Σημειώσεις για Γ' γυμνασίου: Προγραμματισμός σε LOGO

Ξεκίνησε από pentsas, 09 Αυγ 2009, 09:59:57 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pentsas

Επειδή παρατήρησα ότι υπήρξαν προβλήματα στο κατέβασμα του αρχείου "ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ" με τις μορφές: .doc(x) και .odt, μετέτρεψα το αρχείο σε .pdf και το επισυνάπτω.

EleniK

Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

apekodys

Παράθεση από: pentsas στις 09 Αυγ 2009, 09:59:57 ΜΜ
Ίσως φανούν χρήσιμες.
..Γειά σας παιδιά!Πατώντας στο λινκ δεν μου βγαίνει επιλογή αποθήκευσης αρχείου doc αλλα επιλογή για αποθήκευση αρχείου index.php ???.Eπιλέγοντας αποθήκευση αλλά και άνοιγμα αποθηκεύεται ή ανοίγει  ένας φάκελος με αρχεία που δεν ανοίγουν με καμμιά εφαρμογή ούτε στο λίνουξ ούτε στα Windows με κανένα πρόγραμμα.Τι λέτε να συμβαίνει;;

pentsas

1)Δεξί κλίκ πάνω στο index
2)Επιλογή άνοιγμα με
3)Επιλογή word 2007


apekodys

Παράθεση από: pentsas στις 16 Αυγ 2009, 04:27:35 ΜΜ
1)Δεξί κλίκ πάνω στο index
2)Επιλογή άνοιγμα με
3)Επιλογή word 2007
..Δεν έχω το Office 2007..Με ΟpenOffice 3.0 δεν μου ανοίγει στο λίνουξ

alkisg

Για το index.php, το SMF (το λογισμικό του forum) δυστυχώς έχει κάποια προβλήματα στην RC έκδοσή του, η παλιά ήταν πιο σταθερή αλλά δυστυχώς έπεφτε πολύ εύκολα θύμα spam και αναγκαστήκαμε να την αλλάξουμε με την νέα κι ας μην είναι stable. Υπομονή... :(

Για το συνημμένο, κι εγώ με OpenOffice το άνοιξα επειδή δεν έχω πρόχειρο Word, το ανεβάζω σαν .odt - pentsas αν υπάρχει αντίρρηση πες μου να το σβήσω...

pentsas


apekodys

Παράθεση από: alkisg στις 16 Αυγ 2009, 10:50:04 ΜΜ
Για το index.php, το SMF (το λογισμικό του forum) δυστυχώς έχει κάποια προβλήματα στην RC έκδοσή του, η παλιά ήταν πιο σταθερή αλλά δυστυχώς έπεφτε πολύ εύκολα θύμα spam και αναγκαστήκαμε να την αλλάξουμε με την νέα κι ας μην είναι stable. Υπομονή... :(

Για το συνημμένο, κι εγώ με OpenOffice το άνοιξα επειδή δεν έχω πρόχειρο Word, το ανεβάζω σαν .odt - pentsas αν υπάρχει αντίρρηση πες μου να το σβήσω...
..Ευχαριστώ, τώρα το ανοίγω κι εγώ με ΟpenOffice  :)

za√‘ag

Πολύ καλές και χρήσιμες....



Σε ευχαριστούμε :)



Όποιες άλλες εργασίες έχουμε ας τις βάζουμε εδώ για να βοηθιόμαστε όλοι
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

P.Tsiotakis


dpa2006

Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

Circle

Συνάδελφε, ευχαριστούμε πολύ!

Θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία: διδάσκετε και εξετάζετε ( σε τεστ ή διαγωνίσματα τριμήνου ή στις απολυτήριες εξετάσεις) τα λογικά διαγράμματα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

pentsas

Ο αλγόριθμος είναι μέσα στην ύλη της Γ' γυμνασίου.
Το λογικό διάγραμμα είναι ένας τρόπος αναπαράστασης αλγορίθμων.
Έτσι εαν δοθούν  σημειώσεις στους μαθητές μπορούν να εξεταστούν κιόλας.

Σημ. Χαίρομαι πολύ που σας άρεσαν οι σημειώσεις αν και είναι πολύ πρόχειρες (στο πόδι). Θα κοιτάξω να τις βελτιώσω με παραδείγματα επιπλέον και ασκήσεις για τους μαθητές.

Circle

Συνάδελφε, έχω μια μικρή αμφιβολία για το αν μπορούμε να διδάξουμε και να εξετάσουμε λογικά διαγράμματα. Δεν υπάρχουν στο νέο βιβλίο, και κάποια στιγμή είχαν αφαιρεθεί απο το ωρολόγιο πρόγραμμα.
Πώς θα εξετάσουμε κάτι που δεν είναι στην ύλη; Πώς κατοχυρωνόμαστε αν κάνουμε κάτι τέτοιο;