ΘΕΜΑΤΑ ΕΣΠΕΡΙΝΟ

Ξεκίνησε από papaluk, 30 Μαΐου 2008, 08:00:57 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

papaluk

Όχι ιδιαίτερα δύσκολα.. Δεν τα κοίταξα επιμελώς βέβαια.. άντε να δούμε αύριο.
Καλή επιτυχία σε μαθητές και καθηγητές ;)

P.Tsiotakis

#1

όντως, εύκολα μου φάνηκαν

Sissy

Τα θέματα των εσπερινών Δεν ήταν καθόλου δύσκολα....

Αντε και στα δικά μας με το καλό!
Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά και ασφαλώς σε όλους τους καθηγητές.....!

P.Tsiotakis


papet

Χμ...
Και εμένα μου φάνηκαν αρκετά απλα τα θέματα...

Παναγιώτη, με μια πρώτη ματιά στις απαντήσεις σου είδα μόνο ότι λείπει η εμφάνιση του αποτελέσματος στο 4δ.
(Με εντυπωσίασε η ταχύτητά αντίδρασής σου!)

May the Force b with u...
papet
May the Force b with u...
papet

p-p

ίδιου επιπέδου με τα περσινά των εσπερινών....
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

gpapargi

Η μεγαλύτερη ξεφτιλα για ένα μάθημα είναι να πανηγυρίζουν οι παπαγάλοι και να μιλανε όλοι για «βατά θέματα». Η γνωστή εικόνα: όλοι οι ευθυνόφοβοι να αλληλοσυγχαιρονται που δεν ακουστήκαν παραπόνα και δε δυσαρεστήθηκε κάνεις. Κανείς δεν ενδιαφέρεται για το ότι μια γενιά παπαγάλων θα μπει στο πανεπιστήμιο στη θέση σκεπτόμενων παιδιών.

Αυτό έγινε στη φυσική κατεύθυνσης, αυτό έγινε και στα εσπερινά. Ελπίζω οι δικοί μας να σταθούν στο ύψος τους αύριο.

karaberis

Νομίζω,

Θέμα 1ο φυσιολογικό
Θέμα 2ο Φυσιολογικό εκτός από το γεγονός οτι το Β είναι λίγο εύκολο για 6 μονάδες (μόνο μια μετατροπή ΓΙΑ σε ΟΣΟ ήθελε)
Θέμα 3ο Λίγο βαρύ (όχι όμως δύσκολο) για 3ο εσπερινών (ήθελε ταξινόμηση παράλληλων πινάκων, εκτύπωση μόνο 7 θέσεων ΚΑΙ αναζήτηση)
Θέμα 4ο Φυσιολογικό αλλά έχω τις εξής απορίες: α) στο ερώτημα γ ζητάει τον υπολογισμό πίνακα μέσων τιμών και δεν ζητάει ούτε να τον τυπώσουν ούτε και να τον χρησιμοποιήσουν κάπου παρακάτω????????) και β) αφίνεται να εννοηθεί οτι η αρχική αξία των μετοχών είναι 10000 (δηλαδή όσα και το αρχικό κεφάλαιο) ενώ θα ήταν "ίσως" πιο σωστό να συγκριθεί η συνολική τελική αξία (της πέμπτης μέρας) με τη συνολική αξία των μετοχών της πρώτης μέρας (στήλη 1 του πίνακα τιμών).... τέλος πάντων.

Όσο για τις απαντήσεις του Τσιωτάκη νομίζω οτι έκανε ένα λαθάκη στην φορά της συνθήκης στην ταξινόμηση... τι λέτε;

Φιλικά

ρενα

Αυριο δινω κ εγω εξετασεις..
Εχω μια απορια σχετικα με το 4ο ερωτημα τριτου θεματος..
Αν αντι γι'αυτο που εκανε ο κος Τσιωτακης παραπανω:
Διάβασε οναναζ
 done ← ψευδής
 pos ← 0
 i ← 1
 Όσο (done = ψευδής) και (i <= 20) επανάλαβε
   Αν (Ο = οναναζ) τότε
     done ← αληθής
     pos ← i
   Αλλιώς
     i ← i + 1
   Τέλος_αν
 Τέλος_επανάληψης
 Αν (done = αληθής) τότε
   Αν (pos <= 7) τότε
     Εμφάνισε "Εκλέγεται"
   Αλλιώς
     Εμφάνισε "Δεν εκλέγεται"
   Τέλος_αν
 Αλλιώς
   Εμφάνισε "Λάθος όνομα"
 Τέλος_αν



Kανω αυτο... ειναι λαθος?
Διαβασε Ονομα
Βρεθηκε ← ψευδης
Για i απο 1 μεχρι 7
Αν Ο=Ονομα τοτε
Βρεθηκε←αληθης
Τελος_αν
Τελος_επαναληψης
Αν Βρεθηκε=αληθης τοτε
Εμφανισε 'Ο ', Ονομα, 'εκλεχτηκε'
αλλιως
Εμφανισε 'Ο ', Ονομα, ' δεν εκλεχτηκε'.

Εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι απαραιτητο να εχουμε στην αν.. κ ρπιλογη για λαθος ονομα, αφου η εκφωνηση λεει:
Διαβαζει το ονομα ενος υποψηφιου...
Θελω... να πιασω μηχανολογους μηχανικους...!

karaberis

ΠαράθεσηKανω αυτο... ειναι λαθος?
Διαβασε Ονομα
Βρεθηκε ← ψευδης
Για i απο 1 μεχρι 7
Αν Ο=Ονομα τοτε
Βρεθηκε←αληθης
Τελος_αν
Τελος_επαναληψης
Αν Βρεθηκε=αληθης τοτε
Εμφανισε 'Ο ', Ονομα, 'εκλεχτηκε'
αλλιως
Εμφανισε 'Ο ', Ονομα, ' δεν εκλεχτηκε'.

Νομίζω οτι είναι σωστό και είναι και έξυπνο...

ρενα

Η φορα της ανισοτητας στην ταξινομηση ειναι σωστη παντως..
Στο 4ο θεμα αυτο που με μπερδεψε μολις το ελυσα, ηταν το γεγονος οτι μας λεει να δημιουργησουμε εναν πινακα, τον πινακα με τα ονοματα των μετοχων, που δε χρησιμοποιειται πουθενα μετα..
Θελω... να πιασω μηχανολογους μηχανικους...!

karaberis

ΠαράθεσηΌσο για τις απαντήσεις του Τσιωτάκη νομίζω οτι έκανε ένα λαθάκη στην φορά της συνθήκης στην ταξινόμηση... τι λέτε;

Οχι, λάθος μου είναι αυτό, ζητώ συγνώμη από τον Παναγιώτη...

p-p

Όσα χρόνια παρακολουθώ τις πανελλήνιες ποτέ όλα τα μαθήματα δεν ήτανε δύσκολα. Άλλοτε δύσκολη η Φυσική(2005) άλλοτε τα μαθηματικά(2008). Οι σκεπτόμενοι έχουνε τις(λίγες) ευκαιρίες τους και πρέπει να τις εκμεταλευτούν. Καλό ήτανε να είχανε περισσότερες αλλά να φύγει η βάση του 10. Διότι, αν δεν φύγει η βάση του 10, και πέφτουν σε όλα τα μάθήματα θέματα που απαιτούν κριτική σκέψη, όπως στα μαθηματικά φέτος, τότε πρέπει πρωτίστως να συνειδητοποιήσει η ελληνική κοινωνία ότι στα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ θα μπαίνουν 5/10 και όχι 9/10.

Κατά την γνώμη μου, μετά τα θέματα στα εσπερινά που είδα, περιμένω αύριο θέματα ίδιας δυσκολίας με τις τρείς τελευταίες χρονιές των γενικών λυκείων.
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Eri

Η ερώτηση Σωστού - Λάθους:
5. Οι δεσμευμένες λέξεις της ΓΛΩΣΣΑΣ δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως ονόματα δεδομένων σε ένα πρόγραμμα. Μονάδες 2

Αυτό ρε παιδιά τι σημαίνει ;; Τι εννούμε όταν λέμε 'ονόματα δεδομένων';
Οτάν τα ελύνα την θεώρησα Λάθος διότι στο μυαλό μου ήρθε το παράδειγμα Χ <-- 'Εμφάνισε' που προφανώς ισχύει...
αλλά δε ξέρω κάπου ... 'μπάζει' αυτή η ερμηνεία.. :-\

Κατά τα άλλα τα θέματα συμφωνώ με όλους σας ότι κυμαίνονται σε πολύ χαμηλά επίπεδα...

P.Tsiotakis

Παράθεση από: papet στις 30 Μαΐου 2008, 10:06:27 ΜΜ
Παναγιώτη, με μια πρώτη ματιά στις απαντήσεις σου είδα μόνο ότι λείπει η εμφάνιση του αποτελέσματος στο 4δ.
Σωστή, το διόρθωσα



Παράθεση από: ρενα στις 30 Μαΐου 2008, 10:46:53 ΜΜ
Διαβασε Ονομα
Βρεθηκε ← ψευδης
Για i απο 1 μεχρι 7
Αν Ο=Ονομα τοτε
Βρεθηκε←αληθης
Τελος_αν
Τελος_επαναληψης
Αν Βρεθηκε=αληθης τοτε
Εμφανισε 'Ο ', Ονομα, 'εκλεχτηκε'
αλλιως
Εμφανισε 'Ο ', Ονομα, ' δεν εκλεχτηκε'.

Εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι απαραιτητο να εχουμε στην αν.. κ επιλογη για λαθος ονομα, αφου η εκφωνηση λεει:    Διαβαζει το ονομα ενος υποψηφιου...

Άλλο, δεν εκλέγεται και άλλο δεν υπάρχει αυτός ο υποψήφιος.
Η εκφώνηση, δεν αναφέρει οτι το όνομα που διαβάζεται αντιστοιχεί σε υποψήφιο. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να ελέγχεται αυτό (όπως πάντα στη σειριακή αναζήτηση)..

Αν και πλέον δε θα διαβάσεις το μήνυμα αυτό, καλή επιτυχία



Όντως, ο πίνακας που δημιουργείται δεν αξιοποιείται (με προβλημάτισε και μένα). Προφανώς υπήρχε και άλλο ερώτημα που κόπηκε, έπρεπε κατά τη γνώμη μου να ζητήσουν την εμφάνισή του (ή Αποτελέσματα //...//)


Ώρα για ύπνο (λέμε τώρα)