ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΤΩΝ ΠΕ19-20

Ξεκίνησε από stalker, 25 Σεπ 2008, 11:07:13 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

evry


Για την πιστοποίηση έδωσε κάποιος γνωστός μου και είχε μερικές ερωτήσεις σχετικά με την χρήση των εκπαιδευτικών λογισμικών άλλων ειδικοτήτων, για παράδειγμα ρώταγε ποιο εικονίδιο στο Cabri Geometry σχεδιάζει κυρτό πολύγωνο νομίζω ή κάτι τέτοιο ή κάπου είδα κάτι για κάποια δυνατότητα λέει του interactive physics.
   Δηλαδή τι είναι αυτά. Έπρεπε οι καθηγητές να έχουν μάθει απέξω όλες τις λειτουργίες αυτών των λογισμικών? Είναι δυνατόν να ρωτάνε καθηγητές τέτοια πράγματα? Εκτός φυσικά αν τους προορίζουν για τεχνικούς ή βοηθούς άλλων καθηγητών...
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

pgrontas

Evry που να δεις και τις ερωτήσεις σχετικά με την διδακτική. Γεμάτες ασάφειες, με περισσότερες από μία σωστές απαντήσεις (ενώ έπρεπε να διαλέξεις μία), να προσπαθούν να σε παγιδέψουν αλλάζοντας λέξεις. Άστα.

Όπως έγραψα σε προηγούμενο post το πρόγραμμα επιμόρφωσης ήταν γεμάτο αντιφάσεις, η μεγαλύτερη από τις οποίες ήταν ότι το ίδιο δεν εφάρμοζε τις αρχές τις οποίες υποτίθεται ότι θα σου μετέδιδε.



Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

dimoiko

Καλημέρα συνάδελφοι από ένα νέο μέλος του φόρουμ.
Σχετικά με την επιμόρφωση, έχω καλυφθεί πλήρως από τις δημοσιεύσεις
των άλλων συναδέλφων.
Όσον αφορά στην πιστοποίηση, η ερώτηση που με έκανε να βγω απο
τα ρούχα μου ήταν αυτή στο Interactive Physics που ρωτούσε για
την "στροβοσκοπική κίνηση". Εντάξει να υποστηρίζεις τους συναδέλφους
των άλλων κλάδων σε θέματα ΤΠΕ ως τεχνικός υπεύθυνος εργαστηρίου
ή ως σύμβουλος ΤΠΕ (!! οπως ανέφερε η εγκύκλιος του ΥΠΕΠΘ...).
Αλλα ως επιστήμονας Πληροφορικής και ως παιδαγωγός από πού και ως πού
είμαι υποχρεωμένος να γνωρίζω και τι είναι η "στροβοσκοπική κίνηση" και
αν υποστηρίζεται απο το λογισμικο αλλης ειδικότητας....
Εκτός εαν ισχυει το άλλο που συζητούσαμε μεταξύ σοβαρου και αστείου
με αλλους επιμορφούμενους συναδέλφους σχετικά με τον αδιαφανή σκοπό
της διαδικασίας της πιστοποίησης, ότι δηλ. κατ' αντιστοιχία με
την πιστοποίηση των λοιπών ειδικοτήτων, μόνο πλεόν οι "πιστοποιημένοι"
συνάδελφοι θα μπορούμε να υποστηρίζουμε τη διδασκαλία με ΤΠΕ
και εκπαιδευτικό λογισμικό των άλλων ειδικοτήτων, ενώ οι "μη πιστοποιημένοι"
θα απωλέσουν το προνόμιο αυτο! Μήπως, λέω μήπως, το τυρί το είδαμε,
τη φάκα δεν την είδαμε??   8)

Συναδελφικοί Χαιρετισμοί.
Οικονομίδης Δημήτριος
ΠΕ19,
M.Sc. Information Systems
Συναδελφικοί Χαιρετισμοί
Οικονομίδης Δ.
Καθηγητής ΠΕ19
M.Sc. Information Systems

dimkar

Παρακαλώ αν γνωρίζει και μπορεί κάποιος ας απαντήσει:

1) Όποιος δεν πήγε για πιστοποίηση αλλά παρακολούθησε κανονικά την επιμόρφωση δεν θα πάρει τίποτα? Ούτε καν Βεβαίωση παρακολούθησης? (Εγώ παρακολούθησα κανονικά το πρόγραμμα, υπέβαλα όλες τις εργασίες, αλλά δεν προσήλθα στην πιστοποίηση. Τι θα πάρω? (με το συμπάθιο...)
Το ίδιο ερώτημα ισχύει και για όσους προσήλθαν αλλά δεν τα κατάφεραν. Υπάρχουν άραγε τέτοιοι?...

2) Σε ποια παιδαγωγική αρχή στηρίζεται το μια κι έξω με την πιστοποίηση? (...εκτός από την οικονομική αρχή της απορρόφησης των κονδυλίων). Δεν δικαιούσαι στη ζωή αυτή... συγνώμη στην πιστοποίηση αυτή δεύτερη ευκαιρία?

Ευχαριστώ.  :(



Laertis

Βεβαίωση παρακολούθησης θα πάρεις απο το ΚΣΕ που επιμορφώθηκες. Αν παρακολούθησες τη Β΄φάση δε ξέρω αν δόθηκαν ή ποτε θα δοθούν, εγω που παρακολούθησα ως  τον Ιούνιο πήρα τη βεβαίωση μετά απο 3 μήνες. Οπότε κάνε υπομονή γιατί όλοι οι υπέυθυνοι τρέχαν με την πιστοποίηση που να βρουν καιρό να υπογράφουν βεβαιώσεις.

Δε νομίζω να υπάρχουν κάποιοι που πήγαν και δεν τα κατάφεραν. Η γελοιότητα συνεχίστηκε και στην πιστοποίηση ... Εξάλλου, είναι δυνατόν μια γελοία σε οργάνωση επιμορφωση να έχει σοβαρή πιστοποίηση ;
Για να φανταστείς ακόμα και το αναλυτικό αποτέλεσμα της πιστοποίησης είναι κρυφό. Ανακοινώθηκαν στον κόμβο τα αποτελέσματα με τον εξής 1 χαρακτηρισμό "Συγχαρητήρια πέρασες" κι ούτε % επιτυχίες ούτε τίποτα. Ποιον ενδιαφέρει εξάλλου ; Τα λεφτά να αρπάξουμε ...

Φυσικά και δικαιούσαι να πιστοποιηθείς .... αλλά στο Δ΄ΚΠΣ, να φάει και κανένας άλλος ψωμάκι ...
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

pgrontas

Έτσι και μια ερώτηση για να ξεσκάσουμε λίγο:

Υπάρχει πληθυντικός της λέξης λογισμικό - δηλαδή είναι σωστό το λογισμικά που βλέπαμε συνέχεια σε όλες τις διαφάνειες;

Εμένα με ξένισε πάρα πολύ, μου θύμισε τους κώδικες του Ζαχαρία ΔενΤοΦτιάχνω (http://www.dotnetzone.gr/cs/blogs/zaxarias/archive/2005/07/26/4389.aspx)

Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

sstergou

Πολύ πλάκα είχε το άρθρο, Παναγιώτη μου έφτιαξες τη μέρα...

Δηλαδή θες να πεις ότι δεν πάει όπως το "υλικό";

Υλικό - Υλικά
Λογισμικό-Λογισμικά;;

:angel:

tomagor


p-p

Αν κάποιος συνάδελφος απο Αθήνα πάει στην παρακάτω ημερίδα ας μας πεί τις εντυπώσεις του..

Ανοιχτή πρόσκληση στην ΗΜΕΡΙΔΑ
"Απολογισμός και προοπτικές του έργου της Επιμόρφωσης Καθηγητών Πληροφορικής - 2008" που διοργανώνεται στις 22.12.2008, στην Αίθουσα "Γαλάτεια Σαράντη" του ΥπΕΠΘ, Α.Παπανδρέου 37 - Μαρούσι. Ώρα έναρξης 15:30μμ.
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

cdplus

Γειά σας και χρόνια πολλά.

Ξέρει κανείς αν και πότε θα χορηγηθούν οι βεβαιώσεις παρακολούθησης & πιστοποίησης της πρώτης περιόδου?
και απο που τις παίρνουμε?

Κώστας

P.Tsiotakis

Έχω την αίσθηση οτι στην Κορινθία, ήρθε μαιλ στα σχολεία, πως όσοι πιστοποιήθηκαν στην ΠΡΩΤΗ περίοδο, μπορούν να παραλάβουν τις βεβαιώσεις στην τοπική επιτροπή

cdplus

ευχαριστώ για την ανταπόκριση συνάδελφε
ίδωμεν


Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 29 Δεκ 2008, 08:27:09 ΜΜ
Έχω την αίσθηση οτι στην Κορινθία, ήρθε μαιλ στα σχολεία, πως όσοι πιστοποιήθηκαν στην ΠΡΩΤΗ περίοδο, μπορούν να παραλάβουν τις βεβαιώσεις στην τοπική επιτροπή

Laertis

Να διευκρινίσω ότι  η πιστοποίηση ήταν μία και ενιαία για όλους όσους παρακολούθησαν κατά την 1η(Μάρτιος-Ιούνιος) και 2η(Σεπτέμβριος-Οκτώβριος) περίοδο παρακολούθησης, οπότε δεν έχει νόημα να μιλάμε για 1η περίοδο πιστοποίησης γιατί δεν θα υπάρξει 2η.

Συνάδελφε cdplus οι βεβαιώσεις παρακολούθησης της 1ης περιόδου έχουν έρθει εδώ στη Θεσσαλονίκη εδώ και 2-3 μήνες. Θα έπρεπε να ειδοποιηθείς απο το ΚΣΕ που επιμορφώθηκες ή αν δεν έγινε αυτό πρέπει να επικοινωνήσεις με το ΚΣΕ που επιμορφώθηκες και να την ζητήσεις.
Βεβαιώσεις πιστοποίησης δεν έχουν εκδοθεί ακόμα
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola