Ενημέρωση για την Ένωση Πληροφορικών Ελλάδας

Ξεκίνησε από nektar, 12 Οκτ 2011, 11:52:36 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

jtsop

Παράθεση από: fof στις 27 Οκτ 2011, 11:28:41 ΜΜ
Πρώτον. Δεν είμαι υποψήφια (σημαντικός παράγων θεωρώ!)
Προφανώς, αλλά αν ήθελα να δημοσιοποιήσω το όνομά μου θα το είχα κάνει ήδη. Είναι στη διακριτική ευχέρεια του υποψηφίου να το κάνει αν θεωρεί ότι έχει νόημα. Νομίζω ότι όποιος ενδιαφέρεται να το μάθει θα το μάθει ούτως ή αλλιώς, οπότε δεν έχει νόημα να κάνω προπαγάνδα υπέρ μου.

Παράθεση από: fof στις 27 Οκτ 2011, 11:28:41 ΜΜ
Και δεύτερον. (όπως έχει ήδη προτείνει  o @falexakos) Με ένα κλικ στο προφίλ βλέπεις όλα τα post κάποιου...  εκεί λοιπόν θα δεις και το δικό μου όνομα
Πραγματικά δεν ένιωσα κάποια ιδιαίτερη ανάγκη να βρω το όνομά σας, και δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να ψάξω τα ποστς κάποιου για να δω μήπως κάπου αναφέρεται το όνομά του. Άλλωστε απλώς το να γνωρίζω ένα όνομα παραπάνω δεν μου κάνει διαφορά.

fof


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας,

Παράθεση από: jtsop στις 27 Οκτ 2011, 11:41:42 ΜΜ
Πραγματικά δεν ένιωσα κάποια ιδιαίτερη ανάγκη να βρω το όνομά σας, και δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να ψάξω τα ποστς κάποιου για να δω μήπως κάπου αναφέρεται το όνομά του. Άλλωστε απλώς το να γνωρίζω ένα όνομα παραπάνω δεν μου κάνει διαφορά.

Αν ήταν υποψήφιος εκπρόσωπος του κλάδου μας, δεν θα το κάνατε;;;

jtsop

Αν ήθελα να τον ψηφίσω θα τον ρωτούσα (δημοσίως ή με πμ), αλλιώς δε νομίζω ότι θα είχε νόημα.


ΥΓ: Τώρα που το σκέφτομαι θα το έκανα και αν ήθελα να μην τον ψηφίσω. Σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις (αδιάφορος σε σχέση με τα μηνύματα στο φόρουμ δηλαδή) μάλλον δεν θα έμπαινα στον κόπο.

fof


perittos

Καλησπερίζω όλους τους συναδέλφους.
Διαβάζω αρκετό καιρό το forum και ομολογώ ότι γίνονται σοβαρές και γόνιμες απαντήσεις.
Για το συγκεκριμένο θέμα, επειδή δεν γνωρίζω και πολλές λεπτμέρειες για τις ενώσεις, ΕΠΥ,ΠΕΚΑΠ, ΕΠΕ, το διάβασα όλο για να αποκρυσταλλώσω γνώμη.
Πάντως η τρόπος προσέγγισης και πρόσκλησης σε διάλογο του κου Μουμουτζή μου φάνηκε τουλάχιστο άκομψος.
Αλλά έχω και γω μία ερώτηση: μπορώ να μάθω η αξιολόγηση των τμημάτων πληροφορικής, για την οποία πολύς λόγος γίνεται, σε ποιο διεθνές επιστημονικό περιοδικό Πληροφορικής ή έστω, συνέδριο, εκδόθηκε/παρουσιάστηκε, έτσι ώστε να γνωρίζουμε και από ποια επιστημονική κρίση πέρασε;
αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να τη συζητάει κάποιος και η επιστημονική αξιοπιστία και εγκυρότητά των συμπερασμάτων της δεν έχουν ουδεμία αξία.
ευχαριστώ.
ΥΓ: τα ερωτήματα δεν έχουν όνοματεπώνυμο...απαντήσεις χρειάζονται.

nektar

Θα συμφωνήσω ότι το ζητούμενο είναι η αναζήτηση της αλήθειας (αυτό αντιλαμβάνομαι με τον όρο "απαντήσεις"). Αυτή η αναζήτηση όντως μπορεί να υπηρετηθεί σε ορισμένες περιπτώσεις αποτελεσματικότερα και κομψότερα με την χρήση ψευδωνύμων. Καθώς και με τη χρήση αλληγοριών, μεταφορών, μύθων και άλλων δημιουργικών μορφών έκφρασης. Νομίζω ότι το στέκι φιλοξενεί και τέτοια θέματα και μάλιστα ομολογώ εντυπωσιασμένος από το πόσο συμβάλλουν αυτές οι μορφές διαλόγου στη διατήρηση ενός κλίματος νηφάλιας και πολιτισμένης συζήτησης.

Για τη δημοσίευση της μελέτης μας (που αφορά τα προγράμματα σπουδών και όχι τα τμήματα, όπως ανέφερε ο συνομιλητής μου) ομολογώ ότι δεν το είχαμε σκεφτεί γιατί δεν εκπονήθηκε με σκοπό ακαδημαϊκής εξέλιξης. Ωστόσο, η ιδέα του συνομιλητή μου είναι πολύ καλή και θα τη συζητήσω με τους συναδέλφους που έχουν την ευθύνη της εργασίας αυτής προκείμενου να έχουν και οι ίδιοι μια ελάχιστη ηθική ανταμοιβή, με τη μορφή μιας δημοσίευσης, για την προσπάθεια που έχουν κάνει αφιλοκερδώς. Να επισημάνω, όμως, ότι ακόμη και αν η πρόταση αυτή γίνει αποδεκτή και τελεσφορήσει με μια "καλή δημοσίευση", και πάλι η επιστημονική αξιοπιστία και η εγκυρότητά της μελέτης θα εξακολουθήσει να είναι "διαψεύσιμη" όπως ισχύει και για κάθε άλλη επιστημονική θεωρία, μοντέλο κ.λ.π. Και αυτή τη διαψευσιμότητα προσπάθησα να αναδείξω προσκαλώντας κάθε καλόπιστο συνομιλητή με αντίθετη άποψη να αντιπαραθέσει στη δική μας εργασία μια άλλη πληρέστερη και, ας μου επιτραπεί ο όρος, "αληθέστερη".
Νεκτάριος Μουμουτζής

Vangelis

#81
Μου αρέσει που θεωρείτε τον ευατό σας "καλόπιστο"

Αλλά ξέχασα οι άλλοι είναι ..... μασκαράδες!

falexakos

Απλώς θα επαναλάβω ότι προς το παρόν (καλώς ή κακώς) δεν βρέθηκε κανένας να αμφισβητήσει με επιστημονικά επιχειρήματα την Μελέτη κάτω από το review.epe.org.gr. Μακάρι να μπορούσαμε να βρούμε εθελοντές που θα βελτίωναν ή και θα επέκτειναν τη συγκεκριμένη εργασία! Το να εκτοξεύονται αόριστες, ενίοτε ανώνυμες και, το χειρότερο, ατεκμηρίωτες μομφές, πραγματικά δεν βοηθά κανέναν και σε τίποτε.

Φώτης Αλεξάκος.


perittos

Παράθεση από: falexakos στις 02 Νοε 2011, 07:48:48 ΜΜ
Απλώς θα επαναλάβω ότι προς το παρόν (καλώς ή κακώς) δεν βρέθηκε κανένας να αμφισβητήσει με επιστημονικά επιχειρήματα την Μελέτη κάτω από το review.epe.org.gr. Μακάρι να μπορούσαμε να βρούμε εθελοντές που θα βελτίωναν ή και θα επέκτειναν τη συγκεκριμένη εργασία! Το να εκτοξεύονται αόριστες, ενίοτε ανώνυμες και, το χειρότερο, ατεκμηρίωτες μομφές, πραγματικά δεν βοηθά κανέναν και σε τίποτε.

Φώτης Αλεξάκος.
Εντάξει, μάλλον είναι ειρωνικό το post έτσι;
ή μήπως πάει μαζί με την τεκμηριωμένη έρευνα στο  review.epe.org.gr που βρίθει ξενόγλωσσης επιστημονικής βιβλιογραφίας, την εξής μία :" ACM, IEEE-CS, "Computing Curricula 2004: A guide to undergraduate degree programs in computing", 2004." ή μήπως μου ξέφυγε καμία; και επιστημονικής μεθοδολογίας του τύπου "Η επιλογή του συγκεκριμένου ΠΠΣ ήταν συλλογική διαδικασία πολλών Πληροφορικών που έχουν γνωρίσει και συγκρίνει μέσα από τις σπουδές τους πολλά προγράμματα σπουδών  τόσο  του  εσωτερικού  όσο  και  του  εξωτερικού.  Τα  μαθήματα  αυτά  σε γενικές γραμμές αποτελούν έναν πλούσιο κορμό γνώσεων που κάθε απόφοιτος εν έτει 2006 θα έπρεπε να κατέχει. " Αλλά και η ανάλυση κατασκευής/αξιοπιστία; του μαθηματικού τύπου για τη βαθμολογηση των προγραμμάτων δεν παίζεται....πέφτει κατακέφαλα και δεν προλαβαίνεις να βγάλεις κιχ!
εντάξει, δεν είπαμε ότι κάποιοι δεν δούλεψαν, και πάλι μπράβο τους. αλλά να έχουμε επίγνωση του τι φτιάξαμε, ώστε να το βελτιώσουμε και όχι να απαιτούμε την αποδοχή. δεν ανακαλύψαμε και τον τροχό έτσι δεν είναι;

nektar

Θα επαναλάβω την έκκληση παραπομπής σε κάτι εναλλακτικό.
Και ας κάνω εγώ την αρχή: http://www.etpe.gr/files/proceedings/uploads1/40.pdf
Περιμένω τα σχόλιά σας.
Νεκτάριος Μουμουτζής

dtsilog

Είναι τουλάχιστον λυπηρό κάποιος να προσπαθεί να εντάξει μια ολόκληρη επιστήμη που λέγεται Πληροφορική κάτω από τον όρο ΤΠΕ=Χρήση ΗΥ κ' Προγραμμάτων λογισμικού (κομμάτι της Πληροφορικής αλλά μικρό υποσύνολο). Το είδαμε στο νέο πρόγραμμα σπουδών του Γυμνασίου και δυστυχώς τώρα το βλέπουμε να επιχειρείται και στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Περίεργη εδώ και καιρό αυτή η προσπάθεια προώθησης των ΤΠΕ ως ξεχωριστό διδακτικό αντικείμενο που δεν ανήκει στην Πληροφορική αλλά την εμπεριέχει.
Πολύ νωρίς είδες τα Όχι να γίνονται Ίσως... ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ έννοιες που ΧΑΘΗΚΑΝ! (*ΔΕΝ)

originepe

Υπάρχει και άλλη άποψη μεταξύ των μελών της ΕΠΕ φίλε Νεκτάριε και υπόλοιπα μέλη του ΔΣ.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και ΑΜΕΣΑ από τον κλάδο μας ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΘΟΡΙΣΕΙ με βάση την επιστημονική αξιολόγηση.

Γιατί αλλάξαμε θέση;
Ως που θα φτάσει ο κατήφορος της ΕΠΕ;
Πρώτα βάλαμε στην ΕΠΕ τους ΤΕΙ χωρίς απόφαση της πλειοψηφίας
Μετά συνυπογράψαμε κοινή ανακοίνωση με την πεκαπ, ακόμα και με το e-ΤΕΕ που κατά τα άλλα δεν αναγνωρίζουμε
Μετά αρχίσατε επαφές και πήγατε στο συνέδριο της και καθίσατε δίπλα στο ΛΟΥΒΡΗ. Εσείς δεν μας στείλατε e-mail λέγοντας ότι είναι απατεώνες; Γιατί αλλάξατε;
Τώρα λέτε να μπουν μέλη της ΕΠΕ στο δσ της πεκαπ και προωθείτε τους. Είναι σωστό αυτό; Να είμαστε στον ίδιο σύλλογο με τους άσχετους που κάνουν τους πληροφορικούς; Γιατί αναγνωρίζουμε την πεκαπ, επειδή τα έκανε πλακάκια με την κυβέρνηση;

Οι γνήσιοι ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΟΙ δεν θα τα δέχονται αυτά.

perittos

Και τώρα περίμενε απάντηση...προσοχή παιδιά δαγκώνει... >:(

Vangelis

Να παρατηρήσω ότι μου "άρεσε"  ο τίτλος "Τμήματα ΤΠΕ".
Αφού προωθείται μια τέτοια εργασία απο τον ΓΓ της ΕΠΕ μάλλον πρόκειται για πρόταση τα τμήματα Πληροφορικής να ονομαστούν τμήματα ΤΠΕ.

Crazy_Waters

Είναι προφανές ότι πρόκειται για troll.....