Επιφάνεια εργασίας

Ξεκίνησε από bright, 05 Μαρ 2019, 09:10:03 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bright

Όταν άνοιξα τον Η/Υ στο σπίτι, είδα την επιφάνεια εργασίας που φαίνεται στο επισυναπτόμενο, και με δυσκολεύει. Προφανώς προέκυψε από αναβάθμιση. Πως θα επαναφέρω την προηγούμενη. Έχω ubuntu mate 18.04.02

Επισυνάπτω ακόμα δύο στιγμιότυπα οθόνης.

alkisg

Αυτό είναι το Ubuntu "GNOME", όχι το "MATE". Δηλαδή το "κανονικό" Ubuntu που χρησιμοποιούν οι πιο πολλοί, ενώ εμείς χρησιμοποιούμε το ελαφρύτερο MATE.

Δεν ξέρω πώς το εγκατέστησες, αλλά δεν είναι κάτι φυσιολογικό. Μήπως έβαλες κάποιο σχετικό πακέτο; Μήπως όλο το σύστημα προήλθε από αναβάθμιση παλιότερου Ubuntu;

Για να δούμε τα διαθέσιμα "desktop environments", δίνουμε:
ls /usr/share/xsessions

Ανέβασε εδώ το αποτέλεσμα.

Για να επιλέξουμε το MATE desktop environment, κάνουμε αποσύνδεση, και στην οθόνη σύνδεσης μας δίνεται η σχετική επιλογή ακριβώς πριν το login.

bright

Καλησπέρα,
δεν ξέρω πως το εγκατέστησα. Έκανα αργά το βράδυ κάποιες προτεινόμενες ενημερώσεις χωρίς να κοιτάξω τι είναι, απλά μου προτάθηκαν και πάτησα οκ, την άλλη μέρα όταν ξεκίνησα τον υπολογιστή μου είχα αυτό το desktop. Πρόκειται για καθαρή εγκατάσταση με τις οδηγίες που υπάρχουν εδώ, δεν προέρχεται από αναβάθμιση παλαιότερου συστήματος.

Τα αποτελέσματα της εντολής που μου είπες να δώσω:


impressive-display.desktop  ubuntu-communitheme-snap.desktop
mate.desktop          ubuntu.desktop



Τι χρειάζεται να κάνω για να ανοίγει ο υπολογιστής μου με MATE;
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

alkisg

Μάλλον προσπάθησες να βάλεις το communitheme ή το impressive-display και αυτά σου εγκατέστησαν ολόκληρο το GNOME (ubuntu).
Δοκίμασε το παρακάτω, αλλά γενικά είναι αρκετά μπελάς πλέον, ίσως θα είναι καλύτερα να περάσεις ένα πρωί από το IRC:

sudo apt purge --auto-remove ubuntu-session impressive-display snapd indicator-application communitheme-snap-session

bright

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Δεν προσπάθησα να βάλω κάτι, ότι μου ήρθε από τις ενημερώσεις. Από όταν έκανα αποσύνδεση και επέλεξα στην επανασύνδεση το ubuntu mate σε κάθε επανεκκίνηση μπαίνει σε ubuntu mate. Θα δοκιμάσω και την εντολή απεγκατάστασης που έγραψες. Είναι δύσκολο το πρωί να περάσω από το IRC γιατί είμαι στο σχολείο και αυτό το πρόβλημα αφορά τον υπολογιστή μου στο σπίτι, θα το προσπαθήσω όμως αν γυρίσω νωρίς κάποια μέρα.
Ελπίζω να μην συμβεί στο σχολείο κάτι τέτοιο.

bright

Το παρακάτω είναι το αποτέλεσμα της εντολής απεγκατάστασης
sudo apt purge --auto-remove ubuntu-session impressive-display snapd indicator-application communitheme-snap-session
Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε
Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων                 
Ανάγνωση περιγραφής της τρέχουσας κατάσταση... Ολοκληρώθηκε

E: Αδυναμία εντοπισμού του πακέτου communitheme-snap-session

Σήμερα όμως το μεσημέρι ήρθε και άλλη ενημέρωση, και μπορεί να το διόρθωσε.