Παραλαβή διαδραστικού πίνακα Γυμνασίου

Ξεκίνησε από ale3andro, 03 Φεβ 2011, 10:33:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ale3andro

Συνάδελφοι καλησπέρα,
είμαι μέλος στην επιτροπή παραλαβής διαδραστικού πίνακα και δεδομένου ότι η εγκατάσταση στο σχολείου μου θα γίνει μάλλον την επόμενη βδομάδα, άρχισα να ασχολούμαι με τις λεπτομέρειες παραλαβής.
Διαβάζοντας τις οδηγίες παραλαβής βλέπω ότι στο σκέλος της εγκατάστασης καλωδίωσης θα πρέπει να τηρηθούν μια σειρά από προδιαγραφες:
(1) Να χρησιμοποιηθεί καλώδιο Cat 5e
(2) Η εγκατάσταση να γίνει και να πιστοποιηθεί από ηλεκτρολόγο
(3) Να γίνει μέτρηση της εγκατάστασης καλωδίωσης (από πρίζα σε πρίζα) ώστε να πιστοποιηθεί η ταχύτητα της εγκατάστασης
(4) Το καλώδιο να μην είναι εκτεθιμένο σε περιβαλλοντικές συνθήκες αλλά να είναι μέσα σε αυλάκι
(5) Να υπάρχει πρόβλεψη ώστε να μην καμφθεί το καλώδιο περισσότερο από το επιτρεπτό (αυτό μάλλον αφορά τις γωνίες που μπορεί να έχει η διαδρομή).
Έχετε ελέγξει την εγκατάσταση της καλωδίωσης και έχετε λάβει πιστοποίηση από τον εγκαταστάση ηλεκτρολόγο; Σας ρωτάω γιατί πριν λίγο μίλησα με τον υποψήφιο υπεργολάβο της εταιρίας που κέρδισε τον διαγωνισμό και μου δήλωσε πλήρη άγνοια για το θέμα! Υπάρχει πιστοποιητικό εγγύησης της εγκατάστασης καλωδίωσης; Όταν τον ρώτησα σχετικά μου είπε ότι από την στιγμή που θα χρησιμοποιήσει καλώδιο cat 5e δεν χρειάζεται πιστοποίηση της ταχύτητας. Στο σχολείο μας υπολογίσανε ότι θα χρειαστούν 25 μέτρα καλώδιο για να φτιάξουν την εγκατάσταση από το rack ώς την τάξη που θα τοποθετηθεί ο πίνακας ενώ το καλώδιο θα διατρέξει το σχολείο εξωτερικά. Αυτό ίσως δημιουργήσει κάποιες επιπλέον απώλειες...
Επίσης έχει αναφερθεί στην λίστα linux.sch.gr@lists.launchpad.net ότι ορισμένοι διαδραστικοί δεν έχουν drivers για Linux ενώ μέσα στις προδιαγραφές του διαγωνισμού αναφέρεται ότι θα πρέπει να υπάρχουν σχετικοί drivers.
Γενικά έχει παραλάβει κάποιος διαδραστικό πίνακα; Τι θα πρέπει να (πρωτο)προσέξουμε; Θα σας παρακαλούσα να μοιραστείτε την εμπειρία σας.

Keep Growing

Καλησπέρα και σε σένα συνάδελφε.
Βέβαια για να μπορέσει κάποιος να είναι εντάξει με τις (εκβιαστικές) υποχρεώσεις του, θα πρέπει να έχει και την απαραίτητη υποστήριξη, αλλά και τον απαραίτητο χρόνο για να τα μελετήσει όλα αυτά.
Στην δική μας την περίπτωση, δεν ισχύει ούτε το ένα, ούτε το άλλο.
Στην περίπτωση ειδικά που ο υπεργολάβος βρίσκεται σε άλλο νησί, τότε ο εκβιασμός γίνεται βρόγχος στο λαιμό σου.
Εγώ την έβαλα την υπογραφή μου εφόσον έγινε η αντιπαραβολή των serial numbers των υλικών με τα δελτία αποστολής και  οι  διαδραστικοί εγκαταστάθηκαν και αποδείχτηκε ότι δουλεύουν στην πράξη.
Οι επι μέρους λεπτομέρειες ήταν αδύνατον (με τους παραπάνω εκβιασμούς) να ελεγχθούν πλήρως από μένα. Για ηλεκτρολόγο βέβαια ούτε κουβέντα. Που να τον βρεις Κυριακάτικα. Βέβαια όταν σπούδασα, πήρα και κάποια μαθήματα ηλεκτρολογίας, αλλά δεν τα είχα έτσι ζεστά στο μυαλό μου για να κάνω και τον ηλεκτρολόγο.
Μετά την υπογραφή μου, έκανα και έναν μεγάλο σταυρό και παρακάλεσα την Παναγίτσα, απο δω και στο εξής να με προστατεύει από τέτοιους διαόλους .
Τώρα αν ακούστηκε η προσευχή μου, ένας θεός το ξέρει.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

ale3andro

Πραγματικά για να ελέγξει κάποιος σωστά όλα όσα πρέπει να παραδοθούν χρειάζεται αρκετό διάβασμα, χρόνος, γνώσεις αλλά και υποστήριξη (για την οποία φυσικά ούτε λόγος).
Απ' ότι καταλαβαίνω μάλλον θα πρέπει να το ρίξω και εγώ στην προσευχή  :angel:

goutas

Συνάδελφοι,

αρχίζουν να μαζεύονται "μαύρα σύννεφα" πάνω από το θέμα των Διαδραστικών
Συστημάτων (ΔΣ). Σήμερα μιλούσα με έναν ακόμη Πληροφορικό ο οποίος μου
περιέγραφε τα χίλια μύρια κακά με την εταιρεία - ανάδοχο.

Το θέμα είναι πολύ σοβαρότερο από όσο το έχουν εκλάβει συνάδελφοι
Πληροφορικής που συμμετέχουν σε επιτροπές παραλαβής και θεωρώ ότι πρέπει
να δράσουμε συλλογικά. Προσωπικά έστειλα email στις λίστες της ΠΕΚΑΠ,
του Linux Greek Teachers και του Ubuntu, όταν προέκυψε το θέμα με τους
drivers του Linux. Επίσης, ενημέρωσα το 3ο Γραφείο Δ.Ε. Ανατολικής
Θεσσαλονίκης στο οποίο υπάγεται το σχολείο μου. Το έγγραφο προσυπέγραψε
ο Προϊστάμενος του 3ου Γραφείου και το προώθησαν με τη σειρά τους σε όλα
τα σχολεία αρμοδιότητας του 3ου Γραφείου.

Εκτιμώ ότι χρειαζόμαστε υποστήριξη και αλληλοβοήθεια πριν την υπογραφή
της παραλαβής, καθώς διαπιστώνονται διάφορες παραλείψεις από τις
εταιρείες. Από το help desk της ΕΥΕΕΔ δεν μπορούν να γνωρίζουν όσα
συναντάμε εμείς στην πράξη της λειτουργίας των ΔΣ.

Προτείνω:

  1. να εκμεταλλευτούμε την αρχική ανάρτηση του συναδέλφου Αλέξανδρου
Μοσκοφίδη στο Στέκι των Πληροφορικών στο
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3662.0 και να
γράψουμε όσα μας προβληματίζουν,
  2. να χρησιμοποιήσουμε το Twitter (twitter.com) και να στέλνουμε
παρατηρήσεις με hashtag #diadrastika. Με αυτό το hashtag στην αναζήτηση
θα προκύπτουν όλα τα σχετικά tweets (σχετικά διαβάστε στο
http://support.twitter.com/entries/49309-what-are-hashtags-symbols)
  3. να συντάξουμε μια λίστα με όλα όσα μικρά, αλλά σημαντικά
παραλείπονται ή δεν ακολουθούντια με βάση τις προδιαγραφές από τις
εταιρείες,
  4. ακόμη κι αν δεν εμπλεκόμαστε προσωπικά να ενημερώσουμε συναδέλφους
μας για τα παραπάνω
  5. να ζητήσουμε τα παραπάνω να ανακοινώνονται από το help desk της
ΕΥΕΕΔ.

Όποιες και όποιοι έχετε προτάσεις, παρατηρήσεις κλπ σχετικά με τα
παραπάνω μη διστάσετε να μας τις κοινοποιήσετε στο Twitter με hashtag
#diadrastika.

Με εκτίμηση,
Θοδωρής Γούτας, Πληροφορικός ΠΕ19
M.Sc. in Electronic Publishing - http://blogs.sch.gr/goutas

Yannis Siahos

Καλημέρα και ψυχραιμία....  :)

Σε ότι αφορά τη δομημένη καλωδίωση, αυτή θα πρέπει να είναι δομημένη και σίγουρα δομημένη δεν είναι αυτό που έχει στο κεφάλι του ο κάθε άσχετος ηλεκτρολόγος....
Δηλαδή μπορείς να πάρεις καλώδιο Cat5e και να κάνεις τόσο κακή δουλειά που να μην πιστοποιείται ούτε για κλασσική τηλεφωνία...
Επιπλέον κάποιος για να εγκαταστήσει καλωδίωση πρέπει να ακολουθεί τουλάχιστον την κείμενη νομοθεσία....

(είναι σαν να λέει πήρα λάστιχα & μηχανή από WRC, τα βάζω στο σαραβαλάκι μου και πάω να τρέξω στο Ακρόπολις....)

Ρίξτε μία ματιά στο http://promitheies.sch.gr/index.php/p78 περιγράφει όλη τη διαδικασία του διαγωνισμού και έχει και FAQs κλπ
Για παράδειγμα για τη δομημένη καλωδίωση:

Παράθεση21-01-2011 Σε συνέχεια της ανακοίνωσης "24-12-2010  Εγκατάσταση καλωδίωσης από τον ανάδοχο" επισημαίνονται τα εξής:

Ο ανάδοχος:
- δεσμεύεται από τις προδιαγραφές του διαγωνισμού: "ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ 5.1.5 Τα καλώδια δικτύου που θα τοποθετηθούν να είναι UTP cat 5e ή νεώτερα."
- δεσμεύεται από την Ελληνική Νομοθεσία (Κανονισμός Εσωτερικών Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων (ΚΕΗΕ), Πρότυπο ΕΛΟΤ HD 384) και
- πρέπει να ακολουθεί την διεθνή καλή πρακτική.

Τα καλώδια UTP cat5e προδιαγράφονται στο πρότυπο ANSI/TIA/EIA TSB-95 το οποίο επεκτείνει το ANSI/TIA/EIA-568-A. Συνεπώς, για να τοποθετηθούν τα καλώδια και να διατηρούν τις ιδιότητες cat 5e, πρέπει να ακολουθούν το πρότυπο (προστασία, ακτίνα κάμψης, τερματισμός).

Θα πρέπει δηλαδή η καλωδίωση να είναι στερεωμένη σε τοίχο, να οδεύει προστατευμένη σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους και να ΜΗΝ είναι εκτεθειμένη σε περιβαλλοντικούς παράγοντες και φθορές. Ακόμη η καλωδίωση θα πρέπει να ακολουθεί τις απαιτήσεις για ελάχιστη γωνία κάμψης. Τέλος, η εγκατάσταση θα πρέπει να έχει επιβλεφθεί από εγκαταστάτη ηλεκτρολόγο που να βεβαιώνει για την ορθότητα της, να ακολουθεί τους κανόνες εγκατάστασης τηλεπικοινωνιακών καλωδίων του ΕΛΟΤ HD 384 και το ANSI/TIA/EIA TSB-95 και να έχει πιστοποιηθεί με όργανο μέτρησης ως καλωδίωση cat 5e.

Στις οδηγίες σχετικά με τη διαδικασία παραλαβής αναφέρεται επίσης ότι η καλωδίωση θα ξεκινά από κοινό σημείο, το οποίο θα είναι το επιτοίχιο μεταλλικό ντουλάπι δικτυακών συσκευών (rack), στο οποίο φιλοξενείται ο δρομολογητής (router) που συνδέει την Σχολική Μονάδα με το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) και να καταλήγει στις αντίστοιχες πρίζες δικτύου που να ακολουθούν το πρότυπο EIA/TIA-568Β.

Επίσης υπενθυμίζουμε στην επιτροπή παραλαβής ότι έχει το δικαίωμα να μην παραλάβει εξοπλισμό και καλωδίωση αν η εγκατάστασή τους δε συμμορφώνεται με τη σύμβαση.
Παράδειγμα ΚΑΚΗΣ πρακτικής που πρέπει να αποφεύγεται. http://promitheies.sch.gr/index.php/p78/63

Επίσης προσωπικά αν μου έλεγαν να παραλάβω κάτι το οποίο έχει conflict με τις προδιαγραφές του διαγωνισμού απλά δεν θα το παραλάμβανα.....
Αυτό σημαίνει ότι ο τύπος που πήγε να φανεί έξυπνος δεν θα πληρωθεί.

Προφανώς υπάρχουν όργανα που πιστοποιούν μία εγκατάσταση και άνθρωποι - εταιρίες που έχουν ως αντικείμενο την πιστοποίηση μίας εγκατάστασης.
Υπάρχουν σχολεία που από το 2000 έχουν τεκμηρίωση εγκατάστασης, το 2011 είναι τραγικό να λένε ότι δεν γίνεται.

Yannis Siahos

Θοδωρή,

Παράθεσηαρχίζουν να μαζεύονται "μαύρα σύννεφα" πάνω από το θέμα των Διαδραστικών
Συστημάτων (ΔΣ). Σήμερα μιλούσα με έναν ακόμη Πληροφορικό ο οποίος μου
περιέγραφε τα χίλια μύρια κακά με την εταιρεία - ανάδοχο.


Για πες μας τι συμβαίνει;

Yannis Siahos

Κατά διαβολική σύμπτωση έπεσε στα χέρια μου ένα δείγμα πιστοποίησης από ένα σχολείο.
Σας το στέλνω για να έχετε άποψη του τι να ζητάτε.

Σημειώνω ότι καλό είναι να μην μεσολαβούν switches από την πρίζα της αίθουσας μέχρι το patch panel του εργαστηρίου.
Το πρότυπο επιτρέπει ~90 μέτρα καλωδίωση, θεωρώντας ότι στα δύο άκρα θα μπορεί να συνδεθεί εξοπλισμός με patch cords 5 μέτρων
(δηλ. 90+5+5=100 μέτρα που λέει το πρότυπο).

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα κακώς μπήκε και 2ο switch (για λόγους μείωσης κόστους προφανώς) αφού η μέγιστη απόσταση που υπάρχει είναι 56,9μ από το patch panel του εργαστηρίου έως το 2ο switch και 33,5μ από το 2ο switch μέχρι την πρίζα του εργαστηρίου (56,9+33,5=90,4 άρα στα όρια του 90μ, και επειδή προφανώς το patch cord στο εργαστήριο είναι 1-2μ είμαστε ΟΚ).

aspd

Παράθεση από: Yannis Siahos στις 24 Φεβ 2011, 10:22:31 ΠΜ
Σημειώνω ότι καλό είναι να μην μεσολαβούν switches από την πρίζα της αίθουσας μέχρι το patch panel του εργαστηρίου.
Το πρότυπο επιτρέπει ~90 μέτρα καλωδίωση.

Το 2ο switch μειώνει την ταχύτητα του δικτύου;
Είναι καλύτερα 80-90 μέτρα συνεχόμενα από το patch panel μέχρι την αίθουσα, παρά 30 μέτρα καλώδιο από 2ο gigabit υπάρχον switch ως την αίθουσα; Στην πρώτη περίπτωση πρέπει να περαστούν ξανά καλώδια από ισόγειο σε όροφο, ενώ στη δεύτερη είναι διπλανές αίθουσες.

aspd

H εταιρία που έχει αναλάβε ιστο σχολείο μας την προμήθεια των διαδραστικών συστημάτων είχε στην προσφορά της βιντεοπροβολέα epson ΕΒ-460, αλλά μας ειδοποίησε ότι το μοντέλο δεν είναι διαθέσιμο και προτείνει να αντικατασταθεί με το BenQ MX880UST.
Το μοντέλο BenQ είδα ότι καλύπτει τις προδιαγραφές (και από σύγκριση μοντέλων στο internet). Επειδή τη μάρκα αυτήν δεν την ξέρω ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να δώσει  κανείς συμβουλή σχετικά με το βιντεοπροβολέα BenQ και αν πρέπει να αποδεχτώ αυτήν την αλλάγή.

mour

Ο θείος skroutz λέει ότι το BenQ είναι ένα κατά 200 ευρώ φθηνότερο μοντέλο και γενικά από όσο ξέρω η BenQ είναι μια Κινέζικη φθηνότερη εταιρία από την Epson (αν και μάλλον κι ο Epson εκεί θα κατασκευάζεται)
http://www.skroutz.gr/s/256046/Epson-EB-460.html
http://www.skroutz.gr/s/284574/BenQ-MX-880-UST.html

Τα χαρακτηριστικά του πάντως είναι ισάξια
Ότι σε φωτίσει ο θεός...

aspd

Έστειλα το mail και τα επισυναπτόμενα αρχεία σχετικά με το BenQ στο email που μας έχουν για επικοινωνία για την p78 από το http://promitheies.sch.gr
Αναμένω απάντηση.


ale3andro

Έχω την εντύπωση ότι από την στιγμή που ο BenQ καλύπτει τις τεχνικές προδιαγραφές δεν μπορείς παρά να τον δεχθείς...
Πιστεύω ότι το ίδιο ισχύει και για οποιοδήποτε κομμάτι υλικού της προκήρυξης πχ για το laptop. Δεν μπορείς να βαθμολογήσεις περισσότερο ένα Sony VAIO από ότι ένα Acer από την στιγμή που και τα δύο καλύπτουν τις τεχνικές προδιαγραφές, άσχετα αν το VAIO είναι σαφώς ποιοτικότερο.

poursali

σε αυτή τη περίπτωση όμως ο ανάδοχος θα καρπωθεί το ποσό στο οποίο μειωδότησε, έτσι δεν είναι;
αλλά από την άλλη θα παραδώσει κάτι πιο οικονομικό, άρα μήπως υπάρχει τελικά θέμα;
είμαι περίεργος συνάδελφε για την απάντηση που θα σου δώσουν από το promitheies
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

aspd

#13
Και εγώ είμαι περίεργη για την απάντηση που θα μου δώσουν από το promitheies. Κανονικά θα πρέπει να αλλάξει η τεχνική προσφορά από την εταιρία (παράρτημα Α συμπληρωμένο), και να ξαναϋπογραφτεί η σύμβαση!!!
Επίσης έχεις δίκιο poursali, αφού ο Benq είναι πιο φθηνός η εταιρία θα καρπωθεί το επιπλέον ποσό, πράγμα που δεν πρέπει να γίνει!



aspd

Από το http://promitheies.sch.gr μου απάντησαν ότι φαίνεται να έχει ξεμπλοκάρει η παράδοση μηχανημάτων EPSON, οπότε να περιμένουμε να έλθουν τα EPSON και όχι τα BENQ. Αν πρόκειται να καθηστερήσουν να κοιτάξουμε να έχουμε έγγραφη παράταση για τα EPSON.

Yannis Siahos

Παράθεση από: aspd στις 14 Μαρ 2011, 05:26:50 ΜΜ
Το 2ο switch μειώνει την ταχύτητα του δικτύου;
Είναι καλύτερα 80-90 μέτρα συνεχόμενα από το patch panel μέχρι την αίθουσα, παρά 30 μέτρα καλώδιο από 2ο gigabit υπάρχον switch ως την αίθουσα; Στην πρώτη περίπτωση πρέπει να περαστούν ξανά καλώδια από ισόγειο σε όροφο, ενώ στη δεύτερη είναι διπλανές αίθουσες.


Είναι πολύ καλύτερα τα 80-90 μέτρα συνεχόμενα για τους ακόλουθους λόγους:

1) δεν έχεις προβλήματα με το πρότυπο με τα 80-90 μέτρα άρα γιατί να μην το κάνεις;
2) (και σημαντικότερο) έχεις όλη σου την υποδομή να καταλήγει σε ένα patch panel, άρα ένα σημείο φυσικής διαχείρισης
3) (πολύ σημαντικό) αν βάλεις ενδιάμεσα switches τα switches μεταξύ τους επικοινωνούν με 1 καλώδιο δικτύου άρα οι χρήστες πίσω από το 2ο switch μοιράζονται την ταχύτητα του ενός καλωδίου μεταξύ των δύο switches. Αντί να έχει πχ ο καθένας gigabit μέχρι το patch panel έχει gigabit μέχρι το 2ο switch και gigabit/(αριθμό των χρηστών του 2ου switch) προς το patch panel και το 1ο switch
4) αυξάνει η πολυπλοκότητα των δικτυακών συσκευών αφού διαχειρίζεσαι περισσότερες και άρα αυξάνει η πιθανότητα κάποια να κάνει fail και να "χαθούν" οι χρήστες πίσω από αυτήν.

aspd

#16
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Τελικά λέμε να προτείνουμε για τους 5 πίνακες: 2 να συνδεθούν απευθείας στο router (έχει δύο ελεύθερες θέσεις), και 3 σε switch που συνδέεται στο router.

aspd

#17
Έχει παραλάβει κανένας διαδραστικό πίνακα TraceBoard TS-4080L; Έχετε ελέξγει τη λειτουργία του σε ubuntu;
Μήπως έχετε το λογισμικό εγκατάστασης για τα ubuntu γιατί η εταιρία προς το παρόν δεν το βρίσκει, και λέει ότι δεν της το ζήτησε μέχρι τώρα κανείς;


cristosx

Παράθεση από: aspd στις 28 Ιουν 2011, 01:49:15 ΜΜ
Έχει παραλάβει κανένας διαδραστικό πίνακα TraceBoard TS-4080L; Έχετε ελέξγει τη λειτουργία του σε ubuntu;
Μήπως έχετε το λογισμικό εγκατάστασης για τα ubuntu γιατί η εταιρία προς το παρόν δεν το βρίσκει, και λέει ότι δεν της το ζήτησε μέχρι τώρα κανείς;


Εχω τον ίδιο διαδραστικό στο σχολείο και από το συνοδευτικό CD βρήκα λογισμικό εγκατάστασης για linux και το ανέβασα
Ελπίζω να δουλεύει. Δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα σε ubuntu

https://rapidshare.com/files/2292030817/TRACEBoard_Linux10.04.tar.gz

aspd

@cristosx σε ευχαριστώ πολύ. Θα δω σήμερα τι θα γίνει.

aspd

Η εταιρία βρήκε, εγκατέστησε τους drivers για ubuntu 10.10 (αυτήν την έκδοση είχαν τα laptops) και δουλεύουν οι πίνακες και σε ubuntu.
Όποιος τους χρειάζεται ας μου πει.