Παραλαβή laptop σε Δημοτικό

Ξεκίνησε από Καρκαμάνης Γεώργιος, 09 Μαΐου 2011, 11:54:26 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Καρκαμάνης Γεώργιος

Ενας φίλος μου, που διδάσκει φέτος σε Δημοτικό Σχολείο που ανέφερε το εξής και θα ήθελα την γνώμη σας:

Το Δημοτικό Σχολείο του, παρέλαβε 10 laptop στα πλαίσια του νέου προγράμματος  και στα συνοδευτικά χαρτιά, φαινόταν μόνο 5 διαφορετικοί σειριακοί αριθμοί που αναφέροντας στα 10 laptop .

Μετά την παραλαβή,  αν θυμάμαι καλά, ακολουθεί η δήλωσή τους στο υπουργείο σε κατάλληλη ιστοσελίδα. Κατά τη δήλωση πρέπει να καταχωρισθεί και ο αντίστοιχος σειριακός αριθμός του κάθε μηχανήματος.

Το πρόβλημα είναι πως ενώ τα laptop είναι 10, οι σειριακοί αριθμοί είναι  μόλις 5.

Μπορεί κάποιος να μας πει τι πρέπει να γίνει; (απευθύνομαι  περισσότερο στου συναδέρφους που βρίσκονται στα Δημοτικά Σχολεία και έχουν πραγματοποιήσει την παραπάνω διαδικασία).


Παρατήρηση: κανονικά το θέμα έπρεπε να το γράψε στην κατηγορία "Η πληροφορική στο Δημοτικό" αλλά δεν είναι διαθέσιμη.



Λάμπρος Μπουκουβάλας

δυστυχώς τα κεπληνέτ δεν είναι ακόμη ενημερωμένα επί του θέματος για να πάρουν θέση...
επομένως, απευθύνεσαι απευθείας στη δνση σεπέδ του υπουργείου.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Καρκαμάνης Γεώργιος

Λάμπρο, κανονικά πρέπει κάθε laptop να έχει και τον δικό του σειριακό αριθμό, έτσι δεν είναι;

Γνωρίζει κανείς άλλος τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Βεβαίως.
Αν η διαδικασία είναι η ίδια με τις παραλαβές ΣΕΠΕΗΥ, θέλει ένα χαρτί για κάθε μηχάνημα=1 sn/HY
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

sstergou

Στο σχολείο παραλάβαμε πριν κάποια χρόνια 11 λαπτοπ όπου το καθένα είχε το δικό του σειριακό αριθμό.

Θα μου φαινόταν περίεργο αν είχες 5 λαπτοπ και 10 αριθμούς αλλά τώρα μάλλον κάποιο μπέρδεμα έχει γίνει. Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους σειριακούς που αναγράφονται κάτω από το λαπτοπ ή πρόκειται για άλλους διαφορετικούς αριθμούς;

Kermit, ο Βάτραχος

Στο δελτίο αποστολής θα έπρεπε να αναγράφονται και οι δέκα σειριακοί αριθμοί.

Στη περίπτωση τη δική μου μερικοί σειριακοί αριθμοί ήταν λάθος και το μόνο που κάναμε ήταν να τα διορθώσουμε πάνω στο δελτίο αποστολής και να το σφραγίσουμε με τη σφραγίδα του αναδόχου.

Μου φαίνεται πως το διάβασα κάπου στον δικτυακό τόπο της Π80 (http://promitheies.sch.gr/index.php/p80), αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Δημήτρης Κανάς

Για όποιον ενδιαφέρεται...

...υπάρχει μια υπηρεσία (prey) για δωρεάν προστασία φορητών συσκευών από απώλεια ή κλοπή. Αν θέλετε μπορείτε να τη δοκιμάσετε και στα laptops του σχολείου. Είναι η μοναδική που προσφέρει τόσες δυνατότητες και στη δωρεάν έκδοσή της. Πιστεύω πως αυτό οφείλεται στη χρήση του, ανοιχτού κώδικα, λογισμικού (client) για τη λειτουργία της.

Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Δημήτρη, πολύ χρήσιμο!
με την άδειά σου, θα το αναδημοσιεύσω (το πολύ τρίτη πρωί) στο κεπληνέτ φωκίδας & στην ιστοσελίδα μου.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Δημήτρης Κανάς

Συνάδελφε, ελεύθερα (χαρά μου είναι να μοιραζόμαστε τις πληροφορίες)...

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στις δοκιμές μου είναι η απίστευτη ακρίβεια στον εντοπισμό της συσκευής πάνω στο χάρτη (πέτυχε σε μένα και οδό) όπως επίσης και την αθόρυβη λειτουργία σύνδεσης με το διαδίκτυο (αναζητάει, συνδέει και στέλνει "παλμό" μόνο του).
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr