Πληρωθήκατε για τη συμμετοχή σας στα Σεμινάρια Επιμόρφωσης Εκπ/κων;

Ξεκίνησε από stratosg, 24 Σεπ 2008, 06:53:27 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

stratosg

Παράθεση από: Laertis στις 21 Οκτ 2008, 08:15:24 ΜΜ
Αυτό Στράτο αφορά την περίοδο 2002-2005 όπου οι πληρωμές έγιναν κανονικά.

Η προκύρηξη του έργου 2006-2008 έγινε με βάση το συνημμένο. Δείτε την 2η παράγραφο της 8ης σελίδας. Αναφέρεται κανονικά στην πληρωμή των επιμορφωτών που είναι δημόσιοι υπάλληλοι κλπ.
Όλες οι πληροφορίες για το έργο (2006-2008) είναι εδώ

http://www.pi-schools.gr/programs/ktp/epeaek/ergo.html#ylik

Άντε βγάλτε άκρη πού στο διάολο πήγαν τα χρήματα ...

Το οποίο είναι ίδιο με αυτά που ίσχυαν την πρώτη περίοδο... Τώρα αγαπητέ Laertis εγώ γιατί νομίζω πως κάποιος γενικός γραμματέας τα μετάτρεψε σε ταινίες ποιότητας δίνοντάς τα σε κάποιο φίλο του σκηνοθέτη; Και αν δεν έγιναν ταινίες ποιότητας τι;

Ρωτώ λοιπόν τί προτίθεστε να κάνετε/κάνουμε συνάδελφοι; Να τα χαρίσουμε; Να περιμένουμε; Να ακολουθήσουμε τη συμβουλή της ΠΕΚΑΠ; Όπως κι εσείς αυτά τα χρήματα τα ήθελα για να καλύψω βασικότατες ανάγκες μου, κι όχι για να τα κάνω ταξίδια. Προσωπικά έχω λαμβάνειν αποζημίωση για 3 προγράμματα.

Και κάτι εκτός θέματος. Συγχαρητήρια στους 50 εκπαιδευτικούς από τη Θεσσαλονίκη που δικαιώθηκαν στο Εφετείο για τα αναδρομικά των 176 Ευρώ. Δεν ξέρω πότε θα τα πάρουν, αλλά μαγκιά τους. Περιμένω με αγωνία να εκδικαστεί και η δική μου αίτηση.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

fgmarg

Αγαπητοί συνάδερφοι & συναδέρφισες
Όπως είχα γράψει, σήμερα Δευτέρα έκανα τη διερεύνηση του θέματος.
Αρχικά η Επιτροπή Χανίων με διαβεβαίωσε ότι έχουν σταλεί όλοι οι φάκελοι των ΚΣΕ που της είχαν παραδοθεί μέχρι την περασμένη εβδομάδα.
Από την Ε.Υ.Ε. ήταν όμως τα σημαντικά νέα. Υπάρχει πρόβλημα με την πληρωμή των Επιμορφωτών, Υπεύθυνων ΚΣΕ, και καταχωρητών. Το πρόβλημα είναι νομοθετικό.
Μεταφέρω ότι συγκράτησα από το γρήγορο διάλογο :
Από την αρχή του προγράμματος επιμόρφωσης υπήρχε νομικό πρόβλημα με την "κατά μόνας" πληρωμή των παραπάνω κατηγοριών. Το πρόβλημα λύθηκε το 2003 με νομοθετική ρύθμιση.
Το 2005 όμως, κατατέθηκε νομοσχέδιο που έβαζε στο νόμο πολλές νομοθετικές ρυθμίσεις, και καταργούσε όλες τις παλιές. Στο νόμο αυτό δεν υπάρχει η παράγραφος που επιλύει το συγκεκριμένο πρόβλημα. Αν και από την ΕΥΕ όπως μου είπαν - το πρόβλημα έχει εντοπισθεί για παραπάνω από ένα χρόνο, το Υπ. Οικ. δεν το απεκατέστησε.
Παράνομα λοιπόν μας έβαλαν να δουλέψουμε το 2006 και το 2008.
Σε νομοσχέδιο που έχει κατατεθεί για συζήτηση στη Βουλή από το Υπ.Ε.Π.Θ. υπάρχει η παράγραφος που δίνει τη λύση. Αν το νομοσχέδιο ψηφισθεί έως τις 29/12/08 τότε οι επιταγές θα εκδοθούν έως τις 31/12/08. ΑΝ ΟΧΙ μας περιμένει ένας μικρός Γολγοθάς μέχρι να πάρουμε τα χρήματα που μας χρωστάνε... Τα οποία θα τα πάρουμε μιας και οι δικαιούχοι είναι κοντά στους 1750 ανά περίοδο επιμόρφωσης (3 περίοδοι).
Από την ΕΥΕ επιβεβαιώθηκε ότι από την επιτροπή Χανίων υπάρχει μικρή εκκρεμότητα με δύο ιδιωτικά ΚΣΕ

Συνάδελφοι, το παραπάνω βρήκα στην ΕΛΜΕ Χανίων http://www.elme-chanion.gr/index.php?option=com_joomlaboard&Itemid=113&func=view&catid=16&id=100. Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι, γιατί και μένα ούτε μου περισσεύουν και τα υπολόγιζα, όπως και οι υπόλοιποι φαντάζομαι. Αλήθεια οι Επιτροπές Επιμόρφωσης έχουν πληρωθεί (μερικοί από αυτούς συνάδελφοι δεν είναι;).


fgmarg

Να προσθέσω μερικά στοιχεία ακόμα, αν και δε βλέπω φως στην υπόθεση...
Μια ερώτηση βουλευτή πριν μερικούς μήνες http://www.koutmeridis.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=73&Itemid=47266. Στην απάντηση του υπουργού αναφέρεται ότι το ισχύον θεσμικό πλαίσιο δεν προβλέπει πληρωμές υπαλλήλων συντονιστών, επιμορφωτών, κλπ και για την επίλυσή του μελετάται νομοθετική ρύθμιση. Ακόμα μελετάται όπως φαίνεται...

stratosg

Με τη διαφορά ότι από αυτά που διαβάζω στο κέιμενο που παραθέτει ο αγαπητός Laertis και την απάντηση του κ Υπουργού στην ερώτηση του κ. Κουτμερίδη, την οποία και σας παραθέτω, με οδηγούν σε αντικρουώμενα συμπεράσματα. Στο μεν κείμενο της προκήρυξης καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει κώλυμα, όσον αφορά στις πληρωμές δημοσίων υπαλλήλων, ενώ στο κείμενο της απαντήσεως του κ. Υπουργού, καταλαβαίνω ότι υπάρχει κώλυμα και χρήζει νομοθετικής ρύθμισης.

Παρ' όλα αυτά η επιτροπή, μας καθυσηχάζει...
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

klarabel

Ωραίος ο Υπουργός. Οταν όμως δεν βρίσκανε επιμορφωτές για τις επιμορφώσεις που έγιναν πέρσι, έστειλαν στα σχολεία έγγραφο στο οποίο βεβαίωναν οτι μέχρι τον Απρίλη θα πληρωνόμασταν...
  >:(

stratosg

Παράθεση από: klarabel στις 27 Οκτ 2008, 06:05:23 ΠΜ
Ωραίος ο Υπουργός. Οταν όμως δεν βρίσκανε επιμορφωτές για τις επιμορφώσεις που έγιναν πέρσι, έστειλαν στα σχολεία έγγραφο στο οποίο βεβαίωναν οτι μέχρι τον Απρίλη θα πληρωνόμασταν...
  >:(
Αγαπητή Klarabel, αν έχεις κάπου αυτό το έγγραφο θα ήταν καλό να μας το ανεβάσεις να το έχουμε στο αρχείο μας.

Τώρα κάποια νέα.
α. Μια συνάδελφος επιμορφώτρια επικοινώνησε με στέλεχος του υπουργείου και της ανέφερε ότι αυτό το πρόγραμμα πληρώνεται από τον ειδικό λογαριασμό του υπουργείου, από τον οποίο όμως δεν μπορούν να πληρωθούν υπάλληλοι που μισθοδοτούνται από το υπουργείο κι αυτός είναι ο λόγος που χρειάζεται η νομοθετική ρύθμιση, βέβαια θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω κι εγώ προσωπικά και θα επιβεβαιώσω ή όχι τα λεγόμενά της.
β. Βέβαια κάτι ακούστηκε για κάποιο ΦΕΚ που πρόκειται να εκδοθεί στο οποίο θα τακτοποιηθεί το θέμα. Η έκδοση του αναμένεται μέσα Νοεμβρίου, βέβαια αν κι αυτό δεν εκδοθεί τότε πραγματικά πρέπει να ανησυχίσουμε και να αποφασίσουμε πως θα κινηθούμε.

Περιμένω απάντηση και από το συνδικαλιστικό όργανο (ΕΛΜΕ). Ότι νεότερο μάθω θα σας το γράψω, πάντως αν ξέρετε κάτι ή έχετε να προτείνετε κάτι αναρτήστε το.

Και πάλι σας ευχαριστώ.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

stratosg

Επανέρχομαι στο θέμα μας, μιας και σήμερα βρήκα αυτό στο site της alfavita. Πρόκειται για ένα κείμενο του υπουργείου που μιλά για αμοιβές των συντονιστών και των μελών των επιτροπών. Δυστυχώς ακόμη δεν ακούστηκε τίποτε για τις δικές μας αμοιβές.

Σας επισυνάπτω το έγγραφο και περιμένω για δικές απαντήσεις. Ξέρω ότι σας κούρασα με την επιμονή μου, αλλά αν επιμείνουμε μπορεί να κερδίσουμε κάτι.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Laertis

Εδώ στη Θεσσαλονίκη ήδη άρχισε το θέμα να κινείται μέσω δικηγόρων. Έλαβα mail απο δικηγόρο πριν μια βδομάδα για τη διεκδίκηση των οφειλούμενων. Μετά την πάροδο του έτους (31-12-08), όπου παρέρχεται διετία απο την οφειλή, μπορεί να παραγραφούν οι οφειλές αν δεν γίνει αίτηση και διεκδίκιση μη παραγραφής απο κάθε επιμορφωτή ή συντονιστή ατομικά.
Δεν έχω κάνει ακόμη καμία κίνηση και περιμένω να δω τι θα γίνει μέσα στο Νοέμβρη.
Αν δε γίνει τίποτα είναι μονόδρομος η διεκδίκηση μέσω δικαστικής οδού για κάθε έναν μας ξεχωριστά.

Δε νομίζω Στράτο ότι μπορούμε να επιμείνουμε και να πιέσουμε με άλλο τρόπο.
Ίδωμεν ...
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Παράθεση από: Laertis στις 07 Νοε 2008, 08:53:11 ΠΜ
Εδώ στη Θεσσαλονίκη ήδη άρχισε το θέμα να κινείται μέσω δικηγόρων. Έλαβα mail απο δικηγόρο πριν μια βδομάδα για τη διεκδίκηση των οφειλούμενων. Μετά την πάροδο του έτους (31-12-08), όπου παρέρχεται διετία απο την οφειλή, μπορεί να παραγραφούν οι οφειλές αν δεν γίνει αίτηση και διεκδίκιση μη παραγραφής απο κάθε επιμορφωτή ή συντονιστή ατομικά.
Δεν έχω κάνει ακόμη καμία κίνηση και περιμένω να δω τι θα γίνει μέσα στο Νοέμβρη.
Αν δε γίνει τίποτα είναι μονόδρομος η διεκδίκηση μέσω δικαστικής οδού για κάθε έναν μας ξεχωριστά.

Δε νομίζω Στράτο ότι μπορούμε να επιμείνουμε και να πιέσουμε με άλλο τρόπο.
Ίδωμεν ...

Φίλε Laertis, ευχαριστώ για την απάντηση, θα περιμένω κι εγώ λίγο ακόμα και μετά θα ενεργήσω. Αν κάνεις κάποια κίνηση παρακαλώ ενημέρωσέ με. Ευχαριστώ και πάλι. Στράτος
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

fgmarg

Από το esos.gr http://www.esos.gr/87/88/epimorfotika-11-11-2008.htm
Ήρθε βέβαια και το παρακάτω μήνυμα στα σχολεία... δεν ξέρω αν οι βεβαιώσεις υπηρεσιών σημαίνουν κάτι!!!
Τώρα, όμως, έχουμε τηλεκπαίδευση (τα ακουστικά στα αυτιά και προσοχή), εξετάσεις πιστοποίησης Β' επιπέδου (78 ώρες στα γρήγορα, διάβασμα, αγωνία), κάποιοι  :angel: τρέχουν για απορρόφηση κονδυλίων, τελειώνει το 2008, γρηγορείτε!!! Οι πληβείοι  :'(

*******************************************

ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΑ Κ.Σ.Ε. ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΛΑΒΑΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΩΣ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ ΤΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΑ Κ.Σ.Ε. ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΜΟΡΦΟΥΜΕΝΩΝ.

Σε όσα Κ.Σ.Ε. αναφέρει ότι λείπει η βεβαίωση υπηρεσιών ενός μέλους, πρέπει ο διευθυντής της σχολικής μονάδας να εκδίδει βεβαίωση που θα αναφέρει ότι:
"Βεβαιώνεται ότι ο ..................... του .......................... με Α.Δ.Τ. ...................... είναι μόνιμος εν ενεργεία δημόσιος υπάλληλος που υπηρετεί στο ..."

Όπου υπάρχει παρένθεση () δίπλα στα έντυπα σημαίνει ότι τα έντυπα είναι πάνω από ένα και μέσα σε αυτές αναφέρει τον αριθμό των εντύπων (π.χ. αν οι επιμορφωτές είναι τρεις, θα γράφει για το έντυπο 6 (3)).

Έντυπο 4: Αφορά τον Kαταχωρητή στοιχείων του προγράμματος Επιμόρφωσης
Έντυπο 5: Αφορά τον Βοηθό εισηγητή επιμόρφωσης
Έντυπο 6: Αφορά τον Εισηγητή στην Επιμόρφωση

Σε όσα Κ.Σ.Ε αναφέρει ότι ο/η επιμορφούμενος/η να στείλει Δελτίο Αποστολής γιατί έχει προσκομίσει απλό Τιμολόγιο, σημαίνει ότι πρέπει να στείλει το εξωφλημένο, Τιμολόγιο Δελτίο Αποστολής (Τ.Δ.Α.) τιμολόγιο και όχι την παραγγελία του υπολογιστή/συσκευών.


Υπενθυμίζουμε τις ημερομηνίες:
Aπό τη Δευτέρα 17-11-2008 μέχρι και την Τετάρτη 19-11-2008 θα πρέπει να παραδοθούν ιδιόχειρα (όχι ταχυδρομικά, ηλεκτρονικά ή με φαξ) στο γραφείο της Επιτροπής Επιμόρφωσης (Σαπφούς 44, Ισόγειο) τις ώρες 17:30 - 21:00 (Οι ώρες αυτές ισχύουν μόνο για τις παραπάνω ημερομηνίες).

Οι ημερομηνίες είναι καταληκτικές

ΠΡΟΣΟΧΗ: οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση δίνεται ηλεκτρονικά (χρησιμοποιώντας τη διεύθυνση: epimorfosi@dide-a.thess.sch.gr) και όχι τηλεφωνικά.



ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ Α ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
http://dide-a.thess.sch.gr/epimorfosi/

Laertis

Φίλε Φώτη

οι βεβαιώσεις υπηρεσιών χρειάζονται για να είναι τυπικά εντάξει η Επιτρόπη Επιμόρφωσης. Δε νομίζω ότι πρέπει να σημαίνει κάτι "καλό" ότι τις ζητούν  :D
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Laertis

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

pvolonakis

Νέα ερώτηση στη Βουλή για το θέμα.

http://www.koutmeridis.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=726&Itemid=47266

Έχω στείλει email στο βουλευτή, αν απαντήσει θα το δημοσιεύσω.

Βολονάκης Παντελής
Καθηγητής Πληροφορικής

fgmarg

Αγαπητοί συνάδελφοι να προσθέσω ένα blog που δημιούργησαν συνάδελφοι για το θέμα της πληρωμής
http://ekppylh.blogspot.com/
Καλημέρα σε όλους

stratosg

Εμένα πάντως, μέλος της ΕΛΜΕ, μου διαβεβαιώνει πως θα περάσει η νομοθετική ρύθμιση και θα πληρωθούμε, αλλά δεν βλέπω να γίνεται κάτι.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.