Ερώτηση για "σπάσιμο" Για

Ξεκίνησε από jkapsi, 10 Φεβ 2014, 05:11:10 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

jkapsi

Γεια σας, έχω μια ερώτηση σχετικά με τη δομή επανάληψης Για. Κάναμε μια πολύ απλή άσκηση αναζήτησης σε έναν πίνακα 1200 ονομάτων και μια μαθήτρια με ρώτησε αν μπορεί να κάνει το παρακάτω:

Κώδικας: bash
κ<-1200
Για ι από 1 μέχρι κ
   Αν Ον[ι]=όνομα τότε
      π<-ι
      κ<-ι
   Τέλος_αν
Τέλος_επανάληψης


Με το που θα βρεθεί δηλαδή η τιμή στον πίνακα, το κ γίνεται μικρότερο του ι, αφού το ι θα αυξηθεί στο τέλος του βρόγχου και η επανάληψη σταματά.
Ξέρω πως δεν μπορούμε να αλλάξουμε τον μετρητή (ι) μέσα στη Για, αλλά με την τιμή τ2 (κ) τι γίνεται; Επιτρέπεται μια τέτοια αλλαγή;
Καταλαβαίνω πως μπορεί να είναι δυσνόητη για τους μαθητές και αποτρεπτική, αλλά είναι τυπικά επιτρεπτη;
Ευχαριστώ

petrosp13

Απαγορεύεται να αλλάζει η τιμή οποιασδήποτε παραμέτρου της επανάληψης εντός της επανάληψης
Είτε η μεταβλητή, είτε η αρχική τιμή, είτε η τελική τιμή, είτε το βήμα
Αν θέλει να το κάνει αυτό, καταλαβαίνει ότι θέλει να σταματήσει την επανάληψη της πρόωρα, άρα οδηγείται υποχρεωτικά σε μια από τις άλλες δυο δομές
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

danaos75

Επειδή με ενδιαφέρει άμεσα το θέμα γιατί έχω μαθητή που επιμένει να σταματάει τις επαναλήψεις των Για είτε αλλάζοντας το i είτε αλλάζοντας το k στο παραπάνω παράδειγμα και η αλήθεια είναι ότι δεν βρήκα πουθενά να αναφέρεται στο βιβλίο ότι απαγορεύεται κάτι τέτοιο.  petrosp13 που ακριβώς το στηρίζεις αυτό που λες;

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: danaos75 στις 13 Απρ 2014, 09:17:22 ΜΜ
Επειδή με ενδιαφέρει άμεσα το θέμα γιατί έχω μαθητή που επιμένει να σταματάει τις επαναλήψεις των Για είτε αλλάζοντας το i είτε αλλάζοντας το k στο παραπάνω παράδειγμα και η αλήθεια είναι ότι δεν βρήκα πουθενά να αναφέρεται στο βιβλίο ότι απαγορεύεται κάτι τέτοιο.  petrosp13 που ακριβώς το στηρίζεις αυτό που λες;


http://dide.ilei.sch.gr/keplinet/education/docs/aepp_yp_2010.pdf

danaos75

φίλε Νίκο σε ευχαριστώ  :),

τον διάβασα τον σύνδεσμο που αναφέρεις χθές το βράδυ σε άλλο θέμα στο forum και ξέχασα να το αναφέρω εδώ.
Νομίζω πως δεν αφήνει αμφιβολία για το τι πρέπει να κάνουν οι μαθητές στις εξετάσεις.

petrosp13

Γενικότερα, αν η δομή "Για" συμπεριφέρεται όπως οι άλλες δυο δομές επανάληψης, δεν έχει λόγο ύπαρξης
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής