Προτεινόμενες ελάχιστες τεχνικές προδιαγραφές

Ξεκίνησε από _pali_, 20 Δεκ 2010, 09:47:59 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mour

Σαφώς καλύτερο το ολοκληρωμένο σύστημα.
Τα κομμάτια με αυτή ειδικά τη μητρική είναι ψιλομάπα. Έχει ΕΝΣΩΜΑΤΟΜΕΝΟ ενα intel ATOM. Αν είναι έτσι πέρνεις κανά NETBOOK και το συνδέεις με εξωτερική οθόνη. Γύρω στα 200 ευω έχουν πάει.
Πάντως εμείς αντικαταστήσαμε το εργαστήριο σιγά σιγά με 2-3 μηχανήματα το χρόνο.
Πάντως στις τελευταίες αγορές προτιμήσαμε κάτι λίγο πιο ακριβό, στην τελική πρέπει να αντέξει καμιά 10 ετία !!!!

PS το έτοιμο σύστημα έχει μέσα και την τιμή των Windows 7 οπότε μπορεί να βγει γύρω στα 70 λιγότερο χωρίς αυτά

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Δήμητρα, ξέχασέ τον τον ΟΣΚ. το λέω και το υπογράφω...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

dim

Παράθεση από: mour στις 24 Δεκ 2010, 12:49:52 ΠΜ
Σαφώς καλύτερο το ολοκληρωμένο σύστημα.

Πάντως εμείς αντικαταστήσαμε το εργαστήριο σιγά σιγά με 2-3 μηχανήματα το χρόνο.
όπως δώσε μου link σε παρακαλώ.
Παράθεση από: mour στις 24 Δεκ 2010, 12:49:52 ΠΜ
Πάντως στις τελευταίες αγορές προτιμήσαμε κάτι λίγο πιο ακριβό, στην τελική πρέπει να αντέξει καμιά 10 ετία !!!!
Ακριβώς αυτό για μια δεκαετία πάνω κάτω... δώσε μου link σε παρακαλώ με την τελευταία σου αγορά και πότε ήταν αυτή.
Παράθεση από: mour στις 24 Δεκ 2010, 12:49:52 ΠΜ
PS το έτοιμο σύστημα έχει μέσα και την τιμή των Windows 7 οπότε μπορεί να βγει γύρω στα 70 λιγότερο χωρίς αυτά.
Εσείς έτσι πράξατε? Και τι έβαλες?
Ευχαριστώ πολύ!!!!

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 24 Δεκ 2010, 10:05:46 ΠΜ
Δήμητρα, ξέχασέ τον τον ΟΣΚ. το λέω και το υπογράφω...
Λάμπρο το κατλαβαίνω, σου έχω εμπιστοσύνη και το ξέρεις.
Απλά εγώ στην Διευθύντρια για ποιό ολοκληρωμένη πρόταση ανέφερα και το ΟΣΚ ....  καταλαβαίνεις!!!!
Πες μου και εσύ την γνώμη σου απο το μύνημά μου στην πίσω σελίδα... και θα ήθελα σε παρακαλώ link με πρόταση....
Ευχαριστώ!!!!


mour

Κοίτα Link δεν υπάρχει. Γενικά κάτι καλό πχ Intel ή AMD Dual Core ή ακόμα καλύτερα intel i3, 3-4 GB RAM, σκληρό ότι να ναι (40 ευρώ), μητρική κάτι αξιοπρεπές, με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, αλλά να έχει και υποδοχή για εξωτερική κάρτα γραφικών. Ρώτα σε κάποιο μαγαζί για μια τέτοια στο περίπου σύνθεση.
Λειτουργικό βάλαμε Windows 2000 που είχαμε τις άδειες από τα παλιά μηχανήματα, αλλά τελευταία βασικά παίζουν Ubuntu (Dual Boot).
Η τελευταία αγορά πάντως ήταν ένα φορητό (ήταν και σε προσφορά) http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906451&sid=1
Η λογική για αυτό ήταν ότι χρειάζεται για σχολικές εορτές ή για κάποια ανάγκη που χρειάζεται το φορητό.
Το να έχεις βέβαια πολλών τύπων μηχανήματα προϋποθέτει και μια σχετική άνεση στη διαχείρισή τους. Προφανώς με 4-5 διαφορετικούς τύπους δεν παίζουν Ghost και τέτοιες λύσεις. Από την άλλη αν συντηρούνται σωστά δεν παθαίνουν κάτι ιδιαίτερο (5 χρόνια δεν έχουμε "φορμάρει" ποτέ κάποιο μηχάνημα γιατί χάλασε)

dim

Παράθεση από: mour στις 24 Δεκ 2010, 09:00:11 ΜΜ
Η λογική για φορητό ήταν ότι χρειάζεται για σχολικές εορτές ή για κάποια ανάγκη που χρειάζεται το φορητό.
Μια παρόμοια αγορά έχει δρομολογηθεί!!!
Παράθεση από: mour στις 24 Δεκ 2010, 09:00:11 ΜΜ
Η τελευταία αγορά πάντως ήταν ένα φορητό (ήταν και σε προσφορά) http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906451&sid=1
Πήρατε φορητό με 670 ευροπουλάκιααααα!!!! Το έπαθα :o το εγκεφαλικό  !!! Ζηλεύω :'( !!!!

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια στην σύνθεση.

dim

Το ΠΛΗΝΕΤ μπορεί να μου δώσει έγγραφο στο οποίο να αναφέρει την κατάσταση του εργαστηρίου?
Δηλαδή τι ακριβώς χρειάζεται αλλαγή πόσοι υπολογιστές είναι χαλασμένοι κτλ κτλ? Το ζήτησε η Διευθύντρια και είπε πως με αυτό μπορεί να κινηθεί.

poursali

Παράθεση από: dim στις 10 Ιαν 2011, 11:15:47 ΜΜ
Το ΠΛΗΝΕΤ μπορεί να μου δώσει έγγραφο στο οποίο να αναφέρει την κατάσταση του εργαστηρίου?
Δηλαδή τι ακριβώς χρειάζεται αλλαγή πόσοι υπολογιστές είναι χαλασμένοι κτλ κτλ? Το ζήτησε η Διευθύντρια και είπε πως με αυτό μπορεί να κινηθεί.

μωρέ τι ζητάει ο καθένας; εσύ δεν είσαι υπεύθυνη εργαστηρίου Δήμητρα;
αν είναι έτσι και εσύ κάθε φορά που σου ζητάει κάτι η διευθύντριά σου να ζητάς έγγραφο από τον προϊστάμενο γιατί "έτσι θα μπορείς να κινηθείς" και εσύ...
τι φοβάται και ζητάει τέτοιο έγγραφο;
ε ήμαρτον... ρε Παναγιώτη, για πες μου εδώ που χωράει το χιούμορ δλδ?

συγγνώμη, αν είμαι υπερβολικός, αλλά δεν μπορώ λες και την έχω εγώ στο σβέρκο μου νιώθω με αυτά που λέει η Δήμητρα
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

mour

Παράθεση από: dim στις 10 Ιαν 2011, 11:15:47 ΜΜ
Το ΠΛΗΝΕΤ μπορεί να μου δώσει έγγραφο στο οποίο να αναφέρει την κατάσταση του εργαστηρίου?
Δηλαδή τι ακριβώς χρειάζεται αλλαγή πόσοι υπολογιστές είναι χαλασμένοι κτλ κτλ? Το ζήτησε η Διευθύντρια και είπε πως με αυτό μπορεί να κινηθεί.
Γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται κάποιο έγγραφο πέρα από τη δική σου αξιολόγηση για την κατάσταση του εργαστηρίου σου. Εσύ είσαι υπεύθυνη, εσύ το χρησιμοποιείς στην τελική...
Εκτός κι αν έχεις πέσει στην περίπτωση "όποιος βαριέται να ζυμώσει..."

aspd

Σας γράφω και εγώ τι κάναμε στο δικό μου σχολείο, γιατί είμαι πολύ ευχαριστημένη από τις επιλογές μας. Πέρισυ τέτοια εποχή είχαμε 2 εργαστήρια: ένα πολύ παλιό (366 ΜHz, 8 GB σκληρό, 64 ΜΒ RAM) και ένα αρχαίο (133 ΜHz, 16 ΜΒ Ram,...) Έγιναν τα εξής:
Για το 1ο εργαστήριο πήραμε ένα switch 16 port gigabit περίπου 180 ευρώ και ένα server γύρω στα 400 ευρώ (intel core 2 quad, 2.66 GHz, 4 GB ram, μητρική με ενσωματωμένη gigabit κάρτα δικτύου).
Aντικατέστησα όλες τις κάρτες δικτύου με gigabit κάρτες περίπου 7 € η καθεμιά και βρήκα από γνωστούς κτλ. μνήμες ώστε όλα τα μηχανήματα να έχουν 128-256 ΜΒ RAM.  Έστησα ubuntu 10.04 και δουλεύουν σαν thin clients πολύ καλά.

Για το 2ο εργαστήριο πάλι πήραμε gigabit switch, κρατήσαμε τις παλιές οθόνες CRT και αντικαταστήσαμε τις κεντρικές μονάδες με κόστος 200-250 ευρώ την καθεμιά (πάλι κοίταξα να έχουν gigabit κάρτα δικτύου στη μητρική). Έστησα ubuntu 10.04 και δουλεύουν σαν fat clients.

Νομίζω ότι gigabit switch είναι τελείως απαραίτητο, όπως και gigabit κάρτες δικτύου. Δεν καταλαβαίνω γιατί να έχει ο server δύο κάρτες δικτύου.

Yannis Siahos

Γενικά για την αναβάθμιση του ΣΕΠΕΗΥ δεν είναι ανάγκη να πάρετε τίποτε φοβερό.
Πλέον οι δυνατότητες των Η/Υ έχουν ξεπεράσει κατά πολύ τις ανάγκες του εργαστηρίου.

Είναι λοιπόν προτιμότερο να προτιμήσετε ποιοτικές μητρικές (πχ διπλά φύλλα χαλκού κλπ) και τροφοδοτικά (80+) για να κρατήσουν στο χρόνο παρά πολύ ισχυρές CPUs.
Επίσης δεν χρειάζεται να παίρνετε εξωτερικές κάρτες γραφικών (πόσο μάλλον εξωτικές...) γιατί παιχνίδια δεν θα παίξετε μέσα στο εργαστήριο.

Τυπικά το κόστος ενός σταθμού εργασίας με τα παραπάνω ποιοτικά χαρακτηριστικά (Dual Core CPU, 2GB RAM, HDD) να το υπολογίζετε γύρω στα 300-340 ευρώ μη συμπ. ΦΠΑ. και μπορεί να δουλέψει μια χαρά και σαν Win7 σταθμός και σαν Ubuntu LTSP fat client.

Προφανώς το Gigabit είναι προτιμότερο και ο server δεν χρειάζεται 2 κάρτες δικτύου.


Τώρα αν θέλετε κάτι πιο κάτω σε τιμή <=200 ευρώ θα πρέπει να πάτε σε επεξεργαστές χαμηλών επιδόσεων και χαμηλής κατανάλωσης (πχ Atom ή Celeron) και ουσιαστικά να χτίσετε ένα σταθμό εργασίας που να χρησιμοποιείται σαν hardware thin client. Σε μία τέτοια περίπτωση πάρτε πάλι καλό τροφοδοτικό 80+ αλλά γύρω στα 200-250W το πολύ.
Μπορεί να παίξει και εγκατάσταση Win7 (με επιδόσεις αντίστοιχες ή λίγο καλύτερες από τα netbooks με Win7 που κυκλοφορούν)

Θα προσπαθήσω να βάλω (κάποια στιγμή εντός του μήνα) ενδεικτικές προδιαγραφές και προϋπολογισμό εξοπλισμού για ένα τυπικό εργαστήριο στον κόμβο της ΤΣ.

Γιάννης

Yannis Siahos

Και πάλι καθυστερημένα .....

Οι προδιαγραφές είναι στο κόμβο της Τεχνικής Στήριξης στη Βιβλιοθήκη στο section Προδιαγραφές ΣΕΠΕΗΥ - Σχέδια διαγωνισμών.
Απαιτείται να κάνετε login για να το κατεβάσετε.

http://ts.sch.gr/docs/docs-lab-support/doc_download/331-prodiagrafes-sxolikwn-ergasthriwn-2010

Είναι πρόσφατες μην σας μπερδεύει το 2010... καλύπτει το 2011.

Προσοχή πρόκειται για ενδεικτικές προδιαγραφές που προσπαθούν να καλύψουν όλες τις περιπτώσεις ενός εργαστηρίου (πχ κάποιος να το στήνει με MS-Active Directory, άλλος με Ubuntu τοπικά, και καλύπτει και την περίπτωση του LTSP fat clients και Ubuntu στον εξυπηρετητή). Για την τελευταία περίπτωση οι προδιαγραφές ίσως σας φανούν φουσκωμένες....
Υπάρχει και σχετικά ένδειξη κόστους.