Οδηγός εγκατάστασης ΣΕΠΕΗΥ με Ubuntu 12.04 LTSP/sch-scripts/epoptes

Ξεκίνησε από alkisg, 25 Ιουν 2012, 01:48:31 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Παράθεση από: odysseas στις 21 Σεπ 2012, 11:32:17 ΠΜ
Εντάξει, με την υποβάθμιση δούλεψε. Αισθάνομαι μεγάλη ανακούφιση, τη Δευτέρα είχα ένα τμήμα Β' Γυμνασίου που αν δεν τους έβαζα στους υπολογιστές θα με έτρωγαν ζωντανό. Ευχαριστώ Άλκη.

@odysseas, για να μην το ξεχάσω για άλλη φορά, έχω βάλει και μία επιλογή --revert στην ltsp-update-image, οπότε μπορείς σε λίγα δευτερόλεπτα να γυρνάς στην προηγούμενη κατάσταση όταν κάτι πάει στραβά με τον εικονικό δίσκο:
Κώδικας: shell
sudo ltsp-update-image --revert


(Ο odysseas είναι από τους θαρραλέους που μας βοηθάνε έχοντας ενεργοποιημένο το "proposed" αποθετήριο - ευχαριστούμε!)

Για την ιστορία, κάποιος έκανε τις νέες εκδόσεις του LTSP να μην δουλεύουν πια στην 12.04 σε αυτό το commit. Το διόρθωσα σήμερα και ανέβασα νέα έκδοση στο proposed αποθετήριο.

zaspan

Καλημέρα.
Σκέφτομαι να εγκαταστήσω LTSP Server, αν και το εργαστήριο είναι καινούργιο, και θα ήθελα να ρωτήσω αν θα υπάρχει πρόβλημα επειδή όλοι οι υπολογιστές ( και ο server) είναι πάνω στο ίδιο switch. 

alkisg

Καλημέρα, κανένα πρόβλημα, μάλιστα προτείνεται να είναι όλα στο ίδιο switch (το οποίο προτείνεται επίσης να έχει τουλάχιστον μία θύρα gigabit).

exanemou

το αρχείο που αναφέρεται στο wiki να κατεβασουμε για την εγκατασταση του UBUNTU 12.04 , δηλ. το 12.04.1 ειναι τι ιδιο που υπαρχει στην επισημη σελιδα του ubuntu και αναφερεται ως desktop 12.04 LTS;
Ρωτω γιατι το εχω κατεβασει και εγκαταστησει ηδη σε ενα Η/Υ της γραμματειας.
Στην παλαιοτερη εκδοση 10.04 υπηρχε ξεχωριστη εκδοση server , desktop. Tωρα δεν απαιτειται απο οτι καταλαβα κατι τετοιο

alkisg

Είναι το ίδιο, απλά το ανανεώνουνε από το Ubuntu κάθε έξι μήνες: 12.04 τον Απρίλη, 12.04.1 τώρα, 12.04.2 σε λίγους μήνες...
Δεν χρειάζεται να το ξαναεγκαθιστούμε, οι υπάρχουσες εγκαταστάσεις ενημερώνονται αυτόματα.

Και τώρα υπάρχει server, desktop κτλ, αλλά εμείς θέλουμε πάντα την desktop έκδοση.

nikoskon

Καλημέρα κι από μένα Άλκη
:)
Συγχαρητήρια σε όλους, πολύ καλή δουλειά. Όλα πήγαν καλά στην εγκατάσταση.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής:
Αν θέλω να κάνω login ως admin σε κάποιο client ενώ με αφήνει, όταν θέλω να εκτελέσω κάποιες ενέργειες τοπικά (π.χ. να τσεκάρω ένα δίσκο στο clilent PC) και απαιτείται το admin passwd, παίρνω authentication failed.

Στην ουσία επειδή το PC είναι dual boot, το πρόβλημα είναι ότι μπουτάρει μόνο από το δίκτυο και δεν μπουτάρει από το δίσκο (read disk error), οπότε είπα μήπως το συνεφέρω μέσα από το linux περιβάλλον.

odysseas

Παράθεση από: nikoskon στις 02 Οκτ 2012, 01:31:35 ΜΜ
Αν θέλω να κάνω login ως admin σε κάποιο client ενώ με αφήνει, όταν θέλω να εκτελέσω κάποιες ενέργειες τοπικά (π.χ. να τσεκάρω ένα δίσκο στο clilent PC) και απαιτείται το admin passwd, παίρνω authentication failed.

Μια σχετική απάντηση έχει δώσει ο Άλκης σε άλλο νήμα.


nikoskon

Ok thnx, δοκίμασα να τρέξω την εντολή
sudo sh -c 'echo "username ALL=NOPASSWD: ALL" >> /etc/sudoers'
και για χρήστη και για administrator, τη δοκίμασα και τοπικά στο PC και από το epoptes. Όταν πάω να τρέξω το grub customizer πάλι ζητάει root password και δεν του κάνει το administrator password που δίνω. Κάτι δεν έχω καταλάβει καλά?

alkisg

1) Είσαι σίγουρος ότι άλλαξες τη λέξη "username" στην εντολή, με το όνομα του χρήστη που είχε κάνει login; Μόλις την ξαναδοκίμασα και έπαιξε μια χαρά...
2) Αν δεν το καταφέρεις, κάνε δεξί κλικ → εκτέλεση → άνοιγμα κονσόλας → διαχειριστή, απομακρυσμένα, και από εκείνο το xterm τρέξε ό,τι θες ως root.

galatisp

Μετά την εγκατάσταση του Ubuntu 12.04 (με την τροποποιημένη έκδοση που υπάρχει στο ts.sch.gr)
και το τρέξιμο των sch-scripts παρατήρησα ότι δεν τρέχει το dnsmasq.

Προσπάθησα να το κάνω restart και φαίνεται ότι κάτι άλλο τρέχει στην πόρτα 53.

sudo service dnsmasq restart
* Restarting DNS forwarder and DHCP server dnsmasq                             
dnsmasq: failed to create listening socket for port 53: Η διεύθυνση υποδοχής είναι ήδη σε χρήση
                                                                         [fail]

Κάνοντας netstat  δε φαίνεται να τρέχει κάτι στην 53.

Καμμία ιδέα;

Π.

alkisg

Βασικά αυτό που χρειάζεται είναι restart του network manager, αλλά τα sch-scripts δεν το κάνουν αυτόματα για να μην κόψουν τη σύνδεση δικτύου:
sudo service network-manager restart
sudo service dnsmasq restart

Οπότε αντί γι' αυτό, το wiki προτείνει επανεκκίνηση του server μετά την εγκατάσταση των sch-scripts και τη δημιουργία στατικής IP. Η επανεκκίνηση καλύπτει επίσης και την ανάγκη για logoff/logon μετά την προσθήκη του administrator στο group epoptes.

Φυσικά αν μετά από επανεκκίνηση δεν σου παίξει, φταίει κάτι άλλο. :)

exanemou

οταν ολοκληρωσα την εγκατασταση (κανονικη οχι αναβάθμιση)και επανεκκινησα το διακομιστή εμφανιστηκε σε παραθυρο το μηνυμα :
οτι προεκυψε καποιο λαθος και αν ηθελα να το δηλωσω .Απαντησα θετικα. Επαναληφθηκε αυτο και στην επομενη επανεκκινηση και καποια στιγμή εμφανιστηκε το εξης μηνυμα:
the system is running in low graphics mode. Your screen couldn't been detecting correctly. You will need to configure these yourself
πατω ναι. και μου εμφανιζει το παρακάτω μηνυμα
what would you like to do?

  • run in low graphics mode for just one session
  • reconfigure graphics
  • troubleshoot the error
και εκει κολλαει. τι πρέπει να κάνω;

alkisg

Με το official CD εμφανίζονται αρκετά τέτοια σφάλματα. Στο μεταξύ τα περισσότερα έχουν διορθωθεί και έχουν έρθει ενημερώσεις, αλλά δεν υπάρχουν στο official CD. Στα live CDs της Τεχνικής Στήριξης έχουν συμπεριληφθεί, οπότε υπάρχουν μικρότερες πιθανότητες να εμφανιστούν τέτοια μηνύματα.

Αυτό με το low graphics mode όμως πρέπει να είναι άσχετο με τις αναφορές σφαλμάτων. Έβαλες τίποτα εμπορικούς οδηγούς για κάρτα γραφικών;
Ξεκίνα σε λειτουργία αποκατάστασης, πάτα πρώτα την επιλογή για network, ώστε να μονταριστούν τα συστήματα αρχείων και για εγγραφή, και στη συνέχεια πάτα εκεί που λέει για root. Τότε, δώσε:
mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg-bad.conf
reboot

Αν είχες χαλασμένο xorg.conf, τότε αυτό θα στο μετακινήσει, ώστε να μην σου βγάζει πρόβλημα με τα γραφικά. Αν δεν είχες, ανέβασε το αποτέλεσμα της παρακάτω εντολής ώστε να δούμε τι κάρτα γραφικών έχεις:
lspci -nn -k | grep -A2 VGA

exanemou

δεν έβαλα τιποτα εμπορικούς οδηγους. Το περιεργο ειναι οτι στα 10.04 δεν υπηρξε αντιστοιχο προβλημα.
ΠαράθεσηΞεκίνα σε λειτουργία αποκατάστασης, πάτα πρώτα την επιλογή για network, ώστε να μονταριστούν τα συστήματα αρχείων και για εγγραφή, και στη συνέχεια πάτα εκεί που λέει για root
που βρισκεται η λειτουργια αποκαταστασης: