Αναλυση οθονης

Ξεκίνησε από pavlospan, 21 Νοε 2018, 10:41:26 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pavlospan

Η οθόνη του σερβερ συνδεόταν με το case με display port. Επειδή έπρεπε να συνδέσω και με προτζεκτορα , έβαλα ενα display-vga καλώδιο και μετά spliter vga για να προβάλω. Το κακό είναι ότι τώρα μου δίνει μεγιστη διαθέσιμη ανάλυση 1024χ768. Υπάρχει τρόπος να επαναφέρω τις μεγαλύτερες αναλύσεις που είχα με dislpay port?

alkisg

Λύση: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=5220.msg74098#msg74098

Αλλά γιατί θες splitter, δεν έχει δύο εξόδους; Μόνο display port έχει;

pavlospan

ναι μονο display port και hdmi, ο προβολεας μονο vga

alkisg

Άρα αντί για displayport-to-vga καλώδιο, μπορούσες να πάρεις hdmi-to-vga, και να αποφύγεις τον splitter;

ilias_s

#4
Είχα το ίδιο πρόβλημα με την ανάλυση απλά λόγω καλωδίου! Για κάποιο λόγο το καλώδιο της οθόνης του server είχε αλλαχτεί με ένα άλλο vga αμφιβόλου ποιότητας (ή και εγώ δεν ξέρω τι...) και ο server δεν αναγνώριζε την οθόνη με αποτέλεσμα να παίζει σε μέγιστη ανάλυση 1024x768 ενώ οι clients έπαιζαν μία χαρά... Όταν έβαλα άλλο καλώδιο vga όλα έστρωσαν. 

Πιθανώς και σε σένα να φταίει το splitter και αυτό θα λυνόταν μάλλον εύκολα αν χρησιμοποιούσες έναν αντάπτορα HDMI-VGA poy που είπε και ο Άλκης. Γενικά υπάρχουν αντάπτορες σχεδόν από το ο,τιδήποτε σε ο,τιδήποτε!!!

Υ.Γ : Πέρυσι έμαθα ότι υπάρχει (unpowered) αντάπτορας "VGA-Ethernet" (βασικά περνάει το σήμα της οθόνης απ΄την έξοδο vga σε κλασσικό utp καλώδιο δικτύου). Δεν ήξερα ότι το 25pin 15pin vga χρησιμοποιεί μόνο τα 8 pins! Έφτιαξα μόνος μου καλώδιο για προτζέκτορα μήκους 22m που χρειαζόμουν που σε άλλη περίπτωση θα έπρεπε να το κάνω παραγγελία με κόστος ~8€! Το χρησιμοποιώ μαζί με HDMI-VGA και DVI-VGA και δουλεύει!

pavlospan

hdimi-vga αντι για dp-vga ναι, αλλα το splitter το θελω ουτως η αλλως , πως αλλιως θα βλεπω και στην οθονη μου και θα προβαλω στον προτζεκτορα;

Παράθεση από: alkisg στις 21 Νοε 2018, 03:00:51 ΜΜ
Άρα αντί για displayport-to-vga καλώδιο, μπορούσες να πάρεις hdmi-to-vga, και να αποφύγεις τον splitter;

alkisg

Βάζεις τις εξόδους σε κατάσταση "clone/mirror" από τον πίνακα ελέγχου, οπότε δείχνουν και οι δύο τα ίδια πράγματα και με την ίδια ανάλυση.
Αυτό εκτός του ότι μας γλυτώνει τα χρήματα ενός splitter (που εσένα δεν σεν νοιάζει επειδή τον έχεις ήδη), μας γλυτώνει και από τα προβλήματα του splitter, που δεν επιτρέπει στο λειτουργικό να δει τις αναλύσεις των συνδεδεμένων συσκευών.

pavlospan

σορι δικη μου παραλειψη, μιλαμε για σταθερο υπολογιστη οχι για λαπτοπ

alkisg

Κι εγώ σταθερό είχα καταλάβει, άρα καλά τα είπαμε όλα. :)