Γενικός σχολιασμός

Ξεκίνησε από gpapargi, 27 Μαΐου 2015, 10:22:59 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

npapathomop

Από ότι μου έχουν πει πολλοί μαθητές, στο θέμα Γ έχουν υλοποιήσει συνάρτηση και την εμφάνιση την κάνουν στο κυρίως πρόγραμμα...

Loco-3

Δυστυχώς τα θέματα ήταν πολύ ευκολα και δεν θα φανεί η διαφορά απο τους καλούς και αυτους που το έχουν και ειναι σχεδον άριστοι...
Ευτυχώς βάλαν ''γνωστή'' θεωρία, γιατί εγω για παράδειγμα βαριόμουν να μάθω όλη την θεωρία τέλεια κι αμα βάζαν τις ίδιες ασκήσεις και δυσκολη θεωρία θα ήμουν καπου στο 16 το ίδιο δηλαδή με κάποιον που όλη την χρονιά απλως ψιλο έχει επαφή...τραγικοί

Loco-3

Παράθεση από: Νίκος Παπαθωμόπουλος στις 27 Μαΐου 2015, 01:08:11 ΜΜ
Από ότι μου έχουν πει πολλοί μαθητές, έχουν υλοποιήσει συνάρτηση στο θέμα Γ και την εμφάνιση την κάνουν στο κυρίως πρόγραμμα...
και εγώ αυτό έκανα στην αρχή αλλα μετά το έσβησα και το ξαναέγραψα όλο γιατί έλεγε να κάνεις υποπρόγραμμα που να εμφανίζει....οχι γενικά να εμφανίζει το πρόγραμμα

themata

Μια παρατηρηση για το Β2 σχετικά με τις λύσεις που δοθηκαν παραπανω. Θελει τον αριθμό και δίπλα του με τι πρεπει να αντικατασταθει,
αρα κατι σαν αυτο
1. 1
2. 2
3. 100
4. i
5. >
6. i-1

methenitis

Παράθεση από: SPY στις 27 Μαΐου 2015, 12:59:05 ΜΜ
Φίλε methenitis σε ευχαριστώ για τον κόπο σου να βάλεις τις απαντήσεις.

Μια μικρή διόρθωση: Στο θέμα Δ3 "η συνολική βαθμολογία του τραγουδιού μεγαλύτερη του 50", όχι >=

Ευχαριστώ . Διορθωθηκε.

soc_h

Παράθεση από: Loco-3 στις 27 Μαΐου 2015, 01:12:35 ΜΜ
και εγώ αυτό έκανα στην αρχή αλλα μετά το έσβησα και το ξαναέγραψα όλο γιατί έλεγε να κάνεις υποπρόγραμμα που να εμφανίζει....οχι γενικά να εμφανίζει το πρόγραμμα
Που ακριβώς στο θέμα Γ γράφει κάτι για υποπρόγραμμα;

Να κατασκευάσετε πρόγραμμα που:
Γ1. Να περιλαμβάνει κατάλληλο τμήμα δηλώσεων.
Μονάδες 2
Γ2. Να διαβάζει τα μεγέθη ελεύθερου χώρου των αποθηκών Α και Β.
Μονάδες 2
Γ3. Να διαβάζει το μέγεθος κάθε εισερχόμενου δέματος και να εμφανίζει το όνομα της αποθήκης (Α ή Β) στην οποία θα τοποθετηθεί αυτό ή να εμφανίζει το μήνυμα «Προώθηση», όταν το δέμα δεν χωρά σε καμία από τις αποθήκες Α ή Β. Η διαδικασία παραλαβής τερματίζεται, όταν εισαχθεί ως μέγεθος δέματος η τιμή 0.
Μονάδες 8
Γ4. Στη συνέχεια, να βρίσκει και να εμφανίζει το όνομα της αποθήκης (Α ή Β) στην οποία τοποθετήθηκαν τα περισσότερα δέματα, ή το μήνυμα «Ισάριθμα» σε περίπτωση που στις δύο αποθήκες Α και Β τοποθετήθηκαν ισάριθμα δέματα, ή το μήνυμα «Καμία αποθήκευση στο αεροδρόμιο», αν κανένα δέμα δεν τοποθετήθηκε σε οποιαδήποτε από τις αποθήκες Α ή Β.
Μονάδες 8
Σωκράτης

methenitis

Μήπως διαβασες τα Εσπερινά? την εχω πατήσει αρκετές φορές και εγώ...

soc_h

Ναι, έχεις δίκιο. Τι χαζός που είμαι...
Σωκράτης

ολγα

Και εγώ θα συμφωνήσω. Τα θέματα δεν είχαν κάτι το ιδιαίτερο. Κρίμα γιατί τα τελευταία χρόνια όλο και κάποιο υποερώτημα ξεχώριζε τους καλούς από τους άριστους. Φέτος;

methenitis

Παράθεση από: themata στις 27 Μαΐου 2015, 01:14:06 ΜΜ
Μια παρατηρηση για το Β2 σχετικά με τις λύσεις που δοθηκαν παραπανω. Θελει τον αριθμό και δίπλα του με τι πρεπει να αντικατασταθει,
αρα κατι σαν αυτο
1. 1
2. 2
3. 100
4. i
5. >
6. i-1

Ευχαριστώ. Διορθωθηκε και αυτο

Dimi97

γεια σας ειμαι μαθητης που μολις έδωσε,και το θέμα β1.β το σκεφτόμουν μέχρι τα τελευταια λεπτα...

τι λετε για αυτο:

αν χ>1 τοτε

για y απο (χ-2) μέχρι 0.1 με_βήμα -2
εμφάνισε y
τέλος_επανάληψης

εμφάνισε y
τέλος_αν

elenitaaaaa


petrosp13

Επιστρέψαμε σε επίπεδο δυσκολίας στο 2012
Καλό ή κακό, θα δείξει
Πάντως ήταν αρκετά ενδιαφέρον σε αρκετά σημεία και εξέταζε σχεδόν όλη την ύλη
Παραφωνίες η μετατροπή, το 3ο ΣΛ και οι 2 τελευταίες προτάσεις της φυσικής γλώσσας που ήταν ασαφείς
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

vistrian

Εγώ δεν ξέρω εάν ήταν δύσκολα ή εύκολα τα θέματα, αυτό που θέλω να δω τουλάχιστον μέχρι το απόγευμα (διότι μέχρι στιγμής δεν είδα πουθενά) ένα γενικό σχολιασμό από τις ενώσεις μας, όπως έχουν κάνει όλες οι άλλες ενώσεις στα αντίστοιχα μαθήματα. 
VR in Computing

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: alpapanto στις 27 Μαΐου 2015, 12:47:15 ΜΜ
θα διαφωνήσω με το τελευταιο...
δε νομίζωοτι θα πρεπει να πάρουμε σα δεδομένο οτι ο μεγιστος βαθμός που βάζει ο κριτής ειναι το 10, αλλά θα πρέπει να τον βρούμε...

Κάποιοι μαθητές την πάτησαν σε αυτό το σημείο!