Γλώσσες προγραμματισμού γενικής χρήσης

Ξεκίνησε από lp, 29 Ιαν 2011, 04:58:10 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

lp

Διαβάζοντας ένα άλλο θέμα σχετικά με την Objective C  μου δημιουργήθηκε η εξής απορία. Ποια κατά τη γνώμη σας είναι η πιο αποδοτική γλώσσα για εφαρμογές γενικής χρήσης; Εχω στο μυαλό μου εδώ και καιρό κάποιες εφαρμογές αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει την γλώσσα που θα χρησιμοποιήσω.
Ψαχουλεύοντας στο google για rapid development είδα διάφορες γλώσσες αλλά περισσότερες απορίες μου δημιουργήθηκαν. Δύο γλώσσες μου έκαναν αρκετή εντύπωση η Python και η Ruby αλλά εγώ είμαι κάπως "παλιός" και η γνώσεις μου φτάνουν μέχρι τη C, άντε και την C++, php επειδή ασχολήθηκα μόνος μου.
Οι προδιαγραφές μου είναι οι εξής:
1. Ολοκληρωμένο περιβάλλον δημιουργίας φορμών και συγγραφής κώδικα
2. Απλότητα στην χρήση των εντολών (η python είναι καλή σε αυτό αν κατάλαβα καλά)
3. Δυνατότητα σύνδεσης με βάση δεδομένων  (π.χ. mysql)
4. Η γλώσσα επίσης να φαίνεται ότι έχει μέλλον μπροστά της. (Αναβαθμίσεις, υποστήριξη κλπ)
5. Αν γίνεται να μπορούν να δημιουργηθούν εφαρμογές τόσο για windows όσο και linux
6. Δεν ενδιαφέρει να λειτουργεί στο διαδίκτυο

Ζητάω πολλά;  :D :D
Ευχαριστώ

Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

alkisg

Εγώ θα πρότεινα Python / Qt.
Και τα δύο είναι cross platform (Windows, Mac, Linux και κάποια κινητά), και ο Qt designer είναι πολύ καλός στη σχεδίαση φορμών.

Δημήτρης Κανάς

Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

sstergou

Το χα ψάξει και γω παλαιότερα.

Python + Qt είχα καταλήξει.

Η python είναι πολύ δυνατή γλώσσα. Αν δεν σε πειράζουν οι δυναμικοί τύποι τότε θα στην πρότεινα. Έχει βιβλιοθήκες σχεδόν για τα πάντα.

Qt χρησιμοποιεί και η opera.