Συζήτηση και προτεινόμενες λύσεις των δραστηριοτήτων του νέου βιβλίου

Ξεκίνησε από ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ, 27 Αυγ 2019, 08:23:27 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Καλησπέρα και καλό φθινόπωρο.
Μήπως θα ήταν αρκετά σωστό για όλους  μας να δημιουργηθεί ένας σχολιασμός σχετικά με τις δραστηριότητες - ασκήσεις του νέου βιβλίου. Νομίζω ότι θα βγουν πολλά οφέλη για όλους που διδάσκουν  το μάθημα. Όσοι  έχετε δει τις δραστηριότητες φαντάζομαι ότι διαπιστώσατε ότι  είναι ανοικτές και επιδέχονται παραλλαγές λύσεων. Περιμένω  τα σχόλια σας σε όσους  συμφωνούν.
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

npapathomop

Εγώ συμφωνώ με την πρόταση, νομίζω ότι θα είναι καλό για όλους και θα συνεισφέρω από την πλευρά μου προς αυτή την κατεύθυνση

Λαμπράκης Μανώλης

Καλησπέρα σε όλους

εννοείται θα είναι πάρα πολύ χρήσιμο για όλους μας  ... καλή αρχή

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ


Προτείνω  η συζήτηση  της νέας ύλης  να ακολουθεί  τη σειρά  του σχολικού  βιβλίου ας ξεκινήσουμε λοιπόν με όποιον ενδιαφέρεται με
ΣΤΟΙΒΑ ΚΑΙ ΟΥΡΑ καλή αρχή  προτείνετε συζήτηση
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

#4
Πώς θα σας φαινόταν  ενα για παράδειγμα  3 θέμα , υλοποιήση μιας στοίβας μέσω υποπρογραμμάτων. Θα σκεφτώ  την εκφώνηση ( με ξεχωριστή ενότητα για την ώθηση  και απώθηση) και θα την γράψω,  ωστόσο  αν κάποιος άλλος έχει κάτι αντίστοιχο  υπό  σκέψη ας το προτείνει
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

manpap

Παράθεση από: ΣΧΟΙΝΑΣ  ΚΩΣΤΑΣ στις 31 Αυγ 2019, 06:41:30 ΜΜ
Πώς θα σας φαινόταν  ενα για παράδειγμα  3 θέμα , υλοποιήση μιας στοίβας μέσω υποπρογραμμάτων. Θα σκεφτώ  την εκφώνηση ( με ξεχωριστή ενότητα για την ώθηση  και απώθηση) και θα την γράψω,  ωστόσο  αν κάποιος άλλος έχει κάτι αντίστοιχο  υπό  σκέψη ας το προτείνει
Για τη στοίβα, θα έλεγα ότι οι υλοποιήσεις των υποπρογραμμάτων της ώθησης και της απώθησης, είναι καλό να ενσωματώνουν την λογική της υπερχείλισης ή την αδυναμία ώθησης με χρήση λογικής μεταβλητής! Έχω στο μυαλό μου τα παρακάτω:

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΩΘΗΣΗ (Α, στοιχείο, top, done)
   ΣΤΑΘΕΡΕΣ
      Ν = 10
   ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
      ΑΚΕΡΑΙΕΣ:  top
      ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ: στοιχείο, Α[Ν]
      ΛΟΓΙΚΕΣ: done
   ΑΡΧΗ
      ΑΝ top < Ν ΤΟΤΕ
         top <- top + 1
         Α[top] <- στοιχείο
         done <- ΑΛΗΘΗΣ
      ΑΛΛΙΩΣ
         done <- ΨΕΥΔΗΣ
      ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
ΤΕΛΟΣ_ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΩΘΗΣΗ (Α, στοιχείο, top, done)
   ΣΤΑΘΕΡΕΣ
      Ν = 10
   ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
      ΑΚΕΡΑΙΕΣ: top
      ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ: στοιχείο, Α[Ν]
      ΛΟΓΙΚΕΣ: done
   ΑΡΧΗ
      ΑΝ top >=1 ΤΟΤΕ    
         στοιχείο <- Α[top]
         top <-- top - 1
         done <- ΑΛΗΘΗΣ
      ΑΛΛΙΩΣ
         done <- ΨΕΥΔΗΣ
      ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
   ΤΕΛΟΣ_ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ

Τα παραπάνω υποπρογράμματα συμβαδίζουν και με το βιβλίο του καθηγητή (σελ 86-87) και με το καινούργιο συμπληρωματικό εκπαιδευτικό υλικό!

Για την ουρά δεν είμαι σίγουρος για το πως θα πρέπει να είναι τα υποπρογράμματα καθότι, υπάρχει διαφορετική προσέγγιση στο νέο βιβλίο από το βιβλίο του καθηγητή σελ 88:

Αλγόριθμος Εξαγωγή_από_Ουρά
Δεδομένα // rear, item //
Αν rear <= front τότε
front ← front+1
item ← queue[front]
done ← Αληθής
αλλιώς
done ← Ψευδής
Τέλος_αν
Αποτελέσματα // item, rear, done //
Τέλος Εξαγωγή_από_Ουρά

Καθότι θεωρεί ως συνθήκη ώστε να εξαχθεί στοιχείο (δηλαδή η άδεια ουρά) το front<=rear
Τι λέτε και εσείς?
Συντηρώ το μυαλό μου ακοίμητο, λαγαρό, ανήλεο. Το αμολώ να παλεύει ακατάλυτα. Άλλο αργαστήρι να κάνω το σκοτάδι φως δεν έχω.
Ν. Καζαντζάκης

P.Tsiotakis

Παράθεση από: manpap στις 01 Σεπ 2019, 11:41:14 ΜΜ
Για τη στοίβα, θα έλεγα ότι οι υλοποιήσεις των υποπρογραμμάτων της ώθησης και της απώθησης, είναι καλό να ενσωματώνουν την λογική της υπερχείλισης ή την αδυναμία ώθησης με χρήση λογικής μεταβλητής!

Καλησπέρα, συμφωνώ με την χρήση της λογικής μεταβλητής, και ακόμη περισσότερο στη λογική των υποπρογραμμάτων.


Παράθεση από: manpap στις 01 Σεπ 2019, 11:41:14 ΜΜ
Για την ουρά δεν είμαι σίγουρος για το πως θα πρέπει να είναι τα υποπρογράμματα καθότι, υπάρχει διαφορετική προσέγγιση στο νέο βιβλίο από το βιβλίο του καθηγητή σελ 88:
Καθότι θεωρεί ως συνθήκη ώστε να εξαχθεί στοιχείο (δηλαδή η άδεια ουρά) το front<=rear

δυστυχώς, η ατολμία της συγγραφικής ομάδας στο ΝΕΟ υλικό στην παράθεση της ουράς (της κυκλικής ουράς και της συντήρησης της γραμμικής ουράς) οδήγησε σε μία πολύ παράξενη μορφή κωδικοποίησης της ουράς
- πότε είναι γεμάτη. (Άλλωστε στο βίντεο της παρουσίασης του υλικού, ανέφεραν ότι δεν μας απασχολεί τι θα συμβεί αν η ουρά έχει στοιχείο στην τελευταία θέση αλλά άδειες θέσεις στην αρχή=δεν είναι κενή αλλά δεν μπαίνει νέο στοιχείο.)
- πότε είναι άδεια.
παρουσιάζονται ορθές κωδικοποιήσεις, αλλά δεν είναι οι απλούστερες-λογικότερες.

Παρ'  ολα αυτά κατά τη γνώμη μου θα πρέπει η διδασκαλία να κινηθεί με βάση το νέο υλικό και αυτές τις κωδικοποιήσεις (και όχι το παλιό βιβλίο καθηγητή). Εκτός κι αν οι οδηγίες διδασκαλίας θα λένε διαφορετικά.

Λαμπράκης Μανώλης

#7
Καλησπέρα και καλή χρονια σε όλους μας..
Ήθελα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις να συζητήσουμε:
1) σελίδα 40, στην δεύτερη παράγραφο που περιγράφει την εισαγωγή κόμβου, στην τρίτη γραμμή στην παρένθεση, αναφέρει '' να πάρει την τιμή που είχε πριν την εισαγωγή ο δείκτης του τρίτου κόμβου.. ''. Του δεύτερου  κόμβου δεν θα έπρεπε να λέει;;
2) σελίδα 45 παπνω πάνω στο σχημα, υποθέτω ειναι Μαρία αντί Ειρήνη ο κόμβος κάτω από την ριζα
3) σελίδα 91, στις μεθόδους του ανθοπώλη Τζιοβάνι, δεν θα έπρεπε να υπάρχει και η Αναθέτει Παράδοση, για να συμβαδίζει και με το σχήμα κλάσης της σελίδας 94;
4) σελίδα 107, οι συναρτήσεις δεν έχουν παραμέτρους.. Α) μπορούμε να συμπεράνουμε πως και οι συναρτήσεις μπορούν να έχουν κενή λίστα παραμέτρων; Β) οι μεταβλητές πχ στο τρίγωνο βάση και ύψος πως λαμβάνουν τιμή;; επίσης δεν έχουν δηλωθεί.. Δεν ακολουθούν τους κανόνες των συναρτήσεων που δίδασκαμε μέχρι τώρα;;