Τι γίνεται με τα πλαίσιά;

Ξεκίνησε από ECHAL, 10 Μαρ 2009, 01:28:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ECHAL

Τα πλαίσια είτε μπεζ είτα μπλε είναι λογικά εντός ύλης; Κάποια βέβαι από αυτά, όπως για FIFO- LIFO τι σχέση έχουν με μας; Επίσης στο 6ο κεφ. στα μπλε πλαίσια τι από αυτά είναι εντός;
Εγώ, κατά βούληση, τους εφιστώ την προσοχή σε κάποια από αυτά, ενώ για κάποια άλλα τους λέω να μην τα δώσουν σημασία.
Τι κάνετε εσείς και τι ισχύει επίσημα;

lykos

Ο,τι κρίνω, πως δεν βοηθά στην κατανόηση της ύλης (μιλώ για τα "προβληματικά" πλαίσια), τα αγνοώ. Π.χ. τα παραδείγματα Fortran, Cobol, ... κεφ.6
Το πλαίσιο περί "FIFO, LIFO, M.Σταθμ. Τιμή...", θεωρώ πως είναι εκτός ύλης (μην πάρουμε και τη δουλειά των οικονομολόγων!).
Με λίγα λόγια, μετά από 10 χρόνια διδασκαλίας του βιβλίου, ακόμα αυτοσχεδιάζω!

Επίσημα ισχύει: "Ναί..., οπωσδήποτε..., αλλά..., καλή η ερώτησή σου, θα το κοιτάξουμε..."
Άνευ πλάκας: Κάτι πρέπει να γίνει!
Εφ΄όσον μας προέκυψε ένα προβληματικό βιβλίο (υποθέτω, πως δεν είναι μόνο δική μου άποψη), κάτι πρέπει να γίνει!

(Κρίμα που δεν διάλεξα το username "griniaris"...)

Βασίλης Λυκοστράτης

Καρκαμάνης Γεώργιος

Χωρίς να έχω το βιβλίο μπροστά μου αν θυμάμε καλά:
Τα μπλέ πλαίσια που υπαρχουν στο 6ο και αναφέρουν προγράμματα σε γλώσσες προγραμματισμού σαφέστατα δεν πρέπει να αγγίζωνται.
Απο τα κίτρινα πλαίσια :
στο 1ο κεφάλαιο να αναφερθεί το πρόβλημα του 2000
στο 2ο,  τα διαγράμματα πρέπει να διδεχτούν καθώς χρησιμοποιουνται όπως και τα στοιχεία της ψευδογλώσσας.
στο 6ο το πλαίσιο που αναφέρει την εντολή GOTO
στο 10ο το πλαίσιο πυ αναφέρει για την επιστροφή απο διαδικασία

Αν ξέχασα κάτι ας συμπληρώση κάποιος

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 12 Μαρ 2009, 09:42:09 ΠΜ
Χωρίς να έχω το βιβλίο μπροστά μου αν θυμάμε καλά:
Τα μπλέ πλαίσια που υπαρχουν στο 6ο και αναφέρουν προγράμματα σε γλώσσες προγραμματισμού σαφέστατα δεν πρέπει να αγγίζωνται.
Απο τα κίτρινα πλαίσια :
στο 1ο κεφάλαιο να αναφερθεί το πρόβλημα του 2000
στο 2ο,  τα διαγράμματα πρέπει να διδεχτούν καθώς χρησιμοποιουνται όπως και τα στοιχεία της ψευδογλώσσας.
στο 6ο το πλαίσιο που αναφέρει την εντολή GOTO
στο 10ο το πλαίσιο πυ αναφέρει για την επιστροφή απο διαδικασία

Αν ξέχασα κάτι ας συμπληρώση κάποιος

Ίσως και:

από το 3ο κεφάλαιο κάποιες έννοιες από το Δομές Δεδομένων Δευτερεύουσας Μνήμης,
από το 6ο τα Πλεονεκτήματα των γλωσσών υψηλού επιπέδου (έχει πέσει θέμα για την μεταφερσιμότητα από εκεί), το Ταξινόμηση γλωσσών προγραμματισμού, το Ποιά είναι η καλύτερη γλώσσα προγραμματισμού (το συμπέρασμα και από τι εξαρτάται η επιλογή μιας γλώσσας...), και τα Πλεονεκτήματα του δομημένου προγραμματισμού
από το 7ο τα Ονόματα.

P.Tsiotakis

και στο 10:  στοίβα χρόνου εκτέλεσης  ;)

ECHAL

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για την γρήγορη ανταπόκριση!

Βέβαια, όπως καταλάβαμε όλοι ........"πυρ κατα βούληση"......

Φαντάζεστε κάποια χρονιά, από τη στιγμή που βρίσκονται σε σελίδες εντός ύλης, να ζητήσουν στις εξετάσεις κάτι από αυτά που εμείς θεωρούμε "εκτός" και " άνευ λόγου και σημασίας";

Laertis

Το έκαναν πέρυσι με τη θεωρία για τις τεχνικές σχεδίασης απο το 4ο κεφάλαιο   ;D
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

P.Tsiotakis

αυτό δεν ήταν σε πλαίσιο και δεν το θεωρούσε ανευ σημασίας η επιτροπή που καθορίζει την εξεταστέα ύλη τα τελευταία 10 χρόνια, αλλιως θα το είχε βγάλει