Διερμηνευτής γλώσσα όχι από Pascal αλλά από C++ ή java

Ξεκίνησε από stpdt, 21 Σεπ 2014, 10:22:33 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Ψευδογλώσσα βασισμένη στην C++ ή την java

Καλή ιδέα
4 (57.1%)
κακή ιδέα
3 (42.9%)
άλλο
0 (0%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 7

stpdt

Να ρωτήσω κάτι.

Πόσο δύσκολο είναι να πάρουμε ένα text κείμενο γραμμένο σε C++ ή java αλλά με ελληνικές εντολές, να το μεταφράσουμε σε C++ ή java στις αγγλικές και μετά να το περάσουμε από τον gcc compiler;

Νομίζω αυτό θα είναι ένα πολύ καλό βήμα για να φτιάξουμε μια νέα ψευτογλώσσα (έτσι την λένε οι χημικοί  ;D), βασισμένη όμως στην C++ ή την java και όχι  στην Pascal.

Έτσι η ψευδογλώσσα μας θα αποκτήσει όλες τις έννοιες της πληροφορικής που της λείπουν (object oriented κλπ) και θα είναι και στα ελληνικά.

itt

Κάποια compilers υποστηρίζουν unicode (ο MSVC++ για παράδειγμα) οπότε πιθανότατα ( δεν το έχω προσπαθήσει ποτέ ) να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον preprocessor για κάτι τέτοιο.

stpdt

Παράθεση από: itt στις 21 Σεπ 2014, 10:30:55 ΜΜ
Κάποια compilers υποστηρίζουν unicode (ο MSVC++ για παράδειγμα) οπότε πιθανότατα ( δεν το έχω προσπαθήσει ποτέ ) να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον preprocessor για κάτι τέτοιο.

Δεν είναι opensource όμως ο MSVC++ .

Πάντως αυτό με τον preprocessor είναι καλή ιδέα, και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο preprocessor της gcc για αυτή την δουλειά.


itt

Ως παράδειγμα τον έφερα. O gcc από την 4.4 και πάνω υποστηρίζει utf-8 με BOM οπότε θα μπορείς να φτιάξεις πχ, ένα header κάπως έτσι ¨

#pragma once
#define Κλάση class
#define Ακέραιος int
#define Πραγματικός float
#define Δημόσια_Μέλη public


Και να γράφεις στην main:

#include "gldefs.hpp"

Κλάση Μιγαδικός {
Δημόσια_Μέλη:
	Ακέραιος πραγματικός_μέρος;
	Ακέραιος φανταστικό_μέρος;
};


Θα μπορούσε κάποιος να γράψει μια βιβλιοθήκη που κάνει expose ένα bare minimum για χρήση παρόμοια με της γλώσσας, αλλά και πάλι μου φαίνεται λίγο υπερβολή. Πάντως υπήρχε κάποιος άνθρωπος (Γιώργος Καρρά νομίζω είναι το όνομά του) που είχε γράψει μια γλώσσα προγραμματισμού με ελληνικούς χαρακτήρες, την Μ2000.

stpdt

#4
Τελικά , όπως τα περισσότερα πράγματα, μάλλον το έχουν ήδη κάνει!

http://cgi.di.uoa.gr/~smaragd/theses/ferles.pdf

Έχουμε δηλαδή σχεδόν έτοιμο παράδειγμα για το πως στήνεται μια νέα εκπαιδευτική ψευδογλώσσα (μένει μόνο η μετάφραση στα ελληνικά).

Σε περίπτωση που το νέο μάθημα πανελληνίων εισάγει καινούργιες έννοιες στην ύλη, η δουλειά του smaragd είναι καλό reference.

stpdt

Παράθεση από: itt στις 21 Σεπ 2014, 10:45:18 ΜΜ
Ως παράδειγμα τον έφερα. O gcc από την 4.4 και πάνω υποστηρίζει utf-8 με BOM οπότε θα μπορείς να φτιάξεις πχ, ένα header κάπως έτσι ¨

#pragma once
#define Κλάση class
#define Ακέραιος int
#define Πραγματικός float
#define Δημόσια_Μέλη public


Και να γράφεις στην main:

#include "gldefs.hpp"

Κλάση Μιγαδικός {
Δημόσια_Μέλη:
	Ακέραιος πραγματικός_μέρος;
	Ακέραιος φανταστικό_μέρος;
};


Θα μπορούσε κάποιος να γράψει μια βιβλιοθήκη που κάνει expose ένα bare minimum για χρήση παρόμοια με της γλώσσας, αλλά και πάλι μου φαίνεται λίγο υπερβολή. Πάντως υπήρχε κάποιος άνθρωπος (Γιώργος Καρρά νομίζω είναι το όνομά του) που είχε γράψει μια γλώσσα προγραμματισμού με ελληνικούς χαρακτήρες, την Μ2000.

Μ2000
:o

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά...Κάτσε να δούμε τι καπνός θα βγει από το υπουργείο για το νέο μάθημα των πανελληνίων, και ίσως χρειαστεί να φτιάξουμε κάτι.

alkisg

Παράθεση από: stpdt στις 21 Σεπ 2014, 10:22:33 ΜΜ
Έτσι η ψευδογλώσσα μας θα αποκτήσει όλες τις έννοιες της πληροφορικής που της λείπουν (object oriented κλπ) και θα είναι και στα ελληνικά.

Η ψευδογλώσσα είναι και object oriented και υποστηρίζει και event driven προγραμματισμό, διάβασε τα σχετικά κεφάλαια του σχολικού βιβλίου.

stpdt

Παράθεση από: alkisg στις 22 Σεπ 2014, 07:16:45 ΠΜ
Η ψευδογλώσσα είναι και object oriented και υποστηρίζει και event driven προγραμματισμό, διάβασε τα σχετικά κεφάλαια του σχολικού βιβλίου.

???
object oriented στο σχολικό βιβλίο;
που;
σε ποιά σελίδα υπάρχει το σετ των εντολών για να φτιάχνουμε αντικείμενα;
:-\

itt

Παράθεση από: stpdt στις 22 Σεπ 2014, 09:32:07 ΠΜ
???
object oriented στο σχολικό βιβλίο;
που;
σε ποιά σελίδα υπάρχει το σετ των εντολών για να φτιάχνουμε αντικείμενα;
:-\

Δεν ξέρω για "σετ εντολών", αλλά στην 246 έχει παραδείγματα με διαδικασίες που στην ουσία είναι event handlers. Από την σύνταξη επίσης, μπορείς να καταλάβεις ότι έχει και κάτι σαν references:

Κώδικας: pascal
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠλήκτροΕντολήςΒήμα1_Κλικ()
   ΕτικέταΒήμα1.Ορατό = Αληθής
   ΕτικέταΒήμα2.Ορατό = Ψευδής
   ΕτικέταΒἠμα3.Ορατό = Ψευδής
ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ

stpdt

Παράθεση από: itt στις 22 Σεπ 2014, 03:08:52 ΜΜ
Δεν ξέρω για "σετ εντολών", αλλά στην 246 έχει παραδείγματα με διαδικασίες που στην ουσία είναι event handlers. Από την σύνταξη επίσης, μπορείς να καταλάβεις ότι έχει και κάτι σαν references:

Κώδικας: pascal
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠλήκτροΕντολήςΒήμα1_Κλικ()
   ΕτικέταΒήμα1.Ορατό = Αληθής
   ΕτικέταΒήμα2.Ορατό = Ψευδής
   ΕτικέταΒἠμα3.Ορατό = Ψευδής
ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ


Μπορώ με βάση αυτή την αναφορά στην σελίδα 246, να ξεκινήσω να κάνω object oriented προγραμματισμό στα παιδιά;

Έχω την αμυδρά υποψία ότι αν το κάνω, θα με κυνηγήσουν με τις πέτρες όλοι (και σύμβουλοι, και διευθυντές, και τα παιδιά ίσως)  :P

itt

#10
Παράθεση από: stpdt
Μπορώ με βάση αυτή την αναφορά στην σελίδα 246, να ξεκινήσω να κάνω object oriented προγραμματισμό στα παιδιά;

Έχω την αμυδρά υποψία ότι αν το κάνω, θα με κυνηγήσουν με τις πέτρες όλοι (και σύμβουλοι, και διευθυντές, και τα παιδιά ίσως)  :P

Είναι εκτός ύλης ούτως ή άλλως. Απλώς το ανέφερα στα πλαίσια της συζήτησης.

stpdt

Παράθεση από: itt στις 22 Σεπ 2014, 09:07:46 ΜΜ
Είναι εκτός ύλης ούτως ή άλλως. Απλώς το ανέφερα στα πλαίσια της συζήτησης.

Ακόμα και εντός ύλης να ήταν, με μόνο αυτό το παράδειγμα στην σελίδα 246, δύσκολα μπορεί κανείς να υποστηρίξει ότι η ψευδογλώσσα είναι object oriented και ότι με το υπάρχον βιβλίο μπορούμε να την διδάσκουμε με αυτο τον τρόπο.

Οπότε όσοι από εμάς θέλουμε να σπάσουμε αυτό το "αλγόριθμοι-αλγόριθμοι-αλγόριθμοι" του βιβλίου  και να κάνουμε και κάτι παραπάνω εκτός από αυτό, δεν έχουμε καν κάτι "εκτός ύλης" για να πατήσουμε να μπει "εντός ύλης" και να το κάνουμε.

Τα χέρια μας είναι δεμένα, αν δεν βελτιωθεί το βιβλίο.