Πρόβλημα με dnsmasq, σύνδεση των sch-script αλλά και Επόπτες

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 22 Σεπ 2017, 10:33:30 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Γκίνης

1. Σε καινούργια εγκατάσταση, μετά την ολοκλήρωση ρύθμισης δικτύου (Μόνο αυτόματες διευθύνσεις) εμφανίζεται μήνυμα ότι ή δημιουργία των αρχείων ρυθμίσεων του dnsmasq απέτυχε (screenshot 1) .
Επίσης χρησιμοποιώντας τη σύνδεση sch-scripts δεν μπορώ να προβάλω καμία ιστοσελίδα ενώ χρησιμοποιώντας την  ενσύρματη σύνδεση μπορώ.
Το σχολείο κατά 99% δεν έχει σύνδεση μέσω ΠΣΔ.
(Κάτι παρόμοιο με αυτό που είχε αναφέρει η aspd  στο https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=7133.0 στο οποίο όμως δεν φαίνεται τι έκανε ο Άλκης για να διορθωθεί).
Ας σημειωθεί ότι πολλά Δημοτικά δεν έχουν σύνδεση μέσω ΠΣΔ, οπότε θα αντμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα.
2. Προσπαθώντας να τρέξω το Επόπτες εμφανίζεται μήνυμα λάθους ότι ο administrator πρέπει να είναι μέλος της ομάδας epotpes για να τρέξει το epoptes (screenshot2 ). Από τη Διαχείριση συστήματος-> Χρήστες και ομάδες-> φαίνεται όμως ότι o administraor ανήκει στην ομάδα αυτή.

odysseas

Δημήτρη, με μια επανεκκίνηση αυτά τα προβλήματα εξαφανίζονται.

Δημήτρης Γκίνης

Οδυσσέα ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση, θα το δοκιμάσω τη Δευτέρα γιατί σήμερα δεν είχα άλλο  χρόνο.
Σχετικά με τη σύνδεση μέσω sch-scripts πάντως δεν νομίζω ότι το πρόβλημα θα διορθωθεί με επανεκίνηση, άλλωστε ένος από τους λόγους που έκανα επανεγκατάσταση ήταν και η αδυναμία σύνδεσης στο web  μέσω της σύνδεσης αυτής.
Αυτό που ανακάλυψα σήμερα όμως (στο σχολείο στο οποίο αναφέρομαι δεν ήμουν από περυσι, πήγα πριν από 1 εβδομάδα) έιναι ότι το καλοκαίρι  ήρθαν τεχνικοί του ΟΤΕ και αλλάξανε το modem/router από ότι μου έίπαν οι εκπαιδευτικοί εκεί (πιθανότατα λόγω μετατροπής της γραμμής από ISDN σε PSTN όπως σωστά παρατήρησε ο bdaloukas): μάλλον στην αλλαγή αυτή δεν χρησιμοποίησαν τα στοιχεία της σύνδεσης του σχολείου στο ΠΣΔ, με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή το σχολείο να μη "βγαίνει" μέσω ΠΣΔ .
Φαντάζομαι ότι η αυτόματη ρύθμιση της σύνδεσης sch-scripts καθορίζει DNS του ΠΣΔ οι οποίοι να μην απαντάνε σε αιτήματα που προέρχονται εκτός ΠΣΔ.

apapakL

Αν θες ποσταρε τα δικτυακά που σου δίνει η αυτόματη συνδεση δικτύου , αυτά που σου δίνει η συνδεση που δημιουργείται από τα sch-scripts και τα περιεχόμενα του αρχείου ρυθμίσεων του dnsmasq να το δούμε....

Δημήτρης Γκίνης

Αντρέα πάντα ετοιμοπόλεμος έτσι;;
Στο σχολείο που εμφανίστηκε το πρόβλημα είχα τοποθετηθεί προσωρινά. Παρασκεύη μεσημέρι έμαθα ότι τοποθετήθηκα σε άλλα σχολεία (5 τον αριθμό) οπότε δεν θα μπορέσω να ασχοληθώ άλλο με αυτό.
Έχω ήδη ενημερώσει τη συνάδελφο που θα πάει στο σχολείο αυτό και έχω συννενοηθεί με τα παιδιά της πληνετ να πάνε από κει για να τη βοηθήσουν.
Θα τα ξαναπόύμε για άλλα εργαστήρια.