχήμα βαθμολόγησης για το συγκεκριμένο θέμα μια και το θεωρείς προφανές?
Πως πιστεύεις ότι θα έπρεπε να κατανεμηθούν οι 10 μονάδες?

Παράθεση από: petrosp13 στις 22 Ιουν 2013, 03:08:55 ΜΜ
Ούτε για αυτό δεν υπάρχει συνεννόηση σε ένα βαθμολογικό;;;;;;
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

petrosp13

Παράθεση από: evry στις 22 Ιουν 2013, 04:34:31 ΜΜ
Μήπως θα μπορούσες να μας προτείνεις ένα σχήμα βαθμολόγησης για το συγκεκριμένο θέμα μια και το θεωρείς προφανές?
Πως πιστεύεις ότι θα έπρεπε να κατανεμηθούν οι 10 μονάδες?


Οι 2 ελλείψεις από μισή μονάδα, σύνολο 1

Η εντολή Διάβασε και η εντολή εκχώρησης επίσης από μισή μονάδα, σύνολο 1

Η επανάληψη του Όσο 4 μονάδες
- Αν στον ρόμβο γραφτεί η λέξη "Όσο", μείον μισή μονάδα
- Αν το βέλος δεν γυρίζει πάνω, μείον 2 μονάδες
- Αν το Ναι ενώνεται με το όχι, μείον 1,5 μονάδα
- Αν τα Ναι και Όχι είναι ανάποδα, μείον 1 μονάδα
- Αν το βέλος γυρίζει σε λάθος σημείο, (ανάλογα με το σημείο), μείον μισή μονάδα

Η δομή επιλογής, 4 μονάδες
- 1 μονάδα για τα σωστά σχήματα των εντολών
- Αν γραφτεί η λέξη "Αν" στον ρόμβο, μείον μισή μονάδα
- Αν τα ΝΑΙ και ΟΧΙ είναι ανάποδα, μείον 1 μονάδα
- Αν τα ΝΑΙ και ΟΧΙ δεν οδηγούν στο ίδιο σημείο, μείον 1 μονάδα

Ενδεικτικά και μέσα σε 5'
Δεν φαίνεται τόσο δύσκολο, ούτε μιλάμε για θέμα που χωράνε πολλοί τρόποι
Τυποποιημένο κι εύκολο
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

evry

Ευχαριστώ που έκανες τον κόπο να φτιάξεις αυτό το σχήμα βαθμολόγησης αλλά πιστεύω πως συμφωνείς ότι επειδή είναι 10 μονάδες, σε κάποιες περιπτώσεις που τα ΔΡ είναι λάθος αλλά έχουν κάποια σωστά τμήματα, μπορεί να υπάρξει διαφορά μέχρι 2 μονάδες, δεν είναι παράλογο δηλαδή.

Για το σχήμα σου έχω τις εξής παρατηρήσεις:

1. Δεν υπάρχουν μισές μονάδες, αν μπλέξεις με μισά τότε χαλαρά βγαίνουν 2 μονάδες διαφορά σε σύνολο 10, π.χ. αν κάποιος μαθητής βάλει την αρχή σε έλλειψη αλλά ξεχάσει να βάλει τέλος θα χάσει μια ή μισή μονάδα? κοκ
2. Δεν είναι δυνατόν η επαναληψη να παίρνει τις ίδιες μονάδες με την δομή επιλογής. Είναι πολύ πιο σημαντική και πρέπει να βαθμολογείται περισσότερο

Παράθεση από: petrosp13 στις 22 Ιουν 2013, 04:51:51 ΜΜ
Οι 2 ελλείψεις από μισή μονάδα, σύνολο 1

Η εντολή Διάβασε και η εντολή εκχώρησης επίσης από μισή μονάδα, σύνολο 1

Η επανάληψη του Όσο 4 μονάδες
- Αν στον ρόμβο γραφτεί η λέξη "Όσο", μείον μισή μονάδα
- Αν το βέλος δεν γυρίζει πάνω, μείον 2 μονάδες
- Αν το Ναι ενώνεται με το όχι, μείον 1,5 μονάδα
- Αν τα Ναι και Όχι είναι ανάποδα, μείον 1 μονάδα
- Αν το βέλος γυρίζει σε λάθος σημείο, (ανάλογα με το σημείο), μείον μισή μονάδα

Η δομή επιλογής, 4 μονάδες
- 1 μονάδα για τα σωστά σχήματα των εντολών
- Αν γραφτεί η λέξη "Αν" στον ρόμβο, μείον μισή μονάδα
- Αν τα ΝΑΙ και ΟΧΙ είναι ανάποδα, μείον 1 μονάδα
- Αν τα ΝΑΙ και ΟΧΙ δεν οδηγούν στο ίδιο σημείο, μείον 1 μονάδα

Ενδεικτικά και μέσα σε 5'
Δεν φαίνεται τόσο δύσκολο, ούτε μιλάμε για θέμα που χωράνε πολλοί τρόποι
Τυποποιημένο κι εύκολο
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

petrosp13

Τα δυσκολότερα θέματα μοιραία έφεραν και μείωση των καλών βαθμών
Μοιραία επιστρέψαμε μετά από πολλά χρόνια στο 50+% κάτω από την βάση

             2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013
0-4,9   22,61%   23,57%   21,22%   24,09%   17,05%   27,34%   19,39%   21,48%   24,34%
5-9,9   27,12%   30,30%   28,34%   22,70%   28,05%   20,40%   23,80%   19,81%   26,67%
10-11,9   11,83%   9,05%   10,19%   8,15%   9,44%   7,82%   8,91%   9,51%   7,90%
12-14,9   15,12%   12,01%   12,36%   13,90%   13,89%   12,53%   13,95%   14,52%   11,48%
15-17,9   11,64%   12,59%   13,90%   18,39%   16,63%   17,85%   17,69%   17,91%   16,44%
18-20   11,65%   12,44%   13,96%   12,75%   14,91%   14,04%   16,24%   16,74%   13,14%
                           
<10           49,73%   53,87%   49,56%   46,79%   45,10%   47,74%   43,19%   41,29%   51,01%
>=10   50,27%   46,13%   50,44%   53,21%   54,90%   52,26%   56,81%   58,71%   48,99%

MO         10,07585   9,91955   10,3914   10,5346   11,0204   10,3781   11,13755   11,1648   10,23675
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής