Α' φάση της πράξης «Ψηφιακή τάξη» (Η/Y για Α’ τάξη Γυμνασίου 2009-2010)

Ξεκίνησε από Wizard, 30 Ιουλ 2009, 03:19:51 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bright

Δε γνωρίζω το περιεχόμενο των παρακάτω διατάξεων, μπορείτε να βοηθήσετε;

Ελλείψει των ανωτέρω εκπαιδευτικών, μπορούν να διδάσκουν τα μαθήματα και εκπαιδευτικοί που κατέχουν γνώση πληροφορικής και χειρισμού Η/Υ, όπως αυτή ορίζεται στις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 26 του π.δ. 50/2001 (ΦΕΚ 39 Α΄), όπως αυτή τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε με την παρ. 16 του άρθρου μόνο του π.δ. 347/2003 (ΦΕΚ 315 Α΄) και την παρ. 4 του άρθρου μόνο του π.δ. 44/2005 (ΦΕΚ 63 Α΄).

Wizard

Παράθεση από: bright στις 06 Σεπ 2009, 12:42:55 ΜΜ
Δε γνωρίζω το περιεχόμενο των παρακάτω διατάξεων, μπορείτε να βοηθήσετε;

Ελλείψει των ανωτέρω εκπαιδευτικών, μπορούν να διδάσκουν τα μαθήματα και εκπαιδευτικοί που κατέχουν γνώση πληροφορικής και χειρισμού Η/Υ, όπως αυτή ορίζεται στις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 26 του π.δ. 50/2001 (ΦΕΚ 39 Α΄), όπως αυτή τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε με την παρ. 16 του άρθρου μόνο του π.δ. 347/2003 (ΦΕΚ 315 Α΄) και την παρ. 4 του άρθρου μόνο του π.δ. 44/2005 (ΦΕΚ 63 Α΄).

Δες εδώ: http://www.forthnet.gr/templates/newsPosting.aspx?p=146194

bright

Είμαστε υποχρεωμένοι να βοηθήσουμε τους εκαπιδευτικούς να εντάξουν τα netbooks στη διδασκαλία τους; Ποιός νόμος το λέει. Κάποιοι έχουν ήδη κάνει τέτοια εισήγηση.

Corwin

Παράθεση από: bright στις 06 Σεπ 2009, 07:18:34 ΜΜ
Είμαστε υποχρεωμένοι να βοηθήσουμε τους εκαπιδευτικούς να εντάξουν τα netbooks στη διδασκαλία τους; Ποιός νόμος το λέει. Κάποιοι έχουν ήδη κάνει τέτοια εισήγηση.

Υποχρεωμένοι; Ποιος το λέει αυτό; Δεν είμαστε καλά! Πώς υποχρεωμένοι δηλαδή; Θα βγει νόμος ή εκγύκλιος δηλαδή που θα λέει ότι εγώ, σαν καθηγητής Πληροφορικής, θα ξέρω να πω στο Φυσικό ή στο Φιλόλογο πώς να κάνει το μάθημά του με netbook; Και που να ξέρω εγώ;

Τι είμαι; Ο φωτεινός παντογνώστης;

Αυτά είναι γελοία πράγματα, ακόμα και για το Ελλαδιστάν ελπίζω.

Μην πανικοβαλλόμαστε αδίκως... Απλά θα μοιραστούν τα netbooks και μετά.... πάπαλα. Αν τα χρησιμοποιήσει κάποιος στο μάθημά του αυτό θα είναι η εξαίρεση και θα οφείλεται στο προσωπικό φιλότιμο του συναδέλφου Φυσικού - Μαθηματικού - Φιλόλογου κλπ και όχι σε κάποιον κεντρικό (ας γελάσω) σχεδιασμό.

P.Tsiotakis


andreas_p

Καλησπέρα.

ΠΕ2 θέλει να φηφιοποιήσει κάποιες foto. (το γνωστό scan)

Είχε το θράσος και την απαίτηση να  εμπλακώ εξ ' ολοκλήρου με τη διαδικασία.

Συνάδελφοι απλά, ήρεμα και με χαμόγελο. Τα κλειδιά βρίσκονται στη γραμματεία. Ούτε καν έκανα τον κόπο να αφήσω τη δουλειά μου, τον καφέ μου, την ηρεμία μου  να ασχοληθώ.

Συνάδελφοι στο σχολείο μου υπάρχουν 45 που αρέσκονται με τη νέα τεχολογία αλλά χωρίς να κάνουν ούτε ένα click !!! Αν εγώ ασχολούμαι με την τρέλα του καθενός τότε θα αρχίζω να έχω εγώ μια ιδιαίτερη συμπεριφορά ...

Συνάδελφοι συνέλθετε και σταματήστε να τρέχετε άσκοπα.  Στο τέλος θα βρεθείτε σε θέση απολογίας.


Corwin

Παράθεση από: alkisg στις 05 Σεπ 2009, 10:53:34 ΠΜ
Πάντως υπάρχουν και δωρεάν εργαλεία γι' αυτές τις δουλειές. ....

Για πρόγραμμα ελέγχου της οθόνης των μαθητών, broadcasting κτλ μπορεί να χρησιμοποιηθεί το italc. Έχει μεταφραστεί στα ελληνικά από το ΚΕΠΛΗΝΕΤ Λάρισας, ενώ υπάρχει και ο σχετικός ελληνικός οδηγός εγκατάστασης σε .pdf. Περισσότερες πληροφορίες στο: http://dide.ilei.sch.gr/keplinet/tech/italc.php


Συνάδελφε Άλκη, σε ευχαριστώ ακόμα μια φορά για την ενημέρωση σχετικά με το iTALC.
Το εγκατέστησα στο εργαστήριο (Windows server 2003 και clients με Windows XP) και φαίνεται να δουλεύει μια χαρά. Η εγκατάσταση δε, ήταν απολύτως απροβλημάτιστη.

Και πάλι ευχαριστώ.

Σπύρος Δουκάκης

Έκανα μία έρευνα για τα διατιθέμενα μηχανήματα στα τρια μεγαλύτερα μαγαζιά που θα πωλούν φορητούς μαθητικούς υπολογιστές και διαπίστωσα τα ακόλουθα:

1. Στα τρια μαγαζιά πωλούνται 14 διαφορετικά μηχανήματα με ποικιλία χρωμάτων, οπότε και φτάνουν στα 40. (Αυτό το pink πιστεύω ότι θα φορεθεί πολύ στα κορίτσια, ενώ το κόκκινο στους οπαδούς του Ολυμπιακού. Όποιος βγάλει πράσινο θα βγάλει πολλά λεφτά επίσης...(δεν υπάρχει ακόμα)).

2. Τα 8 από τα 14 είναι ίδια και στα τρια μαγαζιά.

3. Τα μηχανήματα που δίνονται με το κουπόνι των 450 ευρώ πριν γίνουν μαθητικοί φορητοί υπολογιστές έχουν τιμές που κυμαίνονται από 299 ευρώ ως 385 ευρώ σύμφωνα με έρευνα που έκανα για το καθένα στο skroutz.gr.
Αυτό σημαίνει ότι χρεώνουν στη χειρότερη από 150 μέχρι 65 ευρώ το στικάκι των 4GB που δίνουν και έχει μέσα linux, openoffice, αντιικό, εκπαιδευτικό λογισμικό, το φίλτρο για το διαδίκτυο, τον acrobat και το msoffice. Προσοχή δεν είναι υποχρεωτικό να είναι εγκατεστημένα. Μπορεί να είναι στο στικάκι και αυτοματοποιημένα να τα εγκαθιστά αυτός που αγόρασε το μηχάνημα...

4. Τα μηχανήματα έρχοντα χωρίς ποντίκι. Ήθελα να ήξερα που έχουν μάθει οι μαθητές να χρησιμοποιούν touchpad...

5. Προσπαθώ να συγκεντρώσω όλα τα στοιχεία και θα τα αναρτήσω στο www.digi-classroom.gr, μαζί με τα χαρακτηριστικά των μηχανημάτων, ώστε να μπορεί ο καθένας να κάνει συγκρίσεις, προτού επιλέξει μηχάνημα.

6. Έγραψα και ένα μικρό άρθρο στο sdoukakis.wordpress.com

7. Θα προσπαθήσω να ενημερώσω τα πρωτάκια για όλα αυτά...

8. Και εμείς παραμένουμε ιδεολόγοι ακόμα...

ΣΔ




za√‘ag

Είδα κι εγώ στο e-shop αυτά τα "μαθητικά" laptops και μάλιστα έχει και φόρμα παραγγελίας. Η σύνθεση διαφέρει και μάλιστα αυτά που "λανσάρει" το e-shop (innovator) είδα ότι έχουν δίσκο 250gb και 2gb RAM αλλά έχουν χαμηλότερο επεξεργαστή από τα άλλα.

Άραγε ποιος μπορεί να τους ελέγξει για το τι πουλάνε με τιμή όλα 450€ ;;

ΥΓ Η ιστορία με τα χρώματα θα έχει πολύ πλάκα στην τάξη. Εμείς τι χρώματα θα προτιμήσουμε (αν φυσικά πάρουμε το κουπόνι) που με ρωτάει η σύζυγος αν θα πάρω να της το δίνω; Ε, ρε γέλιο :)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Corwin

Απ' όσο ξέρω πάντως συνάδελφε Zavag δεν προβλέπεται να πάρουν netbook οι καθηγητές Πληροφορικής, ούτε τώρα ούτε αργότερα.
Netbook θα πάρουν (σε δεύτερη φάση φαντάζομαι) όσοι συνάδελφοι άλλων ειδικοτήτων επιλέξουν ( και έχουν τα τυπικά προσόντα που τους δίνουν αυτή τη δυνατότητα βέβαια)  να το χρησιμοποιήσουν στο μάθημά τους, σύμφωνα με όσα έχουν δημοσιευτεί πάντα.
Τα επιλεγμένα για το τρέχον σχολικό έτος μάθήματα, τα είδαμε όλοι νομίζω στο σχετικό έγγραφο του ΥΠΕΠΘ.

za√‘ag

Στην εγκύκλιο πάντως λέει ότι laptop δικαιούνται όσοι καθηγητές διδάσκουν στην Α' τάξη ... δεν λέει ΑΝ θα δηλώσουν ενδιαφέρον να διδάξουν με υπολογιστή.

Μήπως θα δηλώσει κανείς ενδιαφέρον να διδάξει με laptop;; Τσάμπα τα πήρανε τα παιδιά (κυριολεκτικά και μεταφορικά)

Εμείς παίρνουμε πιο καλό μισθό και μπορούμε κάθε 2-3 χρόνια να το παίρνουμε μόνοι μας το netbook/laptop ό,τι γουστάρουμε βρε αδελφέ !!

Αλλά ... μην ξεχνάμε ότι στο Ελλαδιστάν όλα γίνονται :)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Καρκαμάνης Γεώργιος

Διαβάζοντας την εγκύκλιο, δεν διαπίστωσα ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί που θα διδάξουν στην Α τάξη θα λάβουν laptop. Μάλιστα αναφέρει ότι θα διδαχτούν τουλάχιστον 2 μαθήματα από τα 4 που παρουσιάζονται στην εγκύκλιο και μήπως πάρουν laptop μονο αυτοί;

Νίκος Αδαμόπουλος

Πάντως στην ΚΥΑ http://pupilslaptop-portal.digitalaid.gr/Files/Κοινή_Υπουργική_Απόφαση_ΚΥΑ_.pdf - άρθρο 1 - λέει ότι θα το πάρουν οι εκπαιδευτικοί που θα επιλεγούν να διδάξουν τα μαθήματα...

Σπύρος Δουκάκης

Λοιπόν, μαζεύω τα θέματα που έχουν τεθεί:
1. Ο πληροφορικός δεν βρίσκεται μέσα στους εκπαιδευτικούς που θα πάρει Laptop... και καλά έχει ολόκληρο εργαστήριο δικό του.
2. Οι εκπαιδευτικοί που θα πάρουν laptop θα πρέπει να διδάσκουν στην α γυμνασίου, θα πρέπει να ανήκουν σε κάποια από τις ειδικότητες (Μαθηματικός, ΠΕ04 (φυσικός, βιολόγος, γεωγραφία) και ο/η διδάσκων/ουσα της ιστορίας). Αυτοί/ές πρέπει να έχουν περάσει Β φάση επιμόρφωσης ή ελλείψει αυτού του χαρακτηριστικού, μπορούν να διδάσκουν τα μαθήματα και εκπαιδευτικοί που κατέχουν γνώση πληροφορικής και χειρισμού Η/Υ, όπως αυτή ορίζεται στις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 26 του Π.Δ. 50/2001 (ΦΕΚ 39 Α΄), όπως αυτή τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε με την παρ. 16 του άρθρου μόνο του Π.Δ. 347/2003 (ΦΕΚ 315 Α΄) και την παρ. 4 του άρθρου μόνο του Π.Δ. 44/2005 (ΦΕΚ 63 Α΄). Το εκπαιδευτικό προσωπικό που θα συμμετάσχει στη δράση θα προτείνεται, κατόπιν εκδήλωσης ενδιαφέροντος των εκπαιδευτικών, από το Διευθυντή της Σχολικής Μονάδας και θα εγκρίνεται από το Σύλλογο διδασκόντων και την οικεία Διεύθυνση
Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης !!
3. Έκανα την καταγραφή που σας είπα για τις τιμές. Διαθέσιμα στο www.digi-classroom.gr. Κατ εμέ είναι πρόκληση αυτό που συμβαίνει. Τουλάχιστον πρέπει να ενημερωθούν γονείς και μαθητές...

ΣΔ