Τεχνικά ζητήματα για το e-school

Ξεκίνησε από alkisg, 24 Φεβ 2010, 10:23:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mour

Δυστυχώς δεν παίζει. Ευχαριστω παντως

pthomop

Κατεβασε το νεο προγραμμα της μεταπτωσης και μπορεις οποτε θελεις να ξανακανεις ενημερωση του eschool

Καρκαμάνης Γεώργιος

ν
Παράθεση από: ggfiogos στις 23 Ιουν 2010, 07:09:08 ΜΜ
Συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι αν και ξέρω ότι ίσως να επαναλαμβάνω κάποιες ερωτήσεις αλλά τα ποστ είναι πάρα πολλά και με την αναζήτηση δεν βρήκα κάτι σχετικό.
Λοιπόν στο δικό μου λύκειο έκανα εγκατάσταση της εφαρμογής και μετάπτωση από Επαφο μέχρι τους βαθμούς Α΄ τετραμήνου. Τα αποτελέσματα βαθμοί κλπ θα βγουν από τον Επαφο φέτος. Η ερώτηση:
Μπορώ να ξανακάνω μετάπτωση δεδομένων από Επαφο για να μην περάσουμε (όχι εγώ!) όλους τους βαθμούς και αποτελέσματα; Μετά ξανακάνω συγχρονισμό με υπουργείο κανονικά;;;

Ευχαριστώ
Αν θυμάμαι καλά στο Λύκειο υπάρχει η δυνατότητα να γίνει πολλές φορές μετάπτωση

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: armados στις 23 Ιουν 2010, 12:23:24 ΜΜ
Η επιλογή για τους κλάδους (ναι/οχι) υπάρχει σίγουρα στην αρχική επιλογή για εκτύπωση του ελέγχου προόδου. Το πρόβλημα υπάρχει στις εκτυπώσεις του ελέγχου προόδου που έχουν αποθηκευτεί με άλλο όνομα.

Ακόμα μια τυχαία παρατήρηση ...
Μάλλον, στις εκτυπώσεις υπάρχει  αποθηκευμένος ο έλεγχο προόδου με απενεργοποιημένη αυτήν την επιλογή. Αρκεί μια διαγραφή αυτής της αποθήκευσης.

ark

Απάντηση από το support:
Αν μπήκατε σε domain ενώ δεν ήσασταν χρειάζεται επανεγκατάσταση.
Σας επισυνάπτω αρχείο για την πλήρη απεγκατάσταση του eschool.
Η απεγκατάσταση για το e-School του ΕΠΑΦΟΥ, δεν απεγκαθιστά πλήρως την εφαρμογή.

Αφου κανετε extract όλα τα αρχεια σε ένα φακελο (password: 1234), τρεχετε το eSchoolWipeout.exe. Στις ερωτησεις που θα ακολουθησουν σχετικα με την απεγκατασταση εγκατεστημενων προιοντων, απαντατε καταφατικα.

Αν έχετε κάνει συγχρονισμό μετά τη νέα εγκατάσταση θα πάρετε όλα τα στοιχεία από το Υπουργείο.


Επόμενο πρόβλημα:
Το eSchoolWipeout.exe. δεν παίζει μετά  την αλλαγή του profile. Κάναμε απεγκατάσταση σύμφωνα με τις οδηγίες σας (απεγκατάσταση sqlserver, διαγραφή φακέλου eschool, σβήσιμο από registry των mssqserver ...) και ξεκινήσαμε εγκατάσταση από την αρχή.

Δεν παίζει ....

poursali

στο σχολείο μας τα Αγγλικά διδάχθηκαν στο Β' και Γ' τρίμηνο.
τι κάνουμε ώστε να υπολογιστεί ο μέσος όρος αυτών ως βαθμός Α' τριμήνου?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

mour

Το καταλαβαινει μόνο του. Απλά αφήνεις κενους τους βαθμούς

poursali

#82
Παράθεση από: mour στις 24 Ιουν 2010, 07:20:47 ΜΜ
Το καταλαβαινει μόνο του. Απλά αφήνεις κενους τους βαθμούς

δεν μου βγάζει τελικά αποτελέσματα και μάλλον εκεί οφείλεται.
τελικά έχει μια επιλογή "δεν κατατέθηκε βαθμολογία"
θα τη δοκιμάσω και θα σας ενημρώσω.

edit: αυτό ήταν προχωράει η διαδικασία (επιτέλους)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Καλησπέρα. Αυτή την εβδομάδα ασχολήθηκα με το e-school, για να εξυπηρετήσω έναν άλλο συνάδελφο, όχι ιδιαίτερα εξοικειωμένο με τη χρήση η/υ, ο οποίος όμως είχε την ατυχία να φορτωθεί το e-school. Από την αρχή η διαδικασία που του υπέδειξαν και ακολούθησε κατά τη γνώμη μου ήταν λάθος, γιατί περνούσε όλα τα στοιχεία μέσω αρχείων excel, αντί της μετάπτωσης, κάτι που σήμαινε πολλές δεκάδες διαφορετικά αρχεία να περαστούν με Εισαγωγή από Excel, αφού πρώτα έκανε εξαγωγή από τη Δ- Βάση κλπ. Το αποτέλεσμα είναι ενώ εσείς μιλάτε για εξαγωγή αποτελεσμάτων με το e-school, αυτός να παιδεύεται να περάσει τους μαθητές ακόμα.


Αυτό που πρόσεξα, είναι πως η δημιουργία του λογισμικού έγινε προφανώς βάση της νομοθεσίας, αλλά όχι βάση της πραγματικής πρακτικής των σχολείων. Θα πω ένα απλό παράδειγμα. Σήμερα κατάλαβα (ελπίζω να μην κάνω λάθος) οτι για κάθε μαθητή η πρώτη εισαγωγή στο σύστημα θα πρέπει να γίνει το σχολικό έτος 2008-2009. Οτιδήποτε Στοιχείο Εισόδου βάλεις για το σχολικό έτος 2008-2009 για έναν μαθητή, το δέχεται. Υποθέτω (γιατί δεν παρακολουθούσα καθόλου) οτι το 2008-2009 ήταν το πρώτο έτος που θα έπρεπε να ενημερωθεί η Κεντρική Βάση; Από εκεί και μετά δεχόταν τα στοιχεία για το 2009-2010, αν ταίριαζε η πορεία του μαθητή ως συνέχεια της προηγούμενης χρονιάς. Έτσι περίπου 20 μαθητές που δεν ήταν διασταυρωμένοι, κατάφερα να τους διασταυρώσω.

Θα πω ένα συγκεκριμένο παράδειγμα. Μαθητής έκανε εγγραφή στο σχολείο το 2000-2001,ολοκλήρωσε την Α Γυμνασίου,  μετά το παράτησε και επανήλθε φέτος να συνεχίσει. Ο συνάδελφος τον έβαλε οτι έκανε ανανέωση εγγραφής, γιατί στην ουσία προερχόταν από το ίδιο το σχολείο. Επειδή όμως δεν είχε κάνει εγγραφή για το 2008-2009 δεν το δεχόταν, λέγοντας οτι βρέθηκε το σχολείο προέλευσης, αλλά όχι στοιχεία για τον μαθητή στο σχολείο προέλευσης. Έτσι του κάναμε εγγραφή και για το 2008-2009 και στη συνέχεια τον δέχθηκε κανονικά.



Αν κάποιος κάνει τον κόπο και διαβάσει αυτό το μυθιστόρημα, ας κάνει και τον κόπο να μου απαντήσει, από την εμπειρία του με την εφαρμογή, αν η σκέψη μου είναι σωστή.

poursali

το ίδιο πρόβλημα είχα σήμερα και γω (στο ένα από τα 2 σχολεία που είμαι). οι μαθητές της Α' τάξης ήταν διασταυρωμένοι, αλλά της Β' και Γ' όχι.
δυστυχώς δεν κατάφερα να κάνω πολλές δοκιμές λόγω του ότι η σύνδεση του σχολείου είναι isdn. τελικά με το πολλά πρόλαβα και διασταύρωσα μια μαθήτρια της Β' τάξης (για Γυμνάσιο μιλάμε) αφού έβαλα όλα τα στοιχεία στη δεύτερη καρτέλα (προέλευση, αριθμός δημοτολογίου κλπ).
ξέρεις πως? έβαλα ότι ήρθε με απολυτήριο δημοτικού, ότι έκανε εγγραφή το 2008 και κατευθείαν (στο eschool) μπήκε Β' τάξη. δυστυχώς η ώρα είχε περάσει και δεν πρόλαβα να δοκιμάσω τους υπόλοιπους κυρίως επειδή ο συγχρονισμός παίρνει πολύ ώρα.

(για ενημέρωση της εφαρμογής δεν μιλάμε - άπειρες ώρες)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

za√‘ag

Εμείς τελικά βγάλαμε τα αποτελέσματα με το παλιό πρόγραμμα του Μεταλληνού (νυν Γιανναράκη) και πήρα τους βαθμούς/απουσίες με excel. Μετά τα πέρασα στο eschool, έκανα ενημέρωση διαγωγής και ΜΕΤΑ έβγαλα αποτελέσματα φοίτησης (δεν δούλευε αλλιώς). Στη συνέχεια έβγαλα τελικά αποτελέσματα. Ρε παιδιά ... το απολυτήριο που έβγαλε (ένα έβγαλα για να .. γελάσουμε) ΤΙ ΕΙΚΟΝΑ ΕΧΕΙ !!!???!??! Απαράδεκτο. Ούτε χώρο για φωτό έχει ούτε καν μοιάζει με κανονικό απολυτήριο. Δεν έχει μαίανδρο, δεν έχει 2 στήλες για τους βαθμούς των μαθημάτων. Ρυθμίζονται αυτά ;; Δεν είδα πουθενά τέτοιες ρυθμίσεις παρά μόνο κάποιες σχετικές με το είδος / μέγεθος γραμμάτων.
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

poursali

@za√'ag: κάποια από αυτά που αναφέρεις έχουν λυθεί με την τελευταία ενημέρωση. κάνε και δοκίμασε πάλι.

ξέρει κανείς πως βγάζουμε βαθμούς για την Α' και Β' τάξη (Γυμνάσιο);
πάω στο εκτυπώσεις -> αναφορές μαθητών -> βαθμοί -> έλεγχος προόδου και εκεί τσεκάρω να μου βγάλει Γ.Μ.Ο. αλλά δεν ομαδοποιεί τα μαθήματα που πρέπει (φυσικη-χημεία κλπ) παρότι βγάζει χαρακτηρισμό κλπ.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

mour

Ενδιαφέρει ΜΟΝΟ όσους είναι σε Γυμνάσιο με ΛΥΚΕΙΑΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ

Για να εγκατασταθεί για τις Λ.Τ. πρέπει να δημιουργηθεί ΝΕΑ βάση στον κεντρικό σερβερ, να σταλεί αρχείο παραμετροποίησης μετά από σχετικό αίτημα, να γίνει παραμετροποίηση νέου σχολείου με βάση αυτό το αρχείο και μετά να γίνεται επιλογή κατά την αρχική σύνδεση αν μπαίνεις ως Γυμνάσιο ή ως Λύκειο.
Τα αναφέρω αυτά γιατί η ομάδα υποστήριξης ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ μου απάντησε τα ακόλουθα

++++++++++++++++++++++++++++++

Το σχολείο με κωδικό  χχχχχχχ   είναι γυμνάσιο με λυκειακές τάξεις και κατα συνέπεια αν πάτε στο μενου Διαχείριση->Σχολική μονάδα, μπορείτε να διαλέξετε μεταξύ γυμνασίου η λυκείου. Κατά τον συγρονισμό , θα πρέπει να δίνετε τους κωδικούς ΠΣΔ για το γυμνάσιο η το λύκειο (ΠΡΕΠΕΙ να είναι διαφορετικοί) ανάλογα με το τι θέλετε να συγχρονίσετε.

Πηγαίνετε στο αρχικό ΗΥ, κάντε συγχρονισμό ώστε να έχετε στείλει τα δεδομένα όλα στο υπουργείο, στήστε το eschool στον άλλο ΗΥ και ζητήστε απο μας να σας κάνουμε μια αρχικοποίηση (δηλαδή τα στοιχεία που έχουμε εδω με το συγχρονισμό να κατέβουν στον υπολογιστή σας). Σε κάθε περίπτωση, κρατήστε και ένα αντίγραφο ασφαλείας απο το μενου Διαχείριση->Αντίγραφα Ασφαλείας

++++++++++++++++++++++++++++++


PS Έχω μπέρδεμα με τον ξεχωριστό κωδικό από το ΠΣΔ και δεν εχω καταφέρει να συνδεθώ ακόμη στο Λύκειο. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη  :)

Circle

Παρόλο που δεν έχω αναλάβει το e-school στο σχολείο, παρακολουθώ αυτό το θέμα, όχι όμως με μεγάλη λεπτομέρεια. Έτσι έχω μια ερώτηση να με βοηθήσετε καθώς δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει κάτι γι' αυτό πιο πριν.

Στο σχολείο μου, δούλεψαν δ-βάση και τώρα θέλουν να περάσουν τα δεδομένα στο e-school. Έβγαλα καταστάσεις τμητάτων με βαθμολογίες όλων των τριμήνων σε αρχείο excel και έκανα την αντιστοίχιση στο e-school,  έδωσα γραμμή και στήλες για να πάρει τα δεδομένα. Αφού ολοκληρώθηκε η διαδικασία, παίρνω το μήνυμα: " δεν αναγνωρίζεται η συμβολοσειρά.." (δεν το θυμάμαι ακριβώς). Τι τύπου πρέπει να είναι ο αρ. μητρώου ή ο βαθμός για να αναγνωρίζονται από το e-school? Εκεί είναι το πρόβλημα ή εννοεί κάτι άλλο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


pgrontas

Παράθεση από: Circle στις 25 Ιουν 2010, 02:55:49 ΜΜ
Παρόλο που δεν έχω αναλάβει το e-school στο σχολείο, παρακολουθώ αυτό το θέμα, όχι όμως με μεγάλη λεπτομέρεια. Έτσι έχω μια ερώτηση να με βοηθήσετε καθώς δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει κάτι γι' αυτό πιο πριν.

Στο σχολείο μου, δούλεψαν δ-βάση και τώρα θέλουν να περάσουν τα δεδομένα στο e-school. Έβγαλα καταστάσεις τμητάτων με βαθμολογίες όλων των τριμήνων σε αρχείο excel και έκανα την αντιστοίχιση στο e-school,  έδωσα γραμμή και στήλες για να πάρει τα δεδομένα. Αφού ολοκληρώθηκε η διαδικασία, παίρνω το μήνυμα: " δεν αναγνωρίζεται η συμβολοσειρά.." (δεν το θυμάμαι ακριβώς). Τι τύπου πρέπει να είναι ο αρ. μητρώου ή ο βαθμός για να αναγνωρίζονται από το e-school? Εκεί είναι το πρόβλημα ή εννοεί κάτι άλλο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



Στον Νέστωρα που το δοκιμάζω τις τελευταίες μέρες το μήνυμα αυτό εμφανίζεται όταν σε κάποιους βαθμούς έχει **** ή -. Κατά τα άλλα δουλεύει κανονικά.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson