ΤΕΙ Πληροφορικής Θεσσαλονίκη ή Ηράκλειο

Ξεκίνησε από baxter, 15 Σεπ 2014, 02:00:04 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

baxter

Γεία σας,

Περασα μηχανικων πληροφορικης στο τει σπαρτης και εχω δικαιωμα μετεγγραφής ( επείδη ειμαι τριτεκνος) και κατεληξα σε αυτες τις 2 σχολες.
Θέλω να ασχοληθω με προγραμματισμο και αργοτερα με με web design - front end developement.
Οι σχολες προσφερουν πανω κατω τα ιδια (με βαση αυτα που διαβασα στους οδηγους σπουδων) και θελω να ακουσω τις γνωμες σας για την καθε σχολη (χρηματοδοτηση,εγκαταστασεις,προσωπικο κλπ)

Παντως μια διαφορα που παρατηρησα ειναι οτι στην θεσσαλονικη χρησιμοποιουν PHP ενω στο ηρακλειο ASP για server-side scripting.

dkonetas

όποιο και αν επιλέξεις δεν θα χάσεις καθώς τα συγκεκριμένα 2 τμήματα είναι από τα καλύτερα τμήματα ΤΕΙ (αρκετά καλύτερα και από αρκετά ΑΕΙ ) ...  Το τμήμα της Θεσσαλονίκης είναι από τα παλαιότερα με καλό εκπαιδευτικό προσωπικό ενώ της Κρήτης έχει την υποστήριξη του Ινστιτούτου ....

Αν και σε όλα τα ΤΕΙ έχουν δημιουργηθείο χαοτικές καταστάσεις με τη μείωση των χρηματοδοτήσεων, συνεχίζω να πιστεύω ότι  είναι στο χέρι σας από τις περισσότερες σχολές να αρπάξετε τις ευκαιρίες τις οποίες θα σας δώσουν έτσι ώστε να είναι ουσιαστικές οι σπουδές σας...

Καλή ακαδημαϊκή χρονιά λοιπόν

ΔΚ :-)
Υ.Γ. : Παρεμπιπτόντως είστε σίγουρος ότι ισχύουν άκριτα οι μεταγραφές για τρίτεκνους;;;

Σταύρος Φιλιππίδης

Δίδασκα το μάθημα "Ψηφιακή Επεξεργασία Σήματος και Εικόνας" ως έκτακτο εκπαιδευτικό προσωπικό στο τμήμα Πληροφορικής του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης από το 2003 ως το 2008 και μπορώ να πω ότι την περίοδο εκείνη ήταν ένα πολύ δυνατό τμήμα. Δεν έχω εικόνα για το τι ισχύει σήμερα, αλλά δεν έχω κάποια ένδειξη ότι ισχύει κάτι διαφορετικό!  :)

dpa2006

Προσανατολίσου σε όποιο θέλεις και τα δύο είναι καλά.το Πληροφορικής  ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης είναι από τα παλαιότερα και με καλό επίπεδο σπουδών.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science