βοήθημα χωρίς ψευδογλώσσα;

Ξεκίνησε από fotisfotiadis, 25 Σεπ 2016, 11:31:56 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

fotisfotiadis

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Το ξέρω πως αυτό που θα ρωτήσω είναι κάπως λεπτό θέμα (καθώς αφορά σε βοηθήματα), αλλά χρειάζομαι τη βοήθειά σας, και θα το ρισκάρω.

Χρειάζομαι ένα βοήθημα για ένα μαθητή μου. Το βοήθημα αυτό θα ήθελα να μην έχει καθόλου αναφορές ή παραδείγματα σε ψευδογλώσσα, καθώς ο μαθητής έχει ΔΕΠΥ και διάγνωση που τον κατατάσει στο φάσμα του (λειτουργικά υψηλού) αυτισμού. Το να πρέπει να διαβάζει παραδείγματα (έστω και εισαγωγικά, του σχολικού βιβλίου) σε ψευδογλώσσα, ενώ στις εξετάσεις είναι δεκτή μόνο η ΓΛΩΣΣΑ (σύμφωνα με τις οδηγίες των τελευταίων χρόνων), τον μπερδεύει. Έκανα μια βόλτα σε βιβλιοπωλεία, και τα διαθέσιμα βοηθήματα που βρήκα είδα πως  έχουν όλα παραδείγματα κώδικα και ασκήσεις σε ψευδογλώσσα. Υπάρχει ίσως κάποιο βοήθημα που να έχει παραδείγματα/ασκήσεις μόνο σε ΓΛΩΣΣΑ;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας,

pvs

Παράθεση από: fotisfotiadis στις 25 Σεπ 2016, 11:31:56 ΜΜ
Καλησπέρα συνάδελφοι,

Το ξέρω πως αυτό που θα ρωτήσω είναι κάπως λεπτό θέμα (καθώς αφορά σε βοηθήματα), αλλά χρειάζομαι τη βοήθειά σας, και θα το ρισκάρω.

Χρειάζομαι ένα βοήθημα για ένα μαθητή μου. Το βοήθημα αυτό θα ήθελα να μην έχει καθόλου αναφορές ή παραδείγματα σε ψευδογλώσσα, καθώς ο μαθητής έχει ΔΕΠΥ και διάγνωση που τον κατατάσει στο φάσμα του (λειτουργικά υψηλού) αυτισμού. Το να πρέπει να διαβάζει παραδείγματα (έστω και εισαγωγικά, του σχολικού βιβλίου) σε ψευδογλώσσα, ενώ στις εξετάσεις είναι δεκτή μόνο η ΓΛΩΣΣΑ (σύμφωνα με τις οδηγίες των τελευταίων χρόνων), τον μπερδεύει. Έκανα μια βόλτα σε βιβλιοπωλεία, και τα διαθέσιμα βοηθήματα που βρήκα είδα πως  έχουν όλα παραδείγματα κώδικα και ασκήσεις σε ψευδογλώσσα. Υπάρχει ίσως κάποιο βοήθημα που να έχει παραδείγματα/ασκήσεις μόνο σε ΓΛΩΣΣΑ;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας,
Βοήθημα που να μην έχει καθόλου ψευδογλώσσα προσωπικά δεν έχω δει. Τα νέα βοηθήματα που έχουν βγει τον τελευταίο χρόνο κάνουν μια πολύ μικρή αναφορά στην ψευδογλώσσα που δεν χρειάζεται να την αναφέρεις και στα υπόλοιπα κεφάλαια χρησιμοποιούν  αποκλειστικά ΓΛΩΣΣΑ. 

fotisfotiadis

Ευχαριστώ για την απάντηση συνάδελφε.
Να υποθέσω πως δεν υπάρχει διαφορετική απάντηση από κάποιον/α άλλον/η;

Παντελης Τσιράκης

υπάρχει ένα αξιόλογο βοήθημα  που χρησιμοποιεί πολύ τη ΓΛΩΣΣΑ και ελάχιστα τη ψευδογλώσσα  περισσότρες πληροφορίες μπορεί να βρεις στο http://gkarkaman-aepp.blogspot.gr/   εγω αυτο δουλευω

ntzios kostas

Στο πρώτο και δεύτερο θέμα υπάρχει περίπτωση να έχει κάτι σε ψευδογλωσσα. Οπότε καλό είναι να έχει υπόψη του και αυτή.
Δεν νομίζω ομως ότι υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές, αν εξαιρέσουμε το τμήμα δηλώσεων, ώστε να μπερδευτεί.
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

fotisfotiadis

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!