Το ωραιότερο ερώτημα (άσκησης) στις Γενικές Εξετάσεις

Ξεκίνησε από Sergio, 21 Απρ 2017, 06:33:29 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Sergio

Το ξέρω ο,τι υπάρχει παρόμοιο θέμα το οποίο όμως καταγράφει τις απόψεις σχετικά με τα "θέματα εξετάσεων" γενικά..

ΕΔΩ προτείνω να αναγνωρίσουμε "στοχευμένα" ΕΡΩΤΗΜΑ άσκησης, ούτε καν ολόκληρο θέμα..
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

Sergio

2005, ΘΕΜΑ Δ, ΕΡΩΤΗΜΑ Β:

Να βρίσκει και να τυπώνει τους αριθμούς των ερωτήσεων που παρουσιάζουν το μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας, δηλαδή έχουν το μικρότερο πλήθος σωστών απαντήσεων.
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

nikolasmer

Παράθεση από: Sergio στις 21 Απρ 2017, 06:35:14 ΜΜ2005, ΘΕΜΑ Δ, ΕΡΩΤΗΜΑ Β:

Να βρίσκει και να τυπώνει τους αριθμούς των ερωτήσεων που παρουσιάζουν το μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας, δηλαδή έχουν το μικρότερο πλήθος σωστών απαντήσεων
Έχουμε άλλα τέτοια;
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

petrosp13

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

meteo_xampos

Κατάταξη του περσινού πρωταθλητή στους αγώνες αλμα εις μηκος, θεμα Γ του 2010