ΓΕΛ: Back to the Past

Ξεκίνησε από veni, 13 Μαΐου 2015, 12:22:20 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

petrosp13

Παράθεση από: Diotima στις 22 Μαΐου 2015, 10:38:12 ΜΜ
Κι εγώ σκέφτομαι ότι μπορεί να απαντήσουν έτσι, ίσως για κομματικούς λόγους ή δεν ξέρω κι εγώ για ποιους άλλους. Όμως δε μπορούμε να προδιαγράψουμε σίγουρα τη στάση τους, εκτός κι αν έχεις πληροφόρηση.. 

Δεν είναι δικά μου λόγια, είναι απαντήσεις πολλών συναδέλφων που ευνοούνται από το νέο σύστημα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Diotima

Παράθεση από: petrosp13 στις 22 Μαΐου 2015, 10:42:18 ΜΜ
Δεν είναι δικά μου λόγια, είναι απαντήσεις πολλών συναδέλφων που ευνοούνται από το νέο σύστημα

Εννοείς συναδέλφων Χημικών που ευνοούνται ή Πληροφορικών;

petrosp13

Χημικών, Φιλολόγων, Βιολόγων και γενικά ατόμων που "κουράστηκαν" από τις παρεμβάσεις που κάνουμε εδώ και 2 χρόνια
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Diotima

#63
Οι Βιολόγοι και οι Φιλόλογοι γιατί να κουραστούν; Οι Φιλόλογοι όταν έτρεχε δικό τους ζήτημα έκαναν κι αυτοί τις παρεμβάσεις τους. Η αντιπαράθεση δύο χρόνια υπήρξε με τους Χημικούς και περισσότερο κουρασμένοι είμαστε εμείς. Γι αυτούς το αποτέλεσμα είναι αυτό που ήθελαν και με το παραπάνω μάλιστα, οπότε η όποια κούραση από τον πόλεμο των δύο χρόνων θα πρέπει να τους έχει φύγει.
Εγώ κι εσύ και κάποιοι άλλοι λιώσαμε να απαντάμε με σεντόνια επιχειρημάτων δύο χρόνια τώρα στα διάφορα εκπαιδευτικά sites, να απαντάμε με αξιοπρέπεια πάντα ενάντια σε απόλυτους παραλογισμούς, ειρωνείες κ.τ.λ.
Αυτοί που είμαστε κουρασμένοι είμαστε εμείς περισσότερο, αυτοί προφανώς και δε θέλουν να γίνει κάποια κίνηση τώρα, οπότε και υποστηρίζουν εξ' αρχής ότι θα είναι αποτυχημένη. Μπορεί και να μην έχουν δίκιο όμως. Εγώ πιστεύω ότι ο αγώνας πρέπει να συνεχιστεί μέχρι να αναδειχθεί πλήρως ο παραλογισμός που εφάρμοσαν και δε με ενδιαφέρουν οι κουρασμένες αλλά πλήρως ικανοποιημένες ειδικότητες που κέρδισαν ώρες που δε θα έπρεπε να έχουν.

gkatsion

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

με όλα αυτά τα άσχημα που γίνονται και πάλι εναντίον του "δικού" μας κλάδου, μου πέρασε και μία απορία από το μυαλό!

--είπαμε λοιπόν ότι οι ώρες στο δημοτικό και το γυμνάσιο μένουν ως έχουν (στο γυμνάσιο κόβονται συνέχεια από τμήματα που δεν σπάνε)
-- α λυκείου τα ίδια (εγώ φέτος πάλεψα για να γίνουν 2 τμήματα!! (βλέπε 28+ παιδιά) )
-- β λυκείου τα ίδια (1 ώρα όλοι)
-- γ λυκείου από 8-12 ώρες που είχαν τα νορμάλ λύκεια (90+ παιδιά) τώρα μόνο 4-6 ώρες για θετική και οικ-πληρ

--ΕΠΑΛ νομίζω τα ίδια

άρα όπως καταλαβαίνετε σε 1000 ας πούμε λύκεια νορμάλ από τα 1300 που υπάρχουν έχουμε σίγουρα
5000 ώρες μείον δηλαδή 250 καθήγητες λιγότερους.

.....και ρωτώ γιατί ενώ ο ανθρωπιστικός τομέας, και ο θετικός τομέας έχουν κατεύθυνση από την Β λυκείου,
ΔΕΝ ΕΧΕΙ και ο οικονομίας πληροφορικής;;;; ΕΕΕΕ;;;; Γιατί;;;;;;

Υ.Γ. ά ρε Θωμόπουλε πόσο δίκιο έχεις!!
ΈΞΟΔΟΣ_ΑΠΟ_ΛΥΚΕΙΟ <-- ΑΕΙ + PHD + ΑΣΕΠ

gkatsion

Α, και συγνώμη αλλά επειδή μας είχαν πήξει και στα προτζεκτ...... όταν ένα ΓΕΛ έλεγε έχω 4-6 ωρίτσες σου έδινε και
2-3 ώρες πρότζεκτ!!!

Όπως καταλαβαίνετε τώρα που θα δίνει 0 με μείον, δεν θα υπάρχουν και εκείνες οι ώρες αφού δεν θα φωνάζει ΠΕ19-20
μόνο για αυτό, λογικό φυσικά.

Άρα ετοιμαστείτε για μαθηματικά κάργα σε γυμνάσιο, ή ακόμα χειρότερα για κατρούγκαλο!!!

Και πιστέψτε με θα είμαστε Οκτώβρη μήνα πολλοί που δεν θα έχουμε ώρες!!

Υ.Γ. για την Β ανάθεση μπορούν να σε φωνάξουν και μόνο για αυτή, ή πρέπει να υπάρχουν κάποιες ώρες Α ανάθεσης
και μετά να δηλώσεις Β ανάθεση;;

Υ.Γ.2. ακόμα αναρωτιέμαι για την κατέθυνση οικονομίας πληροφορικής στην Β!!!!
ΈΞΟΔΟΣ_ΑΠΟ_ΛΥΚΕΙΟ <-- ΑΕΙ + PHD + ΑΣΕΠ

pthomop

Παράθεση από: gkatsion στις 23 Μαΐου 2015, 07:15:39 ΜΜ


Άρα ετοιμαστείτε για μαθηματικά κάργα σε γυμνάσιο, ή ακόμα χειρότερα για κατρούγκαλο!!!

Και πιστέψτε με θα είμαστε Οκτώβρη μήνα πολλοί που δεν θα έχουμε ώρες!!


Για Μαθηματικά να μην είμαστε και τόσο σίγουροι ακόμη!!!

Diotima


http://www.esos.gr/arthra/38474/dilosi-mathimaton-apo-toys-mathites-lykeioy#comment-29760

Όσοι θέλετε και έχετε την ψυχική δύναμη και το χρόνο μπείτε να στηρίξετε.
Διαβάζουν γονείς και μαθητές. Γράφω σεντόνια πάλι...

Katsadouros_Dhm

Παράθεση από: gkatsion στις 23 Μαΐου 2015, 07:15:39 ΜΜ
...
Υ.Γ.2. ακόμα αναρωτιέμαι για την κατέθυνση οικονομίας πληροφορικής στην Β!!!!
Ποια κατεύθυνση συνάδελφε Γιώργο, εδώ μας άφησαν πάλι με 1 ώρα στη Β' Λυκείου. (Μήπως να πούμε και ευχαριστώ;)
Μάθημα που υποτίθεται είναι σε 2 κατευθύνσεις στη Γ', έχει σαν υποστήριξη 1 ώρα στη Β' και 0 ώρες (υποχρεωτικές) στην Α'. 
http://sep4u.gr/14643/pia-epangelmata-echoun-mellon-ke-pia-ochi/
Αλλά τα ωρολόγια εδώ ράβονται με βάση άλλες προτεραιότητες. Κύπρος θα γίνουμε; Μακριά...

gpapargi


evry

Την Τετάρτη 27 Μαΐου, προσκαλεσμένος του Συλλόγου Διδασκόντων της ΣΘΕ, ο Υπουργός Παιδείας Αριστείδης Μπαλτάς θα μιλήσει για το νομοσχέδιο για την Παιδεία και τις αλλαγές στα ΑΕΙ.
Θα ακολουθήσει συζήτηση.

Τετάρτη 27 Μαΐου,
Αμφιθέατρο Α15 Χημικού  :D
στις 17:30
Παράθεση από: gpapargi στις 24 Μαΐου 2015, 09:21:35 ΜΜ
Από το forum του μαθηματικού της ΑΘήνας
http://forum.math.uoa.gr/viewtopic.php?f=84&p=236384&sid=4b01220b0961bfa0c8db56385f346bc5#p236384
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

aztec99

Παρακολουθώ γενικά τα διάφορα περιστατικά που μας συμβαίνουν και τους διαλόγους που δημιουργούνται με τους δήθεν συνάδελφους χημικούς. Ορισμένα από αυτά τα είχα χαρακτηρίσει υπερβολικά.....μέχρι που χθες συνέβη και σε μένα. Διαβάστε με τι φίδια έχετε να κάνετε στο χώρο εργασίας σας και ενεργοποιηθείτε!!!
Συζητούν δύο χημικοί έντονα για τα θέματα του χθεσινού διαγωνίσματος κι έρχονται προς το μέρος μου.
Εγώ: Τι έγινε βρε παιδιά, τι πάθατε;
Χημικός1: Εμείς;...τίποτα...εσείς πως είστε; (ειρωνικά για τον κλάδο μας)
Εγώ: Εδώ κάνουμε κι εμείς καμιά ωρίτσα από τα ψίχουλα που αφήσατε απαντάω.
Χημικός2: Αποκαταστάθηκε η αδικία. (και παθαίνω σοκ...ο χημικός1 με βλέπει που αγριεύω και φεύγει)
Εγώ: Η αδικία είναι που οι μαθητές που θέλουν πληροφορική θα μπαίνουν με χημεία...αυτή την αδικία φτιάξατε....του λέω.
Χημικός2: (Δεν έχει τι να πει και τα βάζει με τους φυσικούς) οι φυσικοί γιατί να είχαν όλες τις σχολές και τα τμήματα;
του λέω ότι δεν έχει γίνει σωστή κατανομή των σχολών, μου λέει η πεκαπ φταίει γι αυτό και δεν φταίνε οι χημικοί και για να μη σας κουράζω άλλο μου ρίχνει και την τελευταία ρουκέτα:
"θα σου πω και κάτι γιατί έχω πληροφορίες από το υπουργείο για να μη ζορίζεσαι....σε δυο χρόνια που θα βγει το νέο σύστημα εσείς (η πληροφορική εννοούσε)δεν θα είστε πουθενά, δεν θα υπάρχετε στις εξετάσεις".
Κατάλαβα ότι είχα να κάνω με ηλίθιο...του απάντησα κι έφυγα. Συνάδελφοι ο καθένας από τη δική του πλευρά αλλά και όλοι μαζί να ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ την προσπάθεια. Οι συνάδελφοι που είναι πιο κοντά σε ενώσεις και επιτροπές να συντονίσουν τον αγώνα μας.


P.Tsiotakis


έχει κανεις αμφιβολία ότι οι δυνάμεις της συντήρησης, οι δυο υπουργοί και οι συνταξιούχοι σύμβουλοί τους θέλουν να επαναφέρουν την εκπαίδευση στο 1950 (πρότυπο και κλασσικό);

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: Diotima στις 23 Μαΐου 2015, 12:41:02 ΠΜ
Οι Βιολόγοι και οι Φιλόλογοι γιατί να κουραστούν; Οι Φιλόλογοι όταν έτρεχε δικό τους ζήτημα έκαναν κι αυτοί τις παρεμβάσεις τους. Η αντιπαράθεση δύο χρόνια υπήρξε με τους Χημικούς και περισσότερο κουρασμένοι είμαστε εμείς. Γι αυτούς το αποτέλεσμα είναι αυτό που ήθελαν και με το παραπάνω μάλιστα, οπότε η όποια κούραση από τον πόλεμο των δύο χρόνων θα πρέπει να τους έχει φύγει.
Εγώ κι εσύ και κάποιοι άλλοι λιώσαμε να απαντάμε με σεντόνια επιχειρημάτων δύο χρόνια τώρα στα διάφορα εκπαιδευτικά sites, να απαντάμε με αξιοπρέπεια πάντα ενάντια σε απόλυτους παραλογισμούς, ειρωνείες κ.τ.λ.
Αυτοί που είμαστε κουρασμένοι είμαστε εμείς περισσότερο, αυτοί προφανώς και δε θέλουν να γίνει κάποια κίνηση τώρα, οπότε και υποστηρίζουν εξ' αρχής ότι θα είναι αποτυχημένη. Μπορεί και να μην έχουν δίκιο όμως. Εγώ πιστεύω ότι ο αγώνας πρέπει να συνεχιστεί μέχρι να αναδειχθεί πλήρως ο παραλογισμός που εφάρμοσαν και δε με ενδιαφέρουν οι κουρασμένες αλλά πλήρως ικανοποιημένες ειδικότητες που κέρδισαν ώρες που δε θα έπρεπε να έχουν.

Ο παραλογισμός έχει αρχίσει ήδη να φαίνεται..Παιδιά της Β Λυκείου με ρωτάγαν που να πάω για Πληροφορική, και γιατί δεν μπορώ να δηλώσω και Μαθηματικό ταυτόχρονα

Ο αγώνας προφανώς πρέπει να συνεχιστεί, δεν μπορεί να δικαιώνεται ο κάθε Κοντοπίδης

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: Diotima στις 24 Μαΐου 2015, 01:47:08 ΜΜ
http://www.esos.gr/arthra/38474/dilosi-mathimaton-apo-toys-mathites-lykeioy#comment-29760

Όσοι θέλετε και έχετε την ψυχική δύναμη και το χρόνο μπείτε να στηρίξετε.
Διαβάζουν γονείς και μαθητές. Γράφω σεντόνια πάλι...

Είναι ψυχοφθόρα διαδικασία αυτό που κάνεις στον ευατό σου..Το έκανα 2 χρόνια συνέχεια....Και πολλές φορές ίσως να μην έχει και νόημα παρά να μπεις σε αντιπαράθεση με τους ίδιους και τους ίδιους (ήταν κάτι καλά παιδιά που έμπεναν εδώ με 700 διαφορετικά ψευδώνυμα και έγραφαν μόνο και μόνο για να ικανοποιήσουν την διαταραγμένη προσωπικότητα τους)..Η καλύτερη ενημέρωση είναι η προσωπική!!

Πιάνετε κόσμο, γονείς, σε σχολεία, φροντιστήρια και λέτε τι @!#!$! έχουν κάνει..Δεν υπάρχει καλύτερο απο την προσωπική επαφή.

Αν νομίζετε ότι ο αγώνας τελείωσε, εγώ θα πω, ότι τώρα αρχίζει ο 3ος γύρος..