LTSP fat clients σε 100 Mbps δίκτυο, με τοπική αντιγραφή του εικονικού δίσκου

Ξεκίνησε από alkisg, 15 Μαΐου 2013, 09:41:23 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

khatziar

Από το client πήρα τα παρακάτω στο
mount | grep ^/dev

/dev/loop0 on /rofs type squashfs (ro,relatime)
/dev/sda2 on /media/local_disk type fuseblk (rw,nosuid,nodev,allow_other,blksize=4096)

Από όσο καταλαβαίνω διαβάζει από το τοπικό αντίγραφο, έτσι δεν είναι;


za√‘ag

Το έκανα σε 1 δοκιμαστικά. Το image είναι 3,7 GB, αντιγράφει μέχρι 3576220 και μετά σταματάει (το δοκίμασα 2 φορές) Το partition είναι NTFS ....

Μπορεί να φταίει κάτι;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Από τον Επόπτη κάνε δεξί κλικ → Άνοιγμα κονσόλας → Διαχειριστή, τοπικά, σε έναν client,
και δώσε μέσα στο τερματικό τις εντολές των οδηγιών χωρίς το sudo μπροστά,
και ό,τι λάθος δεις να βγάζει, επικόλλησέ το εδώ.

za√‘ag

Οκ ... Το λάθος ήταν στη γραμμή που άλλαξα στις ρυθμίσεις του PXELinux...
ήθελε initrd.img-3.2.0-54-generic-pae ...

Μια απορία σχετική με την ταχύτητα:

Είχα ανοιχτό τον server και ένα μόνο client. Την ώρα που του έστελνα το image αρχείο, είχα ανοιχτή την Παρακολούθηση συστήματος και η ταχύτητα αποστολής δεν ξεπερνούσε τα 4.2 MBps (κάτι που μου έβγαλε και στο τέλος της αποστολής στην κονσόλα του τερματικού)

Είναι φυσιολογικό; Μήπως συμβαίνει κάτι στις συνδέσεις στο rack ή στις κάρτες;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Στην παρακολούθηση συστήματος η μονάδα μέτρησης είναι MByte/sec, όχι Mbit/sec.
Οπότε τα 4.2 MB/sec αντιστοιχούν (επί 8) σε 33.6 Mbit/sec.
Είσαι περίπου στο 1/3 της ταχύτητας του fast ethernet, που σημαίνει ότι ο client δεν έχει gigabit, και ότι μάλιστα δεν πρέπει να έχει και καλή κάρτα δικτύου, γιατί οι καλές πιάνουν πάνω από 90 Mbit/sec.
Εκτός φυσικά αν ο τοπικός δίσκος είναι τόσο μα τόσο παλιός, ή έχει bad sectors, που είναι αυτός ο περιοριστικός παράγοντας - οπότε και δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί.

Αν θες συνέχισε τη συζήτηση στο https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3324.0 επισυνάπτοντας και σχετικές μετρήσεις από όλους τους clients σου...

za√‘ag

Το δοκίμασα και στο σπίτι (PC και laptop) και είναι πάλι τα ίδια. Έβαλα τιμή 16384 στις παραμέτρους ibs και obs της εντολής ...  και δείχνει η Παρακολούθηση συστήματος τα 11ΜΒ/s

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Το 11 MB/sec είναι το μέγιστο που μπορεί να πιάσει ένα 100 Mbit/sec δίκτυο, οπότε όλα καλά εκεί.

za√‘ag

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

yiannis

Υπάρχει τρόπος να κάνουμε αυτή τη διαδικασία μόνο σε κάποιους και όχι σε όλους τους FAT clients; Εγώ έχω 12 FAT clients. Το switch έχει 2 Gbit και 48 100Μbps. Μέχρι 7-8 fat το δίκτυο μου φαίνεται ότι δουλεύει μια χαρά. Σκεφτόμουν λοιπόν, μιας και η διαδικασία ενημέρωσης είναι πιο αργή με αυτόν τον τρόπο, να το κάνω μόνο για 4 από αυτούς. Γίνεται; Ή είναι για όλους μόνο;

apapakL

Μπορούμε να κάνουμε αυτές τις ρυθμίσεις μόνο σε κάποιους clients δημιουργώντας αντίγραφα του /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg/default με τις απαραίτητες αλλαγές και ονομάζοντας τα με ονόματα του τύπου 01-macaddress. Είναι απαραίτητο το όνομα του κάθε αρχείου που προκύπτει να ξεκινάει με 01- και να ακολουθεί η macddress με (-) ως διαχωριστικό ανάμεσα στα αλφαριθμητικά και με πεζά γράμματα. Τη macddress τη βρίσκεις από τον επόπτη με δεξί κλικ πάνω στο thumbnail του client και επιλέγεις πληροφορίες. Για παράγειγμα αν η macaddress είναι  00:0C:6E:99:06:4D τότε

sudo cp /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg/default /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg/01-00-0c-6e-99-06-4d


και στη συνέχεια ακολούθείς τα βήματα της διαδικασίας που περιγράφεται εδώ --> https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=5208.msg54315#msg54315

με τη διαφορά οτι αλλάζεις τις γραμμές 14 και 15 στα νέα αρχεία (01-macaddress) και όχι στο /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg/default.


yiannis

Αν κατάλαβα καλά, θα φτιάξω 12 τέτοια configuration files, ένα για κάθε FAT client. Μετά, σε όποιον θέλω να ενεργοποιήσω τη δυνατότητα να χρησιμοποιεί τον τοπικό δίσκο, θα πηγαίνω στο δικό του configuration file και θα αλλάζω αυτές τις 2 γραμμές. Σωστά; Το δοκιμάζω... :)

Βέβαια, θα έχω μεγαλύτερο overhead στη διαχείρηση, αλλά μάλλον θα με βολέψει, γιατί έχω κάποιους FAT clients στους οποίους δεν έχω βάλει καν σκληρό δίσκο!!! :) :) :)

apapakL

Ναι! Με την ίδια λογική μπορείς να περνάς και διάφορες άλλες παραμέτρους ειδικά για συγκεκριμένους clients όπως για παράδειγμα η nomodeset για περιπτώσεις που δεν φορτώνουν καθόλου τα Χ windows.... Και πάλι ευχαριστίες στον alkisg που μου φανέρωσε το κολπάκι!

yiannis

Μόλις το δοκίμασα σε έναν FAT client και δουλεύει! Φοβερό κόλπο! Θα το κάνω και σε μερικούς ακόμα, και από αύριο θα δω πώς δουλεύει σε πραγματική χρήση με τους μαθητές.
Ευχαριστώ και τους δυο σας λοιπόν :)

Δημήτρης Γκίνης

Αντιμετωπίζω το εξής σχετικά με την αντιγραφή του εικονικού δίσκου i386.img τοπικά στους clients:
οι 6 από αυτούς έχουν win7 εγκατεστημένα στο sda2 (στο sda1 υπάρχει προφανώς κάποιο κρυφό partition επαναφοράς των win) και οι 4 έχουν winxp στο sda1.
Στις ρυθμίσεις του PXELinux τι βάζω??