Οθόνη Server

Ξεκίνησε από Sammy Dead, 06 Οκτ 2017, 10:55:01 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Sammy Dead

Η οθόνη του server συμπεριφέρεται σα να έχω περισσότερες από μια συνδεδεμενες και αυτη είναι η δεύτερη, με αποτέλεσμα να μη βλέπω την επιφάνεια εργασίας αλλά μια προέκτασή της προς τα δεξιά. Συνέδεσα άλλη, με την οποία δεν είχα αυτό το πρόβλημα, άλλαξα τις ρυθμίσεις display (ότι έχω μόνο μια οθόνη), έβαλα την παλιά πίσω, έφτιαξε προς στιγμή αλλά μετά από μια βδομάδα συνέβη το ίδιο και τώρα με καμία οθόνη δεν μπορώ να δουλέψω. Δεν υπάρχει ούτε vga splitter, ούτε projector.

apapakL

Μήπως υπάρχουν ρυθμίσεις στο xorg.conf;

Πόσταρε το αποτέλεσμα της παρακάτω εντολής να το δούμε.

cat /etc/X11/xorg.conf

Sammy Dead

Δε γίνεται να το κάνω αυτό γιατί το terminal βγαίνει στο αριστερό κομμάτι της εποφάνειας εργασίας ενώ η οθόνη μου δείχνει δεξιά.

gverv

Με μετακίνηση του ποντικιού (μάλλον προς τα δεξιά, πιθανόν να χρειάζεται όμως και αριστερά, αργά και πάνω), λογικά θα δεις το ίχνος. Πατάς κλικ και έπειτα Alt + Ctrl + t για να ανοίξει τερματικό.
Μια "πρόχειρη" λύση που χρησιμοποιώ είναι στο τερματικό:
Κώδικας: bash
mate-control-center

και έπειτα επιλέγεις Οθόνες όπου μπορείς να ορίσεις σαν κύρια την οθόνη που είναι ορατή ή να δώσεις "Ίδια εικόνα σε όλες τις οθόνες"

Καλή τύχη

apapakL

Με ctrl+alt+f1 μπορείς να αποκτήσεις πρόσβαση σε κονσόλα;
Προσπάθησε το ενώ ακόμα βρίσκεσαι στην οθόνη σύνδεσης.

Sammy Dead

Παράθεση από: gverv στις 08 Οκτ 2017, 07:47:12 ΜΜ
Με μετακίνηση του ποντικιού (μάλλον προς τα δεξιά, πιθανόν να χρειάζεται όμως και αριστερά, αργά και πάνω), λογικά θα δεις το ίχνος. Πατάς κλικ και έπειτα Alt + Ctrl + t για να ανοίξει τερματικό.
Μια "πρόχειρη" λύση που χρησιμοποιώ είναι στο τερματικό:
Κώδικας: bash
mate-control-center

και έπειτα επιλέγεις Οθόνες όπου μπορείς να ορίσεις σαν κύρια την οθόνη που είναι ορατή ή να δώσεις "Ίδια εικόνα σε όλες τις οθόνες"

Καλή τύχη

Ναι τα έχω κάνει αυτά, εξακολουθεί να δείχνει την προεκταση της επιφάνειας εργασίας προς τα δεξιά.

Sammy Dead

Παράθεση από: apapakL στις 08 Οκτ 2017, 07:55:55 ΜΜ
Με ctrl+alt+f1 μπορείς να αποκτήσεις πρόσβαση σε κονσόλα;
Προσπάθησε το ενώ ακόμα βρίσκεσαι στην οθόνη σύνδεσης.


Είμαι σε άλλο σχολείο σήμερα, θα το δοκιμάσω και τα λέμε ξανά

Sammy Dead

Κώδικας: bash
cat: /etc/X11/xorg.conf: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος

Sammy Dead

το έλυσα με τερμιναλ στη δεξια οθόνη και mate-control-center όπως είπε ο gverv. Γενικά όμως έτσι λύνεται;