ΥΛΗ Γ' ΤΑΞΗΣ 2009-2010

Ξεκίνησε από Laertis, 02 Οκτ 2009, 01:15:33 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Laertis

Χτες στάλθηκε η ύλη της Γ' τάξης για το σχολικό έτος 2009-2010.
Στην ΑΕΠΠ βγήκε εκτός το 4ο Κεφάλαιο ....
Επιτέλους μετά σπο τόσα χρόνια εισακούστηκαν οι φωνές μας ....
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

sstergou

Επιτέλους, να και κάτι σωστό..
Να σημειώσω ότι βγήκαν και τα 6.5, 6.6 (Αντικειμενοστραφής, Παράλληλος προγραμματισμός)

Loukritia

Τι ωραία! Να εξοικονομήσουμε καμιά ωρίτσα για ασκήσεις!!! Ευχαριστούμε για την άμεση ενημέρωση, γιατί στα σχολεία δεν ήρθε ακόμα!!!
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

difan


P.Tsiotakis

όλη τη μέρα down το στέκι

επιτέλους πάει το 4ο (δε νομίζω να προστεθεί ξανά ποτέ)
νομίζω σωστή και η αφαίρεση αντικειμενοστραφούς και παράλληλου προγραμματισμού, δε μπορεί να αφαιρεθεί κάτι άλλο από το 6ο.

Μπράβο σε αυτούς που τα πρότειναν και τα πέτυχαν

sstergou

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 03 Οκτ 2009, 09:58:30 ΜΜ
όλη τη μέρα down το στέκι

επιτέλους πάει το 4ο (δε νομίζω να προστεθεί ξανά ποτέ)
νομίζω σωστή και η αφαίρεση αντικειμενοστραφούς και παράλληλου προγραμματισμού, δε μπορεί να αφαιρεθεί κάτι άλλο από το 6ο.

Μπράβο σε αυτούς που τα πρότειναν και τα πέτυχαν
Παναγιώτη, θα μπορούσε να αφαιρεθεί ολόκληρο το 6. Ή ίσως να μείνει μόνο το 6.7 από αυτό το κεφάλαιο. Αυτή η απλοϊκή ιστορική αναδρομή των γλωσσών υψηλού επιπέδου, μου φαίνεται ότι κάνει περισσότερο κακό από ότι καλό... Πολλά ονόματα γλωσσών, πολλές ημερομηνίες, ανακρίβειες, στείρα αποστήθιση. Δεν ταιριάζουν αυτά με το μάθημά μας. Το ζουμί του 6ου κεφαλαίου θα μπορούσε να είναι σε δύο-τρεις παραγράφους.

Οι αλλαγές πάντως είναι προς την σωστή κατεύθυνση, μακάρι να συνεχιστούν.

andreas_p

Οι άνθρωποι φαίνεται ότι  ακούνε και καταλαβαίνουν.
Αυτό χρόοοονια το ζητούσαμε και το περιμέναμε.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Το ότι βγήκε επτιτέλους το 4 κεφάλαιο είναι κάτι σημαντικό.
Είμαι και εγώ της άποψης πως μπορούν να αφαιρεθούν ορισμένα ακόμα από το 6ο. Ισως στο μέλλον

ΤΙΜ

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΙΜΗΣΗ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ ! ! !    ;)

Σπύρος Δουκάκης

Μιας που αρχίσαμε να συζητάμε περί ύλης, θα έλεγα ότι θα μπορούσε να επανέλθει στην ύλη το κεφάλαιο 13: Εκσφαλμάτωση προγράμματος.  >:D

Νομίζω ότι:
α) θα προσφέρει στο μαθητή και τη μαθήτρια και
β) δεν θα επιβαρύνει τη δουλειά μας, αφού ούτως ή άλλως τους διευκολύνουμε να εντοπίζουν λάθη (συντακτικά, λογικά και κατά την εκτέλεση) κατά τη διάρκεια της χρονιάς
γ) έρχεται να στηρίξει αυτός που υποστηρίζεται και από συναδέλφους στο στέκι για ποιοτικές και κατάλληλες ασκήσεις που να ελέγχουν τη βασική κατανόηση του αλγορίθμου

Επιπλέον:
α) έχει μπει ως θέμα εξετάσεων στις εξετάσεις (2008),
β) έχει κάποιες ασκήσεις στο βιβλίο (εκτός του κεφαλαίου 13),
γ) το βιβλίο αναφέρεται στα λάθη κατά την περιγραφή της διαδικασίας μεταγλώττισης, χωρίς να μπαίνει στα βαθιά
δ) το στέκι στα διαγωνίσματά του την εύρεση λαθών την έχει αξιοποιήσει ως άσκηση
ε) έχουμε τα κατάλληλα λογισμικά για να τους δείξουμε την εκσφαλμάτωση.
στ) προκύπτει νέα θεωρία

ΣΔ

pgrontas

Στην παρούσα κατάσταση του μαθήματος, θεωρώ ότι το ενδιαφέρον αυτό κεφάλαιο θα "χαθεί" μέσα στον χαμό της προετοιμασίας για πανελλήνιες.
Αν υπήρχε δυνατότητα να γίνεται το μάθημα και 2η χρονιά οπωσδήποτε.
Σε κάθε περίπτωση, το κεφάλαιο 13 είναι πολύ πιο ενδιαφέρον και προσιτό (ειδικά αν συγκριθεί με το 4).
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson