Γρίφοι

Ξεκίνησε από toufeki, 13 Δεκ 2009, 02:13:03 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gpapargi

Sorry τυπογραφικο λαθος. Εχουμε μπουκαλια με κρασι. Βαρελια δεν υπαρχουν. Τα δειγματα πανε σε μουκαλακια 

toufeki

Οκ Γιώργο, ...γιατί έσπαγα το κεφάλι μου να δώ τι ρόλο παίζει το βαρέλι.  ;)

gpapargi

Παράθεση από: pgrontas στις 14 Δεκ 2009, 05:54:45 ΜΜ
Ας πω και εγώ ένα, το οποίο, δεν είναι γρίφος, αλλά είναι μάλλον μαθηματικό πρόβλημα
Πόσα μηδενικά έχει στο τέλος του το παραγοντικό του (10^9)  ;

Μάλλον την έπιασα την ιδέα. Τα πολλαπλάσια του 10 βάζουν ένα μηδενικό στο τέλος του αριθμού. Τα πολλαπλάσια του 100 βάζουν 2. Τα ένα το μετρήσαμε με τα πολλαπλάσια του 10 άρα μένει άλλο ένα. Ομοίως για τις υπόλοιπες δυνάμεις του 10. Εδώ θα παίξει div.
Μετά πάμε και σε αυτά που φτιάχνονται από 2*5. Άρα κοιτάμε τις δυνάμεις του 5. Τα πολλαπλάσια του 5, του 25, του 125 κλπ. Το κάθε πεντάρι θέλει ένα δυάρι για να ζευγαρώσει αλλά τα δυάρια είναι άφθονα, πιο πολλά απ τα πεντάρια.

Θέλει προσοχή στο μέτρημα και στα div με τις δυνάμεις του 10 και του 5 αλλά νομίζω ότι η βασική ιδέα είναι αυτή. Θα κοιτάξω αύριο να κάνω το μέτρημα.

sstergou

#93
Δίνουμε σε κάθε μπουκάλι έναν αριθμό από 0 - 99 και τον κωδικοποιούμε στο δυαδικό.
Στο πρώτο δείγμα βάζουμε μία σταγόνα από κάθε μπουκάλι όπου το τελευταίο δυαδικό ψηφίο του είναι 1 (μπουκάλια 1, 3, 5 ...)
Στο δεύτερο βάζουμε από αυτά που το προτελευταίο μπιτ είναι 1 (2,3,6,7,10,11..)
Φτιάχνουμε 7 δείγματα και τα στέλνουμε.

Αν το πρώτο βγει θετικό τότε ξέρουμε ότι το τελευταίο μπιτ του αριθμού του δηλητηριασμένου μπουκαλιού είναι 1, αν όχι τότε είναι 0.

pgrontas

Παράθεση από: gpapargi στις 14 Δεκ 2009, 09:32:14 ΜΜ
Μάλλον την έπιασα την ιδέα. Τα πολλαπλάσια του 10 βάζουν ένα μηδενικό στο τέλος του αριθμού. Τα πολλαπλάσια του 100 βάζουν 2. Τα ένα το μετρήσαμε με τα πολλαπλάσια του 10 άρα μένει άλλο ένα. Ομοίως για τις υπόλοιπες δυνάμεις του 10. Εδώ θα παίξει div.
Μετά πάμε και σε αυτά που φτιάχνονται από 2*5. Άρα κοιτάμε τις δυνάμεις του 5. Τα πολλαπλάσια του 5, του 25, του 125 κλπ. Το κάθε πεντάρι θέλει ένα δυάρι για να ζευγαρώσει αλλά τα δυάρια είναι άφθονα, πιο πολλά απ τα πεντάρια.

Θέλει προσοχή στο μέτρημα και στα div με τις δυνάμεις του 10 και του 5 αλλά νομίζω ότι η βασική ιδέα είναι αυτή. Θα κοιτάξω αύριο να κάνω το μέτρημα.

Σωστός!!! Πρόσεχε όμως μην διπλομετρήσεις κάποια.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

pgrontas

Παράθεση από: sstergou στις 14 Δεκ 2009, 09:48:54 ΜΜ
Δίνουμε σε κάθε μπουκάλι έναν αριθμό από 0 - 999 και τον κωδικοποιούμε στο δυαδικό.
Στο πρώτο δείγμα βάζουμε μία σταγόνα από κάθε μπουκάλι όπου το τελευταίο δυαδικό ψηφίο του είναι 1 (μπουκάλια 1, 3, 5 ...)
Στο δεύτερο βάζουμε από αυτά που το προτελευταίο μπιτ είναι 1 (2,3,6,7,10,11..)
Φτιάχνουμε 7 δείγματα και τα στέλνουμε.

Αν το πρώτο βγει θετικό τότε ξέρουμε ότι το τελευταίο μπιτ του αριθμού του δηλητηριασμένου μπουκαλιού είναι 1, αν όχι τότε είναι 0.

Μετά όμως δεν πρέπει να τα ξαναστείλουμε;
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

zwoula

παραγοντικο στο σχολειο εχουμε κανει? δεν μου πολυ λεει κατι. ας πουμε το παραγοντικο του 4 ειναι 1*2*3*4 ??  ???  :-\
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

sstergou

Αν το πρώτο είναι θετικό ξέρουμε ότι το τελευταίο μπιτ του αριθμού είναι 1, αν όχι 0.
Αν το δεύτερο είναι θετικό τότε το προτελευταίο μπιτ είναι 1 αλλιώς 0.
... κοκ.
Έτσι σχηματίζουμε έναν δυαδικό αριθμό 7 μπιτ (από τα 7 δείγματα) που αντιστοιχεί σε ένα μπουκάλι.

pgrontas

Παράθεση από: sstergou στις 14 Δεκ 2009, 09:58:42 ΜΜ
Αν το πρώτο είναι θετικό ξέρουμε ότι το τελευταίο μπιτ του αριθμού είναι 1, αν όχι 0.
Αν το δεύτερο είναι θετικό τότε το προτελευταίο μπιτ είναι 1 αλλιώς 0.
... κοκ.
Έτσι σχηματίζουμε έναν δυαδικό αριθμό 7 μπιτ (από τα 7 δείγματα) που αντιστοιχεί σε ένα μπουκάλι.
Τώρα το πιασα. Υπάρχει υπερκάλυψη.

Παράθεση από: zwoula στις 14 Δεκ 2009, 09:58:09 ΜΜ
παραγοντικο στο σχολειο εχουμε κανει? δεν μου πολυ λεει κατι. ας πουμε το παραγοντικο του 4 ειναι 1*2*3*4 ??  ???  :-\
Συνδυασμούς και διατάξεις δεν κάνετε πλέον;

Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: zwoula στις 14 Δεκ 2009, 09:58:09 ΜΜ
παραγοντικο στο σχολειο εχουμε κανει? δεν μου πολυ λεει κατι. ας πουμε το παραγοντικο του 4 ειναι 1*2*3*4 ??  ???  :-\

Yes

alkisg

ΟΚ αφού το είπε ο Στάθης να το πω κι εγώ σχηματικά:
Δ Δ Δ Δ Δ Δ Δ
ε ε ε ε ε ε ε
ί ί ί ί ί ί ί
γ γ γ γ γ γ γ
μ μ μ μ μ μ μ
α α α α α α α
6 5 4 3 2 1 0
- - - - - - -
0 0 0 0 0 0 0 Μπουκάλι 0
0 0 0 0 0 0 1 Μπουκάλι 1
0 0 0 0 0 1 0 Μπουκάλι 2
0 0 0 0 0 1 1 Μπουκάλι 3
0 0 0 0 1 0 0 Μπουκάλι 4
0 0 0 0 1 0 1 Μπουκάλι 5
0 0 0 0 1 1 0 Μπουκάλι 6
0 0 0 0 1 1 1 Μπουκάλι 7
. . . . . . . .


Οι γραμμές εκφράζουν τα μπουκάλια. Δηλαδή, έχουμε 100 μπουκάλια, άρα 100 γραμμές.
Οι στήλες εκφράζουν τις δειγματοληψίες. Δηλαδή, έχουμε 7 δειγματοληψίες, άρα 7 στήλες.

Σε κάθε δειγματοληψία παίρνουμε μια σταγόνα από κάθε μπουκάλι που έχει 1.

Αν λοιπόν το χημείο μας απαντήσει 0 0 0 0 0 1 1 (ότι οι δύο πρώτες δειγματοληψίες είχαν δηλητήριο και οι άλλες όχι), αυτό σημαίνει ότι το δηλητήριο ήταν στο μπουκάλι νούμερο 3 (ξεκινώντας το μέτρημα από το 0). Δεν χρειάζεται καμία απολύτως πράξη, "φαίνεται" οπτικά! Η απάντηση του χημείου είναι ο αριθμός του δηλητηριασμένου μπουκαλιού στο δυαδικό σύστημα αρίθμησης.

zwoula


Συνδυασμούς και διατάξεις δεν κάνετε πλέον;
[/quote]  δεν νομιζω. στα μαθηματικα ειναι αυτο? εγω το θυμαμαι γιατι παω που και που στο πανεπιστημιο που περασα (ασφαλιστικη και στατιστικη,αν και ξαναδινω) και το ακουσα εκει...! αλλα στο σχολειο δεν νομιζω να κανουμε...
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

toufeki

Είμαστε σ ένα μπαράκι και πίνουμε ουίσκι.
έχουμε μπροστά μας ένα πακέτο camel και το χαζεύουμε με τις ώρες.
http://2.bp.blogspot.com/_itjR5x3U0R4/Sig-oEOTnPI/AAAAAAAAAtQ/jlGLfccYjrw/s320/CAMEL+ORANGE+SOFT.jpg

Γιατί η ριμάδα η καμήλα να πηγαίνει μόνο; Ρωτάμε τον εαυτό μας.
Μήπως μπορούμε να της αλλάξουμε την  κατεύθυνση χωρίς να πειράξουμε το πακέτο;  :-\

Σημ: άντε και έρχονται διακοπές, θα αναστενάξουν τα μπαράκια.  >:D

lykos

ΠαράθεσηΜήπως μπορούμε να της αλλάξουμε την  κατεύθυνση χωρίς να πειράξουμε το πακέτο;
Μήπως αν πιούμε τρία απανωτά με "άσπρο πάτο"?

gthal

χα χα αυτό θα έλεγα  ;D
τότε όχι μόνο θα πηγαίνει και θα έρχεται αλλά θα κάνει και κωλοτούμπες  :)
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός