Εκλογές ΕΠΥ

Ξεκίνησε από Παναγιώτης Χ. Κόκκαλης, 17 Φεβ 2010, 02:41:57 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Θα ψηφίσουμε αύριο στην ΕΠΥ;

ΝΑΙ
9 (81.8%)
ΟΧΙ
2 (18.2%)
ΑΔΙΑΦΟΡΟ
0 (0%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 11

Η ψηφοφορία έληξε: 20 Φεβ 2010, 03:16:23 ΜΜ

Παναγιώτης Χ. Κόκκαλης

Μπορεί να έχουμε χίλιους λόγους να απέχουμε από παντού,
μπορεί για όλα να φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από εμάς,
δεν μπορεί όμως να υπάρχει κάτι που μας ενώνει και να το ''πυροβολούμε''.
Χάρηκα ιδιαίτερα με τη συμμετοχή μας στην ημερίδα για το μάθημά μας.
Καιρός είναι να χαρούμε και με τη συμμετοχή μας στην ΕΠΥ.
Τρία πράγματα δεν μπορούμε να διαλέξουμε στη ζωή μας.
Τους γονείς μας,
τους συγγενείς μας και
τους δασκάλους μας.

Παναγιώτης Χ. Κόκκαλης

Τρία πράγματα δεν μπορούμε να διαλέξουμε στη ζωή μας.
Τους γονείς μας,
τους συγγενείς μας και
τους δασκάλους μας.

Παναγιώτης Χ. Κόκκαλης

Οφείλουμε να ευχαριστήσουμε την Π.Ε.ΚΑ.Π., που είμαστε και μέλη της, για την καθολική της υποστήριξη.
Όπως είπαν και όλα τα μέλη του Δ.Σ., στην τελευταία συνεδρίαση, δεν μπορεί να προχωρήσει τίποτα χωρίς την βοήθεια και την ''κοινή γλώσσα'' που πρέπει να έχουν και η ΕΠΥ και η Π.Ε.ΚΑ.Π..
Τρία πράγματα δεν μπορούμε να διαλέξουμε στη ζωή μας.
Τους γονείς μας,
τους συγγενείς μας και
τους δασκάλους μας.

Παναγιώτης Χ. Κόκκαλης

Όλοι στις εκλογές της ΕΠΥ στις 22/02/2010.
Για να γίνουμε πιο δυνατοί.
Τρία πράγματα δεν μπορούμε να διαλέξουμε στη ζωή μας.
Τους γονείς μας,
τους συγγενείς μας και
τους δασκάλους μας.

george79

Το έχω ξαναπεί. Ούτε ΠΕΚΑΠ, ούτε ΕΠΥ, ούτε ΕΠΕ ή δεν ξέρω τι άλλο. Μια ένωση που θα αντιπροσωπεύει όλους τους καθηγητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ανεξάρτητα αν τελείωσαν ΑΕΙ, ΤΕΙ ή είναι μηχανικοί. Αλλιώς θα είμαστε μια ζωή διασπασμένοι. Πρέπει τα ΔΣ αυτών να αποφασίσουν να φτιάξουν μία ένωση με καινούριο όνομα και να μπούμε όλοι

Παναγιώτης Χ. Κόκκαλης

Συμφωνώ απόλυτα, και μακάρι να ξεκινούσαμε χθες.
Ποτέ δεν είναι αργά.
Οι καθηγητές Πληροφορικής μπροστά, με μια ένωση που θα αντιπροσωπεύει όλους τους καθηγητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ανεξάρτητα αν τελείωσαν ΑΕΙ, ΑΤΕΙ ή είναι μηχανικοί.
Τρία πράγματα δεν μπορούμε να διαλέξουμε στη ζωή μας.
Τους γονείς μας,
τους συγγενείς μας και
τους δασκάλους μας.

skoud


Παράθεση από: george79 στις 21 Φεβ 2010, 06:05:34 ΜΜ
Το έχω ξαναπεί. Ούτε ΠΕΚΑΠ, ούτε ΕΠΥ, ούτε ΕΠΕ ή δεν ξέρω τι άλλο. Μια ένωση που θα αντιπροσωπεύει όλους τους καθηγητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ανεξάρτητα αν τελείωσαν ΑΕΙ, ΤΕΙ ή είναι μηχανικοί. Αλλιώς θα είμαστε μια ζωή διασπασμένοι. Πρέπει τα ΔΣ αυτών να αποφασίσουν να φτιάξουν μία ένωση με καινούριο όνομα και να μπούμε όλοι

Για την ιστορία και μόνο ενημερώνω:

Όταν δημιουργήθηκαν οι κλάδοι Πληροφορικής ΠΕ19-ΠΕ20 στις αρχές της δεκαετίας του 90, υπήρχε μόνον η ΕΠΥ. Όμως σύμφωνα με το τότε καταστατικό της δεν μπορούσαν να γίνουν μέλη της ούτε οι ΠΕ20 (πτυχιούχοι ΤΕΙ), ούτε οι συνάδελφοι που είχαν μεταταγεί από άλλους κλάδους. Έτσι, με τη σύμφωνη γνώμη και των περισσοτέρων συναδέλφων που ήταν τότε στην ΕΠΥ δημιουργήθηκε η Π.Ε.ΚΑ.Π. που κάλυπτε και καλύπτει ΟΛΟΥΣ τους ΠΕ19-ΠΕ20, ανεξάρτητα από πτυχίο, σχολή κ.λπ., κάτι που δεν μπορεί να κάνει η ΕΠΥ παρά τις αλλαγές που έγιναν στο καταστατικό της.

Όλα αυτά τα χρόνια υπάρχει άψογη συνεργασία μεταξύ ΕΠΥ και Π.Ε.ΚΑ.Π. σε όλα τα βασικά θέματα που μας απασχολούν. Στην πραγματικότητα η ΕΠΥ έχει "εκχωρήσει" στην Π.Ε.ΚΑ.Π.  τα θέματα της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
Άρα δεν υφίσταται θέμα: Η ΕΠΥ ασχολείται με τα γενικά θέματα Πληροφορικής, τα Πανεπιστήμια και τον ιδιωτικό τομέα και η Π.Ε.ΚΑ.Π. με την Δ.Ε. 

Για την ΕΠΕ που δημιουργήθηκε αργότερα, δεν θέλω να αναφερθώ. Το μόνο που επισημαίνω είναι ότι κατά καιρούς τους καλούμε σε συνεργασία, τουλάχιστον στα θέματα που συμφωνούμε γενικά, και είναι πολλά αυτά, αλλά ούτε απάντηση δεν πήραμε ποτέ...

Σε κάθε περίπτωση η αγωνία που εκφράζεις συνάδελφε μας βρίσκει σύμφωνους και στην ουσία αυτός είναι ο λόγος που δημιουργήσαμε την Π.Ε.ΚΑ.Π. Γι αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να δημιουργηθεί ένας άλλος φορέας, αφού υπάρχει η Π.Ε.ΚΑ.Π.  όπου μπορεί να γραφτεί και να εκλεγεί στο Δ.Σ. κάθε συνάδελφος ΠΕ19-ΠΕ20. Δεν αποκλείεται κανείς και στην προθέσεις μας είναι να γίνει τροποποίηση του καταστατικού ώστε να γίνονται μέλη της και οι συνάδελφοι που εργάζονται ή θα εργαστούν αποκλειστικά στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση.

Δες αν θέλεις δες και στον απολογισμό του τελευταίου Δ.Σ. το σημείο που αναφέρεται στα θέματα των συνεργασιών: http://www.pekap.gr/Images/UploadedFiles/apDS2008-09.pdf
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

george79

Πρότεινα την κατάργηση όλων και την δημιουργία καινούριας ένωσης γιατί δεν υπάρχει περίπτωση η ΕΠΕ να δεχθεί να καταργηθεί και να μπουν όλοι στην ΠΕΚΑΠ. Πιστεύω και η ΠΕΚΑΠ δεν θα δεχόταν να διαλυθεί και όλα τα μέλη της να μπουν στην ΕΠΕ (τα 2 ονόματα είναι τυχαία. Βάλτε στην θέση τους όποια ένωση θέλετε). Μπορεί πχ να δημιουρηθεί η ΠΕΚΑΠ-ΕΠΕ η κάτι παρόμοιο.

P.Tsiotakis

Η ΕΠΕ -  Εταιρεία Επιστημόνων Πληροφορικής Ελλάδας αφορά στους εκπαιδευτικούς πληροφορικής ειδικά; Όχι
Γιατί πρέπει να καταργηθεί ή να κάνει οτιδήποτε άλλο; Είναι μια χαρά επιστημονική ένωση.

Το θέμα είναι αν υπάρχει κάποια ένωση που να απευθυνεται μόνο σε εκπαιδευτικούς... Αν υπάρχει τέτοια γιατί να καταργηθεί;

toufeki

...και γιατί θα έπρεπε να καταργηθεί; Υπάρχει λόγος;
Είπαμε, άλλο επιστήμονας πληροφορικός και άλλο εκπαιδευτικός πληροφορικός.
Βέβαια το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
...Αλλά θα έπρεπε να το συμπληρώνει καλύτερα κατά την άποψή μου.

iliasthes

Συμφωνώ με τους δύο προλαλήσαντες. Η ΕΠΕ αφορά συνολικά την Πληροφορική ως Επιστήμη, αλλά και ως επιστημονικό κλάδο και όχι μόνο την εκπαίδευση. Αυτό που θα μπορούσε να γίνει και να οδηγήσει και στην κατάργηση της ΕΠΕ είναι το Επιμελητήριο Πληροφορικής,  το οποίο θα αναβάθμιζε τον κλάδο μας και έθετε σοβαρούς κανόνες και σε τεχνικά ζητήματα. Αυτό συμβαίνει τόσο στους μηχανικούς όσο και στους οικονομολόγους, οι οποίοι έχουν το επιμελητήριο τους και μετά ο καθένας ανάλογα με τον χώρο εργασίας του έχει και τη συνδικαλιστική του εκπροσώπηση (πχ Σύλλογος Λογιστών)

toufeki

.Γιατί βρε συ Σαλονικιέ, προλαλήσαντες ;
Κοκόρια είμαστε;  >:D

iliasthes

Ε πως να το πω προγράψοντες? ή να δημιουργήσω μαι φραγκολεβαντίνικη λέξη προpostarontes; δεν νομίζω να ήταν κάποιο από τα δύο ορθότερο.

toufeki

Άστο, καλύτερα κοκόρι.
Δεν έχω όρεξη τέτοια ώρα να διαβάζω wikipedia. >:D

ics

Νομίζω ότι πρόκειται για 3 διαφορετικά σωματεία με πολύ σοβαρές διαφορές

Το μόνο το οποίο θα πω προς στιγμήν για την ΕΠΥ είναι για το ECDL αντι του κρατικού πιστοποιοητικού μάθησης υπολογιστών που στηρίζει η ΕΠΕ μέσα απο την Β'Βαθμια εκπαίδευση

Να θυμίσω ότι επιχειρείται η εξομοίωση των πτυχίων ΑΕΙ και ΑΤΕΙ Πληροφορικής με τα πιστοποιητικά χρήσης Η/Υ ECDL http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=352 (κάτι το οποίο βρίκσεται στα δικαστήρια)

Ανοικτό κάλεσμα για παρουσία στο ΣτΕ στις 5/3/2009 - Να προστατεύσουμε το κύρος των πτυχίων Πληροφορικής απέναντι στη λαίλαπα του ECDL http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=352

Δελτίο Τύπου ΕΠΕ - Παραπλάνηση των καταναλωτών για το ECDL http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=230

Παρανομούν με το ECDL πλασάρωντάς το ως ισότιμο με πτυχίο Πληροφορικής ΑΕΙ/ΤΕΙ http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=109



P.Tsiotakis

Είναι σημαντικό να υπάρχουν οι απόψεις όλων των σωματείων και να ακούμε διαφορετικές απόψεις.

Ωστόσο, συνάδελφε αν θεωρήσουμε πως ΕΠΕ και ΕΠΥ είναι επιστημονικές ενώσεις πληροφορικών, όχι κατ' ανάγκη εκπαιδευτικών,
δε θα έπρεπε όλοι μας να είμαστε μέλη και να κινούμαστε μέσω της ΠΕΚΑΠ που η στόχευσή της είναι καθαρά η εκπαίδευση;
Να σημειώσω οτι ακόμη δεν έχω γραφτεί στην ΠΕΚΑΠ