Εκδρομές περίπατοι

Ξεκίνησε από dim, 02 Μαρ 2010, 01:31:49 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dim

  Οι διδάσκοντες καθηγητές είναι υποχρεωμένοι να συνοδεύσουν τους μαθητές στον πε-ρίπατο, εκτός εάν κατά την κρίση του Συλλόγου η συμμετοχή κάποιου καθηγητή κα-θίσταται αδύνατη.
??????

Γ. Ημερήσιες εκπαιδευτικές εκδρομές (Γ2/4832/28-11-90/ΥΠΕΠΘ-ΦΕΚ 762 Β΄)
Η συμμετοχή των εκπαιδευτικών και των μαθητών δεν είναι υποχρεωτική.

Θα μου πείτε το λέει.... αλλά να το ρωτήσω είμαστε υποχρεωμένοι να συνοδεύσουμε σε περίπατο ενώ σε ημερήσια δεν είμαστε?
Μέσα στο πλαίσιο των καθηκόντων του υπέυθυνου τμήματος είναι και το να συνοδέψει σε εκδρομή?

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Η συμμετοχή των εκπαιδευτικών που απασχολούνται την συγκεκριμένη ημέρα στο σχολείο, κρίνεται υποχρεωτική όταν η εκδήλωση αφορά το σύνολο των μαθητών του σχολείου και διεξάγεται σε ημέρες & ώρες λειτουργίας των μαθημάτων του ωρολόγιου προγράμματος. Συνήθως μένει στο σχολείο μια μικρή ομάδα εκπαιδευτικών για να ασχοληθεί με τις τρέχουσες διοικητικές εργασίες. Το ποιοι θα μείνουν το καθορίζει ο σύλλογος. Σε κάθε άλλη περίπτωση ορίζονται εκπαιδευτικοί-συνοδοί, των οποίων το πλήθος εξαρτάται από το πλήθος των μαθητών που συμμετέχουν. Στη 2η περίπτωση δεν είναι υποχρεωτική η συμμετοχή σου, αλλά εθελοντική και σου αποφέρει ένα μικρό επιμίσθιο (περ. 10€ ανά ημέρα).
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Laertis

Οι ημερήσιες εκδρομές δεν είναι υποχρεωτικές για κανέναν, απλά για να γίνουν πρέπει να βρεθούν συνοδοί και να συμμετέχουν τα 3/4 των μαθητών. Οι υπεύθυνοι τμήματος δεν προκύπτει απο πουθενά ότι υποχρεούνται να συνοδεύσουν το τμήμα τους σε ημερήσια εκδρομή.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

dim


Εώς τώρα μου είχε τύχει το παραπάνω. Καλημέρα εκδρομή εκδρομή εκδρομή... οκ 9 φεύγαμε 12:30 1:00 γυρίζαμε.
Η περίπτωση τώρα για "περίπατο" είναι γνωστή απο πριν είναι με λεωφορεία τουλάχιστον μια ώρα διαδρομή για να πάμε και μία ώρα διαδρομή για να γυρίσουμε. (Αν ισχύει 80 χιλ. το ανώτατο του λεωφορείου ας βάλουμε μιαμιση ώρα να πάμε και μιάμισι να γυρίσουμε)
Σε αυτήν την περίπτωση είμαστε υποχρεωμένοι να δεχθούμε ως συνοδοί?
(Περάσαμε απο τα θρανία ..... μια εκδρομή είναι το μόνο που μένει τόοοοοοσοοο πολύ αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις σχολείων πρέπει να το σκεφτούμε και να το ξανασκεφτούμε... είναι τόσες οι περιπτώσεις ατυχημάτων ή παρεκτροπής μαθητών ........ )

gimnasio

Είσαι μέσα στο μυαλό μου! Σήμερα σκεφτόμουν το θέμα με τις εκδρομές και τ'ατυχήματα (κούφια η ώρα). Έχω ακούσει ότι 'τρέχουν' τους καθηγητές σε περίπτωση ατυχήματος ακόμη και φυλακή. Έχετε ακούσει κάτι εσείς;

dim

Παράθεση από: gimnasio στις 02 Μαρ 2010, 11:55:42 ΜΜ
Είσαι μέσα στο μυαλό μου! Σήμερα σκεφτόμουν το θέμα με τις εκδρομές και τ'ατυχήματα (κούφια η ώρα). Έχω ακούσει ότι 'τρέχουν' τους καθηγητές σε περίπτωση ατυχήματος ακόμη και φυλακή. Έχετε ακούσει κάτι εσείς;
Απο που να το πιάσουμε αυτό το θέμα και που να το αφήσουμε....
Τραγικά περιστατικά όλα... οι μαθητές στα Τέμπη.... ο μαθητής στη Νάξο που έφυγε απο τη ζωή γιατι έκανε μονόζυγο σε τέρμα.... η μαθήτρια στη Λάρισσα που έπεσε απο μπαλκόνι ξενοδοχείου...... δεκάδες....
Ευθύνες σε εμάς.... αλλά αν το παιδί μου πάθει κάτι ποιός καθηγητής θα μου το φέρει πίσω ή ποιά φυλακή?

Δυο παιδιά έχω και ανα δευτερόλεπτο συμβαίνει κάτι.... πως θα είμαι υπεύθυνη για 30????
http://olme-attik.att.sch.gr/files/ypomn/NAXOS18022010.pdf

http://leech.pblogs.gr/2008/05/h-sholikh-ekdromh-kai-o-arhhgos.html

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Σχολικό έτος 2002-2003. Ήμουν αναπληρωτής σε γενικό λύκειο της Αθήνας και πήγαμε μονοήμερη στην Αίγινα...

Μέχρι εδώ όλα καλά. Ευτυχισμένα τα παιδιά, 4 συνοδοί (ο ένας ήμουν εγώ) επίσης μέσα στην απίστευτη χαρά, ήταν ένα μικρό καράβι και όλα τα σχετικά.

Μισή ώρα πριν την αναχώρησή μας από το νησί, τα παιδάκια μας είχαν μια καταπληκτική ιδέα: να αθληθούν με τη βοήθεια των ντόπιων παιδιων. Νους υγιής εν σώματι υγιή, άλλωστε... Συνεδριάζουν και αποφασίζουν να αθληθούν στη πυγμαχία.

Σας ενημερώνω ότι είχαμε 4 μαθηταράδες μας που βγήκαν εκτός μάχης (δυνατά παιδιά οι Αιγινίτες...), οι οποίοι - αντί να επιστρέψουν με το πούλμαν από τον πειραιά, επέστρεψαν με ένα ωραίο κίτρινο βανάκι που έγραφε εκαβ... ο ένας έπαθε κρανιακή διάσειση (επέστρεψε στο σχολείο μετά από 3 εβδομάδες), εγώ έβγαλα το βράδυ στο γενικό κρατικό νίκαιας, το ίδιο και οι άλλοι συνοδοί. Ανακρίσεις επί ανακρίσεων, μας παίδευαν για περίπου 4 χρόνια...

Και να σημειωθεί ότι επρόκειτο για πολύ καλά και συνεργάσιμα παιδιά. Βλέπετε, οι κακές παρέες...

Προσωπικά δεν έχω δεχθεί τη συμμετοχή μου σε καμία πολυήμερη εκδρομή (μόνο σε μονοήμερες πηγαίνω), για διάφορους λόγους και όχι λόγω ανευθυνότητας. Δε συμφωνώ με τις πολυήμερες εκδρομές, οι οποίες είχαν νόημα παλαιότερα που τα παιδιά δεν έβγαιναν από το σπίτι τους και το σχολείο έδινε την ευκαιρία να δουν τα παιδιά τον έξω - από το χωριό τους - κόσμο. Τώρα οι περισσότερες πολυήμερες εκδρομές, παρά τον ... "περιβαλλοντικό" τους χαρακτήρα, δίνουν σε πολλά παιδιά ευκαιρίες για να κάνουν άλλα πράγματα, με τα οποία δε συμφωνώ και αρνούμαι πεισματικά να κρατάω το φανάρι. Δε με ενδιαφέρει αν δε βρεθούν συνοδοί και δε γίνουν οι εκδρομές αυτές. Γνωρίζω ότι πολλοί ίσως διαφωνείτε με μια τέτοια λογική, όμως πριν αποφασίσω σκέφτηκα πολύ, ρώτησα πολλούς και σίγουρα δεν είναι απόφαση "κολλημένου".
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

poursali

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 03 Μαρ 2010, 12:45:44 ΜΜ
Ανακρίσεις επί ανακρίσεων, μας παίδευαν για περίπου 4 χρόνια...

αν θελεις πες μας ποιο ηταν το πορισμα.. σας καταλογιστηκαν ευθυνες?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

όχι, αλλά μας έπρηξαν...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Antigonh

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 03 Μαρ 2010, 12:45:44 ΜΜ

Προσωπικά δεν έχω δεχθεί τη συμμετοχή μου σε καμία πολυήμερη εκδρομή (μόνο σε μονοήμερες πηγαίνω), για διάφορους λόγους και όχι λόγω ανευθυνότητας. Δε συμφωνώ με τις πολυήμερες εκδρομές, οι οποίες είχαν νόημα παλαιότερα που τα παιδιά δεν έβγαιναν από το σπίτι τους και το σχολείο έδινε την ευκαιρία να δουν τα παιδιά τον έξω - από το χωριό τους - κόσμο. Τώρα οι περισσότερες πολυήμερες εκδρομές, παρά τον ... "περιβαλλοντικό" τους χαρακτήρα, δίνουν σε πολλά παιδιά ευκαιρίες για να κάνουν άλλα πράγματα, με τα οποία δε συμφωνώ και αρνούμαι πεισματικά να κρατάω το φανάρι. Δε με ενδιαφέρει αν δε βρεθούν συνοδοί και δε γίνουν οι εκδρομές αυτές. Γνωρίζω ότι πολλοί ίσως διαφωνείτε με μια τέτοια λογική, όμως πριν αποφασίσω σκέφτηκα πολύ, ρώτησα πολλούς και σίγουρα δεν είναι απόφαση "κολλημένου".

Λάμπρο με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη και ...κάτι παραπάνω. Με τον τρόπο που οργανώνονται και πραγματοποιούνται οι εκδρομές, δεν συμφωνώ καθόλου. Και σε ότι διαφωνώ δεν συμμετέχω. Ακόμα και οι περίφημοι περίπατοι έτσι όπως γίνονται ανοργάνωτα και άτακτα, με τα παιδιά να κινδυνεύουν ή στην καλή περίπτωση να τη βγάζουν σε φαστουντάδικα και καφετέριες με βρίσκουν αντίθετη αλλά εκεί είμαι αναγκασμένη να συνοδεύσω. Πάντα είναι μια δύσκολη εμπειρία όμως μιας και οι περισσότεροι συνάδελφοι αράζουν σε κάποια ταβέρνα και τρώνε και πίνουν δίχως να έχουν την εποπτεία των παιδιών - αυτή την αναισθησία πάλι δεν μπορώ να την καταλάβω. Να μην πω άλλα για να μην σας κουράσω.
Το μόνο που με βρίσκει σύμφωνη είναι οι εκπαιδευτικές και καλά οργανωμένες εκδρομές είτε πρόκειται για μουσεία, αρχαιολογικούς χώρους κλπ είτε για αθλητικές δραστηριότητες αλλά πάντα σε ελεγχόμενο περιβάλλον. Όλα τα άλλα και επικίνδυνα είναι και αντιπαιδαγωγικά - τα μαθαίνουμε να πίνουν καφέ και να τρώνε χάμπουργκερ;   :o

iliasthes


Λάμπρος Μπουκουβάλας

Αντιγόνη, πραγματικά χαίρομαι πολύ που ταυτίζονται οι απόψεις μας στο θέμα αυτό!
Είχα την αίσθηση ότι είμαι η ... μύγα μέσα στο γάλα της εκπαίδευσης!

Ηλία, εσύ γιατί βγάζεις τόσο καημό με το "αχ" σου;;; :):)
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

dora

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 03 Μαρ 2010, 08:05:54 ΜΜ
Αντιγόνη, πραγματικά χαίρομαι πολύ που ταυτίζονται οι απόψεις μας στο θέμα αυτό!
Είχα την αίσθηση ότι είμαι η ... μύγα μέσα στο γάλα της εκπαίδευσης!

Είμαι και εγώ απόλυτα σύμφωνη μαζί σας παιδιά.
Ούτε σε μονοήμερη δεν πάω......και αν με πιέσουν ......
.....τους λέω να γράψουν στο πρακτικό ότι διαφωνώ με
την συμμετοχή μου στην εκδρομή για ......(και αναφέρω τους λόγους).......αλλά πάω λόγω πίεσεις. >:D

Αρνούμε να αναλάβω την ευθήνη των ...............δύο, τριων ή και περισσότερο θερμοκέφαλων παιδιών.

Εδώ δεν υπάρχει έλεγχος στα παιδιά και υποστήριξη σε μάς τους καθηγητές από τη διεύθυνση στο σχολείο........... θα υπάρξει στην  εκδρομή; ΧΑ!




iliasthes

Το Αχ είναι γιατί συμφωνώ απόλυτα πλέον... Η μόνη ένσταση μου είναι πως η συμμετοχή στις εκδρομές, αν καταφέρεις και το περιεχόμενο τους είναι αυτό που πρέπει και όχι απλώς μια εκδρομή ξεσαλώματος, βοηθάει πάρα πολύ και μέσα στην τάξη. Έκανα δυο χρόνια θέατρο με τα παιδιά και άλλα προγράμματα κάποια από τα οποία περιλάμβαναν και εκδρομές, με κορυφαία μια επίσκεψη δύο εβδομάδων στη Γαλλία με πρόγραμμα comenius. Νομίζω πως αυτές οι δραστηριότητες επέδρασαν ώστε να υπάρχει θεαματική βελτίωση στη συμπεριφορά και την επίδοση των μαθητών που συμμετείχαν στις δραστηριότητες μέσα στην τάξη.

Μετά από 8 σχολικά έτη στην εκπαίδευση και αρκετές εκδρομές κατέληξα πως δεν συνοδεύω σε καμία εκδρομή παρά μόνο σε όσες μπορώ να δώσω το περιεχόμενο που θέλω. Ποτέ ξανά ευθύνες, αγωνία και άγχος (και πιστέψτε με ακόμα και τα καλύτερα παιδιά να συνοδεύεις υπάρχουν δεκάδες ατυχή γεγονότα να σε φτάσουν στα όρια των αντοχών σου), για να τονώσω απλά τη βιομηχανία του μαθητικού τουρισμού. Κανένα ξενύχτι μην τυχόν κάποιος το σκάσει για να μπορούν οι επιχειρηματίες της Ρόδου να χρηματοδοτούν τις ανακαινίσεις ενόψει του καλοκαιριού ή να κάνουν απόσβεση οι ξενοδόχοι της Αθήνας τις επενδύσεις λόγω Ολυμπιάδας.


toufeki

Όπα, άκουσα Ρόδο. Τί έγινε στην Ρόδο ρε παιδιά;
.....
Μη στεναχωριέστε συνάδελφοι. Έτσι και αλλιώς σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχουν 5ήμερες ή 3ήμερες γιατί πολύ απλά δεν θα συγκεντρώνεται ο ελάχιστος αριθμός μαθητών για την πραγματοποίησή τους.