Προγραμματισμος Διαγωνισματων

Ξεκίνησε από poursali, 05 Φεβ 2010, 10:26:42 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

poursali

κοιταξτε τι βρηκα στο εγγραφο για τον προγραμματισμο του εκπαιδευτικου εργου...
βεβαια ειναι για το 2008-09 αλλα εχει ενδιαφερον το εξης σημειο:

Παράθεση
Στο Γυμνάσιο η αξιολόγηση γίνεται σύμφωνα με το άρθρο 2 του Π.Δ 409/ 1994 (ΦΕΚ 226/22-12-94) και οι ωριαίες γραπτές δοκιμασίες γίνονται χωρίς προειδοποίηση, μία σε κἀθε μάθημα, κατά τη διάρκεια των δύο πρώτων τριμήνων και καλύπτουν την ύλη ευρύτερης διδακτικής ενότητας, υπό τον όρο ότι προηγήθηκε στο προηγούμενο μάθημα η σχετική ανακεφαλαίωση.

με αλλα λογια κανουμε επαναληψη και βαζουμε διαγωνισμα λεει... αρα εμεις γιατι καθομαστε και προειδοποιουμε τα παιδια?
τι γινεται εδω ρε παιδια... δεν ειχα ιδεα οτι υπαρχει τετοια οδηγια

να και το εγγραφο: http://www.1ge.gr/nomothesia/ekpaid/programatismos08-09.pdf (βλ. σελ. 4)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

evry


Ο νόμος σου δίνει αυτή τη δυνατότητα, αυτό δε σημαίνει ότι θα τη χρησιμοποιήσεις κιόλας, εκτός αν το κρίνεις απαραίτητο.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

poursali

βασικα ετσι οπως το λεει ακουγεται σαν υποχρεωση και οχι σαν δυνατοτητα, αλλα βεβαια δεν ξερω κανεναν εγω που να το κανει αυτο το πραγμα
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

toufeki

Στο Γυμνάσιο, επειδή γίνεται παράλληλη διδασκαλία με την τεχνολογία και το ΣΕΠ (Γ').
Κάθε τμήμα σπάει σε 2 υποτμήματα(διπλασιασμός τμημάτων).
Έτσι δεν μπορείς ταυτόχρονα να ανακεφαλαιώσεις σε ολόκληρο τμήμα(διπλασιάζεται ο χρόνος).
Θα μου πεις τώρα:γιατί δεν βάζεις διαγώνισμα στο μισό τμήμα;
Γιατί πολύ απλά είναι αδύνατο λόγω πολυπλοκότητας.
Για το γυμνάσιο ισχύουν οι εξής περιορισμοί: ως 3 διαγωνίσματα την εβδομάδα και ως 1 την ημέρα κατά τμήμα.
Αναγκάζεσαι λοιπόν να κάνεις προγραμματισμό διαγωνισμάτων από νωρίς και αυτό έχει ως αποτέλεσμα η ώρα της ανακεφαλαίωσης με την ώρα του διαγωνίσματος να απέχουν πολλές φορές και ένα μήνα.
Έτσι λοιπόν εαν δεν προειδοποιηθεί ο μαθητής, υπάρχει ο κίνδυνος να ξεχάσει τα της ανακεφαλαίωσης. 

poursali

οκ, αντιληπτο και γνωστα τα προβληματα στην πραξη.
ο λογος που το εβαλα εδω αυτο το αποσπασμα ειναι οτι δεν ηξερα οτι υπηρχε αυτη η οδηγια και μου εκανε εντυπωση.
εννοειται οτι κανω ανακεφαλαιωση και οτι προειδοποιω τα παιδια. μαλιστα συνηθως 3 βδομαδες νωριτερα ωστε να το δουνε σαν αγωνα δρομου και να στρωθουνε στο διαβασμα... - και συνηθως πετυχαινει
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Loukritia

Εμείς στο Γυμνάσιο μου δεν προειδοποιούμε τα παιδιά. Στο λυκειο είναι προειδοποιημένα τα διαγωνίσματα, αλλά στο Γυμνάσιο δεν είναι! Φυσικά τα παιδιά μου το καταλαβαίνουν, γιατί κάνω επανάληψη, επιμένω να διαβάσουν, και συνήθως κάνω σύμπτυξη τμημάτων,ώστε να γράψει όλο το τμήμα μαζί! Αλλά εμάς η δ/ντρια μας είπε πως δεν τα προειδοποιούμε τα παιδιά, απλά κάνουμε επανάληψη στην τάξη και ορίζουμε ύλη για επανάληψη.
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

poursali

ενδιαφερον... και τι εμπειριες εχεις απο αυτη τη διαδικασια? ειναι καλη?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

dim

Καταλαβαίνω απο τα λεγόμενά σας πως στο γυμνάσιο ζητάτε απο το/την καθηγητή/ρια του ΣΕΠ ή απο το/την καθηγητή/ρια της  ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ να πάρετε όλο το τμήμα για να γράψετε διαγώνισμα.
Αυτή η δυνατότητα δίνεται με κάποιο έγγραφο?
Και ο/η καθηγήτης/ρια δίνει στην ώρα της τα παιδιά εύκολα?

Επίσης ωριαίο διαγώνισμα μπορεί να μπεί χωρίς προειδοποίηση? Στο μάθημα της ημέρας απλά να ονομαστεί ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ?
Αυτό μου είπε η Διευθύντρια να κάνω στο πρώτο τρίμηνο λόγω του ότι δεν έβρισκα ημερομηνίες για διαγώνισμα....τελικά δεν το ονόμασα ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ το ΤΕΣΤ ..... δεν ήξερα κατα πόσο είναι δυνατόν.... και έγραψαν 2 ΤΕΣΤ στο πρώτο τρίμηνο  (δεν έγραψαν ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ)

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω πόσο εκτεθειμένοι είμαστε με τα καθήκοντα μας είμαστε εαν δεν γράψουν ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ?

poursali

το μονο σιγουρο οτι πρεπει να γραψουν Διαγωνισμα και οτι δεν πρεπει να μπαινουν πανω απο 1 την ημερα και 3 την βδομαδα.. βεβαια ακουω να μην εφαρμοζεται παντα... εγω καλως ή κακως ενημερωνω τα παιδια για το δικαιωμα τους αυτο, διοτι δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να δειχνουμε το κακο παραδειγμα εμεις, οσο και αν μας ειναι "βολικο"... ποσο μαλλον για εμας που εχουμε μονο ενα μαθημα και μονο μια ωρα τη βδομαδα
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

toufeki

..είναι δυστυχώς σοβαρό.
Τις περισσότερες φορές δεν συμβαίνει τίποτα (ιδιαίτερα αν βαθμολογεί κάποιος με 19-20 όλους τους μαθητές-ελπίζω κανένας ΠΕ19-20 να μη το κάνει).
Είναι κάποιες φορές όμως πολύ δύσκολα τα πράγματα όταν πχ "μπλέξεις" με "ψίρες" γονείς.
Σ'αυτή τη περίπτωση μπορεί να καταλήξεις μέχρι και στην φυλακή (υπό προϋποθέσεις).

Άν για κάποιο λόγο δεν καταφέρει κάποιος να κάνει το ωριαίο διαγώνισμα θα πρέπει έγκαιρα να αιτιολογήσει με επιχειρήματα (έγγραφα) τις αιτίες για τις οποίες δεν ήταν αυτό δυνατό.

Loukritia

Παράθεση από: dim στις 06 Φεβ 2010, 01:59:53 ΜΜ
Καταλαβαίνω απο τα λεγόμενά σας πως στο γυμνάσιο ζητάτε απο το/την καθηγητή/ρια του ΣΕΠ ή απο το/την καθηγητή/ρια της  ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ να πάρετε όλο το τμήμα για να γράψετε διαγώνισμα.
Αυτή η δυνατότητα δίνεται με κάποιο έγγραφο?
Και ο/η καθηγήτης/ρια δίνει στην ώρα της τα παιδιά εύκολα?

Επίσης ωριαίο διαγώνισμα μπορεί να μπεί χωρίς προειδοποίηση? Στο μάθημα της ημέρας απλά να ονομαστεί ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ?
Αυτό μου είπε η Διευθύντρια να κάνω στο πρώτο τρίμηνο λόγω του ότι δεν έβρισκα ημερομηνίες για διαγώνισμα....τελικά δεν το ονόμασα ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ το ΤΕΣΤ ..... δεν ήξερα κατα πόσο είναι δυνατόν.... και έγραψαν 2 ΤΕΣΤ στο πρώτο τρίμηνο  (δεν έγραψαν ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ)

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω πόσο εκτεθειμένοι είμαστε με τα καθήκοντα μας είμαστε εαν δεν γράψουν ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ?


Συνήθως οι καθηγητές είναι πρόθυμοι να παραχωρήσουν την ώρα τους για να γραφεί το διαγώνισμα. Συχνά, ζητάω από τον άλλο καθηγητή να πάρει όλο το τμήμα την μια ώρα και εγώ όλο το τμήμα την επόμενη φορά, για να μην υπάρχουν παράπονα του στυλ " εμείς γιατί να χάσουμε το ΣΕΠ" κλπ. Και σε αυτή την περίπτωση οι συνάδελφοι είναι πάντα πρόθυμοι και συνεργάσιμοι. Συνήθως βγάζω και γραπτή ανακοίνωση την οποία αναρτώ στην τάξη: " Το τμήμα τάδε θα κάνει την τάδε μέρα Πληροφορική και όχι ΣΕΠ" , για να είμαι καλυμμένη να μην πει κανείς ότι δεν το ήξερε, δεν του το είπανε κλπ. Η ανακοίνωση μένει, γιατί οι τάξεις κλειδώνουν στα διαλείμματα!

Το διαγώνισμα είναι υποχρεωτικό και μπορείς να ζητήσεις να δοθεί άτυπη παράταση του 3μηνου από τον διευθυντή για να βρεθούν οι ημερομηνίες. Καλό είναι πάντως να προγραμματίζεις νωρίς (αρχές τριμήνου) γιατί είναι μονόωρο το μάθημα και οι ημερομηνίες κλείνουν.
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

dim

Παράθεση από: dim στις 06 Φεβ 2010, 01:59:53 ΜΜ
Επίσης ωριαίο διαγώνισμα μπορεί να μπεί χωρίς προειδοποίηση? Στο μάθημα της ημέρας απλά να ονομαστεί ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ?
Αυτό μου είπε η Διευθύντρια να κάνω στο πρώτο τρίμηνο λόγω του ότι δεν έβρισκα ημερομηνίες για διαγώνισμα....τελικά δεν το ονόμασα ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ το ΤΕΣΤ ..... δεν ήξερα κατα πόσο είναι δυνατόν.... και έγραψαν 2 ΤΕΣΤ στο πρώτο τρίμηνο  (δεν έγραψαν ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ)
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Μπορείτε να μου απαντήσετε και στο παραπάνω ερώτημα αν γνωρίζετε?

poursali

εφόσον δεν είσαι τυπικά υποχρεωμένη να προειδοποιήσεις μπορείς να το κάνεις και αυτό εφόσον τυπικά έχουν την υποχρέωση τα παιδιά να έρχονται προετοιμασμένα στο τελευταίο μάθημα που έκανες... βέβαια δεν συμφωνώ με αυτό για πολλούς λόγους, αλλά τυπικά δεν είναι παράνομο
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

toufeki


poursali

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ