Διαδραστικά συστήματα διδασκαλίας στην Β γυμνασίου

Ξεκίνησε από Eri, 23 Ιουν 2010, 10:29:42 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dim

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 28 Ιουν 2010, 12:35:20 ΠΜ
Ρωτώ όσους έχουν ψάξει κάτι παραπάνω για τους δια δραστικούς πίνακες :

Τελικά υπάρχει επιδότηση στις σχολικές επιτροπές για την εξαγορά αυτών των πινάκων ή όχι;
Παρακαλώ... πως είπατε? Συγνώμη κύριε τι είπατε?
Και αυτό το 15000 που μας είπε τι ήταν?
Δεν νομίζω προφανώς και θα υπάρχει αυτή η επιδότηση. Εννοείς κάτι άλλο?

Καρκαμάνης Γεώργιος

Αναφέρομαι στο ποσό των 15000.
Τελικά ισχύει η εν λόγω επιδότηση;

dim

Ρώτησα σήμερα την Διευθύντρια και μου είπε πως απο το Υπουργείο δεν έχει έρθει κάτι εκτός απο το ερωτηματολόγιο.
Εγώ: Τι ήταν αυτό για τα 15000?
Απάντηση: Εεεεε ξέρεις ήταν έγγραφο που μας έστειλε μια εταιρεία και το έλεγε καθαρά πως το Υπουργείο θα μας χορηγήσει 15000. Η Εταιρεία είναι η www.texnologiki.gr !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Circle

Το έγγραφο που ήρθε στη δική μας σχολική μονάδα έχει αρ.πρωτ: 69802 / ΚΓ
Να το βρω αν υπάρχει κάπου και να το αναρτήσω.

skoud

#19
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank17_6_10_1048.php

και

http://alfavita.gr/ank_b/ank16_6_10_911.php

στην ενότητα: Β. Κατηγορία πράξης «Πρόγραμμα πιλοτικής εισαγωγής διαδραστικών συστημάτων και συναφούς εξοπλισμού στην τάξη για μία ψηφιακά υποστηριζόμενη διδασκαλία» με ενδεικτικό διατιθέμενο προϋπολογισμό 9.000.000,00 €
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

dim

Παράθεση από: skoud στις 29 Ιουν 2010, 06:19:33 ΜΜ
http://alfavita.gr/ank_b/ank16_6_10_911.php
στην ενότητα: Β. Κατηγορία πράξης «Πρόγραμμα πιλοτικής εισαγωγής διαδραστικών συστημάτων και συναφούς εξοπλισμού στην τάξη για μία ψηφιακά υποστηριζόμενη διδασκαλία» με ενδεικτικό διατιθέμενο προϋπολογισμό 9.000.000,00 €

Και αναφέρει για τα 15000:

..........Το ανώτερο ποσό που θα δίνεται σε κάθε Σχολική Επιτροπή (με βάση τον αριθμό των τμημάτων της α' και β' γυμνασίου υπό την εποπτεία της) θα είναι 15.000 € άνευ ΦΠΑ. Σε περιπτώσεις πολλών Γυμνασίων που συμπίπτουν χωρικά και χρονικά το ποσόν θα μπορούσε να αυξηθεί κατά περίπτωση.


Καρκαμάνης Γεώργιος

Το κακό είναι δεν υπάρχει ολοκληρωμένη ενημέρωση προς τα Γυμνάσια  σχετικά με τους διαδραστικούς πίνακες ως προς τον τρόπο που θα εισπραχθεί η επιδότηση, με αποτέλεσμα πολλά σχολεία να είναι διστακτικά στην αγορά τους.

aspd

Την προηγούμενη σχολική χρονιά εγκαταστάθηκαν σε πολλά σχολεία διαδραστικά συστήματα για τη Β Γυμνασίου. Κάποια στιγμή ήλθε ένα χαρτί που έλεγε ότι θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν και από άλλες τάξεις.
Η απορία μου είναι αν φέτος ξεκινώντας η χρονιά πρέπει στις αίθουσες με τους διαδραστικούς να μπει πάλι η Β' Γυμνασίου, ή μπορεί από την αρχή να μπουν άλλες τάξεις;

Καρκαμάνης Γεώργιος

Νομίζω ότι αυτό κανονίζεται από τον διευθυντή του σχολείου και ισως και από το σύλλογο των καθηγητών. Επίσης, το ότι επιλέχτηκε η Β Γυμνασίου πέρυσι δεν ήταν τυχαίο, καθώς ήταν η τάξη που είχε πάρει τα περιβόητα laptop και υποτιθεται πως θα συνδιάζονταν με τους διαδραστικούς για να προχωρήσει το ψηφιακό σχολείο.

Φέτος δεν ξέρω ποια τάξη πρέπει να μπεί: η Γ για να συνεχίσει το περιυνο έργο, ή οποιαδηποτε άλλη;

aspd

Σε πρώτη φάση ο σύλλογος των καθηγητών και ο Διευθυντής του σχολείου αποφάσισε να μπει η Α' Γυμνασίου στις αίθουσες με τους διαδραστικούς πίνακες, για να ξεκινήσουν οι μικροί μαθητές σε πιο σύγχρονη τάξη.
Σχετικά με τη Γ' Γυμνασίου και τα laptops, η γενική εικόνα είναι ότι 1ον δε χρησιμοποιήθηκαν και 2ον ότι μάλλον τα μισά δε θα δουλεύουν.
Υποθέτω λοιπόν ότι δεν υπάρχει κάποια δέσμευση να μπει υποχρεωτικά η Β' Γυμνασίου.