Δημιουργικές εργασίες στο Λύκειο

Ξεκίνησε από polyan, 28 Φεβ 2017, 06:55:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

polyan

Καλησπέρα
θα ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε στα Λύκεια σας για τις δημιουργικές εργασίες.

fan

Καλημέρα, μπορει κάποιος συνάδελφος που διδάσκει σε Λύκειο να μας πει τι πληροφορηση εχει ως προς τις δημιουργικες εργασίες οσο αναφορά το μάθημα μας (Α και Β Λυκειου) και να μας δωσει ένα παραδειγμα.
Οι σύμβουλοι εχουν δωσει παραδείγματα θεμάτων;
Ευχαριστώ

lxart

Δες αυτό για Β Τάξη, χωρίς να είναι και το ιδανικό. Κυρίως μην αγχώνεσαι, πειραματόζωα είμαστε όλοι αν θες να ξέρεις.

pgeorgo

Καλημέρα σε όλους, καλό θα ήταν όταν έχουμε κάποιο προτεινόμενο θέμα να το δημοσιεύσουμε εδώ για να αλληλοβοηθηθούμε. Εγώ έχω και στην Α λυκείου και προβληματίζομαι. Θα μιλήσω και με τον σύμβουλό μας και όταν έχω νεότερα θα σας πω

stam12

#4
Έχω κάνει πρόχειρα μια προεργασία με προτεινόμενα θέματα ΔΕ για το μάθημα Εφαρμογές Πληροφορικής της Α' τάξης, πάνω στη φετινή ύλη του μαθήματος. Είναι πρόχειρη γιατί δεν έχω επεξεργαστεί πλήρως τις πηγές ή τη βιβλιογραφία για παράδειγμα και το παραδοτέο που αναφέρω δεν είναι συμβατό πλήρως με τις οδηγίες, αλλά είναι πρόχειρες ιδέες δικές μου προς επεξεργασία. Πάντως, επίκειται και για μας ενημέρωση απ' το σχολικό σύμβουλο, οπότε επιφυλάσσομαι...
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

stam12

Πάντως έχω την εντύπωση πως οι ΔΕ απαξιώνουν ακόμα περισσότερο τον ήδη απαξιωμένο θεσμό των "project", με τον οποίο όμως καλύπταμε κάπως το υποχρεωτικό μας ωράριο. Αν θεσμοθετηθούν οι ΔΕ πολύ πιθανόν να υποκαταστήσουν τις Ερ. Εργασίες, οπότε είχαμε που είχαμε πρόβλημα με τη συμπλήρωση του ωραρίου μας, από του χρόνου το πρόβλημα θα γίνει ακόμα εντονότερο δυστυχώς  :-[
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

fan

Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Αυτην την λογικη θα δανειστω και εγω.
Μπορουμε απο οτι καταλαβα να κανουν την εργασια οι μαθητες στον Η/Υ και εμεις να την εκτυπωσουμε και να την βαλουμε στο φακελο τους με βαθμο.
Θα προσπαθησω να εχω και την αποψη του συμβουλου και θα σας ενημερωσω και εγω.
Εαν υπαρχει αλλος συναδελφος που να εχει αποψη ας την καυταθεσει.
και παλι ευχαριστω.