Α' ΛΥΚΕΙΟΥ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ

Ξεκίνησε από nat, 09 Φεβ 2006, 03:41:31 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

nat

Θέλω να κάνω μια εισαγωγή στον προγραμματισμό στο μάθημα επιλογής της Α' Λυκείου (Εφαρμογές Υπολογιστών).

Τί θεωρείτε πως είναι καλύτερο, να χρησιμοποιήσω μια γλώσσα προγραμματισμού (Pascal), τη ΓΛΩΣΣΑ ή μήπως κάποιο εκπαιδευτικό λογισμικό όπως το ρομποτάκι Karel ή τη LOGO;

pfan

Πριν αρκετά χρόνια είχα δοκιμάσει την pascal στην Α λυκείου για 2 χρονιές. Νομίζω ότι (έστω και αν σου φαίνεται γελοίο) τα αγγλικά θα έιναι το μεγαλύτερο σου πρόβλημα. Αν θέλεις να δοκιμάσεις προγραμματισμό πάρε τον διερμηνευτή και βάλε τους, δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα. Όσο για την LOGO πιο καλά θα ταίριαζε σε παιδιά δημοτικού παρά λυκείου. 
Πύρζα Φανή
Καθηγήτρια Πληροφορικής

yiorgos_5

#2
Τήν γλωσσομάθια βέβαια που θα φανεί χρήσιμη μελλοντικά στα παιδιά της Τεχνολογικής-κύκλος πληροφορικής!!...Και στα ελληνικά είναι και εύκολη στην εκμάθηση...τα παιδιά της Α'λυκείου στο σχολειό μου αυτήν κάνουν πάντως...
Θα πετάξω το o'clock και θα πάρω κομποlock!!!

Λάμπρος Μπουκουβάλας

κι εγώ ψηφίζω γλωσσομάθεια! Αλλά και το Διερμηνευτή γλώσσας του Άλκη Γεωργόπουλου. Θα το εφαρμόσω κι εγώ φέτος. Μου το έχουν ζητήσει τα ίδια τα παιδιά.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...