Θέματα Ενδοσχολικών Εξετάσεων Τεχνολογίας Επικοινωνιών

Ξεκίνησε από elen, 11 Μαΐου 2008, 01:26:33 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

elen

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να ανεβάσει τα θέματα που έχει βάλει μια χρονιά στις ενδοσχολικές εξετάσεις
στο μάθημα Τεχνολογία Επικοινωνιών για να δούμε και εμείς οι νέοι συνάδελφοι την δομή τους.

Ευχαριστώ.

pgrontas

Πέρσι που έκανα πρώτη φορά το μάθημα τεχνολογία επικοινωνιών, έβαλα τα θέματα που επισυνάπτω παρακάτω.
Μπορεί να φαίνονται πολλά, αλλά οι μαθητές που ήταν να γράψουν τα έβγαλαν σε λίγο παραπάνω από μια ώρα.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

P.Tsiotakis

Elen, μπορείς να δεις και τα θέματα των πανελλαδικών του μαθήματος αυτού, αφού δινόταν πανελλαδικά μέχρι και το 2004. Θα τα βρεις στο site του ΥΠΕΠΘ

mitsospap

pgrontas ωραία θέματα. Μήπως μπορείς να μας δώσεις και τις λύσεις;

pgrontas

Παράθεση από: mitsospap στις 31 Μαΐου 2011, 11:27:46 ΜΜ
Mήπως μπορείς να μας δώσεις και τις λύσεις;
Δυστυχώς δεν τις έχω κάπου γραμμένες γιατί τα περισσότερα είναι από το βιβλίο.

Μιας και επανέφερες το θέμα, μια προσθήκη κρίσεως στην ερώτηση της πολύπλεξης που έβαλα φέτος είναι η εξής:

Παράθεση
Γ. Σε μία σχολική τάξη,  επικοινωνούν ο καθηγητής και οι μαθητές οι οποίοι εναλλάξ ρωτούν και απαντούν σε ερωτήσεις.
α) Ποιος είναι ο δίαυλος επικοινωνίας στο παραπάνω παράδειγμα (αν υφίσταται);
β) Να αιτιολογήσετε την άποψη ότι για την επικοινωνία καθηγητή – μαθητών χρησιμοποιείται πολύπλεξη διαίρεσης χρόνου.
γ)  Να περιγράψετε την μορφή που θα είχε η επικοινωνία αν γινόταν χρήση της πολύπλεξης διαίρεσης συχνότητας;

Την  απάντησαν σε ικανοποιητικά ποσοστά, αλλά τους είχα προετοιμάσει και στην διάρκεια της χρονιάς.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

mitsospap

Απάντησε αν μπορείς πλζ τα σωστό λάθος, την πολλαπλή επιλογή με τις 4 απαντήσεις και την αντιστοίχηση. Τα θέματα ανάπτυξης δεν χρειάζονται

Αν δεν έχεις χρόνο να ρωτήσω συγκεκριμένα ποια θέλω;

nsamaras

Σας δίνω και τα δικά μου. Επεδίωξα ώστε τα θέματα να είναι εύκολα και απλά. Στην ύλη δεν περιλαμβάνονται τα κεφάλαια 16-18.
για την ψωροκώσταινα ρε γαμώτο!