Σύγκριση Αλφαριθμητικών

Ξεκίνησε από olga_ath, 05 Δεκ 2010, 11:14:47 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

petrosp13

Νομίζω ότι αν ονομάσεις 2 αρχεία σε έναν φακελο με ονόματα τις περιπτώσεις που δίνεις και τα ταξινομήσεις αλφαβητικά, θα έχεις την απάντηση  :)
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

μ-Ziq

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Όπως φοβόμουν, το παραπάνω πείραμα οδηγεί σε ένα μικρό μπέρδεμα:

Σε Windows 7 το συμπέρασμα που βγαίνει είναι πως

"ΟΛΙ "="ΟΛΙ"<"ΟΛΙ9"<"ΟΛΙΑ"

Οι δύο τελευταίες σχέσεις είναι για εμένα οι αναμενόμενες, ενώ δεν επιτρέπεται η δημιουργία αρχείου με όνομα "ΟΛΙ " τη στιγμή που υπάρχει αρχείο με όνομα "ΟΛΙ" (άρα θεωρώ πως "ταυτίζονται").

Το ίδιο πείραμα σε... Windows xp πάλι, δίνει το (κάπως απρόσμενο)

"ΟΛΙ9"<"ΟΛΙ "<"ΟΛΙ"<"ΟΛΙΑ"

Δεν είμαι σίγουρος τι μπορεί να παρατηρηθεί αν κανείς το δοκιμάσει και σε άλλα λειτουργικά, καθώς και τι συμβαίνει "πραγματικά" στη ΓΛΩΣΣΑ.

Τα σχόλιά σας είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτα!

itt

#32
Παράθεση από: μ-Ziq στις 13 Μαΐου 2014, 04:04:38 ΜΜ
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Όπως φοβόμουν, το παραπάνω πείραμα οδηγεί σε ένα μικρό μπέρδεμα:

Σε Windows 7 το συμπέρασμα που βγαίνει είναι πως

"ΟΛΙ "="ΟΛΙ"<"ΟΛΙ9"<"ΟΛΙΑ"

Οι δύο τελευταίες σχέσεις είναι για εμένα οι αναμενόμενες, ενώ δεν επιτρέπεται η δημιουργία αρχείου με όνομα "ΟΛΙ " τη στιγμή που υπάρχει αρχείο με όνομα "ΟΛΙ" (άρα θεωρώ πως "ταυτίζονται").

Το ίδιο πείραμα σε... Windows xp πάλι, δίνει το (κάπως απρόσμενο)

"ΟΛΙ9"<"ΟΛΙ "<"ΟΛΙ"<"ΟΛΙΑ"

Δεν είμαι σίγουρος τι μπορεί να παρατηρηθεί αν κανείς το δοκιμάσει και σε άλλα λειτουργικά, καθώς και τι συμβαίνει "πραγματικά" στη ΓΛΩΣΣΑ.

Τα σχόλιά σας είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτα!

H διαφοροποίηση πολύ πιθανόν να είναι θέμα encoding. Το ερώτημα στα πλαίσια του μαθήματος είναι, ποια η σχέση διάταξης του Α και του 9 πχ. Αλλά νομίζω ότι αυτό είναι μια λεπτομέρεια που δεν έχει ιδιαίτερη σημασία για το ΑΕΠΠ.

Λαμπράκης Μανώλης

καλημέρα σε όλους

ήθελα να κάνω και εγώ κάποιες ερωτήσεις για αλφαριθμητικά

1)  "αβ"<"αβγ" σωστά ?? πως μπορούμε να το εξηγήσουμε αυτό ?? δηλαδή την περίπτωση να είναι ίδιοι οι χαρακτήρες και να έχουμ εένα χαρακτήρα παραπάνω

2) στο παρπάρτημα του βιβλίου στον κώδικ ASCII (μάλλον unicode με ελληνικά σωστά??) στις πίσω σελίδες, το πάνω αριστερά και το κάτω δεξιά κουτί είναι κενό, μήπως μπορεί να μου πει κάποιος τι αναπαριστά το καθένα ?? λίγο που το έψαξα, το πάνω είναι το διάστημα και το κάτω κενό (δίχως τιμή ???)

3) πως ξεχωρίζει ο υπολογιστής τον χαρακτήρα "1" από τον αριθμό 1 ??? σε μία άσκηση πχ έχουμε δηλώσει μία μεταβλητή χαρακτήρα, και πληκτρολογήσουμε σε αυτή 1, τότε είναι ο χαρακτήρας 1 λόγω δήλωσης σωστά ??

ευχαριστώ πολύ

itt

Παράθεση από: mkouv στις 10 Ιουλ 2014, 08:26:59 ΠΜ
1)  "αβ"<"αβγ" σωστά ?? πως μπορούμε να το εξηγήσουμε αυτό ?? δηλαδή την περίπτωση να είναι ίδιοι οι χαρακτήρες και να έχουμ εένα χαρακτήρα παραπάνω

O πιο απλός τρόπος να το εξηγήσεις είναι να σκεφτείς ότι έχεις ένα λεξικό. Στο λεξικό πχ, το "και" είναι πριν το "καιρός". (Άλλωστε λεξικογραφική διάταξη ονομάζεται)
Παράθεση από: mkouv στις 10 Ιουλ 2014, 08:26:59 ΠΜ

3) πως ξεχωρίζει ο υπολογιστής τον χαρακτήρα "1" από τον αριθμό 1 ??? σε μία άσκηση πχ έχουμε δηλώσει μία μεταβλητή χαρακτήρα, και πληκτρολογήσουμε σε αυτή 1, τότε είναι ο χαρακτήρας 1 λόγω δήλωσης σωστά ??

Ναι.

Λαμπράκης Μανώλης

ωραία ευχαριστώ

καμιά ιδέα για τα κενά στο παράρτημα με τον ascii ;; καλό βράδυ σε όλους