CS Κρήτης ή Μηχανικών Η/Υ και πληροφορικής;

Ξεκίνησε από DimitrisM, 03 Οκτ 2015, 08:08:43 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

DimitrisM

Καλησπέρα, είμαι μαθητής της τρίτης λυκείου και θέλω να ασχοληθώ με Computer Science, όχι IT. Πολλοί λένε ό,τι η σχολή της Πάτρας επειδή είναι πολυτεχνική είναι "καλύτερη" για να βγείς Computer Scientist και έχει μεγαλύτερη απήχηση στην αγορά εργασίας του εξωτερικού  ??? . Είμαι στο 2ο πεδίο και για πληροφορική έχω πρόσβαση σ' αυτές τις δύο στο ΕΚΠΑ με ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ και κάποιες άλλες μηχανικών η/υ και πληροφορικής. Δε με πολυενδιαφέρουν τα Ηardware θέλω να ασχοληθώ ΚΥΡΙΩΣ με πληροφορική (αλγορίθμους κλπ). Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ εκ' των προτέρων :)

tdrivas

Από τα δύο που ανέφερες, προσωπικά θεωρώ καλύτερο το της Κρήτης. Προσφέρει γερό υπόβαθρο στο CS και συνεργάζεται με το ίδρυμα Τεχνολογίας και έρευνας (https://www.forth.gr/index.php?l=g)
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

itt

Παράθεση από: DimitrisM στις 03 Οκτ 2015, 08:08:43 ΜΜ
Καλησπέρα, είμαι μαθητής της τρίτης λυκείου και θέλω να ασχοληθώ με Computer Science, όχι IT. Πολλοί λένε ό,τι η σχολή της Πάτρας επειδή είναι πολυτεχνική είναι "καλύτερη" για να βγείς Computer Scientist και έχει μεγαλύτερη απήχηση στην αγορά εργασίας του εξωτερικού  ??? . Είμαι στο 2ο πεδίο και για πληροφορική έχω πρόσβαση σ' αυτές τις δύο στο ΕΚΠΑ με ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ και κάποιες άλλες μηχανικών η/υ και πληροφορικής. Δε με πολυενδιαφέρουν τα Ηardware θέλω να ασχοληθώ ΚΥΡΙΩΣ με πληροφορική (αλγορίθμους κλπ). Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ εκ' των προτέρων :)

Όχι δεν έχει μεγαλύτερη απήχηση στην αγορά εργασίας του εξωτερικού. Γενικά επειδή δεν ξέρω τι επαφή έχεις με το όλο θέμα, από αυτά που έγραψες φαίνεται να έχεις παρεξηγήσει κάποια πράγματα. Η πληροφορική είναι αλληλένδετη με το hardware, όχι στο επίπεδο που ίσως νομίζεις, αλλά το να ξέρεις πώς λειτουργούν κάποια βασικά κομμάτια είναι απολύτως αναγκαίο. Το μεγαλύτερο κομμάτι από αυτά που πρέπει οπωσδήποτε να γνωρίζεις καλύπτεται από προπτυχιακά μαθήματα λογικής σχεδίασης και αρχιτεκτονικής υπολογιστών σχεδόν σε όλα τα τμήματα com.sci. Άμα δεν σε ενδιαφέρει το ερευνητικό κομμάτι, η επιλογή της σχολής είναι πολύ πιο απλή, υπό την έννοια ότι δεν χρειάζεται να σταθμίσεις τις σχέσεις που έχει το τμήματα με ερευνητικά ιδρύματα και πανεπιστήμια του εξωτερικου καθώς και το ερευνητικό έργο που παράγει.

Για μένα η επιλογή είναι αρκετά απλή. Αν δεν σε νοιάζει η ερεύνα/το ακαδημαϊλίκι, πας σε τμήμα που δεν θα χρειαστείς relocation και σε τμήμα που είναι το πιο εύκολο να το τελειώσεις (με βαθμό  αν σε απασχολεί).

dpa2006

Παράθεση από: DimitrisM στις 03 Οκτ 2015, 08:08:43 ΜΜ
Καλησπέρα, είμαι μαθητής της τρίτης λυκείου και θέλω να ασχοληθώ με Computer Science, όχι IT. Πολλοί λένε ό,τι η σχολή της Πάτρας επειδή είναι πολυτεχνική είναι "καλύτερη" για να βγείς Computer Scientist και έχει μεγαλύτερη απήχηση στην αγορά εργασίας του εξωτερικού  ??? . Είμαι στο 2ο πεδίο και για πληροφορική έχω πρόσβαση σ' αυτές τις δύο στο ΕΚΠΑ με ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ και κάποιες άλλες μηχανικών η/υ και πληροφορικής. Δε με πολυενδιαφέρουν τα Ηardware θέλω να ασχοληθώ ΚΥΡΙΩΣ με πληροφορική (αλγορίθμους κλπ). Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ εκ' των προτέρων :)

Καλημέρα,αφού δεν σε ενδιαφέρει το Hardware κομμάτι,επιλέγεις (CS)D=(Computer Science) Department.
Το τμήμα της Κρήτης είναι το πρώτο τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών που δημιουργήθηκε στην Ελλάδα και άρα το παλαιότερο,με πολύ καλό επίπεδο σπουδών.
Τα υπόλοιπα τμήματα Επιστήμης Υπολογιστών δημιουργήθηκαν αρκετά χρόνια αργότερα και αποφασίστηκε να ονομαστούν τμήματα Πληροφορικής για περιλάβουν την επεξεργασία Πληροφορίας στο αντικειμενο τους(όχι πως αυτό της Κρήτης δεν το έκανε,απλά ήθελαν να φαίνεται πιο έντονο ακολουθώντας την πρακτική Αγγλικών/Γερμανικών Πανεπιστημιακών Σχολών να ονομάζουν το αντικείμενο Informatik).
Δες τα αντίστοιχα προγράμματα σπουδών:
Κρήτης:
Συνοπτικός οδηγός Σπουδών 2014-2015
Οδηγός Σπουδών 2013-2014

Μαθήματα/Εξάμηνο

Πάτρας:
Οδηγός Σπουδών 2015-2016
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

dkontos

Καλημέρα,
θα συμφωνήσω και εγώ με τους συναδέλφους, σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις καλύτερη επιλογή είναι το CS του Πανεπιστημίου Κρήτης.
Θα σου έλεγα όμως να δεις και το Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ για ένα και μόνο λόγο, την δυνατότητα επιλογής κατεύθυνσης.
Είναι αρκετά νωρίς για να έχεις κατασταλάξει ποιος τομέας της επιστήμης σε εξυτάρει περισσότερο, στο ΕΚΠΑ θα έχεις την δυνατότητα αυτής της επιλογής μετά το 2ο έτος κάτι που πιστεύω είναι πολύ σημαντικό. Σε καμία περίπτωση δεν έχω να πω κάτι αρνητικό για το αντίστοιχο τμήμα της Κρήτης.
Πρώτος στόχος σου αυτή ρην στιγμή είναι το διάβασμα και η επιτυχία στις πανελλαδικές εξετάσεις. Μάζεψε τις μονάδες σου και εμείς δώ είμαστε να τα ξανασυζητήσουμε τον ερχόμενο Ιούνιο.
Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία προκαταβολικά!!!

dpa2006

Πολύ σωστή παρατήρηση για το ΕΚΠΑ,
καλή επιτυχία,καλό διάβασμα!
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

dimitrios67

από διάφορες πληροφορίες που εχω, το τμημα της Κρητης ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να το τελειώσει κανείς...
Ισως να διαλεξεις κατι άλλο, αν δεν ενδιαφερεσαι για ερευνα...
Εν πολλοίς συμφωνω με τον itt

Κατα την ωρα προεχουν τα μαθήματά σου...
Σου ευχομαι καλή επιτυχία!

dpa2006

Παράθεση από: dimitrios67 στις 07 Οκτ 2015, 08:47:46 ΜΜ
από διάφορες πληροφορίες που εχω, το τμημα της Κρητης ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να το τελειώσει κανείς...
Ισως να διαλεξεις κατι άλλο, αν δεν ενδιαφερεσαι για ερευνα...
Εν πολλοίς συμφωνω με τον itt

Κατα την ωρα προεχουν τα μαθήματά σου...
Σου ευχομαι καλή επιτυχία!
Για το CSD της Κρήτης ισχύει...
Από φίλο που εργάζεται στο ebanking τράπεζας.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

dkontos

Καλημέρα σε όλους,
τι είναι αυτά που ακούγονται μέσα "Στο Στέκι Μας" ...
λέτε σε ένα παλικάρι 17 χρονών να μην ακολουθήσει ένα πανεπιστημιακό τμήμα επειδή είναι "δύσκολο".
Μήπως έχετε να του προτείνεται κάποιο τμήμα που στέλνει το πτυχίο στο σπίτι ... χωρίς παρακολούθηση.
Ωραία νοοτροπία "συνάδελφοι" να λέμε στους νέους αφήστε τα "δύσκολα" και ακολουθείστε τον εύκολο δρόμο.
Δυστυχώς αυτή η νοοτροπία μας έχει κάνει να μην έχουμε δυναμική υπόσταση σαν επιστήμονες και συνεχώς να ακολουθούμε, ενώ θα έπρεπε να ηγούμαστε ...

DimitrisM σου ζητώ συγνώμη εκ μέρους της επιστήμης και θα σε συμβούλευα (έχω και εγώ ένα 20χρονο γιο που σπουδάζει την επιστήμη μας, επομένως έχω το δικαίωμα να σου δίνω συμβουλές) να ακολουθήσεις την καρδιά σου, επιλέγοντας αυτό που πραγματικά σε ενδιαφέρει να κάνεις, μόνο τότε θα είσαι επιτυχημένος αλλά και ευτυχισμένος.
Να ξέρεις ότι οι δυσκολίες είναι που θα σε κάνουν πιο δυνατό. Όταν ακούς ότι ένα πανεπιστημιακό τμήμα είναι δύσκολο, σίγουρα έχει να σου δώσει κάτι καλό.
Να είσαι καλά!!!

itt

Παράθεση από: dkontos στις 08 Οκτ 2015, 10:59:54 ΠΜ
Καλημέρα σε όλους,
τι είναι αυτά που ακούγονται μέσα "Στο Στέκι Μας" ...
λέτε σε ένα παλικάρι 17 χρονών να μην ακολουθήσει ένα πανεπιστημιακό τμήμα επειδή είναι "δύσκολο".
Μήπως έχετε να του προτείνεται κάποιο τμήμα που στέλνει το πτυχίο στο σπίτι ... χωρίς παρακολούθηση.
Ωραία νοοτροπία "συνάδελφοι" να λέμε στους νέους αφήστε τα "δύσκολα" και ακολουθείστε τον εύκολο δρόμο.
Δυστυχώς αυτή η νοοτροπία μας έχει κάνει να μην έχουμε δυναμική υπόσταση σαν επιστήμονες και συνεχώς να ακολουθούμε, ενώ θα έπρεπε να ηγούμαστε ...

DimitrisM σου ζητώ συγνώμη εκ μέρους της επιστήμης και θα σε συμβούλευα (έχω και εγώ ένα 20χρονο γιο που σπουδάζει την επιστήμη μας, επομένως έχω το δικαίωμα να σου δίνω συμβουλές) να ακολουθήσεις την καρδιά σου, επιλέγοντας αυτό που πραγματικά σε ενδιαφέρει να κάνεις, μόνο τότε θα είσαι επιτυχημένος αλλά και ευτυχισμένος.
Να ξέρεις ότι οι δυσκολίες είναι που θα σε κάνουν πιο δυνατό. Όταν ακούς ότι ένα πανεπιστημιακό τμήμα είναι δύσκολο, σίγουρα έχει να σου δώσει κάτι καλό.
Να είσαι καλά!!!

Ωραίο είναι επίσης να βγάζεις συμπεράσματα μόνος σου. Η δυσκολία στην Ελλάδα δεν συνεπάγεται για κανέναν λόγο ποιότητα, συνήθως δείχνει πολύ συγκεκριμένες παθογένειες που έχουν τα πανεπιστημιακά τμήματα. Επίσης, σε περίπτωση που δεν είναι προφανές, δεν σημαίνει ότι όποιος θέλει να σπουδάσει σε ένα πανεπιστημιακό τμήμα θέλει να γίνει και ακαδημαϊκός και πως πρέπει να θυσιάσει την φαιά ουσία του στο βωμό της πλατωνικής ανοησίας που διαιωνίζεται τόσα χρόνια σε αυτήν την χώρα. Η πλειοψηφία των απόφοιτων τμημάτων comp.sci θα ασχοληθούν επαγγελματικά με software developing ή system administration και αφού στα περισσότερα τμήματα δεν είναι υποχρεωτική η πρακτική άσκηση, το πτυχίο τους για μένα είναι όσο καλό όσο θα ήταν άμα τους το στέλνανε με courrier. Όσα μαθηματικά θα δεις στο ένα θα δεις και στο άλλο, το να κάνεις επιπλέον κβαντομηχανική, δεν είναι σοβαρό κριτήριο επιλογής.

Η νοοτροπία δεν είναι να ακολουθήσεις τον εύκολο δρόμο, είναι να καταλάβεις από που περνάει ο δύσκολος.

dpa2006

Παράθεση από: dkontos στις 08 Οκτ 2015, 10:59:54 ΠΜ
Καλημέρα σε όλους,
τι είναι αυτά που ακούγονται μέσα "Στο Στέκι Μας" ...
λέτε σε ένα παλικάρι 17 χρονών να μην ακολουθήσει ένα πανεπιστημιακό τμήμα επειδή είναι "δύσκολο".
Μήπως έχετε να του προτείνεται κάποιο τμήμα που στέλνει το πτυχίο στο σπίτι ... χωρίς παρακολούθηση.
Ωραία νοοτροπία "συνάδελφοι" να λέμε στους νέους αφήστε τα "δύσκολα" και ακολουθείστε τον εύκολο δρόμο.
Δυστυχώς αυτή η νοοτροπία μας έχει κάνει να μην έχουμε δυναμική υπόσταση σαν επιστήμονες και συνεχώς να ακολουθούμε, ενώ θα έπρεπε να ηγούμαστε ...

DimitrisM σου ζητώ συγνώμη εκ μέρους της επιστήμης και θα σε συμβούλευα (έχω και εγώ ένα 20χρονο γιο που σπουδάζει την επιστήμη μας, επομένως έχω το δικαίωμα να σου δίνω συμβουλές) να ακολουθήσεις την καρδιά σου, επιλέγοντας αυτό που πραγματικά σε ενδιαφέρει να κάνεις, μόνο τότε θα είσαι επιτυχημένος αλλά και ευτυχισμένος.
Να ξέρεις ότι οι δυσκολίες είναι που θα σε κάνουν πιο δυνατό. Όταν ακούς ότι ένα πανεπιστημιακό τμήμα είναι δύσκολο, σίγουρα έχει να σου δώσει κάτι καλό.
Να είσαι καλά!!!

Προσωπικά το γνωρίζω ότι είναι δύσκολο εδώ και πολλά χρόνια, το συστήνω για το υψηλό επίπεδο σπουδών του και τη φήμη που έχει αποκτήσει από τους αποφοίτους του!
Αυτά είναι αναμφισβήτητα!
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

DimitrisM

Αρχικά, σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις σας. Όταν εννοούσα πως δε με πολυ ενδιαφέρει το hardware, απλα εξηγούσα πως δεν είναι ο τομέας στον οποιο θα δωσω τη μεγαλύτερη σημασία. Η πληροφορική μ αρέσει πολυ σαν επιστήμη, και δε διστάζω να επιλέξω μια απαιτητική σχολή οπως το CSD της Κρήτης. Εξαλλου η επιτυχία ενος ατόμου σ αυτη την επιστήμη ειναι αμεσα συνυφασμένη με την προσωπικη προσπάθεια και "περιέργεια" του καθε ατόμου.  Οπως ειπατε ομως προς το παρον προέχει το διάβασμα. Πάντως σχημάτισα μια καθαρότερη εικόνα με αυτά που μου είπατε. Σας ευχαριστώ και πάλι, να είστε καλά.  :)

googlebro

#12
Παιδιά καλό είναι όσοι δεν ξέρουν, να ΜΗΝ ανοίγουν το στόμα τους.
Το CSD Κρήτη είναι πολύ καλό τμήμα από ότι έχω ακούσει αλλά είναι το ΔΕΥΤΕΡΟ (1985)http://www.csd.uoc.gr/home/history/dep-history.html , ενώ οι η/υ Πάτρας είναι το ΠΡΩΤΟ (1979)https://www.ceid.upatras.gr/el/ceid/history
Επίσης ΚΑΙ οι η/υ Πάτρας έχουν ερευνητικό κέντρο (το ΙΤΥ) ( http://www.cti.gr/el/generalinfo-el )  στο οποίο, οι διατελέσαντες Πρόεδροι (και ο νυν) ήταν/είναι καθηγητές των η/υ Πάτρας. Επίσης οι περισσότεροι επιστήμονες που εργάζονται εκεί είναι από τους η/υ Πάτρας.  +υπάρχει το PsP και δεκάδες εταιρίες (ψάξτε corrallia, Patras InnoHub, citrix bytemobile κτλ) https://www.ceid.upatras.gr/el/research/partnerships .
Είναι δυνατόν να λέτε σε ένα παιδί 17 χρονών ότι η τάδε σχολή είναι δύσκολη? Προφανώς και θα πας παιδί μου σε μια δύσκολη σχολή. Προτίμησε την πιο δύσκολη που μπορείς στο αντικείμενο που σε ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. Θα ματώσεις! θα γίνεις επιστήμονας όμως.
Είναι δυνατόν (δυστηχώς!όχι) να ξέρει ένα παιδί 17 χρονών αν θέλει να ασχοληθεί με έρευνα ή "ακαδημαιλίκι" ? -Θεέ μου τι εκφράσεις είναι αυτές. Τώρα εσείς είστε δάσκαλοι/καθηγητές? -Οοοκ !

Στα της επιστήμης τώρα και επί του επαγγέλματος: Προφανώς και για να γίνεις ένας καλός προγραμματιστής πρέπει να έχεις διδαχθεί "αριθμητική ανάλυση", "επιστημονικό υπολογισμό", "λειτουργικά συστήματα", "αλγόριθμους", "παράλληλη επεξεργασία". Αυτά είναι 5 μαθήματα τα οποία είναι η ΚΑΡΔΙΑ ενός επιστήμονα μηχανικό η/υ . (Computer scientist, Computer engineering). ΚΑΙ ΜΑΝΤΕΨΤΕ: στα 4 από τα 5 πρέπει να κάνεις άλλα 5 μαθήματα τα οποία θα συνδέουν το hardware με τους παραπάνω κλάδους ώστε να μπορείς να υλοποιείς την καλύτερη δυνατή λύση. ΝΑΙ- κύριοι/κυρίες, το hardware δεν είναι ένα black box. Πρέπει να ξέρεις πως λειτουργεί το πιο κάτω επίπεδο από αυτό που προγραμματίζεις, γιατί αυτό ειναι που θα σου δέιξει τι δυνατότητες μπορεί να περιμένεις από το πρόγραμμά σου. Έτσι το βλέπω εγώ.
Διπλωματούχος μηχανικός η/υ & πληροφορικής, Πανεπιστήμιο Πατρών (www.ceid.upatras.gr)

itt

Παράθεση από: googlebro στις 25 Ιαν 2016, 01:20:26 ΜΜ
Παιδιά καλό είναι όσοι δεν ξέρουν, να ΜΗΝ ανοίγουν το στόμα τους.
Το CSD Κρήτη είναι πολύ καλό τμήμα από ότι έχω ακούσει αλλά είναι το ΔΕΥΤΕΡΟ (1985)http://www.csd.uoc.gr/home/history/dep-history.html , ενώ οι η/υ Πάτρας είναι το ΠΡΩΤΟ (1979)https://www.ceid.upatras.gr/el/ceid/history
Επίσης ΚΑΙ οι η/υ Πάτρας έχουν ερευνητικό κέντρο (το ΙΤΥ) ( http://www.cti.gr/el/generalinfo-el )  στο οποίο, οι διατελέσαντες Πρόεδροι (και ο νυν) ήταν/είναι καθηγητές των η/υ Πάτρας. Επίσης οι περισσότεροι επιστήμονες που εργάζονται εκεί είναι από τους η/υ Πάτρας.  +υπάρχει το PsP και δεκάδες εταιρίες (ψάξτε corrallia, Patras InnoHub, citrix bytemobile κτλ) https://www.ceid.upatras.gr/el/research/partnerships .
Είναι δυνατόν να λέτε σε ένα παιδί 17 χρονών ότι η τάδε σχολή είναι δύσκολη? Προφανώς και θα πας παιδί μου σε μια δύσκολη σχολή. Προτίμησε την πιο δύσκολη που μπορείς στο αντικείμενο που σε ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. Θα ματώσεις! θα γίνεις επιστήμονας όμως.
Είναι δυνατόν (δυστηχώς!όχι) να ξέρει ένα παιδί 17 χρονών αν θέλει να ασχοληθεί με έρευνα ή "ακαδημαιλίκι" ? -Θεέ μου τι εκφράσεις είναι αυτές. Τώρα εσείς είστε δάσκαλοι/καθηγητές? -Οοοκ !

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είστε όλοι σε αυτό το thread επιθετικοί άμα διαφωνείτε με κάτι. Έχω ήδη αναπτύξει επιχείρηματα στο θέμα δεν θα κάτσω να τα ξαναγράφω, άμα διαφωνείς σε κάτι το κάνεις quote και επιχειρηματολογείς. Όσο για το ακαδημαϊλίκι, εντάξει, άμα δεν έχεις κάνει μάθημα με θεότητες επιπέδου Νεγρεπόντη ή pascal με Ζάχο circa 2000, δεν μπορείς να καταλάβεις το context.

Παράθεση
Στα της επιστήμης τώρα και επί του επαγγέλματος: Προφανώς και για να γίνεις ένας καλός προγραμματιστής πρέπει να έχεις διδαχθεί "αριθμητική ανάλυση", "επιστημονικό υπολογισμό", "λειτουργικά συστήματα", "αλγόριθμους", "παράλληλη επεξεργασία". Αυτά είναι 5 μαθήματα τα οποία είναι η ΚΑΡΔΙΑ ενός επιστήμονα μηχανικό η/υ . (Computer scientist, Computer engineering). ΚΑΙ ΜΑΝΤΕΨΤΕ: στα 4 από τα 5 πρέπει να κάνεις άλλα 5 μαθήματα τα οποία θα συνδέουν το hardware με τους παραπάνω κλάδους ώστε να μπορείς να υλοποιείς την καλύτερη δυνατή λύση. ΝΑΙ- κύριοι/κυρίες, το hardware δεν είναι ένα black box. Πρέπει να ξέρεις πως λειτουργεί το πιο κάτω επίπεδο από αυτό που προγραμματίζεις, γιατί αυτό ειναι που θα σου δέιξει τι δυνατότητες μπορεί να περιμένεις από το πρόγραμμά σου. Έτσι το βλέπω εγώ.
Διπλωματούχος μηχανικός η/υ & πληροφορικής, Πανεπιστήμιο Πατρών (www.ceid.upatras.gr)

Το hardware προφανώς και είναι blackbox και η ιδέα είναι ότι αναλόγως το layer που δουλεύεις, το να λικάρουν τα abstractions που το καθιστούν αδιαφανές είναι τρομακτικά αντιπαραγωγικό. Ένα προπτυχιακό μάθημα Αρχιτεκτονικής Υπολογιστών σε συνδασμό με Λογική Σχέδιαση, είναι υπεραρκετά για να καταλάβει ένας φοιτητής STEM τα λανθάνοντα layers σε ένα υπολογιστικό σύστημα. Ένα προπτυχιακο μάθημα OS με το βιβλίο του Tanenbaum αρκεί και αυτό για να καταλάβει πως δουλεύουν οι core ιδέες στο σχεδιασμό ενός λειτουργικού συστήματος.  Μαθημάτα δηλαδή που προσφέρουν όλα τα σοβαρά τμήματα comp.sci στην Ελλάδα.

Όσο hardware και να δεις, για να γίνεις προγραμματιστής ίσως το πιο τεχνικά σημαντικό πράγμα είναι να αποκτήσεις μια σωστή μεθοδολογία στο debugging. Το να κάνεις ενα project του στυλ, υλοποίηση radix-4 SRT divider σε VLSI, που ταιριάζει σε οποιοδήποτε τμήμα HMMY, αυτό που θα σου δώσει είναι να καταλάβεις ότι αν δεν μάθεις συστηματικό debugging θα έχεις μεγάλο πρόβλημα.

Επίσης τα επαγγέλματα που μπορεί να κάνει κάποιος ως απόφοιτος comp.sci (και προφανώς και ως HMMY) δεν είναι μόνο hardware και κώδικας και ο θεός βοηθός. Data Science, Business Intelligence, Database Architecturing, είναι δυνητικά ασχολίες που μπορούν να σου αποφέρουν πολύ καλύτερους μισθούς + options από το να οπτιμάρεις spinlocks.

googlebro

@itt
Στο προηγούμενό μου post τσαντίστηκα γιατί στα πρώτα 4 post αυτού του νήματος (συμπεριλαμβανομένου και του δικού σου) απαντήσατε ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΩΝΤΑΣ τον νεαρό, πράγμα τραγικό κατά την γνώμη μου, καθόσον το παιδί τις επόμενες μέρες θα πάρει μια αποφαση ΖΩΗΣ.
Το context (ακαδημαιλίκι) εγώ το καταλαβαίνω, ο 17 χρονος ? ? ?  ???
Σε αυτά που λες στο τελευταίο σου post περί αρχιτεκτονικής, συμφωνώ. Απλά ήθελα να τονίσω ότι είναι επιτακτικό να γίνονται ΚΑΙ αυτά τα μαθήματα. (υπάρχει η εντύπωση ότι δεν είναι και τόσο απαραίτητα αν δεν ασχοληθείς με ενσωματωμένα συστήματα)