Τεχνικά ζητήματα για το MySchool

Ξεκίνησε από lef, 26 Νοε 2013, 12:26:14 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

thana$i$

Μάλλον θα πρέπει να κάνεις χαμαλοδουλειά, αφού φαντάζομαι ότι mixed case θα σου δημιουργήσει προβλήματα στην ταξινόμηση, και από όσο θυμάμαι δεν υπάρχει η δυνατότητα εισαγωγής από excel, οπότε θα μπορούσες να το κάνεις με κάποιο script.
Μια λύση θα ήταν να απευθυνθείς στην ΤΣ, να ρωτήσεις αν μπορούν να στο κάνουν με T-SQL.


rpirov

Καλησπέρα
Το αντιμετώπισα κι εγώ. Από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο ψάρεψα τις εγγραφές μου άλλες με πεζ΄΄α και άλλες με κεφαλαία. Το έλυσα με τη μέθοδο του χαλάλη.

rpirov

Ερώτηση πρός όποιον μπορεί να απαντήσει:
Στις τοποθετήσεις εκπαιδευτικών και κατά την επεξεργασία κάθε εκπαιδευτικού βγάζει "υποχρεωτικό ωράριο" με κόκκινα γράμματα -δεν μπορεί να επεξεργασθεί και από κάτω "Διδακτικό ωράριο Διαθέσιμο στη μονάδα" Εκεί τι βάζω? Τις συνολικές ώρες της ειδικότητας (π.χ. αν είναι ΠΕ02 102 ώρες) ή τις ώρες που αντιστοιχούν στον εκπαιδευτικό?
Αν του βάζω τις ώρες που του αντιστοιχούν προσθέτω και τις β αναθέσεις?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

amichail

Παράθεση από: rpirov στις 21 Σεπ 2014, 07:21:05 ΜΜ
Καλησπέρα
Το αντιμετώπισα κι εγώ. Από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο ψάρεψα τις εγγραφές μου άλλες με πεζ΄΄α και άλλες με κεφαλαία. Το έλυσα με τη μέθοδο του χαλάλη.
Προφανώς και είμαστε ενήμεροι για τη μέθοδο του χαμάλη :-)
Η φιλοσοφική μου απορία όμως είναι η εξής: εφόσον το record του μαθητή είναι ένα, αλλάζοντας τα στοιχεία του, αλλάζω και τα παλιά δηλαδή αυτά που ήδη είχε το προηγούμενο σχολείο και έχουν βγεί τίτλοι, απολυτήρια, βεβαιώσεις κλπ τα οποία χαρτιά τώρα δεν θα συμφωνούν με το σύστημα.
Και για να το πάμε πιο πέρα, τίποτα κατ΄ουσίαν δεν με εμποδίζει όπως θα άλλαζα το Παπαδόπουλος σε ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ να το αλλάξω σε ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ (τυχαία ονόματα). Τι ασφάλεια συστήματος είναι αυτή;
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

thana$i$

Παράθεση από: rpirov στις 21 Σεπ 2014, 07:27:30 ΜΜ
Ερώτηση πρός όποιον μπορεί να απαντήσει:
Στις τοποθετήσεις εκπαιδευτικών και κατά την επεξεργασία κάθε εκπαιδευτικού βγάζει "υποχρεωτικό ωράριο" με κόκκινα γράμματα -δεν μπορεί να επεξεργασθεί και από κάτω "Διδακτικό ωράριο Διαθέσιμο στη μονάδα" Εκεί τι βάζω? Τις συνολικές ώρες της ειδικότητας (π.χ. αν είναι ΠΕ02 102 ώρες) ή τις ώρες που αντιστοιχούν στον εκπαιδευτικό?
Αν του βάζω τις ώρες που του αντιστοιχούν προσθέτω και τις β αναθέσεις?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Από την ΔΔΕ μου έβαλαν μειώσεις ωραρίων εκπαιδευτικών που δεν μπορούσαν να περάσουν στο πρώτο πεδίο. Υποθέτω ότι για αυτούς που είναι με διάθεση σε παραπάνω από μια σχ. μονάδες θα μπαίνουν οι ώρες της διάθεσης.

thana$i$

Παράθεση από: amichail στις 22 Σεπ 2014, 07:56:17 ΜΜ
Η φιλοσοφική μου απορία όμως είναι η εξής: εφόσον το record του μαθητή είναι ένα, αλλάζοντας τα στοιχεία του, αλλάζω και τα παλιά δηλαδή αυτά που ήδη είχε το προηγούμενο σχολείο και έχουν βγεί τίτλοι, απολυτήρια, βεβαιώσεις κλπ τα οποία χαρτιά τώρα δεν θα συμφωνούν με το σύστημα.
Δεν είμαι σίγουρος ότι έχει γίνει τέτοιου είδους normalization. Μπορεί απλά να θέτει ένα key που θα συνδέει τις δυο εγγραφές. Λογικά για τα απολυτήρια τα στοιχεία θα γίνονται read only.

alvasilakis

Καλημέρα Συνάδελφοι !!! αντιμετωπίζω (στο myschool) το εξής :
- Α1α θεωρία = 1 ώρα καθηγητής Α
- Α1β θεωρία = 1 ώρα καθηγητής Β
- Α1α+β θεωρία = 1 ώρα (όλο το τμήμα μαζί) καθηγητής Α.
     Πώς δημιουργώ τα τμήματα (φτιάχνω 2 ή 3 τμήματα)?
     Πώς δηλώνω τις αναθέσεις?
Οποιος γνωρίζει κάτι . . .     
                   Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας . . .  :)

amichail

Παράθεση από: thana$i$ στις 22 Σεπ 2014, 09:58:33 ΜΜ
Δεν είμαι σίγουρος ότι έχει γίνει τέτοιου είδους normalization. Μπορεί απλά να θέτει ένα key που θα συνδέει τις δυο εγγραφές. Λογικά για τα απολυτήρια τα στοιχεία θα γίνονται read only.

*Λογικά* is the key word here.
Μπορώ να επιβεβαιώσω ότι όπως βλέπω από τους μετεγγραφέντες μαθητές μου το record είναι 1. Δηλαδή εγώ έστειλα μαθητές με κεφαλαία και τώρα στους μετεγγραφέντες τους βλέπω με πεζά.
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

thana$i$

Παράθεση από: alvasilakis στις 23 Σεπ 2014, 01:11:33 ΜΜ
Καλημέρα Συνάδελφοι !!! αντιμετωπίζω (στο myschool) το εξής :
- Α1α θεωρία = 1 ώρα καθηγητής Α
- Α1β θεωρία = 1 ώρα καθηγητής Β
- Α1α+β θεωρία = 1 ώρα (όλο το τμήμα μαζί) καθηγητής Α.
     Πώς δημιουργώ τα τμήματα (φτιάχνω 2 ή 3 τμήματα)?
     Πώς δηλώνω τις αναθέσεις?
Οποιος γνωρίζει κάτι . . .     
                   Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας . . .  :)
Στην καρτέλα Σχολική Μονάδα υπάρχει η επιλογή Συνδιδασκαλίες Μαθημάτων ή Διαφορετικών Τάξεων
Δεν την έχω χρησιμοποιήσει, αλλά φαίνεται σχετική.

alvasilakis

Καλημέρα !!! Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας ! Το έχω κάνει ήδη αυτό αλλά όταν πάω στην καρτέλα "Αναθέσεις" δε μου εμφανίζει το τμήμα με την συνδιδασκαλία με αποτέλεσμα η μία ώρα της συνδιδασκαλίας να μη μπορεί να ανατεθεί σε κανένα, αλλά όμως υπάρχει σαν τμήμα. Επικοινώνησα με την ομάδα υποστήριξης του myschool και παρ'όλη την καλή διάθεση που είχαν για να με εξυπηρετήσουν, μάλλον θα πρόκειται για αδυναμία του προγράμματος και έτσι δεν είχα και την πληρέστερη καθοδήγηση... 
Και πάλι ευχαριστώ πολύ !!!

tasospap

Καλησπέρα.

Θέλω να ρωτήσω το εξής: Πηγαίνοντας να τυπώσω έλεγχο επίδοσης παρατηρώ οτι η στήλη με το "Α τετράμηνο" είναι πολύ στενή, και κατα συνέπεια το τετράμηνο σπάει σε 2 σειρές. Ξέρει κάποιος αν μπορούμε να μεγαλώσουμε το πλάτος της στήλης με τις βαθμολογίες του τετραμήνου;

Δημήτρης Γκίνης

Βάζω και σε αυτό το νήμα την παρακάτω ανάρτηση:

Αφορά εφαρμογή με την οποία δημιουργούμε-συμπληρώνουμε σχετικές αναφορές - αρχεία xls με τους βαθμούς τερταμήνου, αναφορές τις οποίες στη συνέχεια ανεβάζουμε στο Myschool (πρόσφατα ενεργοποιήθηκε στο myschool η δυνατότητα να ανεβάζουμε βαθμούς μαζικά για όλα τα μαθήματα και όλους τους μαθητές μιας τάξης.

Παράθεση από: Δημήτρης Γκίνης στις 26 Ιαν 2015, 02:43:25 ΠΜ
Στο Myschool υπάρχει η δυνατότητα να ανεβάσεις με ένα κλικ τις βαθμολογίες όλων των μαθητών κάθε τάξης  σε όλα τα μαθήματα αν αυτές είναι συμπληρωμένες σε αρχεία xls (δηλ 3 uploads για τα Γυμνάσια_ΓΕΛ-ΕΠΑΛ και 4 για τα Δημοτικά). Εδώ έρχεται να βοηθήσει η εφαρμογή αυτή.

Η λύση που προτείνω (αρχείο xls με μακροεντολές) χρησιμοποιεί σαν Input κάποιες αναφορές του Myschool και :

α) δημιουργεί για κάθε εκπαιδευτικό ένα αρχείο xls με τόσα φύλλα όσες και οι διδασκαλίες του πχ Α1-Πληροφορική, Α2-Πληροφορική κλπ). Τα αρχεία αυτά τα μοιράζουμε στους εκπαιδευτικούς και αφού συμπληρώσει ο καθένας το δικό του τα επιστρέφει. Αν θέλετε τα τυπώνετε να υπάρχουν και στο αρχείο για το φόβο των Ιουδαίων....

β) από τα συμπληρωμένα excelόφυλλα "τραβάει" τους βαθμούς των μαθητών και συμπληρώνει τις κατάλληλες αναφορές (που τις έχουμε κατεβάσει κενές από το Myschool).

γ) αυτό που απομένει είναι να ανεβάσουμε τα 3 (4 για τα Δημοτικά) αυτά αρχεία xls που περιέχει 1 φύλλο το καθένα:  στο Myschool από Μαθητές-> Βαθμολογίες -> Εισαγωγή βαθμών για όλα τα μαθήματα μαζικά από αρχείο Excel


Από τον χειριστή του Myschool δεν απαιτείται καθόλου data entry, παρά μόνο το κατέβασμα 7 αναφορών για τα Γυμνάσια και τα Δημοτικά και 5 για τα ΓΕΛ και τα ΕΠΑΛ και το ανέβασμα των συμπληρωμένων excelόφυλλων που παράγει.

Για τα Δημοτικά:
Οδηγίες:https://www.dropbox.com/s/6eq8t2xt06ivlbh/Ginis_Dimotiko_Bathologies_Myschool_V_4_0.xls?dl=0
Η εφαρμογή:https://www.dropbox.com/s/n20h7oseaweff3w/%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82%20%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82_%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D_v4%20.pdf?dl=0

Για τα Γυμνάσια:
Οδηγίες: https://www.dropbox.com/s/gai1wvgax7i7lax/%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82%20%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82_%CE%93%CF%85%CE%BC%CE%BD%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%BF%CF%85_v4.pdf?dl=0
Η εφαρμογή:https://www.dropbox.com/s/2itfsz29r33012y/Ginis_Gymnasio_Bathologies_Myschool_V_4_0.xls?dl=0

Για ΓΕΛ-ΕΠΑΛ:
Οδηγίες: https://www.dropbox.com/s/zc0bse2gxrycv4k/%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82%20%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82_v4_%CE%93%CE%95%CE%9B_%CE%95%CE%A0%CE%91%CE%9B.pdf?dl=0
Η εφαρμογή:https://www.dropbox.com/s/c87bfe3h1a5pqr0/Ginis_%CE%93%CE%95%CE%9B_%CE%95%CE%A0%CE%91%CE%9B_Bathologies_Myschool_V4_0.xls?dl=0

ΥΓ: 1. ο κώδικας δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας ....αλλά δουλεύει. Όποιος έχει χρόνο και διάθεση μπορεί να το βελτιώσει, αρκεί να το μοιραστεί και αυτός με τη σειρά του
2. Πιθανό να έχει ξεφύγει κανά ψιλό-bug, αν και η aspd του πέταξε τα μάτια στο debugging και την ευχαριστώ γι'αυτό. Αν βρείτε κάτι βάλτε μια φωνή....

Edit: Διορθώθηκαν κανά-δυο bugs (27/1). Αν θέλετε το ξανακατεβάζετε.

kostafe

Καλησπέρα
Μπορείτε να μου πείτε πως να διαγράψω παραληφθήσα Αίτηση  Πανελληνίων;

Ευχαριστώ.