Epoptes, ένα νέο εργαλείο διαχείρισης και εποπτείας τάξης

Ξεκίνησε από alkisg, 15 Οκτ 2011, 12:37:25 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Ο Επόπτης είναι ένα νέο εργαλείο διαχείρισης και εποπτείας τάξης, που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε εργαστήρια υπολογιστών με Ubuntu που αποτελούνται από οποιαδήποτε από τα ακόλουθα: LTSP servers, μη LTSP servers, thin και fat clients, αυτόνομους σταθμούς εργασίας, NX clients κτλ.

Υποστηρίζει προβολή της οθόνης καθηγητή, παρακολούθηση μαθητών, εκτέλεση εντολών, άνοιγμα εγγράφων ή διευθύνσεων Διαδικτύου, επιβολή περιορισμών όπως κλείδωμα οθόνης ή σίγαση ήχου και πολλά άλλα.

Ουσιαστικά πρόκειται για την εξέλιξη του κομματιού εποπτείας τάξης των sch-scripts, με τις παρακάτω διαφορές:

  • Αναπτύσσεται στα αγγλικά και εκ των υστέρων μεταφράζεται σε άλλες γλώσσες (προς το παρόν Ελληνικά και Ιταλικά).
  • Δεν περιέχει τις εξειδικευμένες ρυθμίσεις που κάναμε για LTSP για τα Ελληνικά σχολεία.
  • Έτσι στοχεύουμε ώστε να μπει στα αποθετήρια του Debian και του Ubuntu, στις επόμενες εκδόσεις τους.
  • Το γραφικό του περιβάλλον μπορεί να εκτελεστεί χωρίς δικαιώματα διαχειριστή, από τα μέλη π.χ. μιας ομάδας όπως "teachers".
  • Ως εκ τούτου ενέργειες που απαιτούν διαχειριστικά δικαιώματα δεν θα περιλαμβάνονται στον Επόπτη αλλά θα παραμείνουν κομμάτι των sch-scripts.
  • Ο Επόπτης υποστηρίζει όλες τις εκδόσεις του Ubuntu, όχι μόνο τις Long Term Support (LTS) εκδόσεις.
Τα sch-scripts θα συνεχίσουν να αναπτύσσονται, αλλά θα αλλάξουν εμφάνιση και μοιάζουν σαν το gnome-control-center, δηλαδή δεν θα περιέχουν προβολή των σταθμών εργασίας.

Περισσότερες πληροφορίες για τον Επόπτη μπορείτε να βρείτε στη σελίδα του, http://www.epoptes.org.


iliasthes

Μπράβο Άλκη, πολύ καλό. Ελπίζω να μου χρειαστεί κάποια στιγμή  :D

odysseas

Θέλω κι εγώ με τη σειρά μου να ευχαριστήσω και να συγχαρώ θερμά τα παιδιά. Δεν είναι μόνο το γεγονός οτι μας έχουν λύσει τα χέρια στην τάξη. Αυτό που προσωπικά θεωρώ σημαντικό είναι οτι αποτελούν παράδειγμα: παράγουν και μάλιστα προς κοινό όφελος αντί να εγκλωβίζονται στην περιβάλλουσα μιζέρια.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

να είσαι καλά Άλκη!
μέχρι τώρα είχαμε το δωρεάν italc, το επι πληρωμή netop και τώρα έχουμε το epoptes. συγχαρητήρια!

το http://www.epoptes.org/ δεν έχει ελληνικά;
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Keep Growing

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

...α, και κάτι άλλο. Αυτή η κοπέλα στο client03, η Angelina Jolie δεν είναι;  :-\
Αν τελικά είναι αυτή, κάποιος πρέπει να της πει ότι πρέπει να τρώει όλο το φαΐ της.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

alkisg

Ευχαριστίες από όλη την ομάδα ανάπτυξης. :)

@iliasthes: Έλα, ένα dual boot για αρχή εύκολο είναι, < 2 ώρες!
@odysseas: Άμα έχεις όρεξη για κανά icon, θα είναι πολύ καλοδεχούμενο! Αν θες ψάξε και στο openclipart.org για eye, μερικά είναι καλά για αρχική βάση.
@Λάμπρος: Τώρα για αρχή όχι λόγω του ότι έχουμε επικεντρωθεί σε κώδικα οπότε αφιερώσαμε μόνο ένα απόγευμα στο site, μόλις ωριμάσει και πιάσουμε το documentation θα στήσουμε κάποιο πολυγλωσσικό CMS.
@Keep Growing: Χεχε κόβει το μάτι σου, το wallpaper μου ήταν αλλά το thumbnail βγήκε σε λάθος aspect ratio! :D

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Άλκη, αν θέλετε βοήθεια, και μπορώ, θα χαρώ πολύ να συνδράμω!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

odysseas

Παράθεση από: alkisg στις 16 Οκτ 2011, 02:01:43 ΠΜ
@odysseas: Άμα έχεις όρεξη για κανά icon, θα είναι πολύ καλοδεχούμενο! Αν θες ψάξε και στο openclipart.org για eye, μερικά είναι καλά για αρχική βάση.

Προσπαθώ να σκεφτώ μια γενική ιδέα κατάλληλη ώστε το εικονίδιο του επόπτη και των sch-scripts να έχουυν κοινή αισθητική. Το επεξεργάζομαι και θα επανέλθω.

apapakL


dpa2006

Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

Katsadouros_Dhm

Συγχαρητήρια σε όλους!

Παράθεση από: odysseas στις 16 Οκτ 2011, 01:40:40 ΜΜ
Προσπαθώ να σκεφτώ μια γενική ιδέα κατάλληλη ώστε το εικονίδιο του επόπτη και των sch-scripts να έχουυν κοινή αισθητική. Το επεξεργάζομαι και θα επανέλθω.

Θα έλεγα αυτό το εικονίδιο-λογότυπο όταν κυκλοφορήσει να το κάνουμε αφίσα - η επιλογή κάδρου θα είναι προαιρετική  :) - και να το βάλουμε στα εργαστήρια®

aspd

Συγχαρητήρια και για τον Επόπτη, αλλά και για όλα όσα έχετε φτιάξει.
Είναι ο Επόπτης σε φάση που μπορούμε να τον στήσουμε και να τον δοκιμάσουμε στο σπίτι, για αρχή; ή να περιμένουμε να ωριμάσει ακόμα;


alkisg

#13
aspd, ναι, ο Επόπτης είναι αρκετά σταθερός για χρήση και στο σπίτι και στο σχολείο, μπορείτε να τον χρησιμοποιείτε σε όλες τις πρόσφατες εκδόσεις του Ubuntu.
Μάλιστα, τις σταθερές του εκδόσεις τις ανεβάζω και στο Αποθετήριο της Τεχνικής Στήριξης ΣΕΠΕΗΥ, οπότε μπορείτε να το εγκαταστήσετε κατευθείαν από το Synaptic χωρίς να προσθέσετε το αποθετήριό του Επόπτη στις πηγές σας.

Για τον εικονικό δίσκο, αφού πρώτα εγκαταστήσουμε τον Επόπτη στο server, κάνουμε άνοιγμα κονσόλας και δίνουμε τις παρακάτω εντολές:
Κώδικας: shell
apt-get update
apt-get install epoptes-client
epoptes-client -c
exit

Στη συνέχεια κάνουμε συμπίεση του εικονικού δίσκου.

Το περιβάλλον (GUI) του epoptes μπορούν να το ανοίγουν όσοι είναι στο group "epoptes", οπότε βάλτε τον εαυτό σας σε αυτό, αντικαθιστώντας κατάλληλα τη λέξη "username" στην παρακάτω εντολή:
Κώδικας: shell
sudo gpasswd -a username epoptes

Στη συνέχεια κάντε logoff/logon για να εφαρμοστεί η αλλαγή.

Αν θέλει κάποιος να γράψει τα παραπάνω στο http://wiki.ubuntu-gr.org/epoptes, θα είναι πολύ καλοδεχούμενα.

Όσοι έχουν Debian επίσης μπορούν να χρησιμοποιήσουν τον Επόπτη. Ακολουθήστε τις οδηγίες στο http://www.epoptes.org/installation σ' αυτήν την περίπτωση.

iliasthes

Παράθεση από: alkisg στις 16 Οκτ 2011, 02:01:43 ΠΜ
Ευχαριστίες από όλη την ομάδα ανάπτυξης. :)

@iliasthes: Έλα, ένα dual boot για αρχή εύκολο είναι, < 2 ώρες!


Άλκη το ελπίζω δεν είχε να κάνει με τα ubuntu. Εξ' άλλου στο σχολείο που ήμουν είχαμε εγκατεστημένα ubunu και OpenSuse σε δύο διαφορετικά εργαστήρια και σε κάποια μαθήματα δουλεύαμε σε αυτά τα περιβάλλοντα. Το θέμα είναι ΑΝ και πότε θα ξαναμπώ σε αίθουσα. Πάντως έχει γίνει πολύ και καλή δσουλειά στο θέμα της υποστήριξης των Ubuntu στα σχολικά εργαστήρια, που νομίζω πως κανείς συνάδελφος δεν έχει πλέον λόγο να τα "αποφεύγει"

odysseas

Παράθεση από: alkisg στις 16 Οκτ 2011, 02:01:43 ΠΜ
@odysseas: Άμα έχεις όρεξη για κανά icon, θα είναι πολύ καλοδεχούμενο! Αν θες ψάξε και στο openclipart.org για eye, μερικά είναι καλά για αρχική βάση.

Δοκίμασα αρκετά πράγματα πάνω στο θέμα του "ματιού", που είναι εύλογη επιλογή για έναν επόπτη, αλλά δεν μπορώ να πω οτι κατέληξα σε κάτι που να μου αρέσει (εκτός από κάτι εντελώς αφηρημένα που ήταν όμορφα αλλά δεν έμοιαζαν πια με μάτι!). Όμως σχεδόν κατά τύχη μου ήρθε αυτό που επισυνάπτω. Είναι ένα εντελώς πρόχειρο σκαρίφημα αλλά αν σας αρέσει μπορώ να το δουλέψω περισσότερο.

skananitos

Σας ευχαριστούμε παιδιά! Τα εργαλειάκια αυτά μας λύνουν πάντα τα χέρια!  ;)
Music is life...Live a fun one...Listen to SKA !!! ;-)

alkisg

@odysseas: χεχε πλάκα έχει αλλά δεν ξέρω μου θυμίζει λίγο το εικονίδιο του ΙΕ...

Αυτό πώς σου φαίνεται;
http://www.openclipart.org/detail/116539/green-eye-by-stymshinji

odysseas

Παράθεση από: alkisg στις 20 Οκτ 2011, 07:31:24 ΜΜ
@odysseas: χεχε πλάκα έχει αλλά δεν ξέρω μου θυμίζει λίγο το εικονίδιο του ΙΕ...

Ωχ, βαρύ αυτό! Εντάξει, στο ίδιο γράμμα βασίζεται. Αλλά το εικονίδιο του Explorer δε χαμογελάει (δεν έχει κανέναν λόγο εξάλλου)!

Παράθεση από: alkisg στις 20 Οκτ 2011, 07:31:24 ΜΜΑυτό πώς σου φαίνεται;
http://www.openclipart.org/detail/116539/green-eye-by-stymshinji

Το είχα δει αυτό, το έχετε και στο favicon, ε; Τί να πω, ωραίο είναι, γυαλιστερό είναι, μάτι είναι. Αλλά νομίζω οτι δεν έχει το κάτι παραπάνω. Χαζεύοντας εικονίδια από διάφορες γνωστές εφαρμογές ζηλεύω εκείνα που έχουν τις επιπλέον "πινελιές". Όχι οτι το διοπτροφόρο "e" από πάνω είναι κανένα χάρμα, αλλά είναι ένα concept βρε αδερφέ. Τέλος πάντων, you 're the boss!

aspd

Συγνώμη, αλλά ούτε εμένα μου αρέσει το e με γυαλιά. Και για την ομοιότητα με τον internet explorer,  αλλά και γιατί μου φέρνει στο μυαλό εικόνα πορωμένου κομπιουτεράκια με γυαλιά ή υπαλλήλου χωμένου μέσα σε μία οθόνη. Κάτι πιο ανάλαφρο;


Laertis

Τι θα λέγατε για έναν επόπτη ως εικονίδιο ;;;  ;D ;D ;D
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λοιπόν, προτείνω:
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Katsadouros_Dhm

Εμένα μου άρεσε το εικονίδιο που υπάρχει στο http://www.epoptes.org
Μπορούμε να πάρουμε σα βάση αυτό το εικονίδιο και να φτιάξουμε κάτι που να ταιριάζει για λογότυπο αλλά και αφίσα για τα εργαστήρια;

Katsadouros_Dhm

Λάμπρο, περισσότερο απ' όλα μου αρέσει ο supervisor  :)

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Δημήτρη, το υπάρχον εικονίδιο είναι πραγματικά πολύ ωραίο, αλλά μου θυμίζει περισσότερο φαρμακευτική εταιρία  ;D (εννοείται ότι δεν επιθυμώ να μειώσω τη δουλειά του epoptes άλκη, εννοώ ότι εγώ θα έβαζα κάτι πιο ανάλαφρο).
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Katsadouros_Dhm

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 21 Οκτ 2011, 05:26:18 ΜΜ
Δημήτρη, το υπάρχον εικονίδιο είναι πραγματικά πολύ ωραίο, αλλά μου θυμίζει περισσότερο φαρμακευτική εταιρία  ;D (εννοείται ότι δεν επιθυμώ να μειώσω τη δουλειά του epoptes άλκη, εννοώ ότι εγώ θα έβαζα κάτι πιο ανάλαφρο).
Έχεις δίκιο, πρέπει να είναι πιο ανάλαφρο.

aspd

#26
Στο https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4170.0, απάντηση 4, υπάρχει μία αρχική εικόνα για επεξεργασία.
Μία δοκιμαστική παραλλαγή είναι η  παρακάτω.

skananitos

Music is life...Live a fun one...Listen to SKA !!! ;-)

aspd

Έστησα το epoptes.
Είναι εξαιρετικά χρήσιμο. Περιβάλλον σαν τα sch-scripts όπου μπορούν όλοι οι καθηγητές να έχουν πρόσβαση στα βασικά εργαλεία διαχείρισης τάξης, χωρίς όμως να έχουν πρόσβαση στις ρυθμίσεις αρχείων των clients και του εικονικού δίσκου που είναι στα sch-scripts. Αυτό το είχα μόνιμη έννοια, καθώς στο εργαστήριο στο σχολείο χρησιμοποιούν τα sch-scripts 4-5 καθηγητές για τη διαχείριση τάξης, και αναρωτιέμαι μην πειράξουν και τίποτε άλλο από τα αρχεία ρυθμίσεων.
Πολύ χρήσιμο που ορίζεις χρήστες που έχουν πρόσβαση στο epoptes.
Έβαλα το epoptes και στον εικονικό δίσκο. Αυτό όμως δεν είμαι εντελώς σίγουρη σε τι χρειάζεται.
Να έχουμε ένα εργαστήριο όπου ο server να βρίσκεται σε διαφορετική αίθουσα και ο καθηγητής να μπαίνει σε έναν client για να κάνει διαχείριση τάξης;

Επίσης έβαλα τις εντολές apt-get update και apt-get install epoptes-client στην κονσόλα και έκανα συμπίεση του εικονικού δίσκου, αλλά το epoptes δεν το είδα σε κανένα μενού στον client.


alkisg

Συνάδελφοι πολύ ωραία τα εικονίδια!!! Σας ευχαριστούμε όλους για τη δουλειά! Είμαι σε ταξίδι, θα τα συζητήσω με την ομάδα ανάπτυξης με την πρώτη ευκαιρία.

@aspd: εάν δεν εγκαταστήσεις τον epoptes-client στον εικονικό δίσκο, τότε βλέπεις μόνο τους thin clients και μόνο αφού έχουν κάνει login.
Εάν το εγκαταστήσεις, τότε βλέπεις και thin και fat και χωρίς να έχουν κάνει login.
Στα μενού του συστήματος δεν εμφανίζεται, ο epoptes-client είναι απλά η υπηρεσία που δέχεται τις εντολές του server, δεν έχει κάποιο γραφικό περιβάλλον.

odysseas

Άλλη μια προσέγγιση στο θέμα της σπείρας και του ματιού. Το επισυνάπτω σε διαστάσεις 96x96, δηλαδή όπως θα φαίνεται στο dock του unity. Το εικονίδιο μιμείται το στυλ των εικονιδίων faenza, τα οποία θεωρώ οτι θα μπορούσαν χωρίς σχεδόν καμία αλλαγή να χρησιμοποιηθούν και στη γραμμή εργαλείων του επόπτη, δίνοντάς του μια πιο συνεπή όψη. Εννοείται οτι εύκολα μπορεί να του δοθεί και χρώμα.

aspd

Πολύ ωραίο. Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου από όλα τα άλλα.

alkisg

#32
Πράγματι ωραίο!

Έχω επίσης και ωραία νέα: ο Επόπτης μπήκε στα επίσημα αποθετήρια του Debian και του Ubuntu, οπότε από τις επόμενες εκδόσεις τους θα μπορείτε να τον εγκαθιστάτε απευθείας από το Synaptic ή από το Software Center!

http://packages.debian.org/epoptes
http://packages.ubuntu.com/epoptes

Υ.Γ. επίσης θα είναι προεγκατεστημένο στο Edubuntu 12.04 Live DVD, αντικαθιστώντας το προβληματικό iTalc.

apapakL

Μπράβο ρε παιδιά! Συγχαρητήρια! Πραγματικά είναι ένα εργαλείο που έλειπε από το Linux! Ελπίζω να προσεγγίσει και άλλους developers... ;)

Και το εικονίδιο με το θέμα της σπείρας του ματιού είναι πολύ καλό!

sstergou


Νίκος Αδαμόπουλος


jtsop

Έχω βάλει από το proposed το epoptes και το sch-scripts, αλλά ο epoptes στον server δεν εμφανίζει κανέναν συνδεδεμένο υπολογιστή!

alkisg

jtsop, τι clients είναι, thin, fat ή standalone;
Ακολούθησες τις οδηγίες της σχετικής παραγράφου από το http://www.epoptes.org/installation ;
Κάτσε σε έναν client και τρέξε: /usr/sbin/epoptes-client
και αντίγραψε εδώ το output.

jtsop

τώρα είναι οκ. δεν είχα βάλει πιστοποιητικά, αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ να κάνω logoff (lxde)
- - - - - - - -
* Epoptes-client connecting to server : 789 ...                                      ...done.
I don't know how to logout in this environment
- - - - - - - - - -

ΥΓ: Επειδή έχω αγγλικό locale τα μηνύματα (πχ στο κλείδωμα) βγαίνουν στους clients στα αγγλικά. Μήπως να μπει επιλογή για γλώσσα διαφορετική από το UI?

alkisg

Παράθεση από: jtsop στις 23 Νοε 2011, 11:26:34 ΠΜ
τώρα είναι οκ. δεν είχα βάλει πιστοποιητικά, αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ να κάνω logoff (lxde)
- - - - - - - -
* Epoptes-client connecting to server : 789 ...                                      ...done.
I don't know how to logout in this environment

Γιάννη δεν απάντησες στην ερώτηση που έκανα παραπάνω. Τι είναι, thin, fat ή standalone;
Κατά πάσα πιθανότητα έχεις παλιά έκδοση του epoptes-client, πριν υποστηρίξει το LXDE, κάνε ένα update για να φτιάξει.
Να η εντολή που τρέχουμε για logoff στο LXDE:
Κώδικας: shell
test -n "$_LXSESSION_PID" && kill "$_LXSESSION_PID" && return

Αν δεν σου παίξει με το update, δοκίμασε να την τρέξεις χειρωνακτικά από ένα τερματικό, για να δούμε τι δεν του αρέσει.


Παράθεση από: jtsop στις 23 Νοε 2011, 11:26:34 ΠΜ
ΥΓ: Επειδή έχω αγγλικό locale τα μηνύματα (πχ στο κλείδωμα) βγαίνουν στους clients στα αγγλικά. Μήπως να μπει επιλογή για γλώσσα διαφορετική από το UI?

Όχι, στο Linux δεν συνηθίζεται να υπάρχει επιλογή για γλώσσα, όποιος θέλει να αλλάξει γλώσσα σε ένα πρόγραμμα το τρέχει απλά με
Κώδικας: shell
LANG=el_GR.UTF-8 program

alkisg

Παράθεση από: jtsop στις 23 Νοε 2011, 11:26:34 ΠΜ
...αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ να κάνω logoff (lxde)

jtsop, τελικά από ότι είπαμε στο IRC, δεν χρησιμοποιείς το περιβάλλον LXDE, αλλά τη διανομή Qimo που χρησιμοποιεί το περιβάλλον XFCE.
Δοκίμασε στον client να ανοίξεις το αρχείο /usr/share/epoptes-client/endsession και να αλλάξεις τη γραμμή 55 σε:
Κώδικας: shell
xfce4-session-logout --logout 2>&1 && return


Αν παίξει πες μου να ανεβάσω τη διόρθωση και upstream.

aspd

Σήμερα έστησα το epoptes στα εργαστήρια (δεν το είχα βάλει στο σχολείο και μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το περιβάλλον των sch scripts).
Το epoptes βλέπει τους clients, μπορώ να τους κλειδώσω, να τους ξεκλειδώσω, μπορώ να τους στείλω μήνυμα, αλλά δεν μπορώ να κάνω καθόλου επίδειξη οθόνης. Από τα sch scripts μπορώ να κάνω επίδειξη οθόνης κανονικά. Κάνω κάτι λάθος;

alkisg

Τους βλέπεις πριν κάνουν login;
Αν όχι, κατά πάσα πιθανότητα δεν το εγκατέστησες στον εικονικό δίσκο, ή δεν έλαβες το certificate (epoptes-client -c μέσα από τον εικονικό δίσκο), ή δεν έκανες συμπίεση εικονικού δίσκου.

aspd

Δε θυμάμαι αν τους βλέπω πριν κάνουν login. Θα το δω σήμερα.
Στον εικονικό δίσκο έκανα:
apt-get update
apt-get install epoptes-client
και μετά τον συμπίεσα.
Παράθεση από: alkisg στις 27 Ιαν 2012, 12:09:02 ΠΜ
δεν έλαβες το certificate (epoptes-client -c μέσα από τον εικονικό δίσκο)
Δεν έκανα κάτι σχετικό με certificates, ούτε ξέρω αν έλαβα τίποτα!

alkisg

Αυτό ήταν το πρόβλημα, ότι παρέλειψες το βήμα του να πάρεις το certificate:
http://www.epoptes.org/installation

Τώρα, κάνε άνοιγμα κονσόλας στον εικονικό δίσκο, τρέξε epoptes-client -c localhost, μετά κάνε έξοδο και τελικά συμπίεση του εικονικού δίσκου.

aspd

#45
Βάζοντας την εντολή  epoptes-client -c localhost στον εικονικό δίσκο και συμπιέζοντάς τον δουλεύει η επίδειξη οθόνης κανονικά.
Μήπως θα μπορούσες να βάλεις και αυτήν την εντολή στην απάντηση 13 στο ίδιο θέμα;
Ευχαριστώ πολύ.





aspd

Παράθεση από: alkisg στις 27 Ιαν 2012, 08:38:16 ΠΜ
τρέξε epoptes-client -c localhost
To localhost το έβαλα το πρωί. Χρειάζεται; Είδα ότι δεν το έχεις βάλει ούτε στη διόρθωση στην απάντηση 13, ούτε είναι στο http://www.epoptes.org/installation


alkisg

Χρειαζόταν μέχρι την προηγούμενη έκδοση, αλλά όχι με την τωρινή. Κακό πάντως δεν κάνει. :)

Η απάντηση 13 δεν είχε αυτήν την εντολή γιατί παλιότερα δεν χρησιμοποιούσαμε encryption, αλλά προκειμένου να μπει στο Debian και στο Ubuntu, μας το ζητήσανε.

alkisg

Δημοσιεύθηκε η νέα έκδοση 0.4.1 του Επόπτη, που υλοποιεί την δυνατότητα επίδειξης της οθόνης του καθηγητή σε παράθυρο, που ζήτησε η aspd. Επίσης αναδιοργανώθηκε η λήψη μικρογραφιών από τους σταθμούς εργασίας, αυξάνοντας τη σταθερότητα του Επόπτη.

Από αύριο θα είναι διαθέσιμος στα αποθετήριά μας (PPA) και λίγο πιο μετά στα επίσημα αποθετήρια του Debian Wheezy και του Ubuntu Precise.

aspd

Δοκίμασα την επίδειξη οθόνης σε παράθυρο. Είναι ό, τι ήθελα και ευχαριστώ γι' άλλη μία φορά.
Οι μαθητές θα κάνουν τις εργασίες τους και εγώ μπορώ να προβάλω κάτι που κρίνω ό, τι μπορεί να τους βοηθήσει. Επίσης οι μαθητές μπορούν να τοποθετήσουν το παράθυρο της επίδειξης οθόνης οπουδήποτε.

Μία μικρή βελτίωση θα μπορούσε να είναι να βρίσκεται το παράθυρο επίδειξης πάντα σε πρώτο πλάνο, ώστε να μπορούν να έχουν το παράθυρο που εργάζονται (π.χ. openoffice) σε πλήρη οθόνη και σε μία γωνία να έχουν το παράθυρο της επίδειξης (και να μην κρύβεται μόλις πατήσουν ένα κουμπί), αντί να πρέπει να τακτοποιούν τα παράθυρα τους στο επιθυμητό μέγεθος (έτσι θα μίκραινε πολύ το παράθυρο εργασίας τους).

Επίσης κάτι που με προβλημάτισε, αλλά νομίζω ότι είναι εντάξει έτσι είναι ότι όταν μικραίνω το παράθυρο της επίδειξης σε ένα client αποκόπτονται τμήματα της οθόνης του καθηγητή και δε γίνεται σμίκρυνση της οθόνης του καθηγητή. Στην αρχή μου φάνηκε παράξενο, αλλά μάλλον είναι καλύτερα έτσι γιατί  μπορούν με τις μπάρες να δουν αυτό που θέλουν χωρίς να μικραίνουν πολύ τα γράμματα.

Δεν το δοκίμασα ακόμα σε τάξη με μαθητές λόγω χιονιών! :)
Ευχαριστώ ξανά.

alkisg

Με δεξί κλικ στη γραμμή τίτλου, μπορεί ο μαθητής να διαλέξει "Πάντα σε πρώτο πλάνο". Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να είναι ενεργό από προεπιλογής, φαντάζομαι ότι σε μερικές περιπτώσεις, π.χ. εκφώνηση ασκήσεων, δεν το θέλουν πάντα on top...

Με F8 εμφανίζονται κάποιες ρυθμίσεις σύνδεσης. Εκεί, άλλα προγράμματα έχουν και επιλογή για σμίκρυνση της οθόνης, ενώ το xvnc4viewer που χρησιμοποιούμε, δεν έχει. Αν δούμε ότι χρειάζεται, να δώσουμε επιλογή για χρήση άλλου vnc client.

aspd

Παράθεση από: alkisg στις 02 Φεβ 2012, 04:19:58 ΜΜ
Με δεξί κλικ στη γραμμή τίτλου, μπορεί ο μαθητής να διαλέξει "Πάντα σε πρώτο πλάνο".
Δεν το είχα δει ότι γινόταν έτσι. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να αλλάξετε κάτι.

aspd

Βάζοντας τη νέα έκδοση του epoptes, δεν την εγκατέστησα και στον εικονικό δίσκο. Φαντάζομαι ότι αυτό είναι μόνο για την πρώτη φορά.


alkisg

Τα updates καλό είναι να γίνονται και στο server και στον εικονικό δίσκο και στους αυτόνομους σταθμούς εργασίας.
Συχνά όμως ο epoptes-client έχει ασήμαντες ή και καθόλου αλλαγές, οπότε δεν πειράζει και να μη γίνει update. Επίσης, ο epoptes βγάζει προειδοποίηση όταν συνδέεται κάποιος client με πολύ παλιά, ασύμβατη έκδοση, οπότε τότε ενημερώνεται ο καθηγητής ότι πρέπει υποχρεωτικά να κάνει update.

aspd

Χρησιμοποίησα την επίδειξη οθόνης σε παράθυρο στην τάξη με μαθητές.
Οι μαθητές έκαναν κάποια άσκηση στο υπολογιστικό φύλλο και σε παράθυρο τους είχα οδηγίες για τα ερωτήματα που θα έπρεπε να χρησιμοποιήσουν κτλ.
Δούλεψε πολύ καλά, κατάλαβαν αμέσως τη χρησιμότητά του και αξιοποίησαν τις οδηγίες που τους έδινα.
Το πάντα δε πρώτο πλάνο ούτε καν το χρησιμοποίησαν. Δεν τους χρειάστηκε.

Για να ήταν απολύτως τέλειο (για τα δικά μου μέτρα και σταθμά) θα με βόλευε νομίζω περισσότερο να μη γινόταν επίδειξη όλης της οθόνης του καθηγητή σε παράθυρο, αλλά ενός παραθύρου του καθηγητή (του ενεργού παραθύρου πριν ανοίξει το epoptes). Έτσι θα μπορούσε να χρησιμοποιεί ο καθηγητής το server ενώ γίνεται επίδειξη οθόνης σε παράθυρο. Στο μάθημα είχα σε παράθυρο επίδειξης τις οδηγίες, αλλά αν πάταγα κάτι στο server τους χάλαγα το παραθυράκι που ήθελα να έχουν για επίδειξη και διαμαρτύρονταν (!) γιατί τους χάλασα τις οδηγίες. Επίσης, θα τακτοποιόταν το παράθυρο με τις οδηγίες στη μεριά που θέλει κάθε μαθητής πιο γρήγορα.
Τα παραπάνω είναι μάλλον πολυτέλεια. Όπως είναι γίνεται η δουλειά μου μια χαρά  :).

alkisg

#55
Δεν ξέρω κάποια έκδοση του VNC που να υποστηρίζει προβολή παραθύρου.
Γι' αυτό και πρότεινα το Xephyr:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4503.msg47950#msg47950

Επισυνάπτω ένα screenshot... το Xephyr δηλαδή είναι σαν μια δεύτερη εικονική οθόνη μέσα στην επιφάνεια εργασίας μας, την οποία μπορούμε να την ανοίξουμε σε όποια ανάλυση θέλουμε. Μετά, μέσα της ανοίγουμε τον Επόπτη καθώς και τα προγράμματα που θέλουμε να προβάλλουμε, και πατάμε προβολή. Στη συνέχεια έξω από το Xephyr μπορούμε να συνεχίσουμε να δουλεύουμε χωρίς να φαίνεται στους clients το τι κάνουμε.

Γρήγορο how-to:
Κώδικας: shell
sudo apt-get install xserver-xephyr blackbox
xinit /usr/bin/blackbox -- /usr/bin/Xephyr :2 -screen 1024x768


Μέσα στο blackbox μετά κάντε δεξί κλικ για να εμφανιστεί το μενού του, επιλέξτε xterm, και από εκεί μέσα τρέξτε setxkbmap -layout "us,gr" -option "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll" αν δεν δουλεύει η εναλλαγή ελληνικών/αγγλικών, και στη συνέχεια epoptes, firefox, xrandr για αλλαγή ανάλυσης ή ό,τι άλλο θέλετε. Προσοχή, σε μερικά προγράμματα (π.χ. chromium-browser) δεν τους αρέσει να τα έχουμε ανοιχτά και μέσα και έξω από το Xephyr, ενώ άλλα (π.χ. gedit) δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

apapakL

#56
Καλή εναλλακτική ίσως, όπως προτείνεται και από τον alkisg: εδώ , είναι η δημιουργία ενός εικονικού thin client στο virtual box, σύνδεση σε αυτό ως χρήστης (διαφορετικός από αυτόν που συνδέεται στο server, με εισαγωγή του στην ομάδα χρηστών του επόπτη ώστε να μπορεί να τον χρησιμοποιεί, οπότε δε θα υπάρχει πρόβλημα εκτέλεσης του ίδιου προγράμματος) και επίδειξη της συγκεκριμένης οθόνης στα τερματικά των μαθητών. Αυτό βέβαια προϋποθέτει να έχουμε server αρκετά ισχυρό ώστε να μην έχουμε προβλήματα όταν εκτελείται και το virtual box...

alkisg

Παράθεση από: apapakl στις 18 Φεβ 2012, 12:09:26 ΜΜ
Αυτό βέβαια προϋποθέτει να έχουμε server αρκετά ισχυρό ώστε να μην έχουμε προβλήματα όταν εκτελείται και το virtual box...

Το Xephyr μπορεί να βοηθήσει και σε αυτήν την περίπτωση. Ενεργοποιούμε το XDMCP στον server μας, και στη συνέχεια δίνουμε Xephyr :2 -query localhost, και σε 1 δευτερόλεπτο έχουμε το ισοδύναμο ενός vbox thin client, χωρίς το μπουτάρισμα και χωρίς τις απαιτήσεις RAM ενός δεύτερου εικονικού μηχανήματος.

Αλλά δεν γράφω λεπτομέρειες για το πώς γίνεται, γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα ενσωματώσουμε στον Επόπτη την λύση που είχα περιγράψει παραπάνω:

Θα μπει ένα νέο μενού, Υπολογιστές → Εκπομπές → Άνοιγμα παραθύρου προβολών.
Όταν το διαλέγει αυτό ο καθηγητής, θα του ανοίγει ένα παράθυρο Xephyr που μέσα του θα τρέχει ο blackbox window manager, ο οποίος έχει προσαρμοζόμενο μενού που εμφανίζεται με δεξί κλικ για εκτέλεση εντολών, υποστηρίζει πολλαπλά workspaces κ.α.
Εκεί ο καθηγητής θα τρέχει ό,τι θέλει, αλλά και πάλι με τον περιορισμό να μην έχει τα ίδια προγράμματα ανοιχτά στον server (αν και ελάχιστα θα είναι αυτά που θα έχουν πρόβλημα, τα πιο πολλά θα παίξουν και διπλή φορά).
Στη συνέχεια όποτε θέλει θα πηγαίνει Υπολογιστές → Εκμπομπές → Εκμπομπή οθόνης ή Εκπομπή οθόνης (σε παράθυρο), και θα προβάλλει το παράθυρο του Xephyr, αντί να προβάλλει ολόκληρη την οθόνη του.
Πατώντας Τερματισμό εκπομπών δεν θα κλείνει το Xephyr, ώστε να μην κλείνουν και τα προγράμματα που έχει ανοίξει εκεί.
Αν ξανακάνει Εκπομπή οθόνης, θα συνεχίζει η προβολή από εκεί που τα άφησε προηγουμένως.
Στο μεταξύ εννοείται ότι ο καθηγητής θα μπορεί να ελαχιστοποιεί το Xephyr και να κάνει τη δουλειά του.
Αν σε κάποια φάση κλείσει το Xephyr και ξαναπατήσει Εκπομπή οθόνης στον Επόπτη, τότε θα εμφανιστεί ολόκληρη η οθόνη του.
Η ανάλυση του Xephyr (π.χ. 1024x768x16) θα είναι προσαρμόσιμη από τις επιλογές του Επόπτη.
Είναι πολύ βολικό το ότι το Xephyr τρέχει από τον ίδιο λογαριασμό χρήστη, και επομένως έχει πρόσβαση στα αρχεία του χωρίς να κάνει περιήγηση σε άλλο λογαριασμό χρήστη.

Έγραψα πολλά και ακούγεται πολύπλοκο, αλλά στην πράξη νομίζω ότι θα είναι αρκετά απλό. Σε αναμονή για επόμενη έκδοση του Επόπτη λοιπόν. :)

aspd

Με τα παραπάνω κάπου έχασα τη μπάλα!

Παράθεση από: alkisg στις 17 Φεβ 2012, 12:40:03 ΜΜ
Γρήγορο how-to:
sudo apt-get install xserver-xephyr blackbox
xinit /usr/bin/blackbox -- /usr/bin/Xephyr :2
Το Xephyr θα το δοκιμάσω το συντομότερο δυνατό.

Δημήτρης Γκίνης

#59
Άλλος ένας ευχαριστημένος "πελάτης" του εργαλείου Epoptes. :)

Εκτός της ευχρηστίας του, φαίνεται ότι δεν εμφανίζει τα προβλήματα που αντιμετώπιζα με το sch-scripts σε κάποιες λειτουργίες (πχ επίδειξη οθόνης, παρακολούθηση μαθητή).

Βιάστηκα να μιλήσω..... :(

exanemou

έκανα εγκατάσταση το επόπτες (νομίζω σωστά)
απορία 1η: ο epoptes εκκινεί μόνο από τερματικό; Γιατι δεν είδα σε κάποιο μενού το εικονιδιο του
απορία 2η: μετα την εκκίνηση του εποπτη ,(από τερματικό) οι fat δεν ήταν ορατοί αν δεν ανοικτοί
Να ξανακάνω εγκατάσταση το εποπτης ;

alkisg

Είναι στο μενού Εφαρμογές → Διαδίκτυο → Epoptes.
Για τους fat, πρέπει να εγκαταστήσεις το epoptes-client στον εικονικό δίσκο, να κάνεις λήψη του πιστοποιητικού και να κάνεις συμπίεση εικονικού δίσκου.
Οδηγίες: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4214.msg45593#msg45593

Αν κάποιος έχει όρεξη να αναλάβει να μεταφράζει τις ιστοσελίδες του Επόπτη στα Ελληνικά, ας μου πει να του δώσω πρόσβαση στο epoptes.org ώστε να διατηρεί σελίδες του τύπου π.χ. http://www.epoptes.org/installation/el, δηλαδή μετάφραση του http://www.epoptes.org/installation

apapakL


Δημήτρης Γκίνης


Παράθεση από: alkisg στις 20 Οκτ 2011, 10:59:21 ΠΜ

Για τον εικονικό δίσκο, αφού πρώτα εγκαταστήσουμε τον Επόπτη στο server, κάνουμε άνοιγμα κονσόλας και δίνουμε τις παρακάτω εντολές:
Κώδικας: shell
apt-get update
apt-get install epoptes-client
epoptes-client -c
exit


Τρέχοντας το epoptes-client -c στην κονσόλα του εικονικού μου επιστρέφει:
nc: getaddrinfo: Name or service not known
gethostbyname failure
connect:errno=110
epoptes-client ERROR: Failed to fetch certificate from server:789

??

apapakL


apanagio


alkisg

Παράθεση από: Δημήτρης Γκίνης στις 20 Φεβ 2012, 11:36:56 ΠΜ
Εκτός της ευχρηστίας του, φαίνεται ότι δεν εμφανίζει τα προβλήματα που αντιμετώπιζα με το sch-scripts σε κάποιες λειτουργίες (πχ επίδειξη οθόνης, παρακολούθηση μαθητή).

Βιάστηκα να μιλήσω..... :(

Δημήτρη, αν δεν αναφέρεις τα προβλήματα, δεν πρόκειται να λυθούν...
Τι προβλήματα είναι αυτά;

aspd

Δοκίμασα το παρακάτω (όχι όμως με μαθητές) και νομίζω ότι είναι αυτό που θέλουμε.
Παράθεση από: alkisg στις 17 Φεβ 2012, 12:40:03 ΜΜ
Γρήγορο how-to:
Κώδικας: shell
sudo apt-get install xserver-xephyr blackbox
xinit /usr/bin/blackbox -- /usr/bin/Xephyr :2

Έτρεξα το epoptes μέσα στο Xephyr, έκανα επίδειξη οθόνης σε παράθυρο και  μετά μπλέχτηκα λίγο γιατί δεν έβρισκα πώς να τρέξω και κάτι άλλο εκεί μέσα. Τελικά μπήκα σε ένα άλλο workspace, άνοιξα ένα κείμενο με το gedit και εμφανίστηκε στον client όπως το ήθελα και το μετακίνησα στον client εύκολα σε μια γωνιά της επιφάνειας εργασίας του.

Δημήτρης Γκίνης

@alkisg: έχω κρατήσει κάποιες σημειώσεις για το τι είδους προβλήματα και σε ποια μηχανάκια εμφανίζονται και σε πρώτη ευκαιρία θα τα ανεβάσω (δυστυχώς τα έχω στον server του εργαστηρίου) .
Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι ότι όταν στους clients δεν δουλεύει κανείς, τότε είναι όλα ΟΚ. Αντίθετα όταν στους client δουλεύουν μαθητές τότε παρουσιάζονται τα προβλήματα (τόσο στο epoptes όσο και στα sch-scripts: πχ προβολή οθόνη καθηγητή). Ίσως έχει να κάνει με τον φόρτο του server??
Προσπάθησα κανά δυο φορές που μου εμφανίστηκε να σε βρω στο IRC για να το δούμε μαζί σε πραγματικές συνθήκες αλλά στάθηκα άτυχος.

alkisg

Δημοσιεύτηκε νέα έκδοση 0.4.4 του Επόπτη. Τα βασικά χαρακτηριστικά είναι περισσότερη σταθερότητα, δυνατότητα προβολής των πραγματικών ονομάτων αντί των unix usernames, και απομνημόνευση περισσότερων ρυθμίσεων των χρηστών (ιστορικό εκτέλεσης εντολών, ρυθμίσεις προβολής ετικετών).

Θεωρητικά τώρα δεν θα πρέπει να "χάνονται" συνδέσεις με τους σταθμούς εργασίας παρά μόνο αν υπάρχουν σοβαρά προβλήματα δικτύου. Αν κάποιος συνεχίζει να έχει τέτοια προβλήματα, έστω και σπάνια, θα βοηθήσει αν μας στείλει το /var/log/epoptes.log του.

alkisg

Παράθεση από: Δημήτρης Γκίνης στις 23 Φεβ 2012, 11:16:48 ΠΜ
Τρέχοντας το epoptes-client -c στην κονσόλα του εικονικού μου επιστρέφει:
nc: getaddrinfo: Name or service not known
gethostbyname failure
connect:errno=110
epoptes-client ERROR: Failed to fetch certificate from server:789

Τώρα κατάφερα να αναπαραγάγω το πρόβλημα... συμβαίνει μόνο σε fat chroots κι εγώ δοκίμαζα σε thin, γι' αυτό και δεν το έβλεπα. Θα το διορθώσω στην επόμενη έκδοση.

richard

Γεια σας

Τώρα με την 12.04 στο server:

grep server /etc/hosts
10.72.251.20   server

dpkg --list | grep epoptes
ii  epoptes                                0.5.6-1~precise1                        Computer lab management tool
ii  epoptes-client                         0.5.6-1~precise1                        Computer lab management tool (client)

netstat -nap | grep :789
tcp        0      0 0.0.0.0:789             0.0.0.0:*               LISTEN      1152/python     
tcp        0      0 10.72.251.20:789        10.72.251.20:43820      ESTABLISHED 1152/python     
tcp        0      0 10.72.251.20:43820      10.72.251.20:789        ESTABLISHED 1613/epoptes-client

dpkg --list | grep firewall
ii  ufw                                    0.31.1-1                                program for managing a Netfilter firewall

iptables -L
Chain INPUT (policy ACCEPT)
target     prot opt source               destination         

Chain FORWARD (policy ACCEPT)
target     prot opt source               destination         

Chain OUTPUT (policy ACCEPT)
target     prot opt source               destination         

epoptes-client -c
3074214088:error:140770FC:SSL routines:SSL23_GET_SERVER_HELLO:unknown protocol:s23_clnt.c:749:
epoptes-client ERROR: Failed to fetch certificate from server:789

md5sum /etc/epoptes/server.crt
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e  /etc/epoptes/server.crt

fat client κάνει ping server εντάξει αλλά δεν φαίνεται στο epoptes στο server.

Richard

alkisg

Καλημέρα Richard,

δοκιμάζεις τα παρακάτω; Αν σε κάποια φάση παίξει, σταματάς και δεν συνεχίζεις παρακάτω, αλλιώς πόσταρε το output.

Κώδικας: shell
sudo ufw status
sudo ufw disable
# Restart client, δοκιμή αν παίζει

sudo service epoptes restart
# Restart client, δοκιμή αν παίζει

sudo mount -o ro,loop /opt/ltsp/images/i386.img /mnt
md5sum /etc/epoptes/server.crt /mnt/etc/epoptes/server.crt
sudo umount /mnt

richard

Δεν.........

ufw status
Status: inactive

ufw disable
Firewall stopped and disabled on system startup

service epoptes restart
* Stopping the epoptes daemon                                  [ OK ]
* Starting the epoptes daemon                                  [ OK ]

md5sum /etc/epoptes/server.crt /mnt/usb/etc/epoptes/server.crt
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e  /etc/epoptes/server.crt
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e  /mnt/usb/etc/epoptes/server.crt
==============================================

Πως έβαλα το 12.04 (αν παίζει ρόλο)

1 - mini precise net install cd με expert install
2 - έβαλα grub αλλά τίποτα λογισμικό παρα πάνω μέχρι reboot
3 - έβαλα repos:
deb http://gr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ precise main restricted universe multiverse
deb http://gr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ precise-updates main restricted universe multiverse
deb http://gr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ precise-backports main restricted universe multiverse
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu precise-security main restricted universe multiverse
deb http://archive.canonical.com/ubuntu precise partner
deb http://extras.ubuntu.com/ubuntu precise main
4 - έβαλα:
xorg
gnome-session-fallback
gnome-core
ubuntu-standard
gedit
5 - αφού κανόνισα static ip με network manager, έβαλα #'s στο /etc/network/interfaces στο eth0 (μόνο ένα nic έχει) ltsp-config dnsmasq --overwrite, έκανα sh -c 'cd /tmp && wget ts.sch.gr/repo/sch-scripts && sh sch-scripts'

Richard

alkisg

Richard, δοκίμασε μια επανεγκατάσταση με την επίσημη μέθοδο που περιγράφεται στο http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP, γιατί μπορεί να σου λείπουν κάποια πακέτα με την (πολύπλοκη!) διαδικασία που ακολούθησες. :)

richard

Ξανά έκανα την εγγατάσταση με το live cd (αντί το mini netinst cd) και όντως τώρα δουλεύει την Epoptes όπως πρέπει. Ευχαριστώ για την υπομονή σου.

Ο λόγος που μου έκανα να δοκιμάζω με το mini είναι ότι γενικώς προτιμώ "less is more". Για να έχει ανάγκη κανείς να βάλει όλο το unity και compiz και δεν ξέρω τι άλλο μου φαίνεται overkill. (Ήμουνα στην εργασία rule-project που είχαμε προσπαθήσει να βάλουμε ότι ελάχιστο λογισμικό έγινε για να μπορεί ένα η/υ με λίγους πόρους να τρέχει μία τελευταία έκδοση διανομή standalone.)

Richard

alkisg

Παράθεση από: richard στις 10 Σεπ 2012, 11:13:26 ΜΜ
Ο λόγος που μου έκανα να δοκιμάζω με το mini είναι ότι γενικώς προτιμώ "less is more".

Αυτό δεν πολυισχύει στο LTSP, λόγω του ότι έχουμε άφθονη RAM στο server, οπότε θέλουμε καλά προγράμματα που να παίζουν γρήγορα μέσω δικτύου (client side rendering, X pixmap caching, ελάχιστα effects, όχι 3D...). Αυτό δεν έχει σχέση με το πόση RAM χρησιμοποιούνε. Και φυσικά στο LTSP δεν μας ενδιαφέρει το πόσο χώρο στο δίσκο πιάνει μια εγκατάσταση, αφού γίνεται μόνο μία φορά στο server.

Λίγη κατανάλωση RAM θέλουμε στους clients, και έχω φάει πολλές μέρες κοιτώντας τα processes των thin/fat clients ένα-ένα και ρυθμίζοντας το LTSP ώστε να αφαιρεί αυτόματα τα services που δεν χρειάζονται, οπότε δεν κάνει καμία διαφορά αν κάνεις την εγκατάσταση με το mini.iso ή με το live CD.
(Για παράδειγμα, μια φορά έφαγα ένα ολόκληρο απόγευμα πειράζοντας τον κώδικα του LTSP ώστε να αφαιρέσω ένα παραπανίσιο "sh" από τους clients και να τους γλυτώσω έτσι μισό Mb RAM! Καλά με την αφαίρεση των services εννοείται ότι γλύτωσαν πολλά Mb, πάνω από 50, αλλά αυτά ήταν πιο εύκολα).

Εάν στους clients τρέξεις "ps aux" τοπικά και δεις κάποιο process που δεν το χρειάζεσαι, μπορείς να το αφαιρέσεις από το lts.conf, έχει σχετικές οδηγίες εκεί (LOCALDEV, LOCAL_APPS, SOUND, RM_SYSTEM_SERVICES, RM_THIN_SERVICES).

richard

Συμφωνώ, Άλκη, ότι με το ltsp δεν πολύ μετράει εάν παίρνει λίγο παραπάνω χώρο στον δίσκου του server. Επειδή, όμως, η εικόνα που φορτώσουν τα clients φτιάχνεται από ότι έχει ο server (εκτός από μερικές εξαιρέσεις) φαντάζομαι ότι για να έχει και unity και compiz (πχ.) θα αυξάνει ο μέγεθος της εικόνας. Εάν δεν παίζει μία διαφορά που αξίζει για μας (στην ταχύτητα της φόρτωσης πχ) πάλι πάω πάσο.

Στα χρόνια που παλεύουμε με τους 486 να παίζουν με Fedora 3 θυμάμαι ότι ακόμα έπαιξε ρόλο πόσες γραμματοσειρές είχαμε εγκαταστημένες επειδή κάθε φορά που ήταν να ανοίξει μία εφαρμογή είχε τις γραμματοσειρές σαν τα μπαγκάζια της και πίρε η περισσότερο χρόνο η λιγότερο χρόνο να ανοίξει αναλόγως.

Με λίγα λόγια συνθήκες που δεν έπαιξαν μεγάλο ρόλο σε "νορμάλ" κατάσταση ξαφνικά βγήκαν στη φόρα όταν η κατάσταση έγινε οριακή.

Αφού δεν έχω την γνώση να κρίνω ούτε τις συνθήκες ούτε την κατάσταση εύκολα δέχομαι ότι έχετε να πείτε με το ltsp.

Richard

alkisg

Παράθεση από: richard στις 21 Σεπ 2012, 11:40:47 ΜΜ
Επειδή, όμως, η εικόνα που φορτώσουν τα clients φτιάχνεται από ότι έχει ο server (εκτός από μερικές εξαιρέσεις) φαντάζομαι ότι για να έχει και unity και compiz (πχ.) θα αυξάνει ο μέγεθος της εικόνας. Εάν δεν παίζει μία διαφορά που αξίζει για μας (στην ταχύτητα της φόρτωσης πχ) πάλι πάω πάσο.

Παίζει ρόλο στο πόση ώρα θα πάρει η δημοσίευση του εικονικού δίσκου, αν π.χ. χρειαστεί 10 ή 15 λεπτά. Αυτός ο χρόνος δεν μας ενδιαφέρει αφού γίνεται σχετικά σπάνια.
Δεν παίζει κανένα ρόλο στο πόσο γρήγορα ξεκινάνε οι clients ή στο πόση RAM χρειάζονται.
Ο δικτυακός, εικονικός δίσκος των thin/fat clients δεν φορτώνεται ολόκληρος στους clients, αλλά διαβάζουν μόνο τα "sectors" που χρειάζονται κάθε φορά.

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε έναν εικονικό δίσκο 5 Gb, που περιέχει όλα τα εκπαιδευτικά λογισμικά.
Και έναν άλλον εικονικό δίσκο 200 Mb, που υποστηρίζει μόνο thin clients.
Οι clients θα φορτώσουν το λειτουργικό τους το ίδιο γρήγορα και από τους δύο δίσκους, χωρίς καμία διαφορά. Δεν θα διαβάσουν τα "sectors" των εκπαιδευτικών λογισμικών ούτε του unity ούτε του libreoffice, αφού δεν τα χρησιμοποιούν καθόλου κατά την εκκίνηση.

Συγκεκριμένα, και στις δύο περιπτώσεις, οι clients θα διαβάσουν περίπου 50 MB δεδομένων αφού φορτώσουν τον kernel και μέχρι να φτάσουν στην οθόνη σύνδεσης - μπορείς να το βεβαιώσεις τρέχοντας iftop στον server.


Ένα αντίστοιχο παράδειγμα: έστω ότι μπουτάρω Linux από εξωτερικό δίσκο USB. Θα κάνει καμία διαφορά στην ταχύτητα αν αυτός ο δίσκος έχει μέσα και 1 Tb ταινίες; Όχι, γιατί το σύστημα δεν τις διαβάζει κατά την εκκίνησή του.

richard

Αυτό δεν είχα καταλάβει:

"Παίζει ρόλο στο πόση ώρα θα πάρει η δημοσίευση του εικονικού δίσκου, αν π.χ. χρειαστεί 10 ή 15 λεπτά. Αυτός ο χρόνος δεν μας ενδιαφέρει αφού γίνεται σχετικά σπάνια.
Δεν παίζει κανένα ρόλο στο πόσο γρήγορα ξεκινάνε οι clients ή στο πόση RAM χρειάζονται.
Ο δικτυακός, εικονικός δίσκος των thin/fat clients δεν φορτώνεται ολόκληρος στους clients, αλλά διαβάζουν μόνο τα "sectors" που χρειάζονται κάθε φορά."

Τότε και το "more" γίνεται "less"!! :))

Richard

gverv

Είναι εύκολο σε επόμενες εκδόσεις των live CD - DVD της τεχνικής στήριξης να ενσωματωθεί και το epoptes-client;

gverv

Στην έκδοση των sch-scripts/epoptes για 10.04, εμφανίζονταν ακόμα και οι υπολογιστές που ήταν  σβηστοί αρκεί να έχουν δηλωθεί (mac-address, όνομα Η/Υ) στο lts.conf. Αυτό δίνει τη λειτουργικότητα να μπορεί κανείς να τους ξεκινά από το server, εφόσον υποστηρίζεται το wol.
Μπορεί να ενσωματωθεί τέτοια προαιρετική ρύθμιση (ελεγχόμενη πιθανά από το menu του epoptes) σε κάποια επόμενη έκδοση;
Μπορεί επίσης να συμπληρωθεί στην ετικέτα εκτός από το "Υπολογιστής (χρήστης)" και μια ένδειξη στο τέλος F αν πρόκειται για fat client και Τ για thin client;

alkisg

Για το πρώτο: http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Προχωρημένα/Στατικά_hostnames

Δηλαδή δημιουργείς μια τάξη, τραβάς μέσα της τους υπολογιστές που θες, και τους ονομάζεις είτε με δεξί κλικ → ιδιότητες, είτε μέσω lts.conf.

Για το δεύτερο, θα σου έκανε μια ρύθμιση "HOSTNAME_BASE=type" στο lts.conf, με την οποία οι clients θα ονομαζόταν αυτόματα
thin123 και fat124, αντί για
ltsp123 και ltsp124 που είναι τώρα;

Αυτό βέβαια για τα δυναμικά hostnames, ενώ για τα στατικά μπορεί ο καθένας να βάλει ό,τι θέλει, π.χ. pc01t, pc02f.

Το σκεπτικό δηλαδή είναι ο Επόπτης να έχει όσο το δυνατόν λιγότερο ltsp-specific κώδικα,
οπότε ό,τι σχετικές αλλαγές θέλουμε, να τις βάλουμε στο hostname μέσω LTSP.

achatzil

Καλημέρα. Χρησιμοποιούσα ubuntu 10.04 LTSP με sch-scripts και δεν είχα σχεδόν ποτέ κανένα πρόβλημα.
Όμως με ubuntu 12.04 LTSP και sch-scripts οι clients κολλάνε αρκετές φορές, και η εφαρμογή epoptes
μου δίνει το παρακάτω error που επισυνάπτω.
Γιατί συμβαίνει αυτό?

Ευχαριστώ πολύ.

alkisg

Το πρόβλημα αυτό είναι γνωστό και θα λυθεί στην επόμενη έκδοση του επόπτη. Το περιγράφω εδώ:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4916.msg52648#msg52648

Το να κολλάνε οι clients όμως είναι τελείως άσχετο θέμα, περιέγραψέ το περισσότερο για να δούμε αν είναι θέμα drivers ή κάτι άλλο.

achatzil

Καλησπερα. Εχω την αισθηση οτι εαν δεν ανοιξω καθολου την εφαρμογη epoptes, τοτε δεν υπαρχει καποιο προβλημα. Οταν ομως την ανοιξω, δεν βλεπω ολους τους clients, και ενω εχω δωσει hostnames στο lts.conf, στους epoptes βλεπω πχ (none)(user01), (none)(user02) κτλ. Οι clients εχουν ακριβως το ιδιο hardware με μικρες αλλαγες στην μνημη του καθενος.
Ευχαριστω.

achatzil

Οντως ο driver της ati που εχει ο server με τον xorg δεν συνεργαζονται σωστα. Απο την στιγμη που δεν χρειαζομαστε 3d και αφου εχουμε ως shell το gnome-fallback καλυτερα τους open drivers, ετσι δεν ειναι?
Η επομενη εκδοση epoptes  ποτε αναμενεται?

Ευχαριστω.

aspd

Συγνώμη για τη χαζή ερώτηση. Πώς μπορώ με το epoptes να επιδείξω σε όλους τους υπολογιστές την οθόνη ενός μαθητή; Δεν το βρίσκω!


alkisg

Διαλέγεις όλους τους χρήστες εκτός του Χ.
Πατάς προβολή οθόνης.
Μετά διαλέγεις τον Χ.
Και πατάς να πάρεις τον έλεγχο της οθόνης του...

Ο Phantomas ετοιμάζει έναν "διάλογο προβολής" για κάποια επόμενη έκδοση του Επόπτη, που θα απλουστεύει τη διαδικασία...

aspd

Ευχαριστώ.
Είχα πατήσει ένα σωρό συνδυασμούς, αλλά δεν μπορούσα να το πετύχω!


Γιώργος Κολόμβος

Χρησιμοποιώ στο εργαστήριο του Λυκείου Δεμενίκων (Αχαϊας) το Ubuntu LTSP (1 server, 13 Fat clients) και τον Επόπτη εδώ και 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.
Τους τελευταίους μήνες όμως ο Επόπτης εμφανίζει ένα περίεργο πρόβλημα:
Όταν κλειδώσω τους σταθμούς εργασίας κλειδώνουν όλοι μια χαρά. Όταν τους ξεκλειδώσω όμως, ξεκλειδώνουν μόνο όσοι πριν το κλείδωμα είχαν κάνει log in.
Όσοι κλειδώθηκαν ενώ ήταν logged off δεν ξεκλειδώνουν και πρέπει να τους κάνω επανεκκίνηση, η οποία ευτυχώς γίνεται μέσω του Επόπτη (δηλαδή δεν είναι ότι σταματά ο Επόπτης να τους ελέγχει, απλά δεν μπορεί να τους ξεκλειδώσει).

Το έχει συναντήσει κανείς από εσάς;



alkisg

Πρόσφατα ανεβάσαμε νέα έκδοση του Επόπτη που θεωρητικά λύνει αυτό το πρόβλημα, δοκίμασε να κάνεις ενημέρωση συστήματος και δημοσίευση εικονικού δίσκου, είτε από τα μενού είτε με:
Κώδικας: Bash
sudo -i
apt-get update && apt-get --yes dist-upgrade && ltsp-update-image -c /

Γιώργος Κολόμβος

Παράθεση από: alkisg στις 08 Φεβ 2016, 10:59:01 ΠΜ
Πρόσφατα ανεβάσαμε νέα έκδοση του Επόπτη που θεωρητικά λύνει αυτό το πρόβλημα, δοκίμασε να κάνεις ενημέρωση συστήματος και δημοσίευση εικονικού δίσκου, είτε από τα μενού είτε με:
Κώδικας: Bash
sudo -i
apt-get update && apt-get --yes dist-upgrade && ltsp-update-image -c /


Πράγματι λύθηκε, ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη.

gidarakos

Σε ltsp server 12.04 με πρεπιλεγμένη εγκατάσταση (kernel 3.2 και xorg 1.11), μπορεί να βελτιωθεί η ταχύτητα εκμπομπής οθόνης του server στα clients αν αναβαθμίσουμε το kernel ή/και το xorg; 'Η θέλει δοικιμή η απάντηση;

alkisg

Η ταχύτητα προβολής του Επόπτη εξαρτάται και από τα δύο, ειδικά σε κάποιους drivers όπως nouveau (κάρτες nvidia) ή σε πολύ καινούργιο υλικό που δεν υπήρχε όταν βγήκε ο παλιός kernel (π.χ. νέες γενιές i3/i5/i7 ή ακόμα και πολύ νέοι AMD). Οπότε ναι θέλει δοκιμή.

Πριν από αυτό όμως, κάνε μια μέτρηση ταχύτητας δικτύου από το σχετικό μενού του Επόπτη και βεβαιώσου ότι ο server μπορεί να στέλνει πάνω από 500 Mbps,
και φυσικά μην περιμένεις να στείλεις video με 30 fps, ο Επόπτης χρησιμοποιεί το VNC το οποίο έχει σχεδιαστεί για απλές παραθυρικές εφαρμογές και όχι για γρήγορη αποστολή βίντεο.

gidarakos

Ναι Άλκη για απλές εφαρμογές μιλάμε. Το συγκεκριμένο setup είναι με 12 clients.
Όσο για την ταχύτητα έχει μετρηθεί κοντά στα 700Mbps αν κ μερικές φορές σε 1-2 client ο server στέλνει λίγο κάτω από 50Mbps. Έχουμε κάποιο κατώτατο όριο ανά client για να μην έχουμε πρόβληματα στη εκπομπή οθόνης ή το βλέπουμε στη πράξη;

alkisg

Και με 5 Mbps παίζει η εκπομπή, φυσικά με την ανάλογη ποιότητα.
Με βάση τα χαρακτηριστικά που είπες, φαντάζομαι ότι αν προβάλλεις full screen youtube (που είναι ό,τι χειρότερο για προβολή και το χρησιμοποιώ για παράδειγμα ακριβώς επειδή είναι αργό και μετριέται και με το μάτι), θα πρέπει να βλέπεις περίπου 3 καρέ το δευτερόλεπτο στους clients.

Εσένα σου φαίνεται αργή η εκπομπή στη συγκεκριμένη εγκατάσταση σε σχέση με άλλες,
ή γενικότερα σου φαίνεται ότι πάντα η εκπομπή από τον Επόπτη (δηλαδή το VNC) είναι αργή;

gidarakos

Αν και τις περισσότερες φορές, όταν έχει κάποιο πρόβλημα ο/η συνάδελφος το ψάχνω περισσότερο, νομίζω ότι στο συγκεκριμένο setup είναι σε καλά επίπεδα η ταχύτητα. Γενικά δεν έχω feedback για μη λειτουργική ταχύτητα εκπομπής. Βέβαια πολλοί συνάδελφοι έχουν κ projector κ ίσως προτιμούν από εκεί την εκπομπή κάποιου βίντεο.
1) Παρατηρήθηκε βελτίωση της ταχύτητας όταν bootαραν όλοι οι client σαν thin. Γενικά παίζει κ αυτό το ρόλο του;
2) Αν πάντως γενικά το ψάχνεις για καλύτερη λύση εκπομπής, θα το έχω κατά νου με την πρώτη ευκαιρία να κάνω tests σε διάφορες εγκαταστάσεις. Δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να κάνουμε κάποιο συγκεκριμένο test με μετρήσιμο αποτέλεσμα.

Υ.Γ. Είδα κ κάτι παλιά post σχετικά με ταχύτητα: α) Υπολογισμός bandwidth για προβολή βίντεο, β) Ταυτόχρονη προβολή απ' το YouTube

alkisg

Παράθεση από: gidarakos στις 30 Μαρ 2016, 03:25:42 ΜΜ
1) Παρατηρήθηκε βελτίωση της ταχύτητας όταν bootαραν όλοι οι client σαν thin. Γενικά παίζει κ αυτό το ρόλο του;

Οι thin clients μπουτάρουν με μειωμένο βάθος χρώματος οθόνης, 16 bpp αντί για 24/32 bpp, οπότε χρειάζονται το μισό bandwidth δικτύου. Το bandwidth είναι ο κύριος περιορισμός για το VNC, οπότε μειώνοντας το βάθος χρώματος αυξάνεται η ταχύτητα. Αυτό μπορεί να γίνει και στους fat με την οδηγία X_COLOR_DEPTH=16 στο lts.conf.

Παράθεση από: gidarakos στις 30 Μαρ 2016, 03:25:42 ΜΜ
2) Αν πάντως γενικά το ψάχνεις για καλύτερη λύση εκπομπής, θα το έχω κατά νου με την πρώτη ευκαιρία να κάνω tests σε διάφορες εγκαταστάσεις. Δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να κάνουμε κάποιο συγκεκριμένο test με μετρήσιμο αποτέλεσμα.

Υ.Γ. Είδα κ κάτι παλιά post σχετικά με ταχύτητα: α) Υπολογισμός bandwidth για προβολή βίντεο, β) Ταυτόχρονη προβολή απ' το YouTube

Δοκιμάσαμε διάφορες μεθόδους, η καλύτερη θεωρητικά θα ήταν με multicasting, αλλά είχαν διάφορες αστάθειες και προβλήματα οπότε δεν ήταν εύκολο να μπουν ως υπομενού στο Επόπτη.
Έχουμε σκοπό να το ψάξουμε περισσότερο στο μέλλον, αλλά θα είναι μάλλον στο απώτερο μέλλον... :)

happiness

Με σκοτώνει που ο Επόπτης δεν έχει την δυνατότητα να προβάλει την οθόνη ενός μαθητή σε όλους τους άλλους μαθητές. Μου είναι πάρα πολύ χρήσιμη λειτουργία αυτή. Υπάρχει μήπως και δεν την έχω βρει;

apapakL

Από τον επόπτη επιλέγεις για remote control τον client που θες να προβάλεις. Οπότε έχεις την οθόνη του στο μηχάνημα που τρέχει το epoptes server.

Μετά δείχνεις σε όλους τους άλλους clients την οθόνη σου. Άρα και την οθόνη αυτού που κάνεις remote control.

:)

happiness

Παράθεση από: apapakL στις 11 Απρ 2016, 02:42:28 ΜΜ
Από τον επόπτη επιλέγεις για remote control τον client που θες να προβάλεις. Οπότε έχεις την οθόνη του στο μηχάνημα που τρέχει το epoptes server.

Μετά δείχνεις σε όλους τους άλλους clients την οθόνη σου. Άρα και την οθόνη αυτού που κάνεις remote control.

:)
το έχεις δοκιμάσει αυτό; Γιατί εμένα όταν το κάνω αυτό μου δημιουργεί ένα αλυσιδωτό window-in-window effect και γίνεται της κακομοίρας :( Μήπως δεν κάνω κάτι καλά;

apapakL

Δοκίμασε να μην συμπεριλάβεις τον client του οποίου θες να δείξεις την οθόνη σε αυτούς που κάνεις εκπομπή την οθόνη σου.

happiness

Ουπς! Το προφανές δεν είχα δοκιμάσει  :-[ Ευχαριστώ πολύ!
Παρόλα αυτά μία επιλογή στο μενού για αυτό, δεν θα με χάλαγε :)

vaslat

Εγώ έχω σαν server ενα φορητό lenovo 2gb ram (εργαστηριο δημοτικού). Αν αυξήσω την ram του υπάρχει περίπτωση από τον επόπτη να βλέπω video χωρίς διακοπές ? Υπάρχει κάτι άλλο σαν λυση, για βιντεοπροβολή ? Εχω gigabit switch (10 fat/2gb ram + 2 thin/ 600mb ram) και ταχύτητες > από 50Mb. To totem είναι λύση ?(δεν υπάρχει όμως με αυτό το όνομα στις εφαρμογές, εκτός αν είναι η αναπαραγωγή πολυμέσων?)

alkisg

Ο Επόπτης ακόμα δεν υποστηρίζει προβολή βίντεο, και η επιλογή "προβολή οθόνης καθηγητή" που έχει δεν είναι αρκετά καλή για να δείξει βίντεο με πάνω από 10 fps.
Έχουν γίνει κάποιες δοκιμές για να υποστηρίξει στο μέλλον, με vlc multicasting κλπ, αλλά ακόμα δεν είναι έτοιμο.

Για την ώρα αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να επιλέξεις όλους τους clients από τον Επόπτη, να πας Εκτέλεση εντολής, και να γράψεις εκεί τη διεύθυνση του βίντεο.
Με αυτόν τον τρόπο όλοι οι clients θα αναπαράγουν τοπικά το βίντεο την ίδια στιγμή, σχεδόν συγχρονισμένα.
Δυστυχώς ο συγχρονισμός δεν θα είναι απόλυτος, ούτε μεταξύ τους ούτε με τα ηχεία του καθηγητή, ούτε παύση/συνέχιση θα είναι εύκολη κλπ.

demetriox

καλημέρα...
Αλκη ποια ακριβώς είναι η εντολή που τρέχω στους clients για να προβάλλω το βίντεο σε αυτούς?
Προφανώς δεν αρκεί να επικολήσεις μόνο την διεύθυνση του βίντεο σκέτη..

Μεγάλη υπόθεση η επιλογή να τρέχει βίντεο μέσα από τον επόπτη... Βοηθά και τους δασκάλους που χρησιμοποιούν το εργαστήριο τέτοια επιλογή

alkisg

Παράθεση από: demetriox στις 21 Σεπ 2016, 12:35:18 ΜΜ
Προφανώς δεν αρκεί να επικολήσεις μόνο την διεύθυνση του βίντεο σκέτη..

Αρκεί. Αν είναι URL "http://www.youtube.com/kati", τότε θα ανοίξει με τον firefox, και αν είναι αρχείο "~/Δημόσια/administrator - Κοινόχρηστα/βίντεο.avi" τότε θα ανοίξει με το totem (αναπαραγωγή πολυμέσων).

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Καλησπέρα.
Τί πρέπει να κάνω για να βλέπω στον Επόπτη όλους τους (απενεργοποιημένους) clients και να τους ξεκινώ;
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

alkisg

Πρώτο βήμα είναι οι clients να μπουν σε ένα group, ώστε να φαίνονται ακόμα και όταν είναι κλειστοί.

Σχετική τεκμηρίωση: http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Προχωρημένα/Στατικά_hostnames
(ή στα αγγλικά, αυτό: http://www.epoptes.org/documentation/groups)

Μετά τους διαλέγεις από το group και πατάς Wake On LAN.

Όμως, πρέπει να το υποστηρίζουν και οι clients. Αυτό σημαίνει ότι η κάρτα δικτύου πρέπει να είναι onboard (ή να έχει ειδικό καλώδιο σύνδεσης από pci σε wol πάνω στη μητρική), και να ενεργοποιηθεί και το Wake On LAN από το BIOS, ή να έχουν τερματιστεί με "καλό" τρόπο από το λειτουργικό σύστημα, δίνοντας δηλαδή οδηγία στη μητρική να συνεχίσει να δίνει ρεύμα στην κάρτα δικτύου, ώστε να ανάβει το λαμπάκι της από πίσω, ώστε να μπορεί να λάβει το σήμα WOL.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Σε ευχαριστώ πολύ Άλκη. Θα το δοκιμάσω προσεχώς.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

psyblaster

Τρέχω epoptes σε 18.04 αλλά δε φαίνονται οι κινήσεις του δείκτη ποντικιού στους χρήστες όταν παρουσιάζω  :(

imihal

Διαπίστωσα σήμερα, ότι έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το δείκτη του ποντικιού μου όταν παρουσιάζω.

alkisg

ΟΚ το αναπαρήγαγα, θα στείλω update του Επόπτη που θα το διορθώνει.

gidarakos

Παράθεση από: alkisg στις 17 Νοε 2016, 06:41:43 ΜΜ
Πρώτο βήμα είναι οι clients να μπουν σε ένα group, ώστε να φαίνονται ακόμα και όταν είναι κλειστοί.

Σχετική τεκμηρίωση: http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Προχωρημένα/Στατικά_hostnames
(ή στα αγγλικά, αυτό: http://www.epoptes.org/documentation/groups)

Αν αυτό το group - με τα πιθανά ψευδώνυμα που έχεις δηλώσει στα clients - θέλεις να το επαναφέρεις μετά από καθαρή εγκατάσταση 18.04 αρκεί να κρατήσεις backup το φάκελο epoptes του αντίστοιχου χρήστη; π.χ. για τον administrator τον /home/administrator/.config/epoptes

alkisg

Ναι, μάλιστα αρκεί το αρχείο ~/.config/epoptes/groups.json για  την περίπτωση που θες να το στείλεις και σε άλλους συναδέλφους που μπαίνουν στο ίδιο εργαστήριο.

psyblaster

Παράθεση από: alkisg στις 19 Σεπ 2018, 05:24:03 ΜΜ
ΟΚ το αναπαρήγαγα, θα στείλω update του Επόπτη που θα το διορθώνει.
Με το update όλα καλά. Ευχαριστώ!

za√‘ag

Κάποιες φορές κλείνει ... συνέβη χτες σε σχολείο με 6 thin clients και 1 fat ...  ο σερβερ 2-πύρηνος με 4GB RAM
Ίσως να είναι τυχαίο .... απλά το αναφέρω
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

ddimakis

Καλημέρα,
μπορώ να στείλω ένα αρχείο σε όλους τους υπολογιστές σε συγκεκριμένη θέση (π.χ. στα Έγγραφα) μέσω του Επόπτη;

alkisg

Παράθεση από: ddimakis στις 05 Φεβ 2019, 12:21:14 ΜΜ
Καλημέρα,
μπορώ να στείλω ένα αρχείο σε όλους τους υπολογιστές σε συγκεκριμένη θέση (π.χ. στα Έγγραφα) μέσω του Επόπτη;

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=6415.0

ddimakis