Epoptes, ένα νέο εργαλείο διαχείρισης και εποπτείας τάξης

Ξεκίνησε από alkisg, 15 Οκτ 2011, 12:37:25 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Γιώργος Κολόμβος

Χρησιμοποιώ στο εργαστήριο του Λυκείου Δεμενίκων (Αχαϊας) το Ubuntu LTSP (1 server, 13 Fat clients) και τον Επόπτη εδώ και 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.
Τους τελευταίους μήνες όμως ο Επόπτης εμφανίζει ένα περίεργο πρόβλημα:
Όταν κλειδώσω τους σταθμούς εργασίας κλειδώνουν όλοι μια χαρά. Όταν τους ξεκλειδώσω όμως, ξεκλειδώνουν μόνο όσοι πριν το κλείδωμα είχαν κάνει log in.
Όσοι κλειδώθηκαν ενώ ήταν logged off δεν ξεκλειδώνουν και πρέπει να τους κάνω επανεκκίνηση, η οποία ευτυχώς γίνεται μέσω του Επόπτη (δηλαδή δεν είναι ότι σταματά ο Επόπτης να τους ελέγχει, απλά δεν μπορεί να τους ξεκλειδώσει).

Το έχει συναντήσει κανείς από εσάς;



alkisg

Πρόσφατα ανεβάσαμε νέα έκδοση του Επόπτη που θεωρητικά λύνει αυτό το πρόβλημα, δοκίμασε να κάνεις ενημέρωση συστήματος και δημοσίευση εικονικού δίσκου, είτε από τα μενού είτε με:
Κώδικας: Bash
sudo -i
apt-get update && apt-get --yes dist-upgrade && ltsp-update-image -c /

Γιώργος Κολόμβος

Παράθεση από: alkisg στις 08 Φεβ 2016, 10:59:01 ΠΜ
Πρόσφατα ανεβάσαμε νέα έκδοση του Επόπτη που θεωρητικά λύνει αυτό το πρόβλημα, δοκίμασε να κάνεις ενημέρωση συστήματος και δημοσίευση εικονικού δίσκου, είτε από τα μενού είτε με:
Κώδικας: Bash
sudo -i
apt-get update && apt-get --yes dist-upgrade && ltsp-update-image -c /


Πράγματι λύθηκε, ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη.

gidarakos

Σε ltsp server 12.04 με πρεπιλεγμένη εγκατάσταση (kernel 3.2 και xorg 1.11), μπορεί να βελτιωθεί η ταχύτητα εκμπομπής οθόνης του server στα clients αν αναβαθμίσουμε το kernel ή/και το xorg; 'Η θέλει δοικιμή η απάντηση;

alkisg

Η ταχύτητα προβολής του Επόπτη εξαρτάται και από τα δύο, ειδικά σε κάποιους drivers όπως nouveau (κάρτες nvidia) ή σε πολύ καινούργιο υλικό που δεν υπήρχε όταν βγήκε ο παλιός kernel (π.χ. νέες γενιές i3/i5/i7 ή ακόμα και πολύ νέοι AMD). Οπότε ναι θέλει δοκιμή.

Πριν από αυτό όμως, κάνε μια μέτρηση ταχύτητας δικτύου από το σχετικό μενού του Επόπτη και βεβαιώσου ότι ο server μπορεί να στέλνει πάνω από 500 Mbps,
και φυσικά μην περιμένεις να στείλεις video με 30 fps, ο Επόπτης χρησιμοποιεί το VNC το οποίο έχει σχεδιαστεί για απλές παραθυρικές εφαρμογές και όχι για γρήγορη αποστολή βίντεο.

gidarakos

Ναι Άλκη για απλές εφαρμογές μιλάμε. Το συγκεκριμένο setup είναι με 12 clients.
Όσο για την ταχύτητα έχει μετρηθεί κοντά στα 700Mbps αν κ μερικές φορές σε 1-2 client ο server στέλνει λίγο κάτω από 50Mbps. Έχουμε κάποιο κατώτατο όριο ανά client για να μην έχουμε πρόβληματα στη εκπομπή οθόνης ή το βλέπουμε στη πράξη;

alkisg

Και με 5 Mbps παίζει η εκπομπή, φυσικά με την ανάλογη ποιότητα.
Με βάση τα χαρακτηριστικά που είπες, φαντάζομαι ότι αν προβάλλεις full screen youtube (που είναι ό,τι χειρότερο για προβολή και το χρησιμοποιώ για παράδειγμα ακριβώς επειδή είναι αργό και μετριέται και με το μάτι), θα πρέπει να βλέπεις περίπου 3 καρέ το δευτερόλεπτο στους clients.

Εσένα σου φαίνεται αργή η εκπομπή στη συγκεκριμένη εγκατάσταση σε σχέση με άλλες,
ή γενικότερα σου φαίνεται ότι πάντα η εκπομπή από τον Επόπτη (δηλαδή το VNC) είναι αργή;

gidarakos

Αν και τις περισσότερες φορές, όταν έχει κάποιο πρόβλημα ο/η συνάδελφος το ψάχνω περισσότερο, νομίζω ότι στο συγκεκριμένο setup είναι σε καλά επίπεδα η ταχύτητα. Γενικά δεν έχω feedback για μη λειτουργική ταχύτητα εκπομπής. Βέβαια πολλοί συνάδελφοι έχουν κ projector κ ίσως προτιμούν από εκεί την εκπομπή κάποιου βίντεο.
1) Παρατηρήθηκε βελτίωση της ταχύτητας όταν bootαραν όλοι οι client σαν thin. Γενικά παίζει κ αυτό το ρόλο του;
2) Αν πάντως γενικά το ψάχνεις για καλύτερη λύση εκπομπής, θα το έχω κατά νου με την πρώτη ευκαιρία να κάνω tests σε διάφορες εγκαταστάσεις. Δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να κάνουμε κάποιο συγκεκριμένο test με μετρήσιμο αποτέλεσμα.

Υ.Γ. Είδα κ κάτι παλιά post σχετικά με ταχύτητα: α) Υπολογισμός bandwidth για προβολή βίντεο, β) Ταυτόχρονη προβολή απ' το YouTube

alkisg

Παράθεση από: gidarakos στις 30 Μαρ 2016, 03:25:42 ΜΜ
1) Παρατηρήθηκε βελτίωση της ταχύτητας όταν bootαραν όλοι οι client σαν thin. Γενικά παίζει κ αυτό το ρόλο του;

Οι thin clients μπουτάρουν με μειωμένο βάθος χρώματος οθόνης, 16 bpp αντί για 24/32 bpp, οπότε χρειάζονται το μισό bandwidth δικτύου. Το bandwidth είναι ο κύριος περιορισμός για το VNC, οπότε μειώνοντας το βάθος χρώματος αυξάνεται η ταχύτητα. Αυτό μπορεί να γίνει και στους fat με την οδηγία X_COLOR_DEPTH=16 στο lts.conf.

Παράθεση από: gidarakos στις 30 Μαρ 2016, 03:25:42 ΜΜ
2) Αν πάντως γενικά το ψάχνεις για καλύτερη λύση εκπομπής, θα το έχω κατά νου με την πρώτη ευκαιρία να κάνω tests σε διάφορες εγκαταστάσεις. Δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να κάνουμε κάποιο συγκεκριμένο test με μετρήσιμο αποτέλεσμα.

Υ.Γ. Είδα κ κάτι παλιά post σχετικά με ταχύτητα: α) Υπολογισμός bandwidth για προβολή βίντεο, β) Ταυτόχρονη προβολή απ' το YouTube

Δοκιμάσαμε διάφορες μεθόδους, η καλύτερη θεωρητικά θα ήταν με multicasting, αλλά είχαν διάφορες αστάθειες και προβλήματα οπότε δεν ήταν εύκολο να μπουν ως υπομενού στο Επόπτη.
Έχουμε σκοπό να το ψάξουμε περισσότερο στο μέλλον, αλλά θα είναι μάλλον στο απώτερο μέλλον... :)

happiness

Με σκοτώνει που ο Επόπτης δεν έχει την δυνατότητα να προβάλει την οθόνη ενός μαθητή σε όλους τους άλλους μαθητές. Μου είναι πάρα πολύ χρήσιμη λειτουργία αυτή. Υπάρχει μήπως και δεν την έχω βρει;

apapakL

Από τον επόπτη επιλέγεις για remote control τον client που θες να προβάλεις. Οπότε έχεις την οθόνη του στο μηχάνημα που τρέχει το epoptes server.

Μετά δείχνεις σε όλους τους άλλους clients την οθόνη σου. Άρα και την οθόνη αυτού που κάνεις remote control.

:)

happiness

Παράθεση από: apapakL στις 11 Απρ 2016, 02:42:28 ΜΜ
Από τον επόπτη επιλέγεις για remote control τον client που θες να προβάλεις. Οπότε έχεις την οθόνη του στο μηχάνημα που τρέχει το epoptes server.

Μετά δείχνεις σε όλους τους άλλους clients την οθόνη σου. Άρα και την οθόνη αυτού που κάνεις remote control.

:)
το έχεις δοκιμάσει αυτό; Γιατί εμένα όταν το κάνω αυτό μου δημιουργεί ένα αλυσιδωτό window-in-window effect και γίνεται της κακομοίρας :( Μήπως δεν κάνω κάτι καλά;

apapakL

Δοκίμασε να μην συμπεριλάβεις τον client του οποίου θες να δείξεις την οθόνη σε αυτούς που κάνεις εκπομπή την οθόνη σου.

happiness

Ουπς! Το προφανές δεν είχα δοκιμάσει  :-[ Ευχαριστώ πολύ!
Παρόλα αυτά μία επιλογή στο μενού για αυτό, δεν θα με χάλαγε :)

vaslat

Εγώ έχω σαν server ενα φορητό lenovo 2gb ram (εργαστηριο δημοτικού). Αν αυξήσω την ram του υπάρχει περίπτωση από τον επόπτη να βλέπω video χωρίς διακοπές ? Υπάρχει κάτι άλλο σαν λυση, για βιντεοπροβολή ? Εχω gigabit switch (10 fat/2gb ram + 2 thin/ 600mb ram) και ταχύτητες > από 50Mb. To totem είναι λύση ?(δεν υπάρχει όμως με αυτό το όνομα στις εφαρμογές, εκτός αν είναι η αναπαραγωγή πολυμέσων?)