Error router για dhcp από Ubuntu 18.04 ltsp server

Ξεκίνησε από Σταύρος Βολίκας, 01 Οκτ 2020, 06:52:17 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Σταύρος Βολίκας

Καλησπέρα,
Έχω εγκατεστημένο (από το 2018) έναν Ubuntu LTSP 18.04 server σε ένα από τα εργαστήρια Η/Υ του ΕΚ που υπηρετώ.
Ενώ όλα τα εργαστήρια λειτουργούν κανονικά, ο διαχειριστής δικτύου μου ανέφερε σφάλμα από το router:
dchp, critical, error dchp alert on VLAN1: discovered unkown dhcp server, mac (my server mac), ip (my server ip)
Στο ΕΚ υπάρχουν δύο γραμμές (router) και ένα κεντρικό με το οποίο πρόσφατα δημιουργήθηκαν vlan από το διαχειριστή.
Στο εργαστήριο με τον UBUNTU server έχουν παραμείνει οι διευθύνσεις της μορφής 192.168.0.Χ. Χρησιμοποιούμε ubuntu μόνο σ' αυτό το εργαστήριο, αλλά δεν έχω βάλει περιορισμούς στις mac των client που μπορούν να συνδεθούν.
Χρειάζεται κάποια ρύθμιση στον Ubuntu Server ή στο router για να μην υπάρχει dhcp error; 
Σταύρος Βολίκας

alkisg

Ο LTSP server κανονικά λειτουργεί ως proxy DHCP server, δηλαδή δεν δίνει IP leases.
Υπάρχει η δυνατότητα να ρυθμιστεί ως κανονικός DHCP server αλλά αυτό συνήθως γίνεται στο range 192.168.67.x που δεν συνηθίζεται σε εργαστήρια.
Δηλαδή ο router δεν θα έπρεπε να παραπονιέται, δεν έχω ξαναδεί το μήνυμα που λες σε άλλο σχολείο. Τι μοντέλο είναι;

Ποιο είναι το αποτέλεσμα των παρακάτω εντολών στον LTSP server;

ip a
grep -rvE '^$|^#' /etc/dnsmasq.*

Σταύρος Βολίκας

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
Επισυνάπτω το στιγμιότυπο με το αποτέλεσμα των εντολών...
Σταύρος Βολίκας

alkisg

(δεν χρειάζεται screenshot απλή αντιγραφή/επικόλληση του κειμένου είναι το καλύτερο)
Με αυτές τις ρυθμίσεις ο dnsmasq λειτουργεί ως proxydhcp server και δεν δίνει IPs.
Ο router δεν έχει δικαίωμα να παραπονιέται, κι αν παραπονιέται, αγνοήστε τον.

Ποιο μοντέλο είναι;

Σταύρος Βολίκας

OK...
μοντέλο κεντρικού: MICROTIK ROUTERBOARD RB 2011UiAS-RM
Σταύρος Βολίκας

alkisg

Προχωρημένος, δεν τον έχω δει στα σχολεία της περιοχής.
Υπάρχουν 4 επιλογές:
1) Ρυθμίζετε τον Ubuntu server ώστε να στέλνει proxy offer μόνο στους γνωστούς clients,
2) Αγνοείτε ή ακυρώνετε το alert,
3) Προσθέτετε τον LTSP DHCP server στους valid DHCP servers, ή
4) Ρυθμίζετε τον mikrotik ώστε να μη χρειάζεται ούτε καν ο proxy DHCP του LTSP server

Οδηγίες για τα 3 τελευταία εδώ: https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:IP/DHCP_Server, π.χ. "valid-server (string; Default: )    List of MAC addresses of valid DHCP servers",
ενώ για το πρώτο εδώ: https://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Προχωρημένα/Πολλά_εργαστήρια.

Προτείνω να το αγνοήσετε τελείως, ο proxy DHCP δεν δίνει IP leases και δεν ενοχλεί κάπου τους υπόλοιπους clients.

Σταύρος Βολίκας

Ευχαριστώ για την αναλυτική παρουσίαση των επιλογών.
Εγώ συμφωνώ με την επιλογή 2 (αγνόηση), εφόσον δεν μας δημιουργεί προβλήματα, και ενημέρωσα σχετικά τον συνάδελφο που διαχειρίζεται το δίκτυο.

καλή συνέχεια...

Σταύρος Βολίκας