Απαράδεκτη "προώθηση" του απερχόμενου Προέδρου σε συγκεκριμένους υποψηφίους.

Ξεκίνησε από geokra, 14 Νοε 2011, 09:16:00 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Keep Growing

Δημήτρη, αγγίζεις αυτό που εγώ ονομάζω εχθρό της αμετροέπειας.
Ελπίζω να εκτιμώ σωστά. Όσο για τους υπόλοιπους διαλόγους, έχουν πλέον αγγίξει τα όρια της γραφικότητας.
...και αυτό το λέει κάποιος που έχει ήδη χαρακτηριστεί γραφικός. Είτε άμεσα, είτε έμμεσα.   
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

P.Tsiotakis

Παράθεση από: dkonetas στις 16 Νοε 2011, 11:04:20 ΜΜ
τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά δεν χρειάζεται να τα περιπλέκουμε (ή μήπως χρειάζεται;)

τα πράγματα δεν είναι ποτέ απλά, αντίθετα η ζωή γύρω μας είναι πολύπλοκη και γεμάτη αλληλεξαρτώμενους παράγοντες

nk

Παράθεση από: Vangelis στις 16 Νοε 2011, 07:15:52 ΜΜ
..........

Πράγματι συμφωνώ ότι έχουμε μπλέξει τα βασικά. 

Για περαιτέρω διευκρινήσεις στον κ. Λούβρη προσωπικά δεν θα ασχοληθώ άλλο με θεωρίες συνωμοσίας.   

ΥΣ. Παρακαλώ τους συναδέλφους να σέβονται το συνομιλητή τους  ως  άτομο και ως συνάδελφο. Μπορούν να αμφισβητούν τις ιδέες του και να τις ειρωνεύονται αλλά όχι όμως και το άτομό του.   

Ναι πρέπει όλοι μας να σεβόμαστε τους συνομιλιτές μας με παράδειγμα τον Πρόεδρο μας και τον σεβασμό που δείχνει στο ακροατήριό του !
Σε μια δύσκολη περίοδο (ακολουθούν δυσκολότερα) που πέρασε ο κλάδος, σε ευρύ κοινό, λίγο πριν να ψηφίσουν τους είπε ακριβώς ποιοι (φυσικά κατά την δική του οπτική) είναι αυτοί που "συνέβαλαν" στις προσπάθειες .... Δηλαδή, για όσους γνωρίζουν από εκλογές, αν κάποιος είχε έστω έναν σταυρό που δεν είχε αποφασίσει που θα τον έδινε, του προτάθηκαν 4 ονόματα ! Αν αυτό δεν είναι προσπάθεια επηρρεασμού, την καταλληλότερη στιγμή (λίγα λεπτά πριν την κάλπη - επιστημονικά αποδεδειγμένο), τότε πράγματι είμαστε για λύπηση !
Το σίγουρο είναι ότι αυτός που το έκανε ή και αυτοί που το εισηγήθηκαν ξέρουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι κάνουν !

Το απίστευτο είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι με το συγκεκριμένο ήθος συζητούσαν για εμάς στα Υπουργεία χωρίς εμάς !!

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 17 Νοε 2011, 10:13:31 ΠΜ
τα πράγματα δεν είναι ποτέ απλά, αντίθετα η ζωή γύρω μας είναι πολύπλοκη και γεμάτη αλληλεξαρτώμενους παράγοντες


Επειδή γνωρίζεις ότι "η ζωή γύρω μας είναι πολύπλοκη και γεμάτη αλληλεξαρτώμενους παράγοντες" θα γνωρίζεις και ότι ένας απλός τρόπος να μην απαντήσεις σε συγκεκριμένα ερωτήματα και να αποφύγεις τις "κακοτοπιές" είναι να περιπλέκεις τα πράγματα και να τα γενικεύεις. Το κάνουν συνέχεια οι "πολιτικοί" στην τηλεόραση και εγώ προσωπικά το έχω σιχαθεί όπως και ο περισσότερος κόσμος (και μαζί με αυτό και τους συγκεκριμένους πολιτικούς).

Οπότε για να μην κάνουμε το ίδιο και εδώ, εξήγησέ μου τι δεν είναι απλό για την συγκεκριμένη περίπτωση ?


P.Tsiotakis

κι όμως Νίκο, από τα δύο τελευταία σου μηνύματα
και με απλή παρακολούθηση των συζητήσεων που γίνονται τον τελευταίο καιρό στο στέκι

μου φαίνεται πως δε χρειάζεται να εξηγήσω κάτι.

nk

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 17 Νοε 2011, 11:25:46 ΠΜ
κι όμως Νίκο, από τα δύο τελευταία σου μηνύματα
και με απλή παρακολούθηση των συζητήσεων που γίνονται τον τελευταίο καιρό στο στέκι

μου φαίνεται πως δε χρειάζεται να εξηγήσω κάτι.
Παναγιώτη δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς αφού η αναφορά σου μπορεί να ερμηνευτεί με διάφορους τρόπους και σίγουρα δεν αποτελεί τοποθέτηση για το γεγονός που συζητάμε. Παρόλλα αυτά αν πρόσεξες το τελευταίο μου μήνυμα ήταν μια απάντηση και σε προηγούμενο δικό σου μήνυμα (αλλά κυρίως στις προσπάθειες κάποιων άλλων). Εννοώ ότι η τοποθέτηση:
Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 16 Νοε 2011, 08:36:50 ΜΜ
δεν το έκρινα Λευτέρη, παρότι έχω γνώμη

απλά είπα πως δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα μπορούσε κανείς να επηρεαστεί από αυτό (διαφορετικά υποτιμώ τους συναδέλφους μου)
γιατί όντως δεν είναι πρόβατα οι καθηγητές πληροφορικής

αντιμετωπίζει το θέμα σε λάθος βάση για 2 λόγους:
1) Γιατί ενώ έχεις όπως λες γνώμη, λες ότι δεν την καταθέτεις-δεν το κρίνεις, αλλά στην πραγματικότητα εμμέσως περνάς το μήνυμα ότι δεν έγινε και τίποτα, το οποίο στην πραγματικότητα είναι κατάθεση γνώμης.
2) Για τους λόγους που ανέφερα στο τελευταίο μήνυμά μου που προσπάθησα να καταδείξω ότι έγινε και παράγινε κάτι (άμεση προσπάθεια επηρρεασμού την καταλληλότερη ώρα των εκλογών, το οποίο καμία σχέση δεν έχει με την ωριμότητα ή μη του ακροατηρίου αλλά ούτε και με το τελικό αποτέλεσμα της προσπάθειας το οποίο όσο και να συζητάμε δεν μπορεί κανείς να το αποδείξει).

Γενικά τώρα για τις συζητήσεις στο στέκι (ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό που αναφέρεις και εσύ) η άποψή μου είναι η εξής:
Το πρόβλημα είναι ότι παρακολουθώντας μία συζήτηση (δηλαδή τους λόγους κάποιων) μπορείς μεν να βγάλεις κάποια σωστά συμπεράσματα αλλά μπορεί να βγάλεις και πολλά λάθος συμπεράσματα.
Η καλύτερη λύση λοιπόν είναι να παρακολουθούμε όλοι τα γεγονότα (και αναφέρομαι σε ότι έχει γίνει μέχρι τώρα στον κλάδο μας και στον τρόπο δράσης κάποιων εκπροσώπων) και να κρίνουμε αυτά και όχι τους λόγους. Και σε αυτή τη συζήτηση εγώ καταλαβαίνω ότι ακριβώς αυτό κάνουμε, δηλαδή κρίνουμε ένα ΓΕΓΟΝΟΣ! Φυσικά, λόγω του γεγονότος, ακολουθεί μια συζήτηση που ο καθένας μας βγάζει και τα συμπεράσματά του (σωστά ή λάθος) από τις απόψεις-τοποθετήσεις του καθενός για τα γεγονότα.
Σίγουρα όποιος έχει γνώση των γεγονότων (της ιστορίας) θα βγάλει και τα σωστότερα συμπεράσματα, γι' αυτό και καλό είναι οι νεότεροι που δεν γνωρίζουν και θέλουν να μάθουν, αλλά και οι παλαιότεροι που γνωρίζουν και θέλουν να καταθέσουν τις απόψεις τους, να πάνε στην εκδήλωση http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=497



Vangelis

Παράθεση από: geokra στις 14 Νοε 2011, 09:16:00 ΜΜ
'Ομιλία Προέδρου απερχόμενου ΔΣ ΠΕΚΑΠ (εκλογές 11/11/11)"

Παράθεση από: Stefania στις 16 Νοε 2011, 09:46:27 ΜΜ
Πέρα από την πλάκα, θεωρώ και εγώ ότι δεν περίμενε κανένας συνάδελφος να ακούσει τον κο Λούβρη για να ψηφίσει.

Παράθεση από: nk στις 17 Νοε 2011, 10:59:27 ΠΜ
Ναι πρέπει όλοι μας να σεβόμαστε τους συνομιλιτές μας με παράδειγμα τον Πρόεδρο μας και τον σεβασμό που δείχνει στο ακροατήριό του !

Παράθεση από: nk στις 17 Νοε 2011, 07:25:59 ΜΜ
Και σε αυτή τη συζήτηση εγώ καταλαβαίνω ότι ακριβώς αυτό κάνουμε, δηλαδή κρίνουμε ένα ΓΕΓΟΝΟΣ!


Μόλις με πληροφόρησαν ότι ο κ. Λούβρης δεν παρευρέθηκε για οικογενειακούς λόγους στη Γενική Συνέλευση της ΠΕΚΑΠ και ούτε διαβάστηκε η ομιλία του!!

P.Tsiotakis

Νίκο ειλικρινά δεν είχα σκοπό να υπονοησω κάτι για σένα αλλα ούτε και για κανέναν.
Ούτε φοβάμαι να πω τη γνώμη μου, έχω βρεθεί μόνος μου δημοσια απέναντι και στην ΠΕΚΑΠ και στην ΕΠΥ.

1. Ο Άρης Λουβρης ασχολείται όπως είδα στην επιστολή πολλες διετίες με τα κοινά της ένωσης απο διαφορετικές θέσεις
2. Έχει ακούσει πολλα όλα αυτα τα χρόνια
3. Είναι έξυπνος άνθρωπος όπως όλοι μας εδώ
4. Ήξερε αυτο που έκανε ότι θα προκαλέσει αντιδράσεις
5. Υπάρχουν άτομα που ήταν πιο κοντά στο ΔΣ 2 χρόνια τώρα κ αλλα άτομα απέναντι
6. Σε εκλογές ΔΣ πανελλήνιας ένωσης τα πράγματα δεν μπορει να είναι απλα. Εδώ δεν είναι απλα ούτε για τις εκλογές στο συνεταιρισμό της τενεουπολης

ΣΥΝΕΠΩΣ πιστεύω, αν και ούτε εμένα μου άρεσε, ότι είχε κάποιο λόγο που το έκανε αυτο. Δεν τον γνωρίζω, μπορει να είναι σωστός η όχι, αλλα τα πράγματα δεν είναι ποτε απλα

nk

Παράθεση από: Vangelis στις 17 Νοε 2011, 07:49:46 ΜΜ

Μόλις με πληροφόρησαν ότι ο κ. Λούβρης δεν παρευρέθηκε για οικογενειακούς λόγους στη Γενική Συνέλευση της ΠΕΚΑΠ και ούτε διαβάστηκε η ομιλία του!!
Μπορείς να μας πεις ποιος σε πληροφόρησε ? Δηλαδή ο χρήστης geokra που ανέφερε (στο πρώτο μήνυμά του) ότι:
"...η οποία, άκουσον άκουσον, ακούστηκε ενώπιον των μελών της ΠΕΚΑΠ μισή ώρα πριν ανοίξουν οι κάλπες. ..."
λες ότι ψεύδεται ?

Επίσης το http://pekap.blogspot.com/2011/11/111111_11.html έχει αναρτηθεί στις 13:36 (μισή ώρα πριν τις εκλογές).

Πράγματι δεν ξέρει κανείς τι να άλλο να πει .... Το σίγουρο είναι ότι κάποιοι κάνουν αντί για διάλογο μονόλογο λέγοντας τα δικά τους, και αυτό δεν θα με ενοχλούσε αν δεν με εκπροσωπούσαν (έστω και χωρίς τη θέλησή μου) ....

geokra

Παράθεση από: nk στις 18 Νοε 2011, 08:03:30 ΜΜ
Μπορείς να μας πεις ποιος σε πληροφόρησε ? Δηλαδή ο χρήστης geokra που ανέφερε (στο πρώτο μήνυμά του) ότι:
"...η οποία, άκουσον άκουσον, ακούστηκε ενώπιον των μελών της ΠΕΚΑΠ μισή ώρα πριν ανοίξουν οι κάλπες. ..."
λες ότι ψεύδεται ?

Επίσης το http://pekap.blogspot.com/2011/11/111111_11.html έχει αναρτηθεί στις 13:36 (μισή ώρα πριν τις εκλογές).

Πράγματι δεν ξέρει κανείς τι να άλλο να πει .... Το σίγουρο είναι ότι κάποιοι κάνουν αντί για διάλογο μονόλογο λέγοντας τα δικά τους, και αυτό δεν θα με ενοχλούσε αν δεν με εκπροσωπούσαν (έστω και χωρίς τη θέλησή μου) ....

Το εν λόγω απόσπασμα είναι από κείμενο που τιτλοφορείται "Ομιλία Προέδρου απερχόμενου ΔΣ ΠΕΚΑΠ (εκλογές 11/11/11)" που σημαίνει ότι αφορά ομιλία ή αναγνωσή της στο ακροατήριο της εκλογοαπολογιστικής συνέλευσης της ΠΕΚΑΠ. Ανέβηκε στο blog της ΠΕΚΑΠ μισή ώρα πριν τις 2:00μμ. Στις 2:00μμ ήταν να ξεκινήσει η διαδικασία των εκλογών, που περιελάμβανε απολογισμό διετίας κτλ. Άρα στην καλύτερη κατά τις 4:00μμ άρχισε η ψηφοφορία.
Το εάν η Ομιλία, η οποία ήδη είχε δημοσιευτεί, αναγνώστηκε ή δεν αναγνώστηκε, λόγω ενός έκτακτου προσωπικού γεγονότος έχει καμία σημασία; Αλλάζει κάτι στην όλη λογική της; Μην παίζουμε και με τα αυτονόητα.
Προσωπικά δεν ήμουν παρών στη συνέλευση, αν και ψήφισα.

ΥΓ:1.Δεν έχω προσωπικά με κανέναν και με κανέναν δεν επικοινωνώ εκτός forum. Ωστόσο, τις ψευτο-ειρωνείες στην άποψη κάποιου και την τελική φράση "Ας είμαστε λίγο σοβαροί" εγώ τα εκλαμβάνω ως προσωπική προσβολή και απαντάω αναλόγως.
2. Το "μόλις με πληροφόρησαν" σημαίνει απουσία από τη συνέλευση...; αναρωτιέμαι....

Vangelis

Πήρες την απάντηση nk;

Αυτό είναι ένα καλό δείγμα παραπληροφόρησης. 

Ο Geokra αρχίζει το θέμα αναφέροντας  ότι είναι μέλος της ΠΕΚΑΠ, ψηφίζει ανελλιπώς και καταγγέλλει μια ομιλία του (τέως πλέον)  προέδρου της ΠΕΚΑΠ που έγινε στη Γενική συνέλευση  και μάλιστα για να μην έχουμε αμφιβολία διεκρινίζει και την ώρα! " έγινε μισή ώρα πριν ανοίξουν οι κάλπες " (είδες ακρίβεια)!.

Παρασύρονται πολλοί καλόπιστα (αφού την άκουσε υποτίθεται ο καταγγέλλων) και μιλάνε για απαράδεκτη ενέργεια, δαχτυλίδια και άλλα τέτοια ευτράπελα.

Τελικά μαθαίνω ότι όχι μόνο δεν έγινε η ομιλία ούτε διαβάστηκε η ανακοίνωση αυτή αλλά και ο τέως Πρόεδρος δεν ήταν καν στην Αθήνα!

Μέχρι και ο nk ανανφέρει:
Παράθεση από: nk στις 18 Νοε 2011, 08:03:30 ΜΜ
Μπορείς να μας πεις ποιος σε πληροφόρησε ? Δηλαδή ο χρήστης geokra που ανέφερε (στο πρώτο μήνυμά του) ότι:
"...η οποία, άκουσον άκουσον, ακούστηκε ενώπιον των μελών της ΠΕΚΑΠ μισή ώρα πριν ανοίξουν οι κάλπες. ..."
λες ότι ψεύδεται ?


Τελικά ο Geokra ομολογεί ότι  δεν ήταν στην συνέλευση και η ομιλία δεν έγινε ποτέ!

Αντί να ζητήσει συγγνώμη για την παραπληροφόρηση, το γυρίζει τώρα ότι το διάβασε! στην ανακοίνωση στο blog της ΠΕΚΑΠ (που δημοσιεύτηκε μετά την ψηφοφορία!).

Θα περίμενα από συνάδελφο να έχει λίγο περισσότερο ήθος.


geokra

Έχω ανακαλύψει τα Κρυφά Ευαγέλλια και δεν το ξέρω ή κανένα άλλο απαγορευμένο έγγραφο;
Το "Αναρτήθηκε από Πανελλήνια Ένωση Καθηγητών Πληροφορικής στις 1:36 μ.μ. 11.11.11" που γράφει το blog σημαίνει "δημοσιεύτηκε μετά την ψηφοφορία!";;; Ο τίτλος "Ομιλία κτλ" σημαίνει κάτι άλλο και η συγκεκριμένη ήταν να διαβαστεί στην Ημερίδα για τη σωτηρία της Καρέτα-Καρετα;
Συμπερασματικά, επαναλαμβάνω :
Το εάν η Ομιλία, η οποία ήδη είχε δημοσιευτεί, αναγνώστηκε ή δεν αναγνώστηκε στη συνέλευση, λόγω ενός έκτακτου προσωπικού γεγονότος έχει καμία σημασία; Αλλάζει κάτι στην όλη λογική της; Μην παίζουμε και με τα αυτονόητα.

ΥΓ:1.η ειρωνεία συνεχίζεται σε προσωπικό επίπεδο. μάλλον έχω ενεργοποιήσει σε κάποιους ευαίσθητα αντανακλαστικά....
2. αναρωτιέμαι, ξανά, εάν το "Τελικά μαθαίνω" και το "μόλις με πληροφόρησαν" σημαίνει απουσία από τη Συνέλευση...

Vangelis


geokra

11.11.11 "Ομιλία Προέδρου απερχόμενου ΔΣ ΠΕΚΑΠ (εκλογές 11/11/11)" "Αναρτήθηκε από Πανελλήνια Ένωση Καθηγητών Πληροφορικής στις 1:36 μ.μ."
Οπότε, δεν οφείλω τίποτα και σε κανέναν. Ψέμα δεν υπάρχει πουθενά, το γεγονός παραμένει, η 'προώθηση' ισχύει με τον πλέον επίσημο τρόπο. Σε κάποιους δεν αρέσει η αντίδραση, τους βολεύει να να τα περνάνε όλα κάτω από το τραπέζι με την παρεούλα.

για τα υπόλοιπα, είμαι βεβαιος ότι όλοι εδώ μέσα τα έχουν καταλάβει τόσες μέρες, δεν χρειάζεται να υπεκφεύγεις άλλο....μην κουράζεσαι. Και οι απαντήσεις δεν αφορούν κανέναν προσωπικά, αλλά όλα τα μέλη....

Vangelis


[
Παράθεση από: geokra στις 14 Νοε 2011, 09:16:00 ΜΜ
απόσπασμα από την ομιλία του απερχόμενου προέδρου της ΠΕΚΑΠ, η οποία, άκουσον άκουσον, ακούστηκε ενώπιον των μελών της ΠΕΚΑΠ μισή ώρα πριν ανοίξουν οι κάλπες.

Παράθεση από: dkonetas στις 16 Νοε 2011, 11:04:20 ΜΜ
.... υπάρχει έστω και ένας  ο οποίος επικροτεί  και εκτιμά ότι δεν είναι ανήθικη η συγκεκριμένη ενέργεια ...

Ανήθικη ενέργεια είναι το να λες συνειδητά ψέματα με σκοπό την παραπληροφόρηση και στη συνέχεια να μην έχεις καν το θάρρος να παραδεχθείς την πράξη σου και να ζητήσεις συγνώμη από τους συναδέλφους. 

Εσείς κ. Κονετά που καταδικάζετε την πρόθεση του κ. Λούβρη  εγκρίνετε την πράξη του Geokra;
Και ο κ. nk (που ρώτησε αν λέει ψέματα ο Geokra) τι λέει τώρα; είναι ψεύτης ο κ. Geokra ή όχι. 

Vangelis

Παραπληροφόρηση:   Η σκόπιμα κακή πληροφόρηση που χαρακτηρίζεται από τη μετάδοση ανακριβών μονόπλευρα διογκωμένων ή επινοημένων (ψευδών) πληροφοριών


Από το λεξικό της Νέας Ελληνικής  Γλώσσας του Γ. Μπαμπινιώτη