Προβλημα με τα γραφηματα στο Calc

Ξεκίνησε από pavlospan, 20 Μαρ 2017, 11:34:15 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pavlospan

Μετα απο την τελευταια σημερινη ενημερωση στα 12.04 ltsp τα διαγραμματα στo libre calc δεν εμφανιζονται , αντ αυτου εμφανιζεται ενα εικονιδιο OLE. Οταν παταω διπλο επανω στο εικονιδιο για επεξεργασια εμφανιζεται κανονικα , οταν παταω εξω απο αυτο εμφανιζεται παλι το εικονιδιο

alkisg

Νομίζω ότι τα απενεργοποίησαν λόγω ενός θέματος ασφάλειας που είχαν:
https://www.libreoffice.org/about-us/security/advisories/cve-2017-3157/
Στο Ubuntu το σχετικό update ήρθε την 1η Μαρτίου.

pavlospan

θα κανω update to libre office τοτε. linux x86 deb ή x86 rpm κατεβαζω ; εχει σημασια;


alkisg

Μπορείς να ανεβάσεις ένα αρχείο που να έχει το πρόβλημα;
Γιατί δοκίμασα Εισαγωγή → Διάγραμμα, και δεν είδα κάποιο θέμα.

pavlospan

Θα ανεβάσω αλλά το θέμα είναι ότι το πρόβλημα παρατηρείται στους thin clients, όχι στο server ή στους fat.
Τωρα εκανα upgrade στην εκδοση 5.0.6.2 και φαίνεται να διορθωθηκε το θεμα, ακομα και στους thin.

pgrontas

Το επιβεβαιώνω και εγώ για το πρόβλημα.
Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα την αναβάθμιση όμως.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

alkisg

Δεν κατάφερα να το αναπαραγάγω, τα διαγράμματα της καρτέλας "Φάρμα_Τελικό" φαινόταν εντάξει σε thin client και με την παλιά (1:3.5.7-0ubuntu12) και με την νέα (1:3.5.7-0ubuntu13) έκδοση του libreoffice.

Πιθανές λύσεις πάντως είναι, είτε να προσπαθήσουμε να τους πούμε να το διορθώσουν (δύσκολο, σιγά μην ενδιαφερθούν για την 12.04 που σε λίγες μέρες λήγει), είτε να βάλουμε την 5 έκδοση από το PPA, είτε, πριν κάνουμε ενημέρωση στο προβληματικό libreoffice, να κάνουμε "apt hold" για να μείνουμε στην 1:3.5.7-0ubuntu12:

Κώδικας: Bash
sudo apt-mark hold $(dpkg -l | awk '/^ii *libreoffice/ { print $2 }')

jim_katsar

Επίσης το επιβεβαιώνω και εγώ το συγκεκριμένο θέμα... Μόλις το αντιμετώπισα..!!!
Αλλά εντάξει μπορούμε να ζήσουμε και έτσι! Δεδομένου ότι πολύ σύντομα θα έχουμε νέες εκδόσεις σε ubuntu και φυσικά libreoffice

jim_katsar


Επίσης το επιβεβαιώνω και εγώ το συγκεκριμένο θέμα... Μόλις το αντιμετώπισα..!!!
Αλλά εντάξει μπορούμε να ζήσουμε και έτσι! Δεδομένου ότι πολύ σύντομα θα έχουμε νέες εκδόσεις σε ubuntu και φυσικά libreoffice