Σειρά κατάταξης - Μόρια

Ξεκίνησε από Mariadnii, 23 Οκτ 2012, 10:26:38 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Mariadnii

Γειά χαρά σε όλους! Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας, αλλά και να μάθω την όποια νομικά κατοχυρωμένη θέση που ισχύει σχετικά με ένα θέμα που αντμετώπισα φέτος.

Στον νομό που με προσέλαβαν, είμαι 6η στην σειρά από 7 συναδέλφους. Κατά την φάση ανάθεσης σχολείου όμως, έδωσαν προτεραιότητα στην επιλογή του 7ου συναδέλφου (την οποία είχαμε κοινή), επειδή είχε περισσότερα μόρια από εμένα.

Το ερώτημα μου είναι το εξής: Ενώ κριτήριο για την πρόσληψη ενός αναπληρωτή είναι η σειρά κατάταξης στον πίνακα, γιατί στη συνέχεια για τη διαλογή σχολείου τα μόρια είναι αυτά που θεωρούνται πιο σημαντικα; Να σημειώσω πως δεν υπήρχαν κοινωνικά κριτήρια που να μας διαφοροποιούν.

Βασίλης Ραξενίδης

Το ίδιο έγινε και στο δικό μου νομό. Δηλαδή, οι τοποθετήσεις έγιναν βάση μορίων τα οποία βγαίνουν από
1) χρόνια υπηρεσίας
2) γάμος - παιδιά
3) εντοπιότητα
4) συνυπηρέτηση με σύζυγο
(ίσως ξεχνώ και κάτι)
Δηλαδή για τις τοποθετήσεις μετράνε παράγοντες που δεν υπάρχουν στην κατάταξη στους πίνακες.
Από τη μια μου φαίνεται λογικό αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι νομικά κατοχυρωμένο. Για το κάνουν μάλλον θα είναι.
Εξάλλου οι εντός ΠΥΣΠΕ - ΠΥΣΔΕ μεταβολές (αποσπάσεις κτλ.) γίνονται με αυτό το σύστημα μοριοδότησης.
Εμένα προσωπικά πάντως δεν με βόλεψε καθόλου αυτό το σύστημα.

chrisk

ετσι γινεται παιδια και ετσι ειναι το σωστο. ειμαι μονιμος και σε μας γινονται ετσι οι κρισεις γιατι ειναι το μονο μετρησιμο μεγεθος τα μορια. περα βεβαια απο ειδικες περιπτωσεις με κοινωνικα κριτηρια.