Εργαστήριο Linux

Ξεκίνησε από dtrip, 11 Φεβ 2014, 10:10:28 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dtrip

Γεια σας παιδιά,
λέγομαι Δημήτρης Τρυπάκης και είμαι πληροφορικός στο Γυμνάσιο Εμπορείου της Σαντορίνης.
Παρακολουθώ καιρό το φόρουμ και ίσως καθυστερημένα είπα να γραφτώ.

Το πρόβλημά μου είναι το εργαστήριο Πληροφορικής που είναι από το 2005 (Windows XP, Windows Server 2003).
Επειδή έχουν αρχίσει να χαλάνε συχνά πλεόν αλλά δεν υπάρχει εύκολα δυνατότητα να αγοραστεί καινούριο (ίσως μέσω της
περιφέρειας απ' ότι έμαθα πρόσφατα, αλλά κι αυτό θα δούμε), θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1. Νομίζετε είναι καλή ιδέα να τα κάνουμε refurbish με ένα μικρό κονδύλι και να το γυρίσω σε Linux ?

2. Με το MicroWorlds Pro τι γίνεται μετά; Απ' ότι είδα έχετε βρει τον τρόπο να παίξει σε Linux, θέλει συγκεκριμένη έκδοση ή όποια και να είναι;

3. Με 512 ΜΒ ΡΑΜ που έχουν αυτά γίνεται η δουλειά ή θέλει οπωσδήποτε κι άλλη;

4. Επειδή κάνουμε αρκετές ταινίες για project Γ' Γυμνασίου, υπάρχει κάποιος βίντεο έντιτορ για Linux ? (απλά πράγματα θέλουμε, πχ όπως το
Windows Movie Maker των Win 7, αυτός είναι πολύ καλός για σχολική χρήση πιστεύω)

Άρα οι ανησυχίες μου για το linux είναι συνοπτικά το MicroWorlds Pro, η RAM και ο video editor.

Ευχαριστώ προκαταβολικά τους συναδέλφους και μπράβο για το χρήσιμο σάιτ.

alkisg

Microworlds Pro => παλιότερα κόλλαγε, τώρα πρέπει να είναι μια χαρά. Βάζεις την έκδοση που είναι στα αποθετήρια.
512 RAM => θα πάνε πολύ καλύτερα με 768 ή 1024. Θα χρειαστείς κι ένα gigabit switch. Στον server αν μπορείς βάλε 2 GB RAM.
Video editing => τα live DVDs περιλαμβάνουν το openshot. Καλούλι είναι και έχει ενεργή ανάπτυξη αλλά στα δύσκολα ακόμα ζορίζεται οπότε θέλει συχνά Αποθήκευση για να μην τα χάσει. Υπάρχουν κι άλλοι video editors βέβαια....

odysseas

Γεια σου Δημήτρη και καλώς ήρθες.

Θέλω μόνο συνοπτικά να σου πω ότι χρησιμοποιώ αποκλειστικά Linux στα διάφορα εργαστήρια που έχω βρεθεί από το 2009 και LTSP από το 2010. Έχω τα καλύτερα λόγια να πω και αν το υλικό σου δεν παρουσιάζει προβλήματα συμβατότητας (πράγμα που είναι εύκολο να διαπιστώσεις, η εγκατάσταση είναι απλή και γρήγορη) τότε θα στο συνιστούσα χωρίς καμία επιφύλαξη. Συν τοις άλλοις, το documentation είναι πληρέστατο και η υποστήριξη του Άλκη εδώ στο φόρουμ άψογη.

Παράθεση από: dtrip στις 11 Φεβ 2014, 10:10:28 ΜΜ
4. Επειδή κάνουμε αρκετές ταινίες για project Γ' Γυμνασίου, υπάρχει κάποιος βίντεο έντιτορ για Linux ? (απλά πράγματα θέλουμε, πχ όπως το Windows Movie Maker των Win 7, αυτός είναι πολύ καλός για σχολική χρήση πιστεύω)

Τα τελευταία 2 χρόνια χρησιμοποιώ το kdenlive και πιστεύω ότι πλέον βρίσκεται σε πολύ καλό σημείο, τόσο από πλευράς δυνατοτήτων, όσο και από πλευράς σταθερότητας. Σαν περιβάλλον θυμίζει παλιότερες εκδόσεις του Premiere. Στο σχολικό εργαστήριο τα παιδιά το χρησιμοποιούν σε fat clients απροβλημάτιστα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο σε thin clients που θα έχεις εσύ θα είναι το ίδιο ρόδινα τα πράγματα (γιατί πρακτικά τα διάφορα instances του προγράμματος θα εκτελούνται στον server).

dtrip

Παράθεση από: odysseas στις 11 Φεβ 2014, 10:37:51 ΜΜ
αλλά δεν ξέρω κατά πόσο σε thin clients που θα έχεις εσύ

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.

Γιατί να έχω thin clients ? Εννοείς για το συγκεκριμένο πρόγραμμα ή γενικότερα ?
Σόρρυ από Linux δεν ξέρω και πολλά.

odysseas

Παράθεση από: dtrip στις 11 Φεβ 2014, 11:28:48 ΜΜ
Γιατί να έχω thin clients ? Εννοείς για το συγκεκριμένο πρόγραμμα ή γενικότερα ?

Αφού ενδιαφέρεσαι καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με τις οδηγίες (από το link που σου παρέθεσα παραπάνω) ώστε να εξοικειωθείς λίγο με τον τρόπο λειτουργίας του LTSP και την ορολογία. Θα έχεις thin clients γιατί οι υπολογιστές σου είναι παλιοί και με λίγη μνήμη, οπότε τη δουλειά θα την κάνει όλη ο server. Αν είχες ισχυρότερους υπολογιστές με περισσότερη μνήμη θα είχες fat clients, οι οποίοι θα έτρεχαν οι ίδιοι τα προγράμματά τους.

dtrip

Παράθεση από: odysseas στις 11 Φεβ 2014, 11:42:44 ΜΜ
Αφού ενδιαφέρεσαι καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με τις οδηγίες (από το link που σου παρέθεσα παραπάνω) ώστε να εξοικειωθείς λίγο με τον τρόπο λειτουργίας του LTSP και την ορολογία. Θα έχεις thin clients γιατί οι υπολογιστές σου είναι παλιοί και με λίγη μνήμη, οπότε τη δουλειά θα την κάνει όλη ο server. Αν είχες ισχυρότερους υπολογιστές με περισσότερη μνήμη θα είχες fat clients, οι οποίοι θα έτρεχαν οι ίδιοι τα προγράμματά τους.

Όχι εγώ έλεγα να στήσω λίνουξ σε καθένα PC και να δουλεύουν standalone, δηλαδή να έχει το καθένα Open Office, Mozilla Firefox, MicroWorlds Pro, GIMP, επεξεργασία ήχου, βίντεο (που λόγω RAM δεν το βλέπω ούτως ή άλλως).

Η κεντρικοποιημένη λύση που λες με αγχώνει και μόνο που το ακούω γιατί και ο σέρβερ παμπάλαιος είναι και φέτος χάλασε δεύτερη φορά προχτές. Υποθέτω όταν χαλάει ο σέρβερ θα βγαίνουν όλα οφφ και δε θα μπορούν να κάνουν τίποτα;

odysseas

Συγνώμη, επειδή μίλησες για παλιά μηχανήματα με λίγη μνήμη θεώρησα αυτομάτως ότι αναφερόσουν στο LTSP συγκεκριμένα. Αυτή η λύση χωρίς νέο server δεν είναι εφικτή.

dtrip

Παράθεση από: odysseas στις 12 Φεβ 2014, 09:55:05 ΠΜ
Συγνώμη, επειδή μίλησες για παλιά μηχανήματα με λίγη μνήμη θεώρησα αυτομάτως ότι αναφερόσουν στο LTSP συγκεκριμένα. Αυτή η λύση χωρίς νέο server δεν είναι εφικτή.

Ναι ναι κατάλαβα, οκ δεν πειράζει. Δεν παίζει νέος σέρβερ μόνο, έχω δώσει τις απαιτήσεις στην Πρόεδρο της Σχ. Επιτρ εδώ και καιρό και έχω ζητήσει 12 υπολογιστές, αν τους πάρουμε καλώς αν όχι άκυρο όλο. Να αλλάξει αυτό δε γίνεται τώρα πια.

Τελικά δε μου είπατε άμα βάλω πχ Ubuntu με 1 GB RAM  θα παίζει καλά για τα βασικά σχολικά προγράμματα;

odysseas

Παράθεση από: dtrip στις 12 Φεβ 2014, 02:00:57 ΜΜ
Τελικά δε μου είπατε άμα βάλω πχ Ubuntu με 1 GB RAM  θα παίζει καλά για τα βασικά σχολικά προγράμματα;

Πέρυσι είχα ένα project για το ελεύθερο λογισμικό και τα παιδιά πήραν μερικούς Pentium IV με 1GB μνήμη, τους έβαλαν το Ubuntu 12.04 και τους έκαναν διάφορες δοκιμές. Δεν θα έλεγες ότι πετούσαν, αλλά η απόδοση ήταν κάτι παραπάνω από ικανοποιητική.

Ως προς τη διαχείριση, αν δεν κάνω λάθος, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον Epoptes για remote διαχειριστικές εργασίες ακόμα και σε standalone Linux εγκαταστάσεις.