Εντολές logo διαφορά

Ξεκίνησε από dim, 26 Ιαν 2011, 04:02:00 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dim

Στο βιβλίο σελ. 188 
λέει για να μας εμφανίσει  μια λέξη να βάλουμε εισαγωγικά "
για να μας εμφανίσει  μια πρόταση να βάλουμε αγκύλες []
κτλ κτλ
Στην τάξη δουλέψαμε με τον παραπάνω τρόπο.  Και το βιβλίο λέει για τα εισαγωγικά  στην μια λέξη και για αγκύλες στην πρόταση. Και φράση για να ενώσουμε μυνήματα. π.χ. και πρόταση και λέξη και πράξη.
Στο διαγώνισμα μαθήτρια έγραψε  για μια λέξη
Δείξε [γυμνάσιο]
Δείξε (φρ[θέλω να πάω διακοπές] )

Το πρόγραμμα με τον τρόπο - απάντηση της μαθήτριας εμφανίζει την λέξη: γυμνάσιο
και στη δεύτερη εμφανίζει: θέλω να πάω διακοπές
Εγώ σωστό ή λάθος το λαμβάνω?
Φυσικά καταλαβαίνουμε και ξέρουμε πως τα έχει ψιλομπερδέψει αλλά τι βαθμολογώ τελικά?

Ζητώ βοήθεια γιατί είναι ιδιαίτερη περίπτωση. Δεν θέλω να ελιχθώ... θέλω τεκμηριωμένα όμως  να αξιολογήσω.

Ευχαριστώ πολύ.

petrosp13

Μπορεί το παιδί να εξέλαβε ότι είτε μια λέξη, είτε πολλές, οι αγκύλες βολεύουν
Δεν θα μπορούσα να αφαιρέσω μονάδες, ακόμα κι αν το έκανε τυχαία
Εφόσον είναι σωστό, θα της πεις ότι θα μπορούσες να το κάνεις και διαφορετικά, αλλά δεν θα της αφαιρέσεις μονάδες, γιατί θα σου ζητήσει μοιραία τον λόγο και δεν θα έχεις απάντηση
Άποψη μου
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

poursali

#2
δεν είναι λάθος, οπότε δεν αφαιρούνται μονάδες.. θα μπορούσες να ζητήσεις 2 (ή και 3 αλλά είναι ίσως και πολύ) τρόπους για να εμφανιστεί μία λέξη ή μια πρόταση...

άλλωστε ακόμα και η εντολή:

δείξε (φρ "θέλω "να "πάω "διακοπές)

είναι σωστή :)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

dora

Μπορούμε να κάνουμε αρχείο της MSWLogo export σε exe αρχείο;

Loukritia

dim δεν θα έκοβα καθόλου βαθμούς! Είναι και τα δύο αποδεκτά σύμφωνα με το συντακτικό της γλώσσας, βγάζουν και τα δύο σωστό αποτέλεσμα! Για μένα η ύπαρξη του " είναι βλακεία στην LOGO, καθώς το [] είναι υπερσύνολο του.
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz