Περι Ι.Ε.Κ.

Ξεκίνησε από iliasthes, 18 Ιαν 2011, 05:14:52 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

iliasthes

Μακάρι να γίνονται οι πληρωμές τακτικά και το τελευταίο χρήσιμο πράγμα είναι κάποιος να σας ενημερώνει στο φόρουμ. Σημασία έχει να πληρώνουν. Πάντως μόλις υπάρξει κάτι νεότερο πάλι θα ενημερώσω.

Keep Growing

μακάρι, κάποτε, το αυτονόητο να γίνει θεσμός και όχι επαναστατικό ονειρόδραμα.   
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

iliasthes

Πάντως μέχρι την Παρασκευή θα έχουν ολοκληρωθεί οι πληρωμές για όλο το εξάμηνο και για όλους τους εκπαιδευτές σε όλα τα ΙΕΚ. Μεγάλη πρόοδος αν σκεφτούμε οτι με το παλιό καθεστώς υπάρχουν ακόμα απλήρωτοι εκπαιδευτές από τον Φεβρουάριο του 2009.

soron80

Παράθεση από: iliasthes στις 27 Ιουλ 2011, 10:21:59 ΠΜ
Πάντως μέχρι την Παρασκευή θα έχουν ολοκληρωθεί οι πληρωμές για όλο το εξάμηνο και για όλους τους εκπαιδευτές σε όλα τα ΙΕΚ. Μεγάλη πρόοδος αν σκεφτούμε οτι με το παλιό καθεστώς υπάρχουν ακόμα απλήρωτοι εκπαιδευτές από τον Φεβρουάριο του 2009.


επιβεβαιώνω ότι έγινε εξόφληση

άντε να δούμε και τι θα γίνει με τα προηγούμενα μπας και κλείσουμε καμμιά τρύπα!
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

iliasthes

Για όσους δεν το έχουν αντιληφθεί την Παρασκευή λήγει η προθεσμία υποβολής αιτήσεων για εκπαιδευτές στα Δημόσια ΙΕΚ. Δεκάδες χιλιάδες αιτήσεις. Εκτιμώ οτι ίσως φθάσουν και τις 70-80 χιλιάδες σε όλη την Ελλάδα. Αν και οι αμοιβές είναι περικομμένες όπως και τα λοιπά δικαιώματα των εκπαιδευτών, τουλάχιστον από τότε που ανέλαβε το ΙΔΕΚΕ γίνεται τακτική πληρωμή.

poursali

Ηλία, σε ευχαριστούμε που πάντα μας κρατάς ενήμερους
Μία ερώτηση: ξέρεις πως γίνεται η επιλογή; από το ΙΔΕΚΕ ή από τα κατά τόπους ΙΕΚ;
αν κάποιος θεωρήσει ότι αδικήθηκε από τη διαδικασία επιλογής, τι τρόπους αντίδρασης έχει;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Η ενημέρωση που υπάρχει είναι οτι η επιλογή παραμένει όπως ήταν και μέχρι τώρα. Δηλαδή τριμελής επιτροπή, η οποία αποτελείται από το Διευθυντή τον Υποδιευθυντή και έναν εκπρόσωπο του ΙΔΕΚΕ. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη μοριοδότηση (δηλαδή πχ πτυχίο 100 μόρια, μεταπτυχιακό 50 κλπ), αλλά συνεκτιμάται όλος ο φάκελος και όλα τα δικαιολογητικά. Το τι γίνεται στην πράξη και με τι κριτήρια αποφασίζουν, είναι θέμα ηθικής και αξιοπρέπειας επομένως του Διευθυντή κάθε ΙΕΚ και των υπολοίπων μελών της επιτροπής. . Οπότε δεν υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας. Το φετινό βήμα  σε σχέση με πέρισυ είναι πως οι αιτήσεις καταχωρούνται ηλεκτρονικά στο πληροφοριακό σύστημα του ΙΔΕΚΕ, οπότε πιστεύω πως αν το ΙΔΕΚΕ θέλει να ελέγξει τυχόν ενστάσεις ή καταγγελίες, έχει τη δυνατότητα να ελέγξει τα στοιχεία κάθε εκπαιδευτή. Πιθανή ένσταση κατατίθεται στο ΙΕΚ, αλλά νομίζω πως είναι δώρο άδωρο να διαμαρτυρηθείς στο οικείο ΙΕΚ, ίσως στο ΙΔΕΚΕ να είχε καλύτερο αποτέλεσμα.

Βέβαια θα πω και κάτι που δεν ξέρω ίσως να μην ακουστεί καλά, αλλά είναι πραγματικότητα. Παλιά άκουγα ένσταση κλπ, και έλεγα πάλι ρουσφέτι έπεσε ποιος ξέρει τι έγινε και τι μόρια του φάγανε του ανθρώπου. Πλέον έχοντας εμπειρία καταχώρησης στοιχείων πιστεύω πως στις μισές και πλέον περιπτώσεις η αδικία είναι στη φαντασία του καθενός, κρίνοντας από τις αιτήσεις που καταχωρώ. Συνήθως οι περισσότεροι που διαμαρτύρονται και φωνάζουν έχουν σχετικά μέτρια έως λίγα προσόντα (κάποιες φορές δεν έχουν ούτε τα τυπικά προσόντα), συμπληρώνουν "λάθος" τις αιτήσεις σε βαθμό παραποίησης (πχ κάποιος με 2 ώρες εβδομαδιαίας διδασκαλίας για ένα εξάμηνο θέλει να μετρήσουν 6 μήνες προϋπηρεσίας ενώ το κανονικό αναλογεί σε κάτι περισσότερο από μία βδομάδα). Αντί για 3-4 λεπτά για μάι αίτηση δαπανώ περισσότερο από μισή ώρα για εξονυχιστικό έλεγχο των δηλωθέντων.

poursali

δεν ξέρω τι γίνεται σε όλα τα ΙΕΚ, αλλά η μέχρι τώρα εμπειρία μου είναι καλή.
συγκεκριμένα την πρώτη φορά που έκανα αίτηση ήμουν με ένα χρόνο προϋπηρεσία της Δ/θμιας, μεταπτυχιακό και τίποτα άλλο..
έκανα αίτηση σε 2 (που είχε τότε) ΙΕΚ στα Γιάννενα και με πήραν και στα 2! δεν γνώριζα κανέναν και για την ακρίβεια δεν ήξερα καν τι με περίμενε.. ακόμα λυπάμαι το πρώτο τμήμα που πέρασε από τα χέρια μου και τους είχα ταράξει στις σημειώσεις - αν και κανονικά έτσι έπρεπε να γίνεται, αλλά αυτή είναι άαααλλη κουβέντα..

μέχρι τώρα "άκουσα" μόνο για παρατυπίες, αλλά δεν τις διαπίστωσα ο ίδιος και πολύ πιθανό να συμβαίνει αυτό που λέει ο Ηλίας...

πάντως και γω διαπίστωσα τον χαμό που γίνεται φέτος με τις αιτήσεις για 2 λόγους όπως εκτιμώ:
- ανεργία
- η πληρωμή από το ΙΔΕΚΕ είναι πλέον σχετικά άμεση σε σχέση με τα παλιά δεδομένα του ΟΕΕΚ
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

#68
Δυστυχώς όμως ελάχιστοι θα προσληφθούν φέτος. Υπάρχει πιθανότητα να αξιοποιηθούν συνάδελφοι, οι οποίοι δεν συμπληρώνουν ωράριο για την κάλυψη των αναγκών στα ΙΕΚ. Έτσι ελάχιστες ώρες και μάλλον σε συγκεκριμένες ειδικότητες, οι οποίες δεν υπάρχουν στη δευτεροβάθμια θα μείνουν για ωρομίσθιους.

Αν και το μέτρο να πω την αλήθεια το θεωρώ λογικό, αν είχε ανακοινωθεί νωρίτερα θα είχε γλιτώσει συναδέλφους από "άβολες τοποθετήσεις"  και κάποιο κόσμο από το να καταθέτει άσκοπα αιτήσεις για την ωρομισθία.

denispyr

Το μέτρο εγώ το θεωρώ λογικό μόνο σε επίπεδο κάλυψης εκπαιδευτικών από το να μετακινούνται, αλλά αυτή η κουβέντα μπορεί να είναι κι ένα thread από μόνη της :)
Σε σχέση με το χρόνο των ανακοινώσεων ... είναι πλήρως εναρμονισμένος με την υπόλοιπη λειτουργία της διακυβέρνησης: χωρίς ορατό σκοπό και στόχο, ότι να'ναι, όποτε έρθει. Και πάντα εκ των υστέρων. Ξεκινάει η χρονιά και υπολογίζεις τι θα παίξει στη Δευτεροβάθμια (βάση εμπειρίας). Μπορεί να σου σκάσει όμως και Πρωτοβάθμια (πότε? που? με τι κανόνες?). Ή και Μεταδευτεροβάθμια (πότε? που? με τι κανόνες?). Κέφι να 'χεις και βαθμίδες εκπαίδευσης. Γιατί οι δάσκαλοι/καθηγητές/εκπαιδευτές τι είναι? Απλά μηχανές που τις βάζεις σε σωστό mode ("Δημοτικό φουλ", "Λύκειο Εξετάσεις", "Τεχνική με εργαστήριο") και παίζουν. Προετοιμασία? την έχουν έτοιμη και πλήρη για όλες τις βαθμίδες, για όλους τους τύπους. Μην πιάσω άλλες παραμέτρους κι είναι Κυριακή μεσημέρι  >:(
Φίλε iliasthes, σε βρίσκω ευγενέστατο και ηπιότατο με το "κάποιο κόσμο". Για να έχουν μία εικόνα όσοι δεν έχουν περάσει από ΙΕΚ, πρέπει να πούμε ότι είναι πολλοί οι αιτούντες θέση εκπαιδευτή, με πολλά δικαιολογητικά στην αίτηση και οι οποίοι πρέπει να αιτηθούν *σε κάθε ΙΕΚ* στο οποίο έχει ώρες που τους ενδιαφέρουν. Συνεπώς έφαγαν μέρες και βενζίνη για τις αιτήσεις τους <παγκαλος>αν και οι μέρες δεν πειράζουν γιατί οι περισσότεροι είναι άνεργοι οπότε δεν είχαν κάτι να κάνουν, έτσι κι αλλιώς</παγκαλος>.

Παράθεση από: iliasthes στις 16 Σεπ 2011, 10:15:14 ΠΜ
...
Αν και το μέτρο να πω την αλήθεια το θεωρώ λογικό, αν είχε ανακοινωθεί νωρίτερα θα είχε γλιτώσει συναδέλφους από "άβολες τοποθετήσεις"  και κάποιο κόσμο από το να καταθέτει άσκοπα αιτήσεις για την ωρομισθία.
Διονύσης

iliasthes

Ναι είναι μεγάλη ταλαιπωρία και έξοδα για δεκάδες χιλιάδες άνεργου κόσμου που κατέθεσε αιτήσεις και τελικά από οτι φαίνεται έχει ελάχιστες ελπίδες, αφού τα περισσότερα μαθήματα θα καλυφθούν από συναδέλφους για τη συμπλήρωση του ωραρίου τους.

soron80

Ναι αλλά πως θα καλυφθούν αυτά τα κενά από καθηγητές της Δευτεροβάθμιας για συμπλήρωση ωραρίου όταν οι περισσότεροι δεν έχουν τοποθετηθεί ακόμα???
Δύσκολο με τις παρούσες συνθήκες και με τα στενά χρονικά περιθώρια να δουλέψει κάτι τέτοιο!

Θα δείξει σύντομα..
εγώ κατέθεσα την αιτησούλα μου αν και όπως πληροφορήθηκα το ωρομίσθιο θα είναι ακόμα χαμηλότερο!!

κανένα νέο από τις πληρωμές για παρελθόντα έτη έχουμε??
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

denispyr

Παράθεση από: soron80 στις 19 Σεπ 2011, 07:59:58 ΜΜ
Ναι αλλά πως θα καλυφθούν αυτά τα κενά από καθηγητές της Δευτεροβάθμιας για συμπλήρωση ωραρίου όταν οι περισσότεροι δεν έχουν τοποθετηθεί ακόμα???
Αν ξεκινήσει να εφαρμόζεται, μπορεί να διατεθεί κάποιος σε ΙΕΚ για το πλήρες ωράριο (υποθέτω με τον ίδιο τρόπο που θα τον διέθετε ως διοικητικό προσωπικό).
Διονύσης

iliasthes

Για τα παλιότερα χρήματα:
1. Σε ο,τι αφορά χρήματα μέχρι και τον Ιούνιο του 2010 υπάρχουν πολλές διαφορετικές ταχύτητες. Υπάρχουν κάποιοι φάκελοι ΙΕΚ που έχουν περάσει όλους τους ελέγχους και βρίσκονται στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους (σαν να λέμε στο ταμείο). Τώρα πότε θα πληρώσει το ΓΛΚ, δεν μπορώ να το ξέρω και με όσους επικοινώνησα στο Υπουργείο επίσης δεν ξέρουν. Άλλα ΙΕΚ είναι στο τελικό στάδιο πριν σταλούν στο ΓΛΚ. Δηλαδή τελείωσε ο έλεγχος τους με επιτυχία και εντός των ημερών θα σταλούν. Άλλα είναι στην αναμονή για τον έλεγχο και άλλα μπορεί να μην έχουν τελειώσει με εκκρεμότητες των φακέλων τους. (πχ μπορεί σε ένα ΙΕΚ να υπήρχαν εκπαιδευτές που αρνήθηκαν ή δεν βρέθηκαν για να υπογράψουν την υπεύθυνη δήλωση).  Οπότε νομίζω οτι δεν είναι εύκολο να δοθεί μια γενική απάντηση. Ελπίζω πάντως να μην περιμένουν να τους πληρώσουν ολους μαζί, αλλά όσι φάκελοι είναι έτοιμοι να πληρωθούν.


soron80

Στην αιτωλοακαρνανία είναι στο ΓΛΚ από τους πρώτους φακέλους από όσο έμαθα, οπότε αν μάθεις για πληρωμές μάλλον θα είμαστε τυχεροί!!
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19