Υπεύθυνος ΣΕΠΕΗΥ

Ξεκίνησε από notakis, 01 Νοε 2010, 12:28:37 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

notakis

Καλησπέρα, είμαι σχετικά καινούργιος εδώ, και θα ήθελα να σας θέσω ένα προσωπικό θέμα...
Είμαι μόνιμος καθηγητής με ωράριο 21 ώρες, τις οποίες συμπληρώνω σε 3 σχολεία, χωρίς όμως να είμαι σε κανένα από τα 2 εργαστήρια (τα 2 σχολεια έχουν κοινό εργαστήριο) υπεύθυνος εργαστηρίου, ούτε μέχρι τώρα έχει οριστεί κάποιος άλλος...
Η δικαιολογία της Δ/νσης είναι ότι δεν υπαρχει άλλος καθηγητής πληροφορικής στην περιοχή, για να του δώσουν 3 ώρες και να ορίσουν εμένα υπέυθυνο εργαστηρίου.
Το θέμα μου είναι αν μπορώ να διεκδικήσω τη μείωση ή έστω να μπω υπεύθυνος και να ζητήσω 3 ώρες υπερωρία.
Και επειδή η Δ/νση δεν είναι θετική, αν μπορώ να απευθυνθώ στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ της περιοχής (παρεπιπτοντως, δεν έχει σταλεί απάντηση στο πληνετ για την πρόταση του Συλλόγου Καθηγητών του Σχολείου για ορισμό υπευθύνου ΣΕΠΕΗΥ, το συγκεκριμένο e-mail απλά αγνοήθηκε).
Ευχαριστώ!

Vangelis

Γιατί δεν απευθύνεσαι στο σύμβουλό σου?   Το ΚΕΠΛΗΝΕΤ δεν έιναι αρμόδιο για τέτοια θέματα.

alkisg

Το σχολείο υποχρεούται να σε ορίσει υπεύθυνο ΣΕΠΕΗΥ και να αναφέρει στη διεύθυνση ότι χρειάζονται καθηγητή Πληροφορικής για 3 διδακτικές ώρες.
Στη συνέχεια εάν η διεύθυνση δεν θέλει να στείλει άλλο άτομο, θα πρέπει να στείλει έγγραφο ότι σου αναθέτει 3 ώρες υπερωρία.
Αφού λάβεις αυτό το έγγραφο, τότε μπαίνεις να διδάξεις αυτές τις 3 ώρες.

Δείξε τον κανονισμό ορισμού υπευθύνων ΣΕΠΕΗΥ στο διευθυντή σου, ζήτα του να γίνει πρακτικό που να σε ορίζει, και πες του να ειδοποιήσει τη διεύθυνση για τις νέες ανάγκες σε διδακτικό προσωπικό.
Για οποιοδήποτε πρόβλημα είτε ζήτα το εγγράφως (οπότε και θα λυθεί άμεσα το θέμα :)) είτε όπως είπε ο Vangelis επικοινώνησε με το σύμβουλο της περιοχής σου.

Παράθεση από: Κανονισμός ορισμού υπευθύνων ΣΕΠΕΗΥ
Εάν μετά την κάλυψη του εργαστηριακού τριώρου του Υπευθύνου Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ. προκύψουν ανάγκες σε ώρες διδασκαλίας των μαθημάτων Πληροφορικής, αυτές καλύπτονται από αποσπασμένο στο σχολείο καθηγητή, εφόσον υπάρχει διαθέσιμο προσωπικό στην οικεία Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ή ανατίθενται υπερωριακά σε καθηγητές του σχολείου που διδάσκουν Πληροφορική, συμπεριλαμβανομένου του Υπευθύνου Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ.

dim

Παράθεση από: notakis στις 01 Νοε 2010, 12:28:37 ΠΜ
ούτε μέχρι τώρα έχει οριστεί κάποιος άλλος...
Η δικαιολογία της Δ/νσης είναι ότι δεν υπαρχει άλλος καθηγητής πληροφορικής στην περιοχή, για να του δώσουν 3 ώρες και να ορίσουν εμένα υπέυθυνο εργαστηρίου.
Και επειδή η Δ/νση δεν είναι θετική,

Εσύ μίλησες με γραφείο ή με Διεύθυνση και σου απάντησαν με το παραπάνω επιχείρημα?
ή  τα σχολεία οι διευθυντές τοποθετήθηκαν έτσι.. Δηλαδή πως  δεν υπαρχει άλλος καθηγητής πληροφορικής στην περιοχή, για να του δώσουν 3 ώρες και να ορίσουν εμένα υπέυθυνο εργαστηρίου.
Παράθεση από: notakis στις 01 Νοε 2010, 12:28:37 ΠΜ
Το θέμα μου είναι αν μπορώ να διεκδικήσω τη μείωση
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3388.msg34181#msg34181

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Δικαιούσαι την 3ωρη απασχόληση με τη μορφή της υπερωρίας (συγκεκριμένα η 3ωρη απασχόληση θα μεταφερθεί στο κανονικό σου πρόγραμμα και θα χρεωθείς 3 ώρες υπερωρία από τα μαθήματά σου), με την προϋπόθεση ότι το εργαστήριο πληροφορικής ανήκει στο σχολείο που υπηρετείς και όχι σε συστεγαζόμενό του (αναφέρομαι σε οποιοδήποτε από τα 3 σχολεία).

Σημειώνω ότι τόσο ο σύμβουλος όσο ΚΑΙ το κεπληνέτ της περιοχής ΕΧΟΥΝ λόγο στο συγκεκριμένο θέμα.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

notakis

Παράθεση από: dim στις 01 Νοε 2010, 05:46:46 ΜΜ
Εσύ μίλησες με γραφείο ή με Διεύθυνση και σου απάντησαν με το παραπάνω επιχείρημα?
ή  τα σχολεία οι διευθυντές τοποθετήθηκαν έτσι.. Δηλαδή πως  δεν υπαρχει άλλος καθηγητής πληροφορικής στην περιοχή, για να του δώσουν 3 ώρες και να ορίσουν εμένα υπέυθυνο εργαστηρίου.https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3388.msg34181#msg34181

Aρχικά μου το είπαν οι Δντες (οι οποίοι δεν είναι πολύ συνεργασιμοι) και μετά πήρα και τηλ. στο Γραφείο...το θέμα είναι να στείλω την πρόταση του Συλλόγου για ορισμό υπευθύνου που το ζήτησε το Κεπληνέτ με e-mail , και από κει και πέρα ας με απορρίψει ο Προϊστάμενος...υπάρχει πρακτικό συλλόγου που με προτείνει, αλλά δεν προχώρησε ο θέμα. Και θα ενημερώσω και το Κεπληνέτ να ξέρει, μήπως πιέσουν και αυτοί από τη μεριά τους.
Ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση, πρέπει να γίνω πιο....διεκδικητικός!!!

Λάμπρος Μπουκουβάλας

δεν είναι θέμα το πόσο διεκδικητικός είσαι. το θέμα είναι ότι ορισμένοι δντές είναι από απλώς βαρεμένοι έως κομπλεξικοί με την ειδικότητά μας...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...