clients δεν σβήνουν από τον επόπτη (16.04)

Ξεκίνησε από διδάσκων αει διδασκόμενος, 21 Ιουν 2018, 09:56:29 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

διδάσκων αει διδασκόμενος

Δούλεψα φέτος με το 16.04 και όλα πήγαν (σε γενικές γραμμές) καλά. Έχω εμπεδώσει ότι το 16.04 δεν θα υποστηριχθεί αλλά για να κάνεις μάθημα "όλα τα λεφτά"  είναι τα sch-scripts. Αφού δεν έχουν γραφτεί ακόμη "φρέσκα" sch-scripts για το 18.04 θα ξεκινήσω αναγκαστικά την επόμενη χρονιά με αυτό που έχω και βλέπουμε. Ωστόσο στα τελευταία παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα. Μέσα στον Ιούνιο (είχα τελειώσει μαθήματα) και επειδή εγκατέστησα νέο software, δημοσίευσα εικονικό δίσκο. Από τότε (20/6) οι clients δεν σβήνουν από τον επόπτη. Αποσύνδεση του χρήστη γίνεται και τοπικά και από τον επόπτη. Σβήσιμο όμως του client γίνεται μόνο από τον επόπτη. Παρατηρώ λοιπόν το εξής παράξενο. Όταν έχει μπουτάρει αλλά δεν έχει κάνει login κανένας χρήστης και το σβήσω "κρεμάει" στην αρχική οθόνη του login χωρίς το prompt. Στην ουσία βλέπω μια άσπρη οθόνη. Αν αντίθετα έχει μπει χρήστης, τότε τον αποσυνδέω κανονικά αλλά όταν τον σβήνω, "κρεμάει" πάλι λίγο πριν τον τερματισμό και μου δείχνει (σε μαύρη οθόνη τώρα) τα παρακάτω:
[ OK ] Started Hold until boot process finishes up.
[ OK ] Started Getty on tty1.
[ OK ] Reached target Login Prompts.
       Starting Set console Scheme
[ OK ] Started Set console scheme
[ OK ] Started LSB:Script for LTSP client initialization.
[ OK ] Started LSB:Start NTP daemon.
[ OK ] Reached target Multi-User System.
[ OK ] Started TLP system startup/shutdown.
[ OK ] Reached target Grafical Interface.
      Starting Update UTMP about System Runlevel Changes...
[ OK ] Started Update UTMP about System Runlevel Changes.
Συμπεριφέρεται λες και κάνω απλή αποσύνδεση και πάει για επανεκκίνηση.
Και στις δύο περιπτώσεις ο επόπτης λέει ότι ο client τερμάτισε και δεν τον βλέπει φυσικά.
Τελικά το PC μένει πάντα αναμμένο και σβήνει μόνο από το hardware.
Κατέβασα τυχόν ενημερώσεις και ξαναδημοσίευσα εικονικό δίσκο σήμερα αλλά δεν άλλαξε κάτι.
Δεν άλλαξα πυρήνα γιατί δεν μου παρουσίασε προβλήματα που είδα εδώ ότι είχαν άλλοι συνάδελφοι.

alkisg

Τι εννοείς ότι δεν έχουν γραφεί sch-scripts για 18.04; :)

Τα προβλήματα των nbd/systemd κατά τον τερματισμό της 16.04 είναι γνωστά και έχουν λυθεί στην 18.04. Δεν έχει νόημα να κάνουμε backport των διορθώσεων στην 16.04.

Ανέβασμα των νέων sch-scripts, ltsp, epoptes κλπ θα γίνει μέσα στον Αύγουστο, ίσως και νωρίτερα.

διδάσκων αει διδασκόμενος

Παράθεση από: alkisg στις 21 Ιουν 2018, 10:05:34 ΜΜ
Ανέβασμα των νέων sch-scripts, ltsp, epoptes κλπ θα γίνει μέσα στον Αύγουστο, ίσως και νωρίτερα.

Ζητώ ταπεινά συγγνώμη που είμαι αδιάβαστος.